Wireless IP HD camera εσωτερικού χώρου

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χαιρετώ. Ψάχνω για κάμερα εσωτερικού χώρου (3 για την ακρίβεια απλά να είναι του ίδιου κατασκευαστή ώστε να έχω κοινό πρόγραμμα παρακολούθησης), δυκτιακή, ασύρματη (WiFi), HD (1080p) και κινητή (Pan-Tilt). Υπάρχουν διάφορες σε μεγάλη γκάμα τιμών αλλά δυστυχώς τα διάφορα reviews καταλαβαίνω ότι δεν είναι αντικειμενικά και δεν έχουν δείγματα εικόνας. Άστε που υπάρχουν δεκάδες κατασκευαστές για το ίδιο σχεδόν προϊόν (ΟΕΜ μάλλον) Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; Περιοχή τιμής 40-100 Ευρώ.
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
κοιτα συμπτωση.......μολις χθες παρελαβα μια καμερα τετοιου τυπου,ειναι η sricam sp018.Για τα 50 ευρω που εδωσα ειναι πολυ καλη και σε εικονα και σε δυνατοτητες.Την πηρα δοκιμαστικα και αν βγει καλη θα παρω αλλες 5 που χρειαζομαι.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Χαιρετώ. Ψάχνω για κάμερα εσωτερικού χώρου (3 για την ακρίβεια απλά να είναι του ίδιου κατασκευαστή ώστε να έχω κοινό πρόγραμμα παρακολούθησης), δυκτιακή, ασύρματη (WiFi), HD (1080p) και κινητή (Pan-Tilt). Υπάρχουν διάφορες σε μεγάλη γκάμα τιμών αλλά δυστυχώς τα διάφορα reviews καταλαβαίνω ότι δεν είναι αντικειμενικά και δεν έχουν δείγματα εικόνας. Άστε που υπάρχουν δεκάδες κατασκευαστές για το ίδιο σχεδόν προϊόν (ΟΕΜ μάλλον) Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; Περιοχή τιμής 40-100 Ευρώ.
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
Foscam.

www.foscam.gr/
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν δε πας σε κάτι ποιό επώνυμο πχ Dlink tplink. Προσοχή στο application και αν υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή για pc - mac αν θές να κάνει καταγραφή. Πολλές φορές σταματάει η υποστήριξη από servers και βγαίνει άχρηστη. Α και βασικό να έχει έστω αγγλικά.
[DOUBLEPOST=1550764744][/DOUBLEPOST]Δες και hikvision
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
αυτη που πηρα εχει αρκετα καλη εφαρμογη για android/ios αλλα και pc.Σιγουρα δεν ειναι σαν τις εφαρμογες απο πιο γνωστες εταιρειες ,αλλα κανει δουλεια.Βασικο να εχει και συνδεση ethernet,ειδικα αν θα μπει σχετικα μακρια απο το ρουτερ.Εγω για μαζικες κριτικες κοιταω στο αμαζον....


αν θελεις κατι πιο καλο,κοιτα σε dahua.
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αν δε πας σε κάτι ποιό επώνυμο πχ Dlink tplink. Προσοχή στο application και αν υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή για pc - mac αν θές να κάνει καταγραφή. Πολλές φορές σταματάει η υποστήριξη από servers και βγαίνει άχρηστη. Α και βασικό να έχει έστω αγγλικά.
[DOUBLEPOST=1550764744][/DOUBLEPOST]Δες και hikvision
Όχι αδερφε...όχι Hikvision η χειροτερη εταιρεια που εχω χρησιμοποιησει ποτε. Μακρια....Εχουν καλη εικονα αλλα απαραδεκτο software και ψοφάνε ευκολα. TPlink Dlink είναι λιγο καλυτερες από turboX του πλαισιου. Μετρια εικονα, ευκολος χειρισμος πολύ ακριβες για αυτά που δινουν.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
κοιτα συμπτωση.......μολις χθες παρελαβα μια καμερα τετοιου τυπου,ειναι η sricam sp018.Για τα 50 ευρω που εδωσα ειναι πολυ καλη και σε εικονα και σε δυνατοτητες.Την πηρα δοκιμαστικα και αν βγει καλη θα παρω αλλες 5 που χρειαζομαι.
αυτή η κάμερα γράφει συνέχεια ή μόλις εντοπίσει κίνηση;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όχι αδερφε...όχι Hikvision η χειροτερη εταιρεια που εχω χρησιμοποιησει ποτε. Μακρια....Εχουν καλη εικονα αλλα απαραδεκτο software και ψοφάνε ευκολα. TPlink Dlink είναι λιγο καλυτερες από turboX του πλαισιου. Μετρια εικονα, ευκολος χειρισμος πολύ ακριβες για αυτά που δινουν.
Ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες από την εκάστοτε εταιρεία. Εγώ εχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Το app από τις tplink δεν μου κάθεται καλά και οι dlink έχουν κάποια θέματα ασυμβατότητας με το encryption του wifi. Σε κάθε περίπτωση πολύ καλύτερες από τις oem που κυκλοφορούν και που για να συντονιστούν πρέπει να βάλεις το κινητό να παίζει ήχους σαν τους transformers. Και δεν έχουν καθόλου menu.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
ήμουν πολύ ευχαριστημένος από τη foscam μέχρι που κάποια στιγμή ψόφησε, 3 χρόνια μετά την αγορά
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
αυτή η κάμερα γράφει συνέχεια ή μόλις εντοπίσει κίνηση;
γραφει συνεχεια,αν το επιλεξεις βεβαια.Αν εντοπισει κινηση στελνει ειδοιποιηση στο κινητο (με μειλ εκτος και αν εχεις ανοικτη την εφαρμογη οποτε σε ειδοποιει εκει),επισης εχει και συναγερμο αν το επιλεξεις.Αν ανιχνευσει κινηση εχει σειρηνα. Ο φιλος πιο πανω εγραψε οτι οι δικες του τα επαιξαν στο χρονο,για αυτο δεν μπορω να πω κατι τωρα,αλλα προφανως οτι πληρωνεις παιρνεις (αγραφος κανονας) και οταν υπαρχουν καμερες με λιγοτερες δυνατοτητες και κοστιζουν 150 και 200 ευρω.......καποιος λογος θα υπαρχει.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Εχω χρησιμοποιησει τα προηγουμενα χρονια δεκάδες καμερες από πολλες εταιρειες. Οι περισσοτερες επασχαν στο software. Προβληματικο σεταρισμα. Εικονα συνηθως μετρια. Και αντοχή στον χρονο...από λιγους μηνες μεχρι 1-1,5 χρονο. Απειρες φιρμες στο ebay από τον ιδιο κατασκευαστη φανερα, αλλα με διαφορετικο software.
Θεωρω καλυτερη αγορα μακραν τις Foscam. Εχουν πολύ ευκολο σεταρισμα και πολύ καλο software (παλαιοτερα ειχαν καποια θεματα εδώ και 2χρονια δουλευει το software πολύ καλα). Εικονα αψογη . Το 720p τους είναι καλυτερο από τις περισσοτερες 1080p oem αλλα και πολλες επωνυμες. Γραφουν σε sd αλλα εχω παρει και καταγραφικο wifi. Εχουν ενδοεπικοινωνια και καποια μοντελα όπως το C1 θεωρω ότι είναι best buy. Οι εξωτερικες τους δε πολύ καλες και ανθεκτικες.
TPlink και Dlink δεν δικαιολογουν την αγορα τους σε τιποτε.
Οι turbo X εχουν πολύ μετρια εικονα, δυσκολο αρχικο σεταρισμα αν και μετα επιδεικνυουν ικανοποιητικη σταθεροτητα. Εχουν όμως την γνωστη καλη υποστηριξη του πλαισιου οσο φυσικα κρατει η εγγυηση.
Οι Hikvision είναι οι καμερες που με τρελαναν στο σεταρισμα και εχουν πραγματικα αθλια apps για κινητο. Εχουν όμως παραδέχομαι καλη εικονα.
Starcam οι πιο φθηνες (στα 20 νομιζω ευρωη μια κατι τετοιο) με ευκολο σεταρισμα αλλα αθλια εικονα και ελάχιστες λειτουργιες.
Tην Xiaomi δεν την εχω δει αλλα προσοχή είναι από τις πιο φασοναρισμενες μαρκες στην Κινα. Δειτε εδώ την Xiaomi Mijia στα 7 ευρω με μεταφορικα και βγαλτε συμπερασματα
https://www.ebay.com/itm/Xiaomi-Mij...=item469066c4f3:g:c8EAAOSwSk5cYW7V:rk:12:pf:0
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Θεωρω καλυτερη αγορα μακραν τις Foscam
Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Οι τιμές τους είναι γενικά τσιμπιμένες και σε μεγάλη γκάμα όπως και τα μοντέλα που κυκλοφορούν. Ίσως στο μπέυ έχουν καλύτερες τιμές αλλά δεν αντέχω να περιμένω δύο μήνες και να ρισκάρω το τελωνείο (τι κακό μας βρήκε τώρα τελευταία, λες και οι αγορές από το νετ φταίνε για την κατάντια μας...)
Κοιτάω και τις ANGA που διατίθονται από σοβαρή εταιρία στον χώρο με τιμές λογικές. Τις έχεις δοκιμάσει;
Γιάννης
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Οι τιμές τους είναι γενικά τσιμπιμένες και σε μεγάλη γκάμα όπως και τα μοντέλα που κυκλοφορούν. Ίσως στο μπέυ έχουν καλύτερες τιμές αλλά δεν αντέχω να περιμένω δύο μήνες και να ρισκάρω το τελωνείο (τι κακό μας βρήκε τώρα τελευταία, λες και οι αγορές από το νετ φταίνε για την κατάντια μας...)
Κοιτάω και τις ANGA που διατίθονται από σοβαρή εταιρία στον χώρο με τιμές λογικές. Τις έχεις δοκιμάσει;
Γιάννης
Όλα τα μοντέλα είναι καλά. Πας με το budget. Μη διστάσεις να πάρεις 720p είναι καλύτερη εικόνα από τις περισσότερες άλλες στα 1080 p. Εγώ έχω δύο c1 και έχουν βγει πολύ καλές. Έχω και εξωτερικού χώρου μοντέλο παλαιότερο που επίσης έχει βγει πολύ καλό. Μη πας σε φθηνότερη λύση για 10-20. Δεν είναι ακριβή αγορά για να πας σε υποδεέστερο προϊόν. Επίσης πιο πολύ σε συμφέρει να πάρεις καταγραφικό πάρα πολλές sd καρτες. Τις anga δεν τις ξέρω αλλά δεν θα το πολύ έψαχνα. Θα πήγαινα κατευθείαν στη foscam.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλή φαίνεται αν και ψάχνω με δυνατότητα pan/tilt. Κάποια πρόταση;
Γιάννης
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top