XOno, ένας προενισχυτής Phono υψηλών απαιτήσεων

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Στην αναζήτηση του όσο το δυνατόν "τέλειου" αν μπορεί να το βρει κανείς, προενισχυτή κεφαλής πικάπ και με χρήματα που μπορεί να δώσει ένας κοινός θνητός, έπεσα στον παρακάτω σύνδεσμο:
https://www.rstaudio.de/en/pass-xono-clone/
Διαβάζοντας σχετικά για τον original προ, είναι από τους καλύτερους που φτιάχτηκαν ποτέ. Θεωρείται σαν αναφορά για τα υπέρ-χαμηλά επίπεδα θορύβου, ακρίβειας υλοποίησης RIAA και ποιότητας κατασκευής. Να πω την αμαρτία μου, δεν ήξερα καν την ύπαρξή του αν και οι κατασκευές του Pass χαίρουν υψηλής εκτίμησης από τις ομάδες χρηστών ανώτερης κλάσης (και τιμής) ηχητικών υλοποιήσεων, στα όρια του high End (μην βαράτε για τον όρο, απλά τον χρησιμοποιώ...) τις οποίες λοξοκοιτάζω τον τελευταίο καιρό.
Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ περισσότερο και γιατί όχι να δοκιμάσω την κατασκευή του. Το δυσκολότερο κατά την γνώμη μου κομμάτι μιας κατασκευής τέτοιου επιπέδου αλλά και γενικότερα, είναι τα τυπωμένα κυκλώματα. Πρέπει να είναι ποιοτικά, σωστά σχεδιασμένα, χωρίς ατέλειες και με λογικό κόστος. Εδώ αυτή η δυσκολία δεν υπάρχει αφού τα τυπωμένα κυκλώματα πωλούνται εδώ και πολύ καιρό χωρίς παράπονα. Τα υλικά, δεν είναι εξωπραγματικά. Εκτός από τα FETs που ναι μεν είναι discontinued άρα δυσεύρετα αλλά υπάρχουν εναλακτικές λύσεις, όλα τα υπόλοιπα είναι βατά. Το κουτί είναι ένα θέμα, χρειάζεται κάποιο καλό και εμφανησιακό, που να γραφτούν τα γράμματα με κάποιο τρόπο (μεταξοτυπία; ) και βέβαια επεξεργασία μηχανολογική. Γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για γνώμες, για να με δι@ολοστείλετε που σας τσιγκλάω, για να μου δείξετε ότι υπάρχουν εναλακτικές λύσεις και ότι άλλο θέλετε, αντέχω!
Το μόνο που δεν έιμαι σίγουρος είναι αν το συγκεκριμένο κολλάει περισσότερο σε αυτήν εδώ την κατηγορία ή στην DIY.
Αυτά προς το παρόν. Θα υπάρξει συνέχεια επλίζω.
Φιλικά,
Γιάννης
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Δύο θέματα με στεναχωρούν κάπως, ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση δεν είναι καινούργια, εννοώ σύγχρονη, αν αυτό έχει σημασία και το ότι υλοποιείται σε δύο κουτιά. Χρειάζεται χώρο στο rack που δεν έχω...
Γιάννης
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Χρησιμοποιώ την πλακέτα dact ct 100 για 15 χρόνια , ποτέ δεν ένοιωσα την παλαιότητά της .
Ο Xono είναι εξαιρετική σχεδίαση ,θα έλεγα υλοποίησε την να παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιποι .;)
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Αν κάποιος έχει τις γνώσεις και όρεξη να ασχοληθεί με κατασκευή phono stage προτείνω το Dact. Έχει αμέτρητες επιλογές για όλες τις κεφαλές της αγοράς και είναι πάρα πολύ καλό ηχητικά.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χωρις να εχω προθεση να την υποτιμησω , imo η dact δειχνει οχι τοσο την "παλαιοτητα" της συγκριτικα με πιο νεες η αν προτιματε καλυτερες σχεδιασεις,αλλα τα ορια της.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε σε μια ιδιοκατασκευή το μόνο εύκολο είναι να μπορείς να επιλέξεις τις παραμέτρους λειτουργίας του προ και να ταιριάζει με ότι κεφαλή υπάρχει.
Αν κάτι δεν σου <<κάθεται>> καλά το μεταβάλεις εύκολα. Άπειροι οι συνδυασμοί ρυθμίσεων.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Οι προδιαγραφές του DACT CT-100 είναι φανταστικές! Αλλά η συνολική τιμή μιας τέτοιας υλοποίησης φλερτάρει "επικίνδυνα" με την τιμή μιας καινούργιας ανάλογης συσκευής... Επιπροσθέτως υπάρχει μόνο έτοιμη, είναι όλη SMD. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!!! Δεν κρίνω και ούτε θέλω να ξεκινήσω μια συζήτηση για το ποιο είναι το καλύτερο....
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Χωρις να εχω προθεση να την υποτιμησω , imo η dact δειχνει οχι τοσο την "παλαιοτητα" της συγκριτικα με πιο νεες η αν προτιματε καλυτερες σχεδιασεις,αλλα τα ορια της.
Τι εννοείς γιατί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά δε τα πάω καλά, αν ήμουν σχετικός θα το είχα κατασκευάσει. Θυμάμαι ότι έχει τόσες επιλογές που δε μπορώ να σκεφτώ κεφαλή που δε μπορεί να ματσαριστεί όσο χαμηλοέξοδη και αν είναι. Επίσης ήταν αθόρυβο, τουλάχιστον η κατασκευή που έχω ακούσει.

Οι προδιαγραφές του DACT CT-100 είναι φανταστικές! Αλλά η συνολική τιμή μιας τέτοιας υλοποίησης φλερτάρει "επικίνδυνα" με την τιμή μιας καινούργιας ανάλογης συσκευής... Επιπροσθέτως υπάρχει μόνο έτοιμη, είναι όλη SMD. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!!! Δεν κρίνω και ούτε θέλω να ξεκινήσω μια συζήτηση για το ποιο είναι το καλύτερο....
Γιάννης
Θεωρώ το κόστος της πλακέτας λογικό για αυτά που προσφέρει, τόσο από θέμα επιλογών όσο και ηχητικά αν και εκεί παίζει ρόλο το τροφοδοτικό. Πλεονέκτημα είναι για μένα ότι έρχεται έτοιμη αλλά καταλαβαίνω ότι κάποιοι θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους από την αρχή μέχρι το τέλος.

Κι εγώ δε μπαίνω σε συγκρίσεις, δεν έχω ακούσει το phono του Pass. Έχω όμως εμπειρία από το Dact και αν μπορούσα να αντέξω οικονομικά τη κατασκευή του από κάποιον με τεχνικές γνώσεις θα ήταν το τελευταίο phono stage της ζωής μου. Άλλωστε το τωρινό μου το έχω 15 χρόνια, όταν κάτι δουλεύει δεν το αλλάζω αλλά σε Α-Β τεστ το Dact μου άρεσε πιο πολύ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Θεωρώ πλεονέκτημα τα smd στο dact, και οι χαμηλές τιμές θορύβου και παραμόρφωσης δείχνουν την αξία αυτών των υλικών.

Μετά το dact δε βλέπω λόγο ενασχόλησης, εκτός (επαναλαμβάνομαι) αν μιλάμε για ψηφιακή Ρία, που έχει εγγενή αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα, και μπορεί να συνδυαστεί με DSP ισοσταθμισης.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
[QUOTE="costas EAR, post: 2408842, member: 4109"

Μετά το dact δε βλέπω λόγο ενασχόλησης.[/QUOTE]
Aλλοι, που δεν ειναι σαν εσενα που δεν ασχολεισαι πλεον με το αναλογικο, βλεπουν,και αρκετους θα ελεγα.
Και για να προλαβω πιθανες ερωτησεις,το δικο μου dact το "δανεισα" σε φιλο πριν πολυ καιρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Μαστα, μαστα, έχεις καλύτερο από το ντακτ. Για πάμε:

Τι RT 60 έχεις στο χώρο σου;

Από σαμπ πως πάμε;

Ποιο πρόγραμμα ισοσταθμισης χρησιμοποιείς;

Με ποιο ταργτάρ κερβ; Το BBC dip το δοκίμασες; Να δώσεις 1-1,5 ντιμπί στον 1 χιλιόκυκλο;


:lolsign::lolsign::lolsign:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μαστα, μαστα, έχεις καλύτερο από το ντακτ. Για πάμε:

Τι RT 60 έχεις στο χώρο σου;

Από σαμπ πως πάμε;

Ποιο πρόγραμμα ισοσταθμισης χρησιμοποιείς;


:lolsign::lolsign::lolsign:
Αρα η κεφαλη του πικαπ σου ειναι καλυτερη ας πουμε απο μια των δικων μου με το σκεπτικο σου.Εγω σου λεω δεν ειναι καλυτερη απο ΚΑΜΙΑ απο τις δικες μου.Για το RT60 του χωρου μου ξερει ο wizzy εδω και καιρο..............αστα αυτα.Σε ενα χαλια χωρο......λεμε τωρα, υπαρχει καλυτερο και χειροτερο phono,κεφαλη,ηχεια και οτι αλλο τραβα η ψυχη σου.Αστα................Να συμπερανουμε δηλαδη οτι η εξελιξη του αναλογικου σταματησε στην κεφαλη που εχεις εσυ και στο dact...........
[DOUBLEPOST=1552401170][/DOUBLEPOST]
Μαστα, μαστα, έχεις καλύτερο από το ντακτ
Με τα οσα γνωριζω για τα phono, ναι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Μη μου συγχιζεσαι. Έχεις και μια α ηλικία.:p
Δε βλέπεις τον ντιζη πόσο ψύχραιμος είναι τώρα που θα βάλει πολυκάναλο;

:lolsign:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μη μου συγχιζεσαι. Έχεις και μια α ηλικία.:p
Δε βλέπεις τον ντιζη πόσο ψύχραιμος είναι τώρα που θα βάλει πολυκάναλο;

:lolsign:
Eχω χαπακι για την πιεση ετοιμο.Ο dizzy ειναι νεος,προσφατα ψηφησε ΜΟΝΟ πικαπ, και ΔΕΝ θα βαλει πολυκαναλο :laugh:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
....εκτός (επαναλαμβάνομαι) αν μιλάμε για ψηφιακή Ρία, που έχει εγγενή αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα, και μπορεί να συνδυαστεί με DSP ισοσταθμισης.
Εννοείς κάτι τέτοιο; (δεν νομίζω...)
http://parksaudiollc.com/
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Εννοείς κάτι τέτοιο; (δεν νομίζω...)
http://parksaudiollc.com/
No.

Δες εδώ.

Και δω.

Και το μίνι ντιεσπί έχει λύση, απ'όσο είδα στα γρήγορα..

Έχει φυσικά η μέτρικ χάλο, διάβασε δοκιμή Σταματάκου. Προσωπικά, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τη μέτρικ για αυτή την δουλειά.

Γενικά:
Γκούγκλαρε "DSP riaa equalization".


Από τον Σταματάκο:

: Ο LIO-8 μπορεί να μια χαρά να ακουστεί “αναλογικός”, υπό την έννοια ότι μεταφέρει μια αισθητική βινυλίου στον χώρο ακρόασης και έχει τις δυνατότητες να ικανοποιήσει τους φίλους της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Το αποτέλεσμα ήταν αρκούντως ακριβές (στα όρια που επιτρέπουν τα βινύλια), μαλακό και ευχάριστο χωρίς να γίνεται ευφωνικό ή να χάνει σε λεπτομέρεια αλλά λιγότερο δυνατό στην περιγραφή των πολύ χαμηλών συχνοτήτων και, επίσης, λιγότερο απόλυτο πολύ ψηλά. Συνολικά, μου δημιούργησε την εντύπωση ότι με δεδομένο έναν καλό τερματισμό, η μεγάλη ακρίβεια στην αποέμφαση RIAA που διαθέτει κάνει το LIO-8 ένα ιδανικό εργαλείο και για ακροάσεις αλλά -κυρίως- για archiving δίσκων βινυλίου.


Άμα ξέρεις τι ακριβώς σημαίνει "archiving" και "archival quality", καταλαβαίνεις.

Από κει βγαινει κι η κεφαλή arkiv.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το DACT το πἠρα απὀ τον Χἀιτα (Nexus) ὀταν πρωτοβγἠκε.
Aντικατἐστησε το Klyne 7P και το ἰδιο αντικαταστἀθηκε απὀ το Goldmund PH2.
(γιἀ να μη χαλἀσει η πατροπαρἀδοτη μαγειρἰτσα) ...
ακολοὐθησαν καμιἀ δεκαριἀ αντικαταστἀσεις των αντικαταστἀσεων
(μἐχρι να ζαλιστὠ απὀ τους ἰδιους κὐκλους που ἐγιναν δεκἀδες φορἐς και να θἐσω κἀτω απὀ τον παραδοσιακὀ γεροπλἀτανο) ...
προκειμἐνου να καταλἀβω τἰ μαλακἰα ἐκανα!
Την ἰδια περἰοδο εγκεφαλικοὐ μαλφἀνξιον, αντικατἐστησα το Denon DP-80/SME IV με το Symphonic Line RG6.
Το βραβεἰο μοιρἀζεται ισὀποσα, καθὀτι ἰδιας βαρὐτητας οι δὐο εγκεφαλικἐς κλανιἐς χαϊεντἰλας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.580
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top