Wireless subwoofer

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Καλημέρα στην παρέα. Θέλω να προσθέσω στο σύστημα μου ένα sub, αλλά επειδή ο χώρος είναι περιορισμένος θα ήθελα να το τοποθετήσω στην απέναντι πλευρά από τον ενισχυτή (άρα wireless κατά προτίμηση χωρίς καλώδια). Ο ενισχυτής που έχω είναι ο Marantz PM8005. Γίνεται να βάλω η όχι;
 


Μηνύματα
910
Reaction score
20
Μόνο εάν ο ενισχυτής εχει δυνατότητα delay στο σήμα των κυρίως ηχείων.
Επειδή δεν σκαμπαζω πολλά πράγματα και δεν κατάλαβα τι είναι το delay, μπορείς να μου πεις αν φαίνεται αυτό στις φωτογραφίες που ανέβασα τώρα από τον ενισχυτη;
 

Attachments


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μόνο εάν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα delay στο σήμα των κυρίως ηχείων.
Να συμπληρώσω, να έχει την δυνατότητα για πολύ delay. Αν θυμάμαι καλά πχ το SVS SoundPath Wireless Audio Adapter έχει σχετικά μικρό delay (25ms). Σε αυτό πρέπει να προσθέσεις το delay του ενισχυτή του sub και το delay που προκύπτει από την τοποθέτηση σε σχέση με τα ηχεία.


 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Επειδή δεν σκαμπαζω πολλά πράγματα και δεν κατάλαβα τι είναι το delay,

Όταν λέμε delay εννοούμε τη δυνατότητα να αλλάζεις τις αποστάσεις μεταξύ των ηχείων.
Να προσθέσεις απόσταση δηλαδή.

Αυτό γίνεται όταν ο ενισχυτής έχει σύστημα ισοστάθμισης
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Επειδή δεν σκαμπαζω πολλά πράγματα και δεν κατάλαβα τι είναι το delay, μπορείς να μου πεις αν φαίνεται αυτό στις φωτογραφίες που ανέβασα τώρα από τον ενισχυτη;
Δεν βλέπω έξοδο για subwoofer και μία γρήγορη ματιά στο εγχειρίδιο δεν εντόπισα κάτι για subwoofer/delay κλπ. Δεν προβλέπει ο κατασκευαστής σύνδεση με subwoofer.
 


Μηνύματα
910
Reaction score
20
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το sub που είχα στο μυαλό μου είναι το Focal air: (το λινκ είναι από τυχαίο μαγαζι που βρήκα στο Ίντερνετ) https://www.athensproaudio.gr/el/fo...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Ρώτησα εκεί που θα το αγοράσω και μου είπαν ότι συνδέεται στο pre out του ενισχυτη μου όπως ανέφερε και ο φίλος eteokritis πιο πάνω..
Ισχύει όμως αυτό; Με προβληματίσατε με αυτά που μου είπατε περί delay και ότι ο ενισχυτής μου δεν βγάζει έξοδο για sub.. :idk:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ο ενισχυτής σου δεν παίρνει υπογουφερ κανονικά.
Αυτό που θες να κάνεις είναι ας πούμε μαϊμουδιά.
Δε θα παίξει καλα.Τα ηχεία σου θα παίζουν φουλ σήμα και το υπογουφερ θα παίζει τις ίδιες συχνότητες χαμηλά και στο γάμο του καραγκιόζη χρονικά!

Αφού ο marantz έχει pre out και main in,θα παρενέβαλα ένα minidsp 2x4 hd.
Οι δύο έξοδοι θα πήγαιναν στο main in και η τρίτη στο υπογουφερ.
Έχεις βέβαια μετατροπή στην μετατροπή (da/ad/da) αλλά προσωπικά προτιμώ την προσθήκη υπογουφερ και πιστεύω ότι παίρνεις περισσότερα με το sub από αυτά που χάνεις με τις μετατροπές.

Εξάλλου αυτόν τον εξοπλισμό έχω και κοιτάζω τι μπορώ να κάνω καλύτερο.

Στο περιβάλλον του minidsp μπορείς να βάλεις αποκοπές,να ρυθμίσεις καθυστερήσεις, να εφαρμόσεις eq...

Μια χαρά δηλαδή!
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Ο ενισχυτής σου δεν παίρνει υπογουφερ κανονικά.
Αυτό που θες να κάνεις είναι ας πούμε μαϊμουδιά.
Δε θα παίξει καλα.Τα ηχεία σου θα παίζουν φουλ σήμα και το υπογουφερ θα παίζει τις ίδιες συχνότητες χαμηλά και στο γάμο του καραγκιόζη χρονικά!

Αφού ο marantz έχει pre out και main in,θα παρενέβαλα ένα minidsp 2x4 hd.
Οι δύο έξοδοι θα πήγαιναν στο main in και η τρίτη στο υπογουφερ.
Έχεις βέβαια μετατροπή στην μετατροπή (da/ad/da) αλλά προσωπικά προτιμώ την προσθήκη υπογουφερ και πιστεύω ότι παίρνεις περισσότερα με το sub από αυτά που χάνεις με τις μετατροπές.

Εξάλλου αυτόν τον εξοπλισμό έχω και κοιτάζω τι μπορώ να κάνω καλύτερο.

Στο περιβάλλον του minidsp μπορείς να βάλεις αποκοπές,να ρυθμίσεις καθυστερήσεις, να εφαρμόσεις eq...

Μια χαρά δηλαδή!
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το sub που είχα στο μυαλό μου είναι το Focal air: (το λινκ είναι από τυχαίο μαγαζι που βρήκα στο Ίντερνετ) https://www.athensproaudio.gr/el/fo...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Ρώτησα εκεί που θα το αγοράσω και μου είπαν ότι συνδέεται στο pre out του ενισχυτη μου όπως ανέφερε και ο φίλος eteokritis πιο πάνω..
Ισχύει όμως αυτό; Με προβληματίσατε με αυτά που μου είπατε περί delay και ότι ο ενισχυτής μου δεν βγάζει έξοδο για sub.. :idk:
Ο ενισχυτής σου δεν παίρνει υπογουφερ κανονικά.
Αυτό που θες να κάνεις είναι ας πούμε μαϊμουδιά.
Δε θα παίξει καλα.Τα ηχεία σου θα παίζουν φουλ σήμα και το υπογουφερ θα παίζει τις ίδιες συχνότητες χαμηλά και στο γάμο του καραγκιόζη χρονικά!

Αφού ο marantz έχει pre out και main in,θα παρενέβαλα ένα minidsp 2x4 hd.
Οι δύο έξοδοι θα πήγαιναν στο main in και η τρίτη στο υπογουφερ.
Έχεις βέβαια μετατροπή στην μετατροπή (da/ad/da) αλλά προσωπικά προτιμώ την προσθήκη υπογουφερ και πιστεύω ότι παίρνεις περισσότερα με το sub από αυτά που χάνεις με τις μετατροπές.

Εξάλλου αυτόν τον εξοπλισμό έχω και κοιτάζω τι μπορώ να κάνω καλύτερο.

Στο περιβάλλον του minidsp μπορείς να βάλεις αποκοπές,να ρυθμίσεις καθυστερήσεις, να εφαρμόσεις eq...

Μια χαρά δηλαδή!
Δυστυχώς για κακή σου τύχη αυτή η λύση δεν είναι εφικτή με τον ενισχυτή σου.
Ο ενισχυτής σου Παρ όλο που διαθέτει και pre-out (ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προενισχητης) και Direct-in για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τελικος ενισχυτής, δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί ταυτόχρονα και σαν προενισχητης και σαν τελικος. Αυτό είναι εφικτό σε ενισχυτές που διαθέτουν pre-out και main-in τα οποια λειτουργούν γεφυρωμενα με jumper pin. Ο δικός σου για να λειτουργήσει η direct-in είσοδος χρειάζεται να ενεργοποιηθεί από ένα κουμπί "direct amp" και τότε απομονώνεται το input stage δηλαδή παύει να λειτουργεί σαν προενισχυτης.
Η μόνη λύση για να βάλεις subwoofer στο σύστημα σου είναι με καλώδιο από το pre-out (ξεχνάς το wireless) και δυστυχώς χωρίς τη δυνατότητα να αποκόψεις τις χαμηλές συχνότητες από τα κύρια ηχεία. Αν τα ηχεία σου έχουν ικανού μεγέθους γουφερ και δεν παίζεις σε υψηλές εντάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
Απλά έτσι χάνεις την δυνατότητα κόβοντας τις χαμηλές συχνότητες από τα κύρια ηχεία να παίξουν πιο δυνατά χωρίς να ζοριζονται ούτε αυτά ούτε ο ενισχυτής.
Θα κερδίσεις όμως την έκταση και τον όγκο των χαμηλών που θα σου δώσει το sub.
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Δυστυχώς για κακή σου τύχη αυτή η λύση δεν είναι εφικτή με τον ενισχυτή σου.
Ο ενισχυτής σου Παρ όλο που διαθέτει και pre-out (ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προενισχητης) και Direct-in για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τελικος ενισχυτής, δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί ταυτόχρονα και σαν προενισχητης και σαν τελικος. Αυτό είναι εφικτό σε ενισχυτές που διαθέτουν pre-out και main-in τα οποια λειτουργούν γεφυρωμενα με jumper pin. Ο δικός σου για να λειτουργήσει η direct-in είσοδος χρειάζεται να ενεργοποιηθεί από ένα κουμπί "direct amp" και τότε απομονώνεται το input stage δηλαδή παύει να λειτουργεί σαν προενισχυτης.
Η μόνη λύση για να βάλεις subwoofer στο σύστημα σου είναι με καλώδιο από το pre-out (ξεχνάς το wireless) και δυστυχώς χωρίς τη δυνατότητα να αποκόψεις τις χαμηλές συχνότητες από τα κύρια ηχεία. Αν τα ηχεία σου έχουν ικανού μεγέθους γουφερ και δεν παίζεις σε υψηλές εντάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
Απλά έτσι χάνεις την δυνατότητα κόβοντας τις χαμηλές συχνότητες από τα κύρια ηχεία να παίξουν πιο δυνατά χωρίς να ζοριζονται ούτε αυτά ούτε ο ενισχυτής.
Θα κερδίσεις όμως την έκταση και τον όγκο των χαμηλών που θα σου δώσει το sub.
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Δεν θα βάλω sub τελικά με τις πληροφορίες που μου δώσατε και στο μέλλον θα αλλάξω ενισχυτη μια και καλή για κάτι καλύτερο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top