Xiaomi Mi Box

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
xiaomi_stb_678x452.jpg


Αγόρασα χθες από το ολοκαίνουργιο κατάστημα Mi Store στο Golden Hall το TV Box Mi Box.
Σε μία πρόταση, η συσκευή απευθύνεται στον μέσο χρήστη που θέλει μέγιστη ευκολία χρήσης, υποστήριξη των βασικών φορμάτ βίντεο και ήχου, και ξεχωριστή εμφάνιση.

Είναι αξιοθαύμαστο το πόσο μικρή μπορεί να είναι μία τόσο δυνατή συσκευή. Οι διαστάσεις του είναι 10cm * 10cm * 2cm! Συνοδεύεται από ένα άκρως λιτό αλλά λειτουργικό πληκτρολόγιο και υποστηρίζονται φωνητικές εντολές.

Mi_Box-7.jpg


Τα χαρακτηριστικά του:
  • Output Resolution: Up to 4K 60fps
  • Processor: Quad-core Cortex-A53 2.0GHz
  • GPU: Mali 450 750MHz
  • RAM: 2GB DDR3
  • Flash: 8GB eMMC
  • System: Android TV 6.0
  • Security: Widevine L1 + PlayReady 3.0
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Dual-band Wi-Fi 2.4GHz/5GHz
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0/3.0
  • VP9 Profile-2 up to 4K x 2K @ 60fps
  • H.265 HEVC MP-10 at L5.1, up to 4K x 2K at 60fps
  • H.264 AVC HPat L5.1, up to 4K x 2K at 30fps
  • H.264 MVC, up to 1080P at 60fps
  • Supports HDR10/HLG HDR processing (software upgrade required)
  • DTS 2.0+ Digital Out, Dolby Digital Plus
  • Up to 7.1 pass through
  • HDMI: HDMI 2.0a x 1 port (HDCP 2.2)
  • USB: USB 2.0 x 1 port
  • AV: SPDIF Out / 3.5mm audio output x 1 port
  • Power: 1 port
  • Remote: Bluetooth voice remote control, powered by 2 AAA batteries
  • Included accessories: Bluetooth voice remote control, HDMI cable, user guide
  • Power input: 100~240V 50/60Hz input, 5.2V, 2.1A output
Το έχω δουλέψει λίγες ώρες και δεν έχω παρά θετικά σχόλια να κάνω. Μέσω του Android Store κατέβασα τις βασικές εφαρμογές, π.χ. MX Player, VLC, Kodi. Έπαιξε απροβλημάτιστα μέσω εξωτερικού USB σκληρού δίσκου όλα τα αρχεία που χρησιμοποιώ. Σε 4K αρχεία δεν είδα κάποια δυσκολία ή κολλήματα, τόσο σε H.264 όσο και σε H.265. Όταν το δουλέψω λίγο περισσότερο θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις.

Η τιμή στο ελληνικό κατάστημα είναι 99 ευρώ με πλήρη υποστήριξη και κάλυψη εγγύησης.



Υ.Γ. Έχουμε ήδη έρθει σε επαφή με τους υπεύθυνους για να κάνουμε μία επίσημη επίσκεψη στο κατάστημα του Golden Hall με επιλεγμένη ομάδα από το AVSite. Όταν υπάρξουν νέα θα γίνει ανακοίνωση.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Άμα είχε και Ethernet διασύνδεση θα ήταν ακόμα καλυτερο, αλλα μη τα θελουμε κι όλα δικά μας...
Έχουν προσπαθήσει να κάνουν το TV Box όσο πιο απλό γίνεται. Και φυσικά δεν προορίζεται για τους πολύ ψαγμένους ή αυτούς που χρειάζονται περισσότερα audio formats.
Το WiFi πάντως δουλεύει άψογα σε όλες τις λειτουργίες του Android. Δεν έχω κάνει βέβαια streaming κάποιου απαιτητικού αρχείου γιατί παρακολουθώ μέσω USB.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
View attachment 79714

Αγόρασα χθες από το ολοκαίνουργιο κατάστημα Mi Store στο Golden Hall το TV Box Mi Box.
Σε μία πρόταση, η συσκευή απευθύνεται στον μέσο χρήστη που θέλει μέγιστη ευκολία χρήσης, υποστήριξη των βασικών φορμάτ βίντεο και ήχου, και ξεχωριστή εμφάνιση.
Έχω διαβάσει λίγη γκρίνια για αυτόματη αλλαγή συχνότητας στο Mi Box. Σε βολεύει να παίξεις κάτι στα 24fps και να μου πεις τί συχνότητα βλέπει η τηλεόραση?
Και για το κερασάκι, ξέρεις πώς τα πάει με HDR υλικό σε HDR και non-HDR TV?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Έχω διαβάσει λίγη γκρίνια για αυτόματη αλλαγή συχνότητας στο Mi Box. Σε βολεύει να παίξεις κάτι στα 24fps και να μου πεις τί συχνότητα βλέπει η τηλεόραση?
Και για το κερασάκι, ξέρεις πώς τα πάει με HDR υλικό σε HDR και non-HDR TV?
Είμαι λίγο περίεργος στα γούστα. Τι θέλω να πω... Τη συχνότητα ανανέωσης την έχω στα 60Hz στο Mi και στην τηλεόραση έχω απενεργοποιημένο το 24p, όπως και όλα τα interpolation στο on. Η κινηματογραφική αίσθηση δηλαδή δεν είναι επιθυμητή όσο η ομαλή κίνηση. Το Soap Opera Effect είναι επιδίωξη.

Θα δοκιμάσω πάντως μόλις μπορέσω διαφορετικά frame rates για να σου πω.

HDR υλικό έπαιξα μέσω Netflix και δεν κατάλαβα διαφορά συγκριτικά με τον Player της TV (η TV μου είναι 4K HDR).

Με ενημέρωσαν από το Mi Store ότι θα μπορούμε να φέρουμε στικάκι με αρχεία βίντεο για να δοκιμάσουμε το TV Box στις Xiaomi τηλεοράσεις (που θα κυκλοφορήσουν στην Ευρώπη το 2018).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ευχαριστώ, μην μπεις σε κόπο για το framerate, αφού χρειάζεται να πειράζεις και την τηλεόραση.
Για HDR θα περιμένω τη δοκιμή, αλλά κάνω παραγγελία:
HDR υλικό σε SDR TV (ή με HDR off) εάν φαίνεται "ξεπλυμένο".
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
  • Up to 7.1 pass through
το ίδιο (περίπου) βλέπω και στο νέο apple tv 4K.

Τι γίνεται με μας που έχουμε 3D Immersive Audio Sound;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Θα ξανατσεκάρω το HDR για να σιγουρευτώ ότι το στέλνει στην TV. Έχω διακόψει το Netflix και το μόνο πείραμα το έκανα για λίγα λεπτά σε σπίτι φίλου που έχει ενεργή συνδρομή.. Μπορεί να μην προσέξαμε καλά και παρασυρθήκαμε από την, ούτως ή άλλως, πολύ καλή εικόνα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
  • Up to 7.1 pass through
το ίδιο (περίπου) βλέπω και στο νέο apple tv 4K.

Τι γίνεται με μας που έχουμε 3D Immersive Audio Sound;
Αυτά είναι τα δοκιμασμένα:

  • Reliable 5.1 DD+ Audio / 4K Netflix confirmed working when connected to DD+ HDCP2.2 capable AVR / 4K TV.
  • 5.1 / 7.1 AC3 / DD+ / Dolby Atmos/TrueHD, DTS:X/HD-Master Audio passthrough confirmed working with Kodi Krypton
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν περνάει HD ήχο, να το πάρουμε.


Βαρέθηκα το Dune.
γιατί το dune δεν περνάει HD ήχο;

Πάρε το νέο Apple TV 4Κ που βγαίνει σε 3 μέρες, δίνεις κάτι παραπάνω αλλά παίρνεις top set top box :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Πολλά από τα προβλήματα των TV Boxes οφείλονται στο Android και όχι στο hardware. Με το Nougat λένε ότι θα λυθούν αρκετά από αυτά, με σημαντικότερο το HDR.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
γιατί το dune δεν περνάει HD ήχο;

Πάρε το νέο Apple TV 4Κ που βγαίνει σε 3 μέρες, δίνεις κάτι παραπάνω αλλά παίρνεις top set top box :laugh:
:D

Οι 9 στους 10 που παίρνουν Android TV Box το προορίζουν για εγκατάσταση Kodi με τα κατάλληλα plugins για να βλέπουν τα πάντα, από ταινίες και σειρές μέχρι ειδήσεις και live αθλητικά.
Γι' αυτούς το Apple TV είναι χρήσιμο όσο η Βίβλος στον spylab. :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
:D

Οι 9 στους 10 που παίρνουν Android TV Box το προορίζουν για εγκατάσταση Kodi με τα κατάλληλα plugins για να βλέπουν τα πάντα, από ταινίες και σειρές μέχρι ειδήσεις και live αθλητικά.
Γι' αυτούς το Apple TV είναι χρήσιμο όσο η Βίβλος στον spylab. :p
και Κodi παίζει με πείραγμα από ότι διαβάζω
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
και Κodi παίζει με πείραγμα από ότι διαβάζω
Και το iPhone παίρνει πειρατικά apps αλλά θέλει jaibreak και προσοχή στις ανανεώσεις. Στο Android βάζεις ό,τι θες με τη μία αρκεί να έχεις τσεκαρισμένο το "uknown sources".

Υ.Γ. Θα νομίσουν ότι προμοτάρω το Android και δεν θα το αντέξω... :lolsign:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
:roflmao:

τέλος πάντων τα πράγματα είναι απλά
Βρε άψογο είναι το Apple TV αλλά προσωπικά θέλω μέγιστη συμβατότητα σε ματρόσκες μέσω σκληρού δίσκου.
Για ενοικίαση ταινιών και σειρών το Apple TV είναι μακράν καλύτερο. Είχα για καιρό την προηγούμενη έκδοση και δούλευε υποδειγματικά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top