Wifi Switch

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Δεν ξέρω αν το λέω σωστά, θέλω να βάλω ένα μηχανάκι πάνω στο υπάρχον router σε σύνδεση με ethernet του οποίου η δουλειά θα είναι μόνο να μοιράζει wifi, τόσο απλά όπως γίνεται με ένα switch hub στο καλωδιακό μέρος του δικτύου.
Το υπάρχον αν και είναι η επαγγελματική σειρά των routers που δίνει η vodafone, με δύο κεραίες από πίσω και μεγάλη κατασκευή, δεν φτάνει σωστής στάθμης σήμα στα μέσα δωμάτια αλλά το κυριότερο παρατηρώ ότι συχνά κάνει διακοπές στο wifi. Δεν θέλω να μπλέξω με τη vodafone και να αλλάζω routers μέχρι να το πετύχουμε, θέλω να αγοράσω ένα τέτοιο μηχάνημα (router/switch) μια και καλή που να κάνει σωστά και αξιόπιστα τη δουλειά. Είχα παλιότερα ένα router που μου είχε ξεμείνει από παλιότερο πάροχο και έδινα μέσω αυτού wifi στο σπίτι (συνδεδεμένο πάνω στο adsl router) και ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Οπότε τι μηχάνημα ψάχνω;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Θες ενα access point ή ενα router.
Η διαφορα τους ειναι οτι το router εχει πανω και ethernet switch.
Διάλεξε ενα με εξωτερικες κεραίες και 2 bands.
Το router κάνει και ...routing που μάλλον δεν το θες εδώ, απλά συνήθως τα router τα συνδυάζουν και με κάποιο switch.

Στο θέμα μας είναι έτσι όπως λέει ο Peterson , χρειάζεσαι ένα access point (έχει μία μονο υποδοχή ethernet) και η δουλεια του είναι να μοιραζει αποκλειστικα wifi
ή
ένα router (+switch + acces point όλα σε μια συσκευή) που θα σου δώσει τη δυνατότητα να μοιραζεις και με ethernet εκτός του wifi


Η λίστα των συσκευων είναι ατελειωτη ... αλλά ας κάνω μερικές προτάσεις...

αν θες να τη βγαλεις οικονομικα και με απλές ρυθμίσεις, δες κανένα tplink π.χ.
http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa801nd-300mbps-wireless-n-access-point-p-PER.612441 (access point)
http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa901nd-450mbps-wireless-n-access-point-p-PER.612435 (access point)
http://www.e-shop.gr/tp-link-ap200-ac750-wireless-gigabit-access-point-p-PER.612836 (access point)

αν θελεις κάτι πιο δυνατο,...
http://www.e-shop.gr/ubiquiti-pico2-picostation-p-PER.535014 (access point είναι φτιαγμενο για τοποθετηση σε εξωτερικο χωρο αλλα αν μπορεις να το στησεις εσωτερικα καπου, θα χρειαστει να του χαμηλώσεις και τηην ισχύ......)

αν σου αρέσει να σκαλίζεις και θες menu με δυνατότητες...
http://www.e-shop.gr/mikrotik-rb951...-2x2-two-chain-wireless-usb-osl4-p-PER.617785 (Router+Switch+acces point)
τα mikrotik ειναι τα αγαπημενα μου, ατελειωτες δυνατότητες αλλα αν δε θες να σκαλισεις , ερχονται ετοιμα προρυθμισμενα να κανουν τη δουλεια που θες
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Είμαι άσχετος σε σύγκριση με τους προλαλήσαντες αλλά ας πώ αυτό που σκέφτομαι και αν δεν στέκει απλά απόρριψέ το:

Μήπως ένα απλό repeater (range extender) που να τοποθετηθεί σε ενδιάμεση απόσταση ανάμεσα στο υπάρχον ρούτερ και στα μέσα δωμάτια και να συνδεθεί ασύρματα με το ρούτερ θα ήταν καλύτερη λύση;

Γιατί το να βάλεις ένα Access Point δίπλα στο υπάρχον Access Point (router) της Vodafone που έχει και 2 κεραίες δεν μου λέει κάτι.

Το repeater - τοποθετημένο ανάμεσα στην εκπομπή του router και στη λήψη στα μέσα δωμάτια -ίσως είναι πιό καλά. Μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα αλλά και ασύρματα με το router...

https://www.skroutz.gr/s/2958437/D-Link-DAP-1320.html
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Είμαι άσχετος σε σύγκριση με τους προλαλήσαντες αλλά ας πώ αυτό που σκέφτομαι και αν δεν στέκει απλά απόρριψέ το:

Μήπως ένα απλό repeater (range extender) που να τοποθετηθεί σε ενδιάμεση απόσταση ανάμεσα στο υπάρχον ρούτερ και στα μέσα δωμάτια και να συνδεθεί ασύρματα με το ρούτερ θα ήταν καλύτερη λύση;

Γιατί το να βάλεις ένα Access Point δίπλα στο υπάρχον Access Point (router) της Vodafone που έχει και 2 κεραίες δεν μου λέει κάτι.

Το repeater - τοποθετημένο ανάμεσα στην εκπομπή του router και στη λήψη στα μέσα δωμάτια -ίσως είναι πιό καλά. Μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα αλλά και ασύρματα με το router...

https://www.skroutz.gr/s/2958437/D-Link-DAP-1320.html
-έχει μια λογική αυτό που λες.. το πρόβλημα με τα Repeater όμως είναι πως ρίχνουν την ταχύτητα στο μισό (πρεπει την ιδια στιγμη να στελνουν/δεχονται δεδομενα και με το access point και με τη συσκευή που είναι συνδεδεμένη)
-το να να μπει ένα access poiont διπλα στο υπάρχον, έχει τη λογική πως θα είναι (ή τουλάχιστον ελπίζεις!) καλύτερο από αυτά που δίνουν οι παροχοι....
--οποτε βασικά η καλύτερη πραγματικά λύση είναι , ένα access point, όχι όμως δίπλα στο υπάρχων... άλλα συνδεδεμένο με ethernet και τοποθετημένο στα μέσα δωματια που υπάρχει το πρόβλημα ... εδω η δυσκολία είναι το ethernet καλώδιο που θα πρέπει να πάει ...μακριά....
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Αν στα δωμάτια που θέλεις να έχεις wifi, υπάρχει καλωδίωση ethernet, τότε βάζεις ένα router, αυτό που σου έχει μείνει από τον άλλο πάροχο και δεν μπαίνεις σε έξοδα.
Αν δεν υπάρχει καλωδίωση τότε βάζεις ένα wifi extender ή repeater όπως ακριβώς ανέφερε ο messenger.
Απλά εγώ θα πρότεινα αυτό https://www.skroutz.gr/s/7987415/TP-LINK-TL-WA855RE-v1.html
Το έχω βάλει σε πολλούς φίλους και παίζει 24/7 χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
-...
--οποτε βασικά η καλύτερη πραγματικά λύση είναι , ένα access point, όχι όμως δίπλα στο υπάρχων... άλλα συνδεδεμένο με ethernet και τοποθετημένο στα μέσα δωματια που υπάρχει το πρόβλημα ... εδω η δυσκολία είναι το ethernet καλώδιο που θα πρέπει να πάει ...μακριά....
To repeater - ή το Access Point- μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα αλλά να τοποθετηθεί όχι στα μέσα δωμάτια αλλά στο δωμάτιο που είναι το router αλλά πιό κοντά στα μέσα δωμάτια.

Αν συνδεθεί ενσύρματα συνεχίζει να ρίχνει την ταχύτητα στο μισό;
[DOUBLEPOST=1512902067][/DOUBLEPOST]
Αν στα δωμάτια που θέλεις να έχεις wifi, υπάρχει καλωδίωση ethernet, τότε βάζεις ένα router, αυτό που σου έχει μείνει από τον άλλο πάροχο και δεν μπαίνεις σε έξοδα....
Θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις ώστε να μη δίνει DHCP αλλά να χρησιμοποιεί τις διευθύνσεις του router της Vodafone.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
To repeater - ή το Access Point- μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα αλλά να τοποθετηθεί όχι στα μέσα δωμάτια αλλά στο δωμάτιο που είναι το router αλλά πιό κοντά στα μέσα δωμάτια.

Αν συνδεθεί ενσύρματα συνεχίζει να ρίχνει την ταχύτητα στο μισό;
[DOUBLEPOST=1512902067][/DOUBLEPOST]
Θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις ώστε να μη δίνει DHCP αλλά να χρησιμοποιεί τις διευθύνσεις του router της Vodafone.
Αν συνδεθεί ενσύρματα , όχι
Η παρατήρηση για το DHCP σωστότατη.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις ώστε να μη δίνει DHCP αλλά να χρησιμοποιεί τις διευθύνσεις του router της Vodafone.
Ότι και να βάλει θα χρειαστεί ρύθμιση.
Και το extender πάλι ρύθμιση θέλει για να παίξει.
Αλλά δεν φτάσαμε σε αυτό το σημείο ακόμα.
Τώρα είμαστε στην αναζήτηση της συσκευής. :thumbsup:

-έχει μια λογική αυτό που λες.. το πρόβλημα με τα Repeater όμως είναι πως ρίχνουν την ταχύτητα στο μισό (πρεπει την ιδια στιγμη να στελνουν/δεχονται δεδομενα και με το access point και με τη συσκευή που είναι συνδεδεμένη)
Τι εννοείς ότι ρίχνουν την ταχύτητα στο μισό;
Όλα τα wifi είναι αμφίδρομα.
Αν είναι στα 300mbit τοτε παίζει στα 150mbit transmit και 150mbit receive.
Δεν του φτάνουν τα 150mbit ταχύτητα για σερφάρισμα;;;;
Εκτός κι αν έχει super vectoring στα 300mbit γραμμή από τον πάροχο.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Το access point είναι προτιμότερη λύση από το repeater καθώς έχω την υποψία ότι το wifi του router που υπάρχει τώρα δεν δουλεύει καλά. Αν έχει επαρκή ισχύ θα φτάνει από το σημείο που είναι τώρα το router (εφόσον μπει δίπλα του) να καλύψει όλο το σπίτι (είναι μικρό το καλυβάκι μου :) ). Το ζητούμενο είναι να παίζει σταθερά και αξιόπιστα και πιο δυνατά από το υπάρχον.

Θα επανέλθω σε λίγο με απορίες επί συγκεκριμένων μηχανημάτων, σε μια πρώτη ματιά που έριξα στο amazon νωρίτερα τα dual bands και με μεγάλο bit rate τα έχουν τα λεφτάκια τους, δεν έχω προλάβει να δω αυτά που προτείνουν οι φίλοι πιο πάνω, θα τσεκάρω και θα επανέλθω.
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή :hi:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Από μάρκες (Tp-Link, Netgear, D-Link,...) τι λέτε, είναι κάποια που έχει υπεροχή σε σχέση με τις άλλες;
Το airport express της apple κάνει για τη δουλειά που λέμε; Αξίζει να το σκεφτώ;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Από μάρκες είναι κάποια που έχει υπεροχή σε σχέση με τις άλλες;
Παλιότερα είχα τρία powerline devolo (δυο σταθερά κι ένα που πήγαινε από πρίζα σε πρίζα :) ), που είχαν από μια μόνο εθερνέτ, καθώς και ένα wifi εχτένδερ που τελικά δε μου χρειαζόταν..
Έφυγαν στο από κάτω σπίτι, και είπα να μην τα ξαναπληρώσω γερμανικά, και αντικαταστάθηκαν από TPlink 1000 mbps, με 2 εθερνέτ το καθένα.
Είναι δυο χρόνια στην πρίζα (εξαιρούνται ταξίδια 15 Αύγουστο και Χριστούγεννα που ακολουθούν κι αυτά στο χωριό), και πρόβλημα ουδέν.
Μόντεμορούτερ έχω αλλάξει δύο, και πάλι με TPlink βρέθηκα (απ' τη wind με 20€...)
----
Βέβαια δεν υπάρχει ένα παιδί σε κάθε γωνιά του σπιτιού να streamάρει 4Κ απ' το NAS, αλλά υποψιάζομαι ότι θα τα κατάφερναν και σ' αυτην την περίπτωση. Έχουν και τη μισή τιμή απ' τα προηγούμενα! 8-)
----
Η VFM συμβολή μου. :drinks:
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Το περιμένω να έρθει :)

Εχει σημασία αν συνδεθεί κατευθείαν πάνω στο υπάρχον router ή μέσω κάποιου switch;
Να μοιράζει αυτό IPs ή το router; (νομίζω ότι μπορεί να συμβεί όποιο από τα δύο θέλω, σωστά; )
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Να κάνεις bridge το router του παρόχου και να αφήσεις το netgear να κάνει όλη την δουλειά.
Ακυρο.
Τωρα ειδα ότι πηρες AP και όχι router
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Να κάνεις bridge το router του παρόχου και να αφήσεις το netgear να κάνει όλη την δουλειά
:lol::lol::lol:
θα προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω :roflmao::roflmao::roflmao:

δλδ να τα αναλάβει όλα τo netgear? η σύνδεση φαντάζομαι θα πάει γραμμή adsl > router vodafone (ως modem μόνο; ) > ethernet από router στο netgear > και από κει και κάτω όλο το δίκτυο.

Με τα καλώδια μάλλον θα τα καταφέρω, με τις ρυθμίσεις όμως προβλέπω :help:

Και όταν θα κάνω παράπονα στη vodafone (αν για κάποιο λόγο σέρνεται το ίντερνετ) θα μπαίνουν και θα βλέπουν το δίκτυο και θα μου αρχίζουν τα "συνδεθείτε πάνω στο router μας", "βάλτε ένα καλώδιο κατευθείαν στο router και παρακάμψτε το switch" και διάφορα τέτοια. Οχι ότι με πειράζει αυτό δηλαδή, το θέμα είναι ότι όντως αν μπορώ να παρακάμψω το δικό τους και να κάνω δουλειά με το δικό μου μηχάνημα που πιθανολογώ ότι θα είναι καλύτερο το προτιμώ σαφέστατα.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Όχι, δεν μπορείς να το κάνεις γιατί πήρες AP.
Το AP δεν έχει δυνατότητες router.
Απλά τώρα θα κόψεις το wifi από το modem της Vodafone και θα αφήσεις της netgear.
Τίποτα άλλο.
Αν θέλεις οι συσκευές σου wifi να είναι στο ίδιο δίκτυο με αυτές που έχεις συνδεδεμένες στο modem vodafone, τοτε θα απενεργοποίησεις το dhcp του netgear.
Γνώμη μου ήταν να έπαιρνες ένα router με καλές δυνατότητες wifi και να έκανες bridge το modem της vodafone
[DOUBLEPOST=1512923919][/DOUBLEPOST]Αυτό πχ
https://www.skroutz.gr/s/7724457/NetGear-R6220.html
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Αν θέλεις οι συσκευές σου wifi να είναι στο ίδιο δίκτυο με αυτές που έχεις συνδεδεμένες στο modem vodafone, τοτε θα απενεργοποίησεις το dhcp του netgear.
Αυτό μπορώ να το κάνω, σωστά; και πρακτικά θα είμαι όπως σήμερα και θα περιμένω να έχω ισχυρότερο σήμα wifi, καλά το λέω;
[DOUBLEPOST=1512924351][/DOUBLEPOST]Advanced Wireless
  • WDS Point-to-point wireless bridge mode
  • WDS Point-to-multipoint wireless bridge mode
Τι σημαίνουν αυτά βρε παιδιά;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Αυτό μπορώ να το κάνω, σωστά; και πρακτικά θα είμαι όπως σήμερα και θα περιμένω να έχω ισχυρότερο σήμα wifi, καλά το λέω;
[DOUBLEPOST=1512924351][/DOUBLEPOST]Advanced Wireless
  • WDS Point-to-point wireless bridge mode
  • WDS Point-to-multipoint wireless bridge mode
Τι σημαίνουν αυτά βρε παιδιά;

Καλά το λές.

WDS είναι αν θέλεις να συνδέσεις και 2ο, 3ο, 4ο κλπ AP με αυτό που πήρες
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top