XBOX 360 Έπεσε και αυτό το κάστρο!!!

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Καλά απορώ τόσες μέρες πως και δε το έχει γράψει κανένας :D

Λοιπόν οι πρώτες πληροφορίες μιλάνε για σχετικά εύκολη διαδικασία. Πρέπει να περαστεί ειδικό firmware στο dvd-drive του xbox αφού συνδεθεί στο pc (εδώ είναι που χαιρετάτε την εγγύηση) δεν γίνεται σε όλα τα xbox αφού υπάρχουν 2 τύποι drive που χρησιμοποιούνται και ισχύει μόνο για τον ένα το σπάσιμο. Υπάρχουν υποψίες οτι σύντομα η microsoft θα κάνει κάτι για να εμποδίσει όσους έχουν το σπασμένο xbox να μη μπορούν να παίζουν στο live.

Φυσικά το ποστ είναι ενημερωτικό για όσους θέλουν να μπορούν να κρατάνε και να παίζουν backup τα πανάκριβα παιχνίδια των 70 ευρώ τους :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
GTXTC said:
Φυσικά το ποστ είναι ενημερωτικό για όσους θέλουν να μπορούν να κρατάνε και να παίζουν backup τα πανάκριβα παιχνίδια των 70 ευρώ τους :wink:
Οπως επισης και γι αυτους που οταν πανε για ΣΚ στο εξοχικο να κουβαλανε μονο την κονσολα και οχι και τα παιχνιδια τους...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Είμαι συνειδητά κατά της πειρατείας (όχι και να περιμένω να βγει το Forza Motorsport 2 που έχει ΤΗΝ δουλειά και αντί να πληρώσω αυτούς που το έφτιαξαν και το αξίζουν, να πληρώσω το κοράκι που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι download...) αλλά πολύ θα ήθελα έναν τρόπο να ξεκλειδωθούν οι περιορισμοί που έχει το 360 (πχ γιατί όχι video streaming από τα XP; Γιατί όχι video playback από DVD με video αρχεία; ) και να λάμψει ως media box..
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Κι εγώ το είχα διαβάσει πριν 3-4 μέρες ότι "έπεσε το κάστρο"...

Αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση στην ιστορία είναι ότι οι εταιρίες πληρώνουν τόσα λεφτά για συστήματα προστασίας τα οποία κρατάνε μερικές μέρες. Δεν θα τους συνέφερε να επενδύσουν σε ανοικτά συστήματα???
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Κι εγώ το είχα διαβάσει πριν 3-4 μέρες ότι "έπεσε το κάστρο"...

Αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση στην ιστορία είναι ότι οι εταιρίες πληρώνουν τόσα λεφτά για συστήματα προστασίας τα οποία κρατάνε μερικές μέρες. Δεν θα τους συνέφερε να επενδύσουν σε ανοικτά συστήματα???
Λογικά τους συμφέρει. Αν σκεφτεί κανείς πως και με όλο αυτό το βάρος που ρίχνουν στα συστήματα προστασίας ανεβάζουν την τιμή της κονσόλας
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Παιδιά μην βιάζεστε!
Δεν έπεσε το κάστρο
Μακάρι να ήταν έτσι εύκολο  :(
Το μόνο που έχει γίνει είναι να μπορούν να ξεγελάνε το bitsetting του δίσκου τίποτα άλλο (προς το παρόν....)
Έτσι με αυτό τον τρόπο τα εώς τώρα παιχνίδια (που δεν μπορεί να γίνει επέμβαση στον κώδικά τους παρά μόνο με upgrade από το xbox live) μπορούν με ένα patch κάποιων sectors του raw image του παιχνιδιού συν ότι θα πρέπει τα αντίγραφα να είναι ταυτόσημα με την region της συσκευής (δεν μπορεί να γίνει επέμβαση στον κώδικα του παινχιδιού αλλά και ούτε να τρέξει "ερασιτεχνικός" κώδικας διότι όλα τα exe που τρέχουν στο xbox360 είναι signed με μία signature οπότε σε περίπτωση που πειραχθεί έστω και ένα bit από κάποιο εκτελέσιμο αρχείο αυτό παύει να τρέχει (γι αυτό και δεν μπορούμε προς το παρόν να φτιάξουμε και δικό μας κώδικα - ακόμη και αν είχαμε στα χέρια μας το sdk για xbox360).
Αφήστε που από την άλλη αφού μπορούμε και εμείς να κάνουμε flash το firmware του dvd rom άλλο πόσο μπορεί να το κάνει και η microsoft μέσω του live...
Οπότε μην χαιρόσαστε ακόμη (αυτή τη φορά ο αγώνας θα είναι μεγαλύτερος για να πάρουμε το κάστρο....)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top