XigmaNAS!!

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.264
Πάμε τώρα στις απορίες σε πραγματικό σενάριο.

Στήνουμε freenas με 6x8 TB και 8x4 TB. Συνολική θεωρητική χωρητικότητα 80 ΤΒ, πρακτική 72 σε striped. Με δεδομένο ότι θέλουμε αυξημένη ασφάλεια (άρα αποκλείεται το Ζ1), με την μέγιστη δυνατή χωρητικότητα, πώς στήνουμε;

Σενάριο Α: οι 6x8 TB σε ένα raid Ζ2=28 TB
Οι 8x4 TB σε άλλο raid Z2=20 TB
Σύνολο 48 ΤΒ

Σενάριο Β: Όλους μαζί σε Ζ2. Γίνεται όμως με δίσκους διαφορετικής χωρητικότητας, και πόσα ΤΒ θα έχουμε στο τέλος;

Σενάριο Γ: Όλους μαζί σε Ζ3. Γίνεται όμως με δίσκους διαφορετικής χωρητικότητας, και πόσα ΤΒ θα έχουμε στο τέλος;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.264
Επόμενη απορία: αντικαθιστώ σταδιακά τους δίσκους των 4 ΤΒ με νέους των 8 ΤΒ. Αυξάνεται αυτόματα η συνολική χωρητικότητα; Αν στο τέλος βρεθώ με 14x8TB θα έχω τελικά σε Z2=80 TB, ή 71 ΤΒ σε Ζ3*;

Αν έχω raid Z2, μπορώ να το αλλάξω κάποια στιγμή σε Ζ3 για μεγαλύτερη ασφάλεια;


*Ο υπολογισμός έγινε με το παρακάτω calculator:
https://wintelguy.com/zfs-calc.pl
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.264
:roflmao::roflmao: σου έκανε δουλειά βλέπω ο πρόφης:roflmao::roflmao:
Μπα, ακόμα να το δω...:(

Κάποια στιγμή είδα τα 2 cases, αλλά τα έχασα μέσα απ' τα χεράκια μου, κι από τότε αγνοούνται, μαζί με πολλά άλλα...:whistling::laugh:

Οι ερωτήσεις βαζίζονται σε σενάριο που ελπίζω να πραγματοποιηθεί όσο είμαι εν ζωή. :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Μπα, ακόμα να το δω...:(

Κάποια στιγμή είδα τα 2 cases, αλλά τα έχασα μέσα απ' τα χεράκια μου, κι από τότε αγνοούνται, μαζί με πολλά άλλα...:whistling::laugh:

Οι ερωτήσεις βαζίζονται σε σενάριο που ελπίζω να πραγματοποιηθεί όσο είμαι εν ζωή. :lol:
κατάλαβα.....
άσε και καμιά ερώτηση για τα σαράντα τότε....:roflmao::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Ερώτηση

έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να κάνει mount σαν σκληρό δίσκο- αντιστοίχιση δικτύου και να βλέπει πχ στο pc του σπιτιού τον xigmanas server του μαγαζιού και να στριμάρει από εκεί ταινίες?

το xigmanas μπορώ να μπω και να δω όλα τα αρχεία του κατ βαίνουν από τορντ αλλά όταν τα πατάω να ανοίξουν γίνεται αυτομάτως download στο pc

δεν έκανα δοκιμή ακόμα....μόλις πάω σπίτι θα αρχίσω την ταλαιπωρία



Υ.Γ. Φυσικά έχω βάλει dyndns στο xigma κλπ κλπ
Υ.Γ. 2 δεν με απασχολεί το θέμα ασφαλειας..
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ερώτηση

έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να κάνει mount σαν σκληρό δίσκο- αντιστοίχιση δικτύου και να βλέπει πχ στο pc του σπιτιού τον xigmanas server του μαγαζιού και να στριμάρει από εκεί ταινίες?

το xigmanas μπορώ να μπω και να δω όλα τα αρχεία του κατ βαίνουν από τορντ αλλά όταν τα πατάω να ανοίξουν γίνεται αυτομάτως download στο pc

δεν έκανα δοκιμή ακόμα....μόλις πάω σπίτι θα αρχίσω την ταλαιπωρία


Υ.Γ. Φυσικά έχω βάλει dyndns στο xigma κλπ κλπ
Υ.Γ. 2 δεν με απασχολεί το θέμα ασφαλειας..
Εάν το θέλεις μόνο για streaming, μήπως είναι προτιμότερος κάποιος media server;
Ο client είναι Windows και το share είναι SMB;
Επίσης αν τα ανοίξεις με κάποιον client που μπορεί να κάνει streaming (πχ VLC) μήπως δεν προσπαθήσει να κατεβάσει ολόκληρο το αρχείο;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Ο client είναι Windows και το share είναι SMB;
Nai


δεν ξέρω...έφαγα φλασιά...

βασικά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω mpc

καλή η ιδέα σου για το player:thumbsup:

η άλλη επιλογή είναι vpn

είμαι στα τυφλά....
τώρα μόλις μπήκα σπίτ...κοιμίζω τον μικρό και ξεκινάω
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Επόμενη απορία: αντικαθιστώ σταδιακά τους δίσκους των 4 ΤΒ με νέους των 8 ΤΒ. Αυξάνεται αυτόματα η συνολική χωρητικότητα;

ναι, θα αυξηθεί όταν θα έχεις αντικαταστήσει όλους τους σκληρούς με νέους, μπορείς να το κάνεις και σταδιακά, πχ έναν σκληρό κάθε εβδομάδα



Αν έχω raid Z2, μπορώ να το αλλάξω κάποια στιγμή σε Ζ3 για μεγαλύτερη ασφάλεια;

όχι,

αυτό δεν μπορεί να γίνει



αλλά και τι εννοείς μεγαλύτερη ασφάλεια,;
αυτό που σου παρέχει στην ουσία είναι μεγαλύτερη ασφάλεια, όταν θα ξαναφτιάχνει το array (που μπορεί να πάρει πολλές ώρες) , ενώ θα έχει χτυπήσει ένας δίσκος


ότι RAID και να έχεις, είναι απαραίτητο να έχεις και 2 backups, για όσα δεδομένα είναι σημαντικό να μην τα χάσεις

δεν είμαι ειδικός, απλά ψάχνομαι για το ενδεχόμενο αντί να αναβαθμίσω το synology 116 με κάποιο μεγαλύτερο,
να στήσω ένα δικό μου NAS

το μόνο που δεν έχω τώρα είναι κάποιoς εύκολος τρόπος προστασίας από bitrot,
οπότε έστησα νεα FreeNas σε ένα αρχαίο pc για δοκιμές
Επόμενη απορία: αντικαθιστώ σταδιακά τους δίσκους των 4 ΤΒ με νέους των 8 ΤΒ. Αυξάνεται αυτόματα η συνολική χωρητικότητα;
ναι, θα αυξηθεί όταν θα έχεις αντικαταστήσει όλους τους σκληρούς με νέους, μπορείς να το κάνεις και σταδιακά, πχ έναν σκληρό κάθε εβδομάδα




Αν έχω raid Z2, μπορώ να το αλλάξω κάποια στιγμή σε Ζ3 για μεγαλύτερη ασφάλεια;
όχι,

αυτό δεν μπορεί να γίνει



αλλά και τι εννοείς μεγαλύτερη ασφάλεια,;
αυτό που σου παρέχει στην ουσία είναι μεγαλύτερη ασφάλεια, όταν θα ξαναφτιάχνει το array (που μπορεί να πάρει πολλές ώρες) , ενώ θα έχει χτυπήσει ένας δίσκος


ότι RAID και να έχεις, είναι απαραίτητο να έχεις και 2 backups, για όσα δεδομένα είναι σημαντικό να μην τα χάσεις




εκτός του ότι τα έκανα μπάχαλο με τα quote,
τώρα συνηδειτοποίησα ότι το ερώτημα ληταν από πέρυσι
(αφού βρήκα το άλλο νήμα όπυ στήθηκε το NAS)


apologies

ίσως τουλάχιστον οι απαντήσεις να είναι χρήσιμες σε κάποιον άλλον
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω και κάθεται ένα παλιό HP Compaq με: Intel Pentium, 2*2gb Ram, 240W τροφοδοτικο και έναν σκληρό 80άρι seagate. Η μητρική του έχει 4 sata και σίγουρα παίρνει 2 σκληρούς εσωτερικά (τον 80άρι + ακόμα έναν) και ίσως κ 3 αν αφεραίσω το DVD player. Στην πίσω πλευρά έχει 6 usb 2.0 διαθέσιμες.

  1. Παίζει να το χρησιμοποιήσω και να στήσω έναν Nas Server με κάποια απο τα λειτουργικά που προτείνεται εδώ; Αξίζει;
  2. Έχω ήδη έναν εξωτερικό WD 3Tb φορτωμένο με διάφορα. Μπορώ να τον αξιοποιήσω σαν δικτυακό δίσκο αν τον κουμπόσω στο μηχάνημα αυτό;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το αν αξίζει εξαρτάται,
αν θες να δοκιμάσεις και να παίξεις με διάφορα είναι μια χαρά,

αν το θες για να έχεις πάνω ένα σκληρό μόνο
και να είναι αναμμένο ας πούμε 12 ώρες τη μέρα,
σε 3 χρόνια πλήρωσες ένα μικρό synology ή qnap με τη διαφορά στο ρεύμα

χώρια την ευκολία και το κέρδος σε χρόνο

από την άλλη αυτά στα λέει κάποιος που τρώγεται να αλλάξει το synology με λύση diy,
απλά από φαγούρα

υπάρχουν λίγες διαφορετικές διανομές για NAS, αν έχεις χρόνο και όρεξη κατέβασε και σέταρε κάποιες να δεις αν σου κάνουν ή όχι
αν δεν έχεις και χρόνο και όρεξη, άστο καλύτερα και πήγαινε σε μια έτοιμη λύση


edit
τώρα που το ξαναβλέπω, ίσως ο pentium παραείναι παλιός. αλλά μπορείς να δοκιμάσεις
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Η αλήθεια είναι ότι δεν καίγομαι και πολύ να αρχίσω τα σκαλίσματα. Για κάτι έτοιμο κοιτούσα αλλά μου έβαλε την ιδεα ένας φίλος και έπεσα κ πάνω στο θέμα εδώ.....
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top