Xiaomi mi a1 (4GB / 64GB)

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλησπέρα....!!!

Έχουμε καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο της Xiaomi;
Το κινητό της κυράς δεν νιώθει πλέον.....και θέλω κάτι άμεσα!
Στα σκρουτζάδικα έχει καλή τιμή και τα χαρακτηριστικά του είναι μάλλον πολύ καλά για την τιμή του....

Για πείτε....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Εγώ ήθελα να το πάρω..αλλά τελικά ξεβαρέθηκα και άλλαξα οθόνη στο iphone8-)
είναι το μοναδικό στην κατηγορία της xiaomi με android:)
vfm:party:
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εγώ ήθελα να το πάρω..αλλά τελικά ξεβαρέθηκα και άλλαξα οθόνη στο iphone8-)
είναι το μοναδικό στην κατηγορία της xiaomi με android:)
vfm:party:
Γιατί χάρη τα άλλα μοντέλα της Xiaomi τι λειτουργικό έχουν ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Γιατί χάρη τα άλλα μοντέλα της Xiaomi τι λειτουργικό έχουν ?
MIUI (ή γιαλαντζί ανδρόιντ )σχεδόν όλα της xiaomi...;)
τώρα δεν ξέρω αν έχουν βάλει και σε άλλες συσκευές android
αλλά τότε που έψαχνα ήταν το μοναδικό που είχε σε αυτή την κατηγορία
 




Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το εχω απο το Δεκεμβρη, ελληνικης αντιπροσωπειας.
Αντικατεστησα iPhone 6 διοτι απλα βαρεθηκα να πληρωνω 3 φορες πανω για τα ιδια πραγματα.
Σιγουρα μου λειπει το integration αλλα το κινητο ειναι αξιοπρεπεστατο και γρηγορο.

Μοναδικο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι με τους αισθητηρες που ειναι για να ανιχνευουν εάν το εχεις τοποθετησει στο αυτι και μιλας. Καποιες φορες, για δικους το λογους, απλα δεν κανει απενεργοποιηση στο πληκτρολογιο οταν μιλας και τα πατας ολα τα κουμπια μαζεμενα με το μαγουλο και γινεται λιγο πανικός. Επισης για κάποιο λόγο, ο αισθητήρας ανιχνευσης φωτος, για να προσαρμοζει τη φωτεινοτητα, αργει να παρει χαμπαρι, lag 1 με 2 δευτερολεπτα, με αποτελεσμα οταν το βγαζω απο τη θήκη, να μη βλέπω αμέσως.

Παίρνει τα security updates καθε μηνα κανονικα αλλα ακομα ειναι σε 8.0 και οχι σε 8.1, οχι οτι με κοφτει δηλαδη.

Για την τιμη του ειναι πολύ τίμιο και καλά κατασκευασμένο και κάνει αυτά που πρέπει με αξιοπιστία.
iPhone όμως δεν είναι
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Το MIUI είναι άλλο ένα shell (user interface) του Android. Αντίστοιχα shells χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρείες.
Δυστυχώς.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Παιζει ρολο που δεν εχει την 800αρα μπαντα??
Δίκτυο 2G
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900MHz

Δίκτυο 3G
HSDPA 850/900/1900/2100MHz


Δίκτυο 4G
LTE bands 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300)

Πρoβλημα με τις μπαντες υπαρχει μονο στην Wind για το 4G (B20/800) αλλα, απο οσα εχω διαβασει, το προβλημα μπορει να παρουσιαστειμόνο σε απομακρυσμενες περιοχες.
[DOUBLEPOST=1525107861][/DOUBLEPOST]
Το MIUI είναι άλλο ένα shell (user interface) του Android. Αντίστοιχα shells χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρείες.
Δυστυχώς.
Και ειναι προβλημα αυτο Δημητρη? Το MIUI υποστηριζεται οπος το android κανονικα?
[DOUBLEPOST=1525108073][/DOUBLEPOST]Eχω βαλει στο ματι αυτο.
https://phonegallerystore.gr/xiaomi-redmi-5-plus-dual-lte-64gb-4gb-ram-black/
 



Μηνύματα
463
Reaction score
32
Το miui βελτιώνεται και αναβαθμίζεται συνεχώς βάση προτάσεων χρηστών και bugs. Μεχρι στιγμής δουλεύει περίφημα σαν shell και οι χρήστες του. Εχω απο Δεκέμβρη το redmi 4/64 με snapdragon 2αρη.....και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το πως δουλεύει το shell. Και εχω αποψη και για το mi a1 με καθαρο android που κανει οτι ειναι...... Αλλα του λειπει αυτη η εξειδικευμενη προσαρμογη που προσφέρει το miui, κατ εμέ. Και στο παρελθον ημουν χρηστης και iphone 3gs, 4s και 5 (όχι s). Μια χαρα δουλευει και ικανοποιεί οποιαδηποτε εκδοχη ειτε με καθαρό Android, ειτε με miui. Θεωρω κυριολεκτικά αστοχη οποιαδήποτε αντιπαράθεση Apple και chinamade..... Απευθύνεται το καθε ενα και σε κάποιον. Και οι δυο την δουλεια τους κανουν με τα λεφτα που εχουν δωσει. Ο μεσος χρήστης τηλεφωνει, βλεπει mail, facebook, παίζει και κανένα παιχνίδι. Αυτα τα κανουν σημερα ολα τα κινητά, ειτε εχουν 100 ευρω..... Ειτε 1000.....

*** επισης για την φωτογραφία άσκοπο να μιλαμε για απολυτες ποιότητες (παρα μονο σαν αναφορά). Σε μεγεθος κινητού ειναι ικανοποιητικες εως πολυ καλες..... Δεν γνωριζω κανέναν που ψαχνεται σοβαρά με την φωτογραφία να εχει αντικαταστήσει σοβαρές εταιρίες φωτ. μηχανων, με κινητά τύπου s9 ή iphone x ή οτιδηποτε αλλο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Και ειναι προβλημα αυτο Δημητρη? Το MIUI υποστηριζεται οπος το android κανονικα?
Μια χαρά είναι, αλλά όπως συμβαίνει με όλα τα shells, καθυστερούν πολύ τις αναβαθμίσεις και τις σταματούν πριν ξεπεραστεί το hardware.
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top