Vintage Quad setup

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Προσφατα ηρθε στα χερια μου ενας ενισχυτης Marantz 4400 ο οποιος χρονολογειται μεταξυ 1974-78. Ειναι τετρακαναλος και με την προσθηκη ενος decoder(??) και το αναλογο turntable(quad ready) εχεις το surround του 70! Οκ,το ξερω,αυτη η τεχνολογια πεθανε αμεσως μολις ηρθε το πρωτο ψηφιακο surround πολυ συντομα,αλλα μου αρεσει η ιδεα σαν project. Επισης με γοητευει η ιδεα να ακουσω κλασσικους δισκους οπως το Dark Side of The Moon οπως ηχογραφηθηκαν τοτε! Βεβαια θελει αρκετη υπομονη και ψαξιμο καθως ολα τα σχετικα μηχανηματα ειναι αποκλειστικα της δεκαετιας του 70 οποτε φανταζεστε.. Ειμαι σε συζητηση με εναν Αμερικανο για ενα turntable JVC Nivico Spr-473E 150€(χωρις μεταφορικα) το οποιο με μια προσθηκη γινεται quad. Γενικα αξιζει λετε?Υπαρχει καποια συγκεκριμενη απαιτηση σε ηχεια?
Να διευκρινισω πως το project δεν θα γινει με γνωμονα την "απολυτη" ποιοτητα ηχου με σημερινα δεδομενα,αλλα σαν το restoration μιας vintage μοτοσικλετας
 


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Θελει αρκετη δουλιτσα αλλα νομιζω το χω! Ενδεικτικα, αυτη η υπεροχη ξυλινη θηκη στη φωτο που παρεθεσες δεν ηταν standard και σημερα για την original πρεπει να πληρωσω περιπου 350€ ή τα μισα για custom. Το decoder εχει περιπου 200€! H προσθηκη στο πικαπ που ανεφερα περιπου 150 και βαλε πως μπορει κατα καιρους να μην ειναι διαθεσιμα.
Και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω οσο θα ηθελα για να δω αν δουλευουν ολα κομπλε στον ενισχυτη. Μουσικη επαιξε,αλλα τα επιμερους δεν εχουν τεσταριστει ακομα
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Χαιρετε!
Ωραίο project! Για το μέλλον έχω αντίστοιχα σχέδια. Τετρακάναλο υλικό έχεις διαθέσιμο;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Κοιτα,γενικα δεν ειχα καμμια επαφη με το σπορ. Περα απο δυο συγκεκριμενους δισκους(οχι quad)τους οποιους ειχα αγορασει επειδη απλα λατρευω την μπαντα και ας μην ειχα καν πικαπ,δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο να φτιαξω setup. Απλα,σε καποια φαση πετυχα τον ενισχυτη μπροστα μου στο πατρικο οπου ηταν ετοιμοι να τον πεταξουν και σκεφτηκα οτι ειναι κριμα,οποτε και αποφασισα να τον επισκευασω.Επειτα διαβαζοντας λιγο ειδα πως απο τη στιγμη που εχω το πιο δυσευρετο και ακριβο κομματι του συνολου,τα υπολοιπα ειναι μεν λιγο δυσκολο να βρεθουν αλλα παραμενει doable. Κοιταζοντας ομως λιγο στο ebay,ειδα οτι κυκλοφορουν αρκετοι δισκοι.
Τα E.C.E. πικαπ τι ελεγαν? Βρηκα ενα 4καναλο σε ενα παλαιοπωλειο προς 150€
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Λοιπον,ψαχνοντας για το projectακι επεσα πανω σε κατι το οποιο μπορει μελλοντικα να φανει χρησιμο σε οποιον θελησει να κανει κατι αντιστοιχο. Επειδη οι ξυλινες θηκες ειναι υπερβολικα δυσκολο να βρεθουν και οι original ειναι πανακριβες(300+) βρηκα αρχεια cad για custom. Οποτε αν δεν το εχετε(οπως εγω),τα δινετε σε εναν ξυλουργο και τα φτιαχνει. Εγω ηδη περιμενω προσφορα! Νομιζω κανει για διαφορα μοντελα
 

Attachments


A

AKARL

Guest
Χαιρετώ. :hi:

Έναν εκτενή κατάλογο με τετραφωνικά ηχογραφημένα μουσικά έργα μπορείς να βρεις εδώ:

http://www.surrounddiscography.com/quaddisc/quadpall.htm

Επίσης υπάρχει τετραφωνική κεφαλή που παράγεται σήμερα:

http://www.edsaunders.com/quad.htm

Εύχομαι επιτυχία στο ενδιαφέρον εγχείρημά σου. :thumbsup:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top