Yamah rx-a2070 vs Marantz sr7012 vs Denon x4400h

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το ξέρω ότι υπάρχουν funboys για κάθε μια από τις παραπάνω εταιρίες.

Η δική μου εμπειρία είναι μόνο με yamaha ενισχυτές.

Θα ήθελα όποιος έχει ακούσει ή έχει δουλέψει και τους 3 να μου πει τα key features από τον κάθε ένα.

Σε γενικές γραμμές από βίντεο και reviews καταλαβαίνω ότι ο marantz με ο denon είναι πιο κοντά ποιοτικά και σε features και χρησιμοποιούν το audysee για room correction και ότι έχουν πολλές τεχνολογίες τόσο σε συνδεσμολογία όσο και σε επεξεργασία ήχου που τους κάνει να αντέξουν στο χρόνο. Ενώ ο yamaha είναι πιο ποιοτικός συνολικά με λιγότερα όμως features αλλά καλύτερο στερεοφωνικό διαχωρισμό κατά συνέπεια καλύτερος για μουσική και χρησιμοποιεί το ypao για room correction. Έχω διαβάσει για τους marantz ότι έχουν κάποια θέματα με video processing και τα hdmi.

Πρόκειται σύντομα να αλλάξω τον rx-a830 και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 3 ή λόγο χρημάτων καθαρά να πάω σε μεταχειρισμένο rx-a2050.

κάθε γνώμη σεβαστή !!!!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Να επισημάνω ότι σε κάθε περίπτωση η οδήγηση των ηχείων θα γίνεται από τελικό - ους. Ουσιαστικά θα δουλεύουν σαν pro. Και θα μου πείτε γιατί δεν παίρνεις έναν pro. Γιατί δεν υπάρχει κάτι σχετικά οικονομικό με όλα τα καλούδια που προσφέρουν αυτοί.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
yamaha εχεις και δεν θα δεις την διαφορα με τον 2070 που περιμενης.

με τους marantz - denon θα παθεις ενα σοκ :)

......κανε το αλμα σε marantz av7703 απεξω
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Aπό τι στιγμή που ο sr7012 προσφέρει ότι και ο av7703 ο οποίος είναι και χωρίς ενισχυτηκά τι είναι αυτό πιυ τον κάνει πιο ακριβό? Μπορεί να είναι ηλίθια ερώτιση αλλά δεν είχα pro στο παρελθόν και διαβάχοντας τα specs κάτι δε μου κολλάει.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οποτε χρειαζεσαι τα ενισχυτικα του AV που θα παρεις για να φτιαξεις και ως 11.1 setup

ενα συν ακομα στους marantz - denon εκτος της ισοσταθμισης audyssey ειναι οτι μπορουν να παιξουν ολα τα καναλια ως 4ohm σε σχεση με yamaha και αλλους ;)

δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τον crown
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
yamaha εχεις και δεν θα δεις την διαφορα με τον 2070 που περιμενης.

με τους marantz - denon θα παθεις ενα σοκ :)

......κανε το αλμα σε marantz av7703 απεξω
Γιατί θα πάθει σοκ με marantz - denon;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Και εγώ αυτήν την απορία έχω! Και ας είμαι κάτοχος αυτήν την στιγμή του sr 7009. Σε ήχο πάντως ειδικά σε σύγκριση με την σειρά 2000 της yamaha δεν βλέπω κάποιες διαφορές. Ειδικά σε δικάναλη απόδοση, αλλά και σε ισχύ γενικά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιατι ειναι καλυτερος σε ολα.....

1)μεγαλυτερη ισχυ
2)μπορει να παιξει ολα τα ηχεια ως 4ohm
3)εχει ενα καπληκτικο συστημα αυτοματης ισοσταθμισης(και manual χρησιμοποιωντας το app )
4)διαθετει ολα εκεινα που χρειαζεσαι για να ακουσεις σωστοτερα μεσο audyssey μενου

αν καποιος θεωρει οτι αυτα δεν δινουν πολυ καλυτερο αποτελεσμα τοτε δεν υπαρχει λογος συγκρισης σε τιποτα ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Έχω κατά καιρούς αναφέρει κάποια από αυτά που δεν μου αρέσουν στην μέθοδο audyssey.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν:

α. Η μέθοδος αυτή,δεν διορθώνει (τουλάχιστον στον χώρο μου) τα διάφορα προβλήματα του χώρου, αλλά μάλλον επιδεινώνει την κατάσταση (θα εξηγήσω παρακάτω τον λόγο).

β. Δεν δέχεται μετά την αυτόματη διαχείριση, κάποια επέμβαση από τον χρήστη.

Μετά λοιπόν τον υπολογισμό, το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό, στο περισσότερο ακουστικό φάσμα: Ανεβάζει υπέρμετρα τα πρίμα και υποβιβάζει το μπάσο.

Θεώρησα ότι υπεύθυνα για αυτόν το λόγο είναι τα ηχεία μου (klipsch). Όμως για λόγους που έχω αναφέρει σε άλλο σημείο, τοποθετήθηκαν σαν κύρια ηχεία Dali. Και με αυτά τα ηχεία, ύστερα από αρχικοποίηση του μηχανήματος και επανυπολογισμό, πάλι μία από τα ίδια: Πολλά πρίμα και ακύρωση χαμηλών συχνοτήτων.

Όμως παρ όλα αυτά, θα έπρεπε να μπορεί να επέμβει ο χρήστης, και να κάνει κάποιες διορθώσεις, σύμφωνα με αυτό που θεωρεί ότι τον ικανοποιεί ακουστικά.

Έτσι από την ημέρα αγοράς, το μηχάνημα έχει την εφαρμογή audyssey, απενεργοποιημένη.

Στην μέθοδο ypao έχω την άποψη ότι η επεξεργασία είναι καλύτερη, (τουλάχιστον στον χώρο μου), κατόπιν όμως με ενεργό το ypao, μπορούμε να επέμβουμε με άπειρες δυνατότητες (παραμετρικό ισοσταθμιστή, κλπ ρυθμίσεις), κάτι μη δυνατό στο audyssey, αφού κλειδώνει.

Για να μην είμαι βέβαια άδικος, η σειρά 7 της marantz (κορυφαία για την εταιρεία) έχει τιμή ασυναγώνιστη, και φυσικά ο ανταγωνισμός σε αυτήν την τιμή από την yamaha είναι υποδεέστερος.

αν λοιπόν σήμερα έπρεπε να αγοράσω av και είχα φυσικά την δυνατότητα, θα πήγαινα απ ευθείας στον α3080....
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έχω κατά καιρούς αναφέρει κάποια από αυτά που δεν μου αρέσουν στην μέθοδο audyssey.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν:

α. Η μέθοδος αυτή,δεν διορθώνει (τουλάχιστον στον χώρο μου) τα διάφορα προβλήματα του χώρου, αλλά μάλλον επιδεινώνει την κατάσταση (θα εξηγήσω παρακάτω τον λόγο).

β. Δεν δέχεται μετά την αυτόματη διαχείριση, κάποια επέμβαση από τον χρήστη.

Μετά λοιπόν τον υπολογισμό, το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό, στο περισσότερο ακουστικό φάσμα: Ανεβάζει υπέρμετρα τα πρίμα και υποβιβάζει το μπάσο.

Θεώρησα ότι υπεύθυνα για αυτόν το λόγο είναι τα ηχεία μου (klipsch). Όμως για λόγους που έχω αναφέρει σε άλλο σημείο, τοποθετήθηκαν σαν κύρια ηχεία Dali. Και με αυτά τα ηχεία, ύστερα από αρχικοποίηση του μηχανήματος και επανυπολογισμό, πάλι μία από τα ίδια: Πολλά πρίμα και ακύρωση χαμηλών συχνοτήτων.

Όμως παρ όλα αυτά, θα έπρεπε να μπορεί να επέμβει ο χρήστης, και να κάνει κάποιες διορθώσεις, σύμφωνα με αυτό που θεωρεί ότι τον ικανοποιεί ακουστικά.

Έτσι από την ημέρα αγοράς, το μηχάνημα έχει την εφαρμογή audyssey, απενεργοποιημένη.

Στην μέθοδο ypao έχω την άποψη ότι η επεξεργασία είναι καλύτερη, (τουλάχιστον στον χώρο μου), κατόπιν όμως με ενεργό το ypao, μπορούμε να επέμβουμε με άπειρες δυνατότητες (παραμετρικό ισοσταθμιστή, κλπ ρυθμίσεις), κάτι μη δυνατό στο audyssey, αφού κλειδώνει.

Για να μην είμαι βέβαια άδικος, η σειρά 7 της marantz (κορυφαία για την εταιρεία) έχει τιμή ασυναγώνιστη, και φυσικά ο ανταγωνισμός σε αυτήν την τιμή από την yamaha είναι υποδεέστερος.

αν λοιπόν σήμερα έπρεπε να αγοράσω av και είχα φυσικά την δυνατότητα, θα πήγαινα απ ευθείας στον α3080....
Αν ισχύουν αυτά που λές αυτομάτος τους αποκλείω. Το χαμηλό είναι το ευαίσθητο σημείο μου. Επειδή δεν έχω σκοπό να πάρω κάποιο minidsp ή κάτι παρόμοιο και βασίζομαι στου av θα ήθελα να μπορώ να επέμβω ιδικά αν μου κόβει χαμηλά. Να ρωτήσω δεν μπορείς να το κάνεις να αποθηκεύσει αποστάσεις και εντάσεις και να του κλείσεις το eq?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν ισχύουν αυτά που λές αυτομάτος τους αποκλείω. Το χαμηλό είναι το ευαίσθητο σημείο μου. Επειδή δεν έχω σκοπό να πάρω κάποιο minidsp ή κάτι παρόμοιο και βασίζομαι στου av θα ήθελα να μπορώ να επέμβω ιδικά αν μου κόβει χαμηλά. Να ρωτήσω δεν μπορείς να το κάνεις να αποθηκεύσει αποστάσεις και εντάσεις και να του κλείσεις το eq?
Νομίζω ότι αγοράζοντας το app σε αφήνει να το πειράξεις σύμφωνα με αυτά που γράφει στη περιγραφή στο play store. Αν αυτό λύνεται με 20€ έχει καλός.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εισαι εκτος Ιακωβε ....

αγαπητε ριξε μια ματια....περαν αυτου και χωρις το app εχεις εξαιρετικο αποτελεσμα....ψιλοσκαλισματα κανεις αν θες .....

υγ..τωρα ειδα το διπλα θεμα σου...
....ο yamaha σου δεν μπορει να οδηγησει σωστα τον adcom απο τις εξοδους rca
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
εισαι εκτος Ιακωβε ....

αγαπητε ριξε μια ματια....περαν αυτου και χωρις το app εχεις εξαιρετικο αποτελεσμα....ψιλοσκαλισματα κανεις αν θες .....

υγ..τωρα ειδα το διπλα θεμα σου...
....ο yamaha σου δεν μπορει να οδηγησει σωστα τον adcom απο τις εξοδους rca
Μετά από 3-4 σελίδες στο δίπλα θέμα είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι διαφορετικο. Θέλεις να μου πείς λίγο το λόγο για να ξέρω πιο μονοπάτι να ακολουθήσω. Εγώ θεωρώ ότι το όλο πρόβλημα είναι τα λίγα σχετικά watt του adcom
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν δεις τα specs τους θα δεις οτι το input στον adcom ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που μπορει ο yamaha να δωσει output ...οποτε δεν οδηγει σωστα τον adcom στα watt που μπορει να παιξει...

ποια ηχεια εχεις και σε τι αποστασεις τα εχεις ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Και εγώ είμαι μάλλον πίσω. Ενδιαφέρον το θέμα, και με ευχαριστεί που θα μπορέσω να βελτιώσω το σχετικό θέμα. Ευχαριστώ....Κώστα μου. :drinks:.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μετά από 3-4 σελίδες στο δίπλα θέμα είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι διαφορετικο.
:o
[DOUBLEPOST=1529236546][/DOUBLEPOST]
Και εγώ είμαι μάλλον πίσω. Ενδιαφέρον το θέμα, και με ευχαριστεί που θα μπορέσω να βελτιώσω το σχετικό θέμα. Ευχαριστώ....Κώστα μου. :drinks:.
εσυ θελεις ξυλο γιατι δεν ακους :D
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αν δεις τα specs τους θα δεις οτι το input στον adcom ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που μπορει ο yamaha να δωσει output ...οποτε δεν οδηγει σωστα τον adcom στα watt που μπορει να παιξει...

ποια ηχεια εχεις και σε τι αποστασεις τα εχεις ;
klipsch rp280f - rp450c - rs-250 στα 2.7μ περίπου από θέση ακρόασης και στα 3.2μ μεταξύ τους τα front l,r
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τα klipsch rp280f με 150watt στην θεση ακροασης φτανουν τα 106+ db
....δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι παραπανω ....μιλαω για home theater spl
δλδ ...στανταρ spl στην θεση ακροασης 105db για ως 7.1 setup και 103db ως 11.1 setup

αυτα τα db ειναι πολλα και δεν τα πιανεις αν δεν εισαι τρελος :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top