Vintage vs Hi-Fidelity

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Αφορμή για το θέμα είναι η αυξανόμενη τελευταία μόδα αγγελιών πώλησης παλαιών μηχανημάτων. Κυρίως ήχου όπως είναι λογικό γι αυτό και το θέμα το βάζω εδώ.
Έχουν ανοίξει μερικοί τα υπόγεια, πατάρια, σπίτια στο χωριό και όπου αλλού και έχουν ξεθάψει ότι παραπεταμένο μηχάνημα έχουν λανσάροντας μια αγγελία για super duper vintage μηχάνημα.
Και η ερώτηση μου είναι η εξής : Δεν πρέπει ένα vintage μηχάνημα να είναι μόνο εκείνο που ήταν κορυφαίο στην εποχή του ή έστω εμπορικά πετυχημένο και ξακουστό;;
Μπορεί ο ορισμός vintage να περιλαμβάνει οτιδήποτε παλιό ντε και καλά και ας ήταν μέτριο-κακό-αδιάφορο επιδόσεων τότε που βγήκε;
Γιατί εάν είναι έτσι να βάλω και εγώ ένα ραδιοενισχυτή Sanyo του 81 που ήταν μέτριος και φθηνός τότε αλλά με ωραία ρετρό εμφάνιση σήμερα, σε αγγελία ως vintage.
Η ευθύνη βέβαια αγοράς ένος μεταχειρισμένου μηχανήματος είναι του αγοραστή, αλλά έχει πραγματικά αξία, έστω και ελάχιστη, ένας ενισχυτής ή ένα πικάπ, που μέχρι χθές ήταν για σκουπίδια (λόγω επιδόσεων) ή βρήκαμε ένα ωραίο τρόπο να βγάλει κανείς ένα χαρτζιλίκι από νεότερους που δεν είχαν και πολύ γνώση του τότε και αρκούνται στην εμφάνιση;
Με μια ματιά στις αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

VINTAGE......END.................................Η χθες μοδα...............την σημερον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:143::142::143:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σοφά μιλάς! Βλέπεις κατι σαβούρια, που ούτε γιά δώρο δεν θα τα έπαιρνες τότε!

Caveat emptor!*













*BUYER BEWARE!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Kαλησπερα σας κυριε επιτιμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πω πω πω ρε παιδι μου..............τον Μητσοτακη μου θυμηζεις με αυτον τον τιτλο!!!!


:143::138::138:
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

καπου στο παταρι στο πατρικο μου στο χωριο εχω εναν Luxman LV-111 που λειτουργει με μικρα σημαδια κοπωσεως (ποτενσιομετρο κλπ). Δεν εχω μπει εδω κ καποια χρονο που το εχω καθεται, στη διαδικασια πωλησης γιατι απλα θεωρω οτι ειναι πολυ παλιο κομματι κ δεν εχει καμια αξια που να αξιζει να μπω σε διαδικασια πωλησης. Εαν το ξεχασω καμια 5~10αρια χρονια ακομα, κ καποια στιγμη τον βγαλω απο τις ζελατινες κ τον βαφτισω vintage, θα μπορω να τον πουλησω 300 κ 400 ευρα?

Ρητορικη ερωτηση, απλα βλεπω πολλα παλια μηχανηματα σε κραυγαλεες τιμες..
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Vintage vs Hi-Fidelity

είδα αυτό και νόμιζα ότι θα γίνεται κουβέντα για το αν τα παλιά μηχανήματα παίζουν καλύτερα από τα καινούργια... :137:

αλλά τζίφος... :138:
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Έχω κάτι Vintage PC στην αποθήκη... τρελές επιδόσεις για την εποχή τους... Αν θυμούμαι καλά το ένα έχει δίσκο 20MB!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Re: Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Έχω κάτι Vintage PC στην αποθήκη... τρελές επιδόσεις για την εποχή τους... Αν θυμούμαι καλά το ένα έχει δίσκο 20MB!!!


Πούλησέ τα 1.000 ευρώ!


EDIT:

Εχω αυτό:

Με 10MB σκληρό, το μεγάλο κουτί με το αηφόνι! 2000! :):)



 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Αααχ, ωραία χρόνια! Με Dos, DBase, Turbo Pascal, και χωρίς jitter...
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Αφορμή για το θέμα είναι η αυξανόμενη τελευταία μόδα αγγελιών πώλησης παλαιών μηχανημάτων. Κυρίως ήχου όπως είναι λογικό γι αυτό και το θέμα το βάζω εδώ.
Έχουν ανοίξει μερικοί τα υπόγεια, πατάρια, σπίτια στο χωριό και όπου αλλού και έχουν ξεθάψει ότι παραπεταμένο μηχάνημα έχουν λανσάροντας μια αγγελία για super duper vintage μηχάνημα.
Και η ερώτηση μου είναι η εξής : Δεν πρέπει ένα vintage μηχάνημα να είναι μόνο εκείνο που ήταν κορυφαίο στην εποχή του ή έστω εμπορικά πετυχημένο και ξακουστό;;
Μπορεί ο ορισμός vintage να περιλαμβάνει οτιδήποτε παλιό ντε και καλά και ας ήταν μέτριο-κακό-αδιάφορο επιδόσεων τότε που βγήκε;
Γιατί εάν είναι έτσι να βάλω και εγώ ένα ραδιοενισχυτή Sanyo του 81 που ήταν μέτριος και φθηνός τότε αλλά με ωραία ρετρό εμφάνιση σήμερα, σε αγγελία ως vintage.
Η ευθύνη βέβαια αγοράς ένος μεταχειρισμένου μηχανήματος είναι του αγοραστή, αλλά έχει πραγματικά αξία, έστω και ελάχιστη, ένας ενισχυτής ή ένα πικάπ, που μέχρι χθές ήταν για σκουπίδια (λόγω επιδόσεων) ή βρήκαμε ένα ωραίο τρόπο να βγάλει κανείς ένα χαρτζιλίκι από νεότερους που δεν είχαν και πολύ γνώση του τότε και αρκούνται στην εμφάνιση;
Με μια ματιά στις αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ.
Εχεις απολυτο δικιο!
Ακριβως την ιδια συζητηση ειχα πριν λιγο καιρο με τον συμφορουμιτη
delamostre.
Η μοδα με τα vintage παραεγινε πιστευω στο φορουμ.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Το vintage δέν είναι μόνο στο hi-fi.

ακόμα και ψυγεία της γιαγιάς έχουν γίνει της μόδας...

το αστείο είναι οτι πρίν 10 χρόνια κάτοχος των σημερινών vintage συσκευών θεωρείτο παλαιομοδίτης...αν όχι κάτι χειρότερο..

αντε!!!σύντομα θα επαναφέρουμε και τις παλαιές ξύλινες CRT!!!!:142:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Αφορμή για το θέμα είναι η αυξανόμενη τελευταία μόδα αγγελιών πώλησης παλαιών μηχανημάτων. Κυρίως ήχου όπως είναι λογικό γι αυτό και το θέμα το βάζω εδώ.
Έχουν ανοίξει μερικοί τα υπόγεια, πατάρια, σπίτια στο χωριό και όπου αλλού και έχουν ξεθάψει ότι παραπεταμένο μηχάνημα έχουν λανσάροντας μια αγγελία για super duper vintage μηχάνημα.
Και η ερώτηση μου είναι η εξής : Δεν πρέπει ένα vintage μηχάνημα να είναι μόνο εκείνο που ήταν κορυφαίο στην εποχή του ή έστω εμπορικά πετυχημένο και ξακουστό;;
Μπορεί ο ορισμός vintage να περιλαμβάνει οτιδήποτε παλιό ντε και καλά και ας ήταν μέτριο-κακό-αδιάφορο επιδόσεων τότε που βγήκε;
Γιατί εάν είναι έτσι να βάλω και εγώ ένα ραδιοενισχυτή Sanyo του 81 που ήταν μέτριος και φθηνός τότε αλλά με ωραία ρετρό εμφάνιση σήμερα, σε αγγελία ως vintage.
Η ευθύνη βέβαια αγοράς ένος μεταχειρισμένου μηχανήματος είναι του αγοραστή, αλλά έχει πραγματικά αξία, έστω και ελάχιστη, ένας ενισχυτής ή ένα πικάπ, που μέχρι χθές ήταν για σκουπίδια (λόγω επιδόσεων) ή βρήκαμε ένα ωραίο τρόπο να βγάλει κανείς ένα χαρτζιλίκι από νεότερους που δεν είχαν και πολύ γνώση του τότε και αρκούνται στην εμφάνιση;
Με μια ματιά στις αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ.
Εδώ μερικοί πουλάνε καλώδια το μέτρο για χιλιάδες ευρώ.
Αυτά που είναι φθηνά και έχουνε και ωραία λαμπάκια θα μας πειράξουνε?:114:
Άσε που τα περισσότερα έχουνε κάτι ρεύματα τρελά σε σχέση
με σούπερ ντούπερ κινεζοφασόν των 2Χ ευρώ:126:
(για το τελευταίο έχω προσωπική πείρα με ενισχυτή καινούργιο του χιλιάρικου)
Τέσπα, προσωπική μου άποψη αν δεν σου αρέσει κάτι το αγνοείς
και τελειώνει η ιστορία:107:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Εμεις....καποια μελη....καποιας ηλικιας.....ειμαστε VINTAGE τυποι η εχουμε ακομα δρομο?



:143::143::143:
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Vintage vs Hi-Fidelity

Κοίταα, αν θες να το πάρουμε σοβαρά, τα παλιά μηχανήματα* παίζουν καλύτερα την παλιά ('70>) μουσική.
Υπάρχουν παλιά ηχεία πχ που είναι αξεπέραστα..και έχουν χαμηλές που η τεχνολογία δεν έφτιαξε... :414:

Αλλά και αλλιώς να το δεις... είναι ίδιες οι εικόνες του viewmaster, όταν το βλέπεις στο υπολογιστή ?

Εκεί ρε υπάρχουν άτομα που ακούνε ακόμα! από πικάπ και μιλάτε έτσι για τα Vintage..


*(HiFi)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η ιστορία θυμίζει κάτι από ηλικιωμένους όταν αναφέρονται στα νιάτα τους.

Όλες οι γιαγιάδες και οι παππούδες στα νιάτα τους ήταν πανέμορφοι, ενώ οι δε παππούδες ήταν και αθληταράδες.:142::142::142:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top