Wireless HDMI

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους,

αγόρασα πριν λίγο καιρό έναν Denon 2400H ο οποίος έχει δύο εξόδους HDMI. Θέλω λοιπόν να τον χρησιμοποιήσω με TV και Projector άλλα ο Projector είναι στην άλλη πλευρά του σαλονιού, περίπου 4μ μακριά και δεν γίνεται να περάσω HDMI. Η λύση που είχα με τον προηγούμενο ενισχυτή ήταν να έχω μια πηγή κάτω από τον Projector συνδεδεμένη με HDMI πάνω του και να στέλνω μέσω ήδη περασμένου καλωδίου (επιτοίχια) μόνο τον ήχο με COAXIAL στον ενισχυτή.

Ο Denon δεν υποστηρίζει COAXIAL οπότε πρέπει να βρω μια άλλη λύση και τείνω προς το Wireless HDMI. Η ανάλυση που θα στέλνω είναι Full HD και όχι 4K οπότε είμαι ΟΚ. Η ερώτηση που έχω πριν προβώ σε αγορά τέτοιου transmitter/receiver combo είναι αν θα υπάρχει delay και άρα εικόνα-ήχος δεν θα είναι συγχρονισμένα και κατά πόσο αυτό μπορεί να διορθωθεί από τις ρυθμίσεις του ενισχυτή μου. Μπορώ να προσθέσω delay σε όλα τα κανάλια ήχου πχ; Θα έλυνε αυτό το πιθανό πρόβλημα που φοβάμαι ότι θα έχω?


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας προκαταβολικά
[DOUBLEPOST=1554367867][/DOUBLEPOST]Και για να βοηθήσω με μια εικόνα για το που βρίσκονται όλα μέσα στον χώρο, βρήκα αυτη την photo από παλιό post όταν έφτιαχνα το σπίτι. O ενισχυτής είναι από την πλευρά της τηλεόρασης ο projector παραμένει πάνω στο έπιπλο όπως φαίνεται...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
κατά πόσο αυτό μπορεί να διορθωθεί από τις ρυθμίσεις του ενισχυτή μου.
Όλοι σχεδόν οι ενισχυτές AV έχουν lipsync δυνατότητα. Ψάξε το menu του δικού σου.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Όλοι σχεδόν οι ενισχυτές AV έχουν lipsync δυνατότητα. Ψάξε το menu του δικού σου.
Ευχαριστώ για την βοήθεια στο όνομα του feature... Φαίνεται ότι όντως το υποστιρίζει ο ενισχυτής και λογικά θα είμαι ΟΚ..! Και πάλι ευχαριστώ.

Αν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει εμπειρία με τέτοια combo και μπορεί να προτείνει κάποιο καλό σε PM, θα το εκτιμούσα.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έχω ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σετ στο κουτί προς διάθεση. PM me.
Γιάννης
 

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Περνα ενα καναλι γυρω γυρω
Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα δυστυχώς. Για να πέρναγα καλώδιο HDMI θα έπρεπε να είναι πάνω από 15μ και να πάει γύρω γύρω από το γύψινο με τον κρυφό φωτισμό.
 


Μηνύματα
152
Reaction score
8
Μέτρα πόσα μέτρα χρειαζεσαι και πάρε ενεργό οπτικής ίνας υποστηρίζει 4κ κιόλας κ δεν είναι ακριβό ιδιαίτερα
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια επιλογή είχα δει μόνο κάποια Over Ethernet αλλα χρειάζονται 2 καλώδια CAT6 και εγώ έχω 1 CAT5 περασμένο.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει εμπειρία με τέτοια combo και μπορεί να προτείνει κάποιο καλό σε PM, θα το εκτιμούσα.
Από προσωπική εμπειρία με κάποια τέτοια transmitters δεν μου άρεσαν. Πολύ κακή εικόνα.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια επιλογή είχα δει μόνο κάποια Over Ethernet αλλα χρειάζονται 2 καλώδια CAT6 και εγώ έχω 1 CAT5 περασμένο.
UPDATE: Τελικά υπάρχει λύση με μονό CAT5... Αν κάποιος φίλος έχει θετική εμπειρία με συγκεκριμένο προϊον ας με ενημερώσει για το μοντέλο, θα το εκτιμούσα πραγματικά
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα δυστυχώς. Για να πέρναγα καλώδιο HDMI θα έπρεπε να είναι πάνω από 15μ και να πάει γύρω γύρω από το γύψινο με τον κρυφό φωτισμό.
.εγω ετσι ακριβως το εκανα φιλε..μεσω του γυψινου πλαισιου και μεταφερω atmos και 4k χωρις κανενα προβλημα με ενα 15μ hdmi κοστους 45 ευρω..
 

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Τελικά ψάξε, ψάξε κατέληξα σε HDMI extender over IP. Αγόρασα ένα ζευγάρι από αυτά, και μέσα σε 10 λεπτά δούλεψαν όλα τέλεια!!! Κούμπωσα το transmitter σε ένα χιλιάρι 5πορτο και στο monitor 2 του ενισχυτή έβαλα το HDMI. Το καλώδιο δικτύου που ήταν ήδη περασμένο στο γύψινο το κούμπωσα επίσης στο χιλιάρι και η άλλη πλευρά στο receiver. Την HDMI του receiver την έβαλα στον Projector και όλα παίζουν τέλεια! 1080p και κανένα απόλυτος lag. Ούτε θέματα συγχρονισμού ούτε κολλήματα ούτε καποιο άλλο πρόβλημα. Και αν προσθέσω και αλλά receivers θα μπορώ να έχω από ένα transmitter την εικόνα παντού! Απίστευτο μηχανάκι, με κλειστά μάτια αν κάποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα να λύσει. Επίσης με 10€ παραπάνω από το απλό ταχυδρομείο μου ήρθε την επόμενη το μεσημέρι. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, τα σχόλια σας με έκαναν να το ψάξω παραπάνω και τελικά να βρω την σωστότερη για την περίπτωση μου λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top