Win 10 έκδοση 2004 Εξαφάνιση των NAS!

Μηνύματα
624
Reaction score
1.966
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έκανα καθαρή εγκατάσταση των Win 10 σε ένα Music server που έχω, σε καινούριο σκληρό, και «χάθηκαν» οι 3 NAS. Ένας ReadyNAS NV+ v1, και 2 Qnap 109 και 209 (παλιές καραβάνες…)

Εξαφανίστηκαν από τον file explorer, και από το δίκτυο των Win 10. Οι δίσκοι εμφανίζονται κανονικά στις αντίστοιχες εφαρμογές των κατασκευαστών τους RAIDar και Qfinder pro. Από το διαδίκτυο έκανα κάποιες αλλαγές σε κάποιες "υπηρεσίες" χωρίς αποτέλεσμα...

Βοήθεια!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δοκίμασες να τους δεις με το IP τους; π.χ. \\192.168.0.100 (στον explorer)
 



Μηνύματα
624
Reaction score
1.966
Είχα πέσει πάνω σε αυτό το link αλλά είδα 11 σελίδες και έστριψα. Μάλλον δεν θα το γλυτώσω.

Music server που δεν έχει πρόσβαση στους NAS με τη μουσική ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ίσως με μερικές δοκιμές με το SMB version σε κάθε server κάτι να μπορέσει να γίνει
 





Μηνύματα
624
Reaction score
1.966
Δυστυχώς το λειτουργικό στους δικούς μου δεν έχει τέτοια επιλογή λόγω παλαιότητας...
Ευχαριστώ!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κατά πάσα πιθανότητα μέσα στα shares των Windows ή SMB share εάν το αναφέρει έτσι, να υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή για την έκδοση του SMB, δεν είναι απίθανο
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
εδώ το disk optimizer, δεν κρατάει αρχείο από τα optimizations, θες και πιό περίπλοκα θέματα να λυθούν? :gotcha:

Πέρα από τα αστεία, δες από το control panel (Turn Windows features on and off) μήπως με τη νέα εγκατάσταση δεν φορτώνει by default τα SMB και πρέπει να γίνει από σένα.
 


Μηνύματα
624
Reaction score
1.966
Control Panel -> Add/Remove Programs -> Turn Windows Features on or off

SMB1.0/CIFS File Sharing Support:
UNTICK -> SMB1.0/CIFS Automatic Removal
TICK -> SMB1.0/CIFS Client
TICK -> SMB1.0/CIFS Server

Ok, apply, restart.
ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ !!! Να είσαι καλά Βασίλη!

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά! :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ !!! Να είσαι καλά Βασίλη!

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά! :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:
Τελικά υπομονή και γνώση χρειάζονται τα λειτουργικά συστήματα....ούτως ή άλλως είναι "αιώνες" μπροστά μας για να κάνουν παιδαριώδη λάθη!!!!!
 

Μηνύματα
624
Reaction score
1.966
Έχω αρχίσει από το DOS με επεξεργαστή 80286. Όλα τα PC μου τα συναρμολογούσα και τα σετάριζα μόνος μου…
Δεν μπορώ άλλο να μαθαίνω ιδιοτροπίες λειτουργικών, τρελαίνομαι! Τώρα ποια τα θέλω έτοιμα.

Ένα Music server που έστησα πρόσφατα δουλεύει χωρίς οθόνη και πληκτρολόγιο. Πατάω το ON και παίζει Foobar2k από iPad. Με τη βοήθεια των παιδιών εδώ, και τους ευχαριστώ όλους!!! Μάλλον είναι το τελευταίο.

Προβλήματα όμως πάντα θα εμφανίζονται...
 


Μηνύματα
502
Reaction score
247
Control Panel -> Add/Remove Programs -> Turn Windows Features on or off


SMB1.0/CIFS File Sharing Support:
UNTICK -> SMB1.0/CIFS Automatic Removal
TICK -> SMB1.0/CIFS Client
TICK -> SMB1.0/CIFS Server

Ok, apply, restart.
Η συμβουλή με βοήθησε κι εμένα σε ανάλογη περίπτωση!!!
Ευχαριστώ!!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top