wifi net σε dreambox

Μηνύματα
50
Reaction score
0
Χαιρετώ σας,

Θα ήθελα να μου πείτε πώς θα μπορούσα να συνδέσω ασύρματα έναν dreambox στο net.
Tο έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς προς το παρόν.
Το κουτί σκοπεύω να το συνδέσω ως εξής:

Dreambox----ethernet καλώδιο----asus μικρό wifi-------σύνδεση ασύρματη με το desktop μου μέσω της ενσωματωμένης ασύρματης κάρτας που έχει η μητρική (asus wifi solo) και από εκεί διαμοιρασμός της τοπικής σύνδεσης όπου είναι και το internet.

Τα φώτα σας παρακαλώ... :D :D :D
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Απάντηση: wifi net σε dreambox

Θα βάλεις WiFi ανταπτορα με USB στο db για να συνδεθεί ασύρματα στο router σου ποιο db έχεις?
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: wifi net σε dreambox

θα κάνω highjack το θέμα να ρωτήσω αν γίνετε να πάρω νετ ασύρματα σε ενα λαπτοπ και με crossover καλώδιο να το δώσω στο db500s κάνοντας μοίρασμα σύνδεσης.;;;;

wifi router ----> laptop --crossover cable-->DB500s
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: wifi net σε dreambox

Χαιρετώ σας,

Θα ήθελα να μου πείτε πώς θα μπορούσα να συνδέσω ασύρματα έναν dreambox στο net.
Tο έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς προς το παρόν.
Το κουτί σκοπεύω να το συνδέσω ως εξής:

Dreambox----ethernet καλώδιο----asus μικρό wifi-------σύνδεση ασύρματη με το desktop μου μέσω της ενσωματωμένης ασύρματης κάρτας που έχει η μητρική (asus wifi solo) και από εκεί διαμοιρασμός της τοπικής σύνδεσης όπου είναι και το internet.

Τα φώτα σας παρακαλώ... :D :D :D
φίλε μου με τον τρόπο που προσπαθείς, θα πρέπει να γίνουν πολλές ρυθμίσεις.
πρώτα θα πρέπει να ρυθμίσεις τον router asus έτσι ώστε να λειτουργεί ώς AP (Access Point) χωρίς DHCP αλλά με static route(πχ. 192.168.1.100).
Μετά θα βάλεις στον DM μια στατική IP, συμβατή με το δίκτυο του πρώτου router (πχ. 192.168.1.101).
Κατόπιν απο τον κεντρικό router θα απενεργοποιήσεις το DHCP για τις διευθύνσεις 192.168.1.100 - 105 για να μην τις μοιράσει.
Δεν μπορείς να το συνδέσεις στο PC σου γιατί εκείνο λειτουργεί διαφορετικά.
Έπειτα από τον κεντρικό router θα δηλώσεις ένα route (add route) για την static IP του DM να βλέπει την πόρτα WAN του Router...:109:

Ειναι ταλαιπωρία όμως όλο αυτό και θέλει πολύ προγραμματισμό.

Η απλή λύση είναι να πάρεις ενα USB stick Wi-Fi και να το βάλεις στο DM και μέσω αυτού και του κεντρικού Router (ξεχνάς το PC) να συνδεθείς στο internet.:126:
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: wifi net σε dreambox

θα κάνω highjack το θέμα να ρωτήσω αν γίνετε να πάρω νετ ασύρματα σε ενα λαπτοπ και με crossover καλώδιο να το δώσω στο db500s κάνοντας μοίρασμα σύνδεσης.;;;;

wifi router ----> laptop --crossover cable-->DB500s
ισχύει ότι και παραπάνω, γίνεται αλλά είναι δύσκολο προγραμματιστικά... θέλει εξειδίκευση.
Να σας τα αναλύσω αλλά θα ταλαιπωρηθείτε.
Το καλύτερο από όλα είναι ένα USB stick Wi-Fi, με 20-25 ευρώ...:126:
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: wifi net σε dreambox

ουπς, τυπογραφικό λάθος....:109:
Η καλύτερη λύση είναι να ορίσεις την ασύρματη κάρτα του laptop ώς κοινόχρηστη και με την επιλογή "Να επιτρέπεται η σύνδεση άλλων χρηστών του δικτύου μέσω της σύνδεσης αυτού του υπολογιστή".
Θα πρέπει να συνδέσεις σε ένα Hub το laptop μαζί με τον 500...
 

Μηνύματα
139
Reaction score
0
Απάντηση: wifi net σε dreambox

παρε ενα vonets wifi να ξεμπερδευεις.........τωρα τιμες δεν θυμαμαι αλλα μπορεις να skroutzαρεις
 



panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: wifi net σε dreambox

καλή και συμβατη λύση για ολες τις συσκευές που "θέλουν αλλά δεν μπορούν" να γίνουν ασύρματες...:113:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top