Yamaha Bi - Amp

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Καλησπέρα , απ ότι έχω διαβάσει θεωρητικά δεν έχει νόημα να το κάνω πάνω στον ίδιο ενισχυτή . Διάβασα όμως πρόσφατα στο manual το παρακάτω .
Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Ισχύουν αυτά που ισχυρίζονται ? Ενισχυτής είναι ο Yamaha RX V581 ηχεία τα Klipsch RP-6000F
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου,
Από τη στιγμή που στο αναφέρει στης οδηγίες γίνεται είναι η διπλοενίσχυση αν δεν έχεις συνδέση ηχεία στα surround back με μια μικρή αλλαγή στο μενού των ηχείων να τα δηλώσεις σαν Bi-amp.
Δοκίμασε το δε χάνεις κάτι.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Καλησπέρα φίλε μου,
Από τη στιγμή που στο αναφέρει στης οδηγίες γίνεται είναι η διπλοενίσχυση αν δεν έχεις συνδέση ηχεία στα surround back με μια μικρή αλλαγή στο μενού των ηχείων να τα δηλώσεις σαν Bi-amp.
Δοκίμασε το δε χάνεις κάτι.
ότι γίνεται το ξέρω , έτσι και αλλιώς τώρα το σύστημα τρέχει ως 5.1 . Το θέμα είναι αν όντως θα έρθουν και τα πλεονεκτήματα που ισχυρίζονται . Θεωρητικό ήταν το ερώτημα μιας και ότι αναγράφει το manual έρχεται κόντρα στις γενικές μου γνώσεις για το θέμα . Θα το δοκιμάσω και βλέπω . Μια ερώτηση έχω , υπάρχει πρόβλημα για τη δοκιμή να χρησιμοποιήσω διαφορετικού μήκους και μάρκας καλώδια , ίδιας διατομής ?
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Τα καλώδια ηχείων οφείλουν να είναι ίσου μήκους, αν τώρα η διαφορά μήκους είναι μικρή και διαφορετικής μάρκας το αυτί σου καταλάβει τη ηχητική διαφορά ....... δεν έχω λόγια. :)
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δεν έχει καμία διαφορά , ακόμα και αν μιλάμε για διπλάσιο μήκος το ένα από το άλλο.
Η δε διατομή , σχεδόν καμία , ούτε καν επιδερμικό φαινόμενο δεν παίζει σε τέτοιες καταστάσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top