Voice 2017

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347

μια καλη τραγουδίστρια και ένα αστερι.Ποια θα κρατούσατε εσεις.εχω περιεργεια αν ακουω μονο εγω τη διαφορά?
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Η ερμηνεία και η τεχνική της μελαχροινής είναι καλύτερες.
Η ξανθιά έχει πιο ψιλή φωνή. Η Μελαχροινή έχει καλύτερο μέταλλο.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
...τραγωδία & καμιά από τις δυο... θα επέλεγα (μόνο) την μουσική από την εισαγωγή τους στην σκηνή... :D

 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δυσκολο.Θα διαλεγα την καμπανατη φωνη της ξανθιας στο συγκεκριμενο τραγουδι , παρολο που μου αρεσει η ψιλοβραχναδα της μελαχροινης που βγαζει βασανο.Σε ενα βαρυ λαικο/ρεμπετικο θα διαλεγα τα αντιθετα.

Ποια διαλεξαν ?
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Δε συζητιεται...η μελαχροινη εχει φωναρα...πιο πανω και πιο κατω και μεγαλυτερη εκταση....η ξανθια παιζει φλατ..
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
λοιπον να το παρει το ποτάμι...

ως γνωστον η μουσική είναι εντονα υποκειμενικό πράγμα,από το ειδος που αρέσει στον καθενα μας,τον καλλιτεχνη,τη φωνη κλπ.μπορει καλλιστα να εκτιμα κανείς τις αντικειμενικές ικανότητες ενός καλλιτεχνη ,αλλα να μην του λεει προσωπικα.

στην συγκεκριμένη περίπτωση,επειδη τυχαίνει να μου αρεσε ιδαίτερα η χροιά,και η μελωδικότητα της φωνης της Θεοχαροπούλου(μελαχροινής),εβαλα αυτό το θεμα.Η άλλη κοπέλα Μάρα Τζίμα,ειναι καθολα ικανή τραγουδίστρια αλλα προσωπικα δεν μου λέει κατι.Η φωνή δεν είναι απλό πράγμα.Δεν φτανει να τραγουδάει καποιος καλά.Αυτο που μετράει τελικά είναι αυτή η φωνή που λές,να ειχα αλλα τοσα αυτιά να ακούω.

Και για την ιστορία η αποφαση ηταν του Σακη Ρουβά και κράτησε στο παιχνίδι την Μάρα Τζίμα(ξανθειά).
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
παντως αν και την εδιωξε ο Ρουβας,προς τιμη του,ηταν ο μονος που γυρισε και την εβαλε στο δευτερο γυρο.Οι αλλοι ακούγανε αυτή τη φανταστική λαικη φωνη και κοιμόντουσαν.
Ρε παιδια εγω αν δουλευε σε μαγαζι εφευγα αυριο τρέχοντας.:D

 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Είναι απλά άπαιχτη η Μαρία. Δεν είναι μόνο η φωνή της , το μέταλλο και η χροιά της. Είναι και η ερμηνεία της. Αν ασχοληθεί κάποιος να την μανατζάρει και να της μάθει κάποια μυστικά , η κοπέλα θα εκτοξευθεί .
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Είναι απλά άπαιχτη η Μαρία. Δεν είναι μόνο η φωνή της , το μέταλλο και η χροιά της. Είναι και η ερμηνεία της. Αν ασχοληθεί κάποιος να την μανατζάρει και να της μάθει κάποια μυστικά , η κοπέλα θα εκτοξευθεί .
συμφωνώ απολύτως,είναι μολις 19 χρονων,χρειάζεται μερικά μαθήματα φωνητικής,εκανε καποια λαθάκια,αλλα η κοπέλα απλα τοχει.
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
και μιας το θεμα το ξεκινησα από την κόντρα ,να βαλω και το blind audition της κοπέλας που εμεινε στο παιχνιδι.
Είναι δύσκολο να πιστεψει κανεις ότι αυτή γύρισε τοσες καρέκλες και η Μαρία Θεοχαροπούλου μετα βιας γυρισε τον Ρουβά.Προσπαθω να μην είμαι προσβλητικός γιατι σέβομαι τον καθε καλλιτέχνη και τον κόπο του,αλλα εμένα η περίπου τσιριχτή φωνη της σχεδόν με ενοχλεί..Πραγματικα,θεωρώντας ότι και το λαικό ως είδος, ειναι βασικός χώρος του τραγουδιού στην Ελλαδα,αναρωτιέμαι αν οι ανθρωποι είναι καταλληλοι για κριτές.

 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
................αναρωτιέμαι αν οι ανθρωποι είναι καταλληλοι για κριτές.
Σκέψου ότι στην άλλη εκπομπή είχαν τον θοδωρή μαραντίνη ως κριτή μουσικής, ενώ ο ίδιος δήλωσε ότι δεν ξέρει καθόλου να διαβάζει νότες σε μια παρτιτούρα.
Δεν έχει ιδέα από το πεντάγραμμο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ενω εμεις μπορουμε να κρινουμε αν ειναι σωστοι-ες στο χρονο ή στις νοτες...
Καμια δε μου αρεσε...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Ενω εμεις μπορουμε να κρινουμε αν ειναι σωστοι-ες στο χρονο ή στις νοτες...
Καμια δε μου αρεσε...
σιγα ρε φιλε,δεν ειναι αριες της οπερας,οποτε θα συμφωνούσα ότι χρειάζεται ειδικη εκπαιδευση για να κρινεις,απλα λαικα τραγουδάκια είναι που ταχουμε ακουσει δεκάδες φορες.Ο καθενας μπορει να κρίνει αν του αρεσει η όχι,οτι δεν σου αρεσαν το δεχομαι παντως.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Σκέψου ότι στην άλλη εκπομπή είχαν τον θοδωρή μαραντίνη ως κριτή μουσικής, ενώ ο ίδιος δήλωσε ότι δεν ξέρει καθόλου να διαβάζει νότες σε μια παρτιτούρα.
Δεν έχει ιδέα από το πεντάγραμμο.
Μιχάλη αυτό που λες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα,διοτι ο τελικος κριτής ποιος είναι για καθε λαικο καλλιτέχνη?ο κοσμος που δεν ξερει από μουσική ,αλλα ξερει τι του αρεσει.Η κριτικη μου είναι για τα αυτιά τους ,όχι για τις γνωσεις τους.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
επισης να προσθέσω μιας και αλλαξε ο τιτλος σε voice γενκα,ότι δεν είμαι σταθερός θεατής της εκπομπής το βλέπω καπου-καπου,αυτή τη φορα το παρακολούθησα διοτι ελαβαν μερος δυο φιλοι μου,ο ενας περασε στο δευτερο γυρο,λεγεται Στελιος Ψaρογιάννης και ειπε το τραγουδι των DeepPurple when a blind man cries.Το δευτερο που θελω να πω,ειναι ότι εκ των πραγμάτων ,επειδή η εκπομπή όπως και ανάλογες καλύπτουν παρα πολλα ειδη μουσικής,τιθενται πολλα θέματα ,όπως πως είναι δυνατόν να κρίνει κανείς τοσα διαφορετικά ειδη και πώς είναι δυνατόν να παιχτούν και να ερμηνευτούν τοσα είδη σε μια τέτοια εκπομπή,ακομα δεν περισσότερο να ανταγωνιστούν μεταξυ τους!!!!!
Ωστοσο ,στο λαικο τραγουδι που είναι πιστεύω βασικο ειδος στην Ελλαδα,και πιο ευκολο να παιχτεί σε μια τέτοια εκπομπή είναι μια ευκαιρία για τους ανερχόμενους καλλιτεχνες να φανούν,όταν δεν τους θάβουν!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
και μερικά σχόλια από τα παρασκήνια του voice όπως τα ζει ο φίλος μου...πολύ νέο παιδί που γνωριζόμαστε καλλιτεχνικώς.
οσον αφορά την Μαρια Θεοχαροπούλου:Dη οποια ηλικιακά πέφτει ναταν κόρη κάποιου φίλου μου,δεν την γνωριζω καθόλου.

 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απαντησα απλα στο σχολιασμο του Μιχαλη περι κριτικων,αλλωστε ουτε επιλογες του Μαραβεγια με βρισκουν συμφωνο οσο αναφορα τα γουστα και οχι τεχνικα που αυτο το κομματι το γνωριζουν καλα και οι τραγουδιστες.
Ουτε φυσικα χρειαζεται να εισε αρια για να μην φαλτσαρεις...
Η καλυτερη σε ξενο ειναι η Σοφιαννα η καρδιτσιοτισσα ...8-)
Αδιαφοροι οι υπολοιποι:o
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top