Yamaha CD S-1000 για transport

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Καλησπέρα και χρονια πολλά

Σκανδαλίστηκα πασχαλιάτικα...

Βρέθηκα σε σύστημα που χρησιμοποιούσε το cd s1000 της yamaha και εντυπωσιάστηκα πραγματικά από την ποιότητα κατασκευής αυτού του player. Είναι αληθινό tank, θα υπέθετες ότι είναι πολύ ακριβότερο απ΄όσο πραγματικά κοστίζει. Το πόσο συνέσφερε στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα δεν το ξέρω, καθώς όλο το σύστημα μου ήταν άγνωστο.

Και ερχόμαστε στο θέμα της τιμής. Η καλύτερη τιμή που βρήκα είναι στο apothema.gr, όπου το s1000 κοστίζει 658 ευρώ μετρητοίς, και για τα 2 χρώματα που βγαίνει. Ωστόσο, υπάρχει το εξής παράδοξο:
870 ευρώ σε χρώμα titanium και 24 δόσεις
999 ευρώ σε χρώμα μαύρο και 24 δόσεις.

Δλδ, ο φίλτατος apothema.gr μας λέει ότι για χρώμα μαύρο θα χρειαστεί να πληρώσουμε 130 ευρώ επιπλέον τόκο.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και για το μεγαλύτερο player της σειράς, το s2000, το οποίο έχει σε προσφορά 909 ευρώ μετρητοίς. Εδώ όμως, οι τιμές είναι αντίθετα, καθώς το titanium χρώμα θα μας κοστίσει 170 ευρώ παραπάνω σε τόκους.

Προφανώς υπάρχουν διάφοροι λόγοι (προώθησης, stock) που να δικαιολογούν αυτές τις διαφορές, οι οποίες μάλιστα υφίστανται μόνο στην περίπτωση των άτοκων (!!) δόσεων.


Αν έχει κάποιος κάτι να επιρρίψει στο s1000 στη χρήση του ως transport, θα ήθελα να το ακούσω. Όπως επίσης και αν υπάρχει κάποια εναλλακτική στα λεφτά του.

Σας μερσώ
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Πέρα απο τα τερτίπια της αγοράς, επί της ουσίας πως ξέρεις ότι συνδέοντας το πλευερ με το ντακ σου θάχεις καλύτερο αποτέλεσμα απ' ότι του αυτόνομου πλέυερ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Πέρα απο τα τερτίπια της αγοράς, επί της ουσίας πως ξέρεις ότι συνδέοντας το πλευερ με το ντακ σου θάχεις καλύτερο αποτέλεσμα απ' ότι του αυτόνομου πλέυερ?
Ακριβως. Προσεξε φιλε μου μην ξοδεψεις χρηματα που δεν εχουν αντικρυσμα και διαφορα στον ηχο σου.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Πέρα απο τα τερτίπια της αγοράς, επί της ουσίας πως ξέρεις ότι συνδέοντας το πλευερ με το ντακ σου θάχεις καλύτερο αποτέλεσμα απ' ότι του αυτόνομου πλέυερ?
Δεν το ξέρω. Με ενδιαφέρει ένα transport αυτή τη στιγμή. Απ'την άλλη είμαι πολύ ικανοποιημένος από το dac μου. Τώρα, αν προκύψει ότι το yamaha παίζει καλύτερα αυτόνομα, what's the problem?

Ακούω κυρίως ψηφιοποιημένη μουσική μέσω squeezebox touch, οπότε το dac υπάρχει και θα υπάρχει.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Τώρα, αν προκύψει ότι το yamaha παίζει καλύτερα αυτόνομα, what's the problem?

.
....the problem is.....there is no problem! φτου κι' απ' την αρχή.... δεν σου έχουν μάθει ότι πρέπει να ΄χεις πρόβλημα για να την βγάλεις καθαρή? Ο μεγάλος αδερφός σε παρακολουθεί...νομίζεις ότι θα την βγάλεις καθαρή χωρίς τύψεις? Ποιος νομίζεις ότι είσαι?

..είναι σαν να βρίσκεις νέα γκόμενα με συμβατότητα 1% (σε σχέση με το 0,00001 που είχες)...και να σου λένε ¨μεγάλε σκέψου το καλά, πως θα το αφησεις το Ειρηνάκι?¨)

.....άσε που κανένα ντακ δεν θα αντιδράσει όπως το Ειρηνάκι...
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Δεν το ξέρω. Με ενδιαφέρει ένα transport αυτή τη στιγμή. Απ'την άλλη είμαι πολύ ικανοποιημένος από το dac μου. Τώρα, αν προκύψει ότι το yamaha παίζει καλύτερα αυτόνομα, what's the problem?

Ακούω κυρίως ψηφιοποιημένη μουσική μέσω squeezebox touch, οπότε το dac υπάρχει και θα υπάρχει.
Για να ξέρουμε τι λέμε (νταξει μην το σοβαρέψουμε), αναφέρεις συλλογιστική περί ντακ που θα αξιοποιήσει κάποιο τρανσπορτ που χρειάζεσαι και δίνεις ως παράδειγμα ενα πολύ καλό(για τα λεφτά του) πλέυερ. Δεν μιλώ για πρόβλημα αλλά για διαφορετική οπτική.

Πχ 1. το Γιαμι 2000 είναι ένα πολύ καλό πλέυερ. Το χτυπάς κ είσαι οκ!
Πχ 2. 900ευρά είναι πολλά χρήματα σήμερα για ένα τράνσπορτ ώστε να σκέφτεσαι το Γιάμι. Μπορείς να αγοράσεις ενα φθηνότερο και να σου μείνουν 5 κατοστάρικα για γαλακτομπούρεκα, ή να χτυπήσεις λαπιτοπι και να το χρησιμοποιείς για πλέυερ, ή ένα mac mini ή δεν ξέρω γω τι!!
Πχ 3. Χτυπάς ένα μεταχειρο πλέυερ πολύ καλύτερο απο το Γιάμι

Απο την άλλη μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις ενα μηχανάκι επειδη κ@βλώνεις να το έχεις στο ρακ σου.

Όταν εκθέτεις την συλλογιστική σου σε ένα φόρουμ το κάνεις για να δεις τι π@π@ριές θα σου πούνε κ οι άλλοι και τελικά ο αποφασίζων πλερώνει.

Τώρα αν οι διαφορετικές σκέψεις που ίσως να θέλουν να σε βοηθήσουν (ίσως, δεν ξέρω) σου φαντάζουν πρόβλημα...:144:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Τώρα αν οι διαφορετικές σκέψεις που ίσως να θέλουν να σε βοηθήσουν (ίσως, δεν ξέρω) σου φαντάζουν πρόβλημα...:144:
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αδερφέ, τρόπος του λέγειν ήταν το 'what's the problem'. Το να παίζει καλά το yamaha αυτόνομα, εγώ το βλέπω σαν bonus, αυτό εννοούσα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Από κει και πέρα, εγώ μιλάω μόνο για το s1000, και τα 650 ευρώ που έχει μετρητοίς.
Είδα από κοντά το player, μ'αρεσε ο μηχανισμός φόρτωσης, η αίσθηση των κουμπιών, το σασί του, το remote του, όλα του. Είναι μια στιβαρή κατασκευή, που φαίνεται να μπορεί να κάνει καλά τη δουλειά που το θέλω, δλδ να διαβάζει τα δισκάκια και να στέλνει το ψηφιακό σήμα στην coaxial έξοδό του.
Σίγουρα, υπάρχει και φτηνότερο transport στην αγορά, και ίσως αυτό θα πρέπει να κοιτάξω για να λέμε την αλήθεια.

Μάλλον χάθηκε το νόημα του αρχικού post με τις αναφορές που έκανα στις τιμές.

Κάποια συγκεκριμένη αντιπρόταση σε αυτά τα λεφτά λοιπόν;
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Αν ακους μουσικη απο το squeezebox touch νομιζω δυσκολα θα ξαναγυρισεις σε ενα cdplayer. Τα χρηματα αυτα λοιπον αξιοποιησε τα διαφορετικα,ισως σε ενα καλυτερο network player (εχει το touch τα ελαττωματακια του) απο καποιον πιο ψαγμενο κατασκευαστη,ισως σε ενα καλυτερο dac,ισως σε ενα καλο nas αν δεν εχεις ηδη.Σε καμια περιπτωση ομως μην αγορασεις κατι επειδη απλα σου αρεσει σαν συσκευη και εχει καλα κουμπακια.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Αν ακους μουσικη απο το squeezebox touch νομιζω δυσκολα θα ξαναγυρισεις σε ενα cdplayer. Τα χρηματα αυτα λοιπον αξιοποιησε τα διαφορετικα,ισως σε ενα καλυτερο network player (εχει το touch τα ελαττωματακια του) απο καποιον πιο ψαγμενο κατασκευαστη,ισως σε ενα καλυτερο dac,ισως σε ενα καλο nas αν δεν εχεις ηδη.Σε καμια περιπτωση ομως μην αγορασεις κατι επειδη απλα σου αρεσει σαν συσκευη και εχει καλα κουμπακια.
Όχι βρε, παρεξήγησες. Σαφώς και δε θέλω να χαλάσω 650 ευρώ επειδή μου άρεσαν τα κουμπάκια του yamaha.
Ας ξεκινήσουμε με το δεδομένο ότι χρειάζομαι ένα cd transport. Ναι, το squeezebox είναι δρόμος χωρίς επιστροφή, όμως ένα cd player χρειάζεται. Στη δική μου περίπτωση για ένα 10% των ακροάσεων, στο μέλλον ίσως ακόμη λιγότερο.
Το αν αξίζει να δώσει κανείς σήμερα 650 ευρώ γι'αυτό το σκοπό ή μήπως πρέπει να δώσει λιγότερα, ΟΚ, αυτό το συζητάμε.

BTW nas υπάρχει, dac αναβάθμισα πρόσφατα, ενώ απ'όσο το έψαξα, για να πας σε σοβαρότερο network player από το squeezebox πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά. Για μένα, το δυνατότερο χαρτί του squeezebox είναι το squeezecenter, και όχι τα όποια features έχει σαν player αυτό καθ'αυτό.
Τεσπά, αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

10%.....λιγο ειναι και μαλλον θα φθινει συνεχως.Δεν ξερω βεβαια τα 650 ποση αξια εχουν για σενα (σου ευχομαι να ειναι ψιλα.....) αλλα αν ειναι σημαντικο ποσο σκεψου πριν κανεις την κινηση. Θα μπορουσες με λιγοτερα χρηματα να αγορασεις κατι μεταχεισριμενο αλλα δεν ξερω αν στη χωρα μας υπαρχει υποστηριξη για αυτα,πχ αν υπαρχει υποστηριξη για καποιο sony es ή καποιο teac με vrds μηχανισμο. Απο την αλλη γιατι δεν ψαχνεις για μια λυση οπως το στησιμο music computer και ψηφιακο σημα στο dac. Mε τα χρηματα αυτα στηνεις κατι πολυ καλο ,δεν θα χρειαστεις αλλωστε κατι σπεσιαλ σε επεξεργαστη ,αλλα καρτα ηχου με καλη ψηφιακη εξοδο,καλη τροφοδοσια,ξεχνας και το θεμα transport (αν χαλασει απλα το πετας και βαζεις αλλο...) και φυσικα θα εχεις και τη δυνατοτητα απειρων αλλων εφαρμογων.Σιγουρα δεν θα ειναι στο ματι σαν το yamaha (αν και κυκλοφορουν κατι κουτακια μουρλια).
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Ε δεν είναι το ίδιο να ανοίγεις ένα cd player και να πετάς το δισκάκι μέσα, με το να ανοίγεις το htpc, AV receiver, τηλεόραση, να περιμένεις να ανοίξουν όλα αυτά κλπ κλπ. Υπάρχει htpc αλλά σε άλλο χώρο.
Μάλλον θα πάω προς τη λύση του οικονομικότερου cdp.
Το vrds και το ES τα έχω ήδη υπόψη μου, thanks.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Θεωρώ ότι με ενα DVD ή BRayPlayer κανεις τη δουλειά σου ...και τις βόλτες με το αίσθημα στο Ναύπλιο μπονους!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Μάλλον θα πάω προς τη λύση του οικονομικότερου cdp.
Yamaha CD-S1000...κράτα γερά...πέσαν όλοι να σε συμβουλεύσουν για κάτι άλλο..αφού αυτό σου καρφώθηκε από την αρχή...αυτό να πάρεις.

και όπως λέει και το ρητό..

ένα μηχάνημα που δεν σε ικανοποιεί (έστω φτηνό) θα σου θυμίζει την λάθος αγορά σου κάθε μέρα, ενώ σε ένα μηχάνημα που σε ικανοποιεί (άκριβότερο ίσως) πολύ σύντομα θα ξεχάσεις την αρχική δαπάνη...

Όσο για την λύση του μεταχειρισμένου και ποιοτικού, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σ' αφήσει το laser που σε όλα τα player έχει ημερομηνία λήξης.


http://de.yamaha.com/de/products/audio-visual/hifi-components/amps/a-s2000__g/?mode=model#03 κοίτα στο developer's story..

—The core of the player is Yamaha's original loader mechanism, isn't it?

Yazaki:Yes. This mechanism was primarily intended to solidly support the CD drive with a stiff chassis, but by striving to lower the sound of the operation of the CD tray to the level of a luxury machine, we developed a new quiet loading mechanism using mesh wire. Through this design, we hoped to create a unit with a thin CD tray and no level differences. In the CD-S2000/S1000 we combined it with a thin aluminum diecast tray and in the CD-S700, we combined it with a thin BMC (high specific gravity resin) tray.

—By the way, the operation of this tray is astonishingly quiet and provides a luxury feeling. Even high-end CD players that are much more expensive do not have trays like this, do they?

Yazaki:Thank you. This was achieved by using the uneven shape of resin wire used for printer heads to drive the CD tray. Convention models use gears and belts. It is a technology offered only by our company.

—I hear it is also durable.

Tanabe:Yes. Because it stretches like a belt so there is no danger of it slipping, it is highly reliable. The CD drive itself does not have a particularly unusual configuration, but we took care to ensure that it can be used as long as a luxury machine lasts by selecting particularly highly reliable components.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Θεωρώ ότι με ενα DVD ή BRayPlayer κανεις τη δουλειά σου ...και τις βόλτες με το αίσθημα στο Ναύπλιο μπονους!
...άσε το Ναύπλιο ή το αίσθημα ή και τα δύο...η μουσική θέλει θυσίες...νομίζω αυτό το ξέρει ένας φιλόσοφος...:145:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

...άσε το Ναύπλιο ή το αίσθημα ή και τα δύο...η μουσική θέλει θυσίες...νομίζω αυτό το ξέρει ένας φιλόσοφος...:145:
Σα "φιλόσοφος" λοιπόν, θα αφήσω την ιδέα του yamaha και των 650 ευρώ να ωριμάσει, κι αν με κρύο κεφάλι το θέλω ακόμη, θα το χτυπήσω.
Με το hd970, που έχω ήδη, δε μένω άλλο πάντως. Δεν ξέρω αν είναι καιρός για πολυτέλειες τύπου s1000, αλλά σίγουρα θα κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα καλύτερο transport. Άλλωστε αυτή η αναβάθμιση δεν είναι ηχητική, το ξέρω day1 αυτό.
Merci
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Ε δεν είναι το ίδιο να ανοίγεις ένα cd player και να πετάς το δισκάκι μέσα, με το να ανοίγεις το htpc, AV receiver, τηλεόραση, να περιμένεις να ανοίξουν όλα αυτά κλπ κλπ.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ πέρασα τελευταία σε computer audio αλλά η αίσθηση που σου δείνει ένα καλό cd player είναι κάτι άλλο.
Σαν την αίσθηση που έχεις χρησιμοποιώντας ένα πικάπ.

Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά νομίζω ότι άτομα σχετικά μεγαλύτερης ηλικίας (σαν εμένα), έχουν τέτοιου τύπου συμπτώματα, που είναι άγνωστα για τους νεώτερους. Ίσως είναι οι εμπειρίες που "κουβαλάμε".
Ειλικρινά δεν ξέρω, πάντως είναι ωραίο συναίσθημα!!

Εξ' άλλου, όταν έχεις μια καλή συλλογή από cd, ένα καλό transport είναι αναγκαίο.
Γι' αυτό προχώρα με το YAMAHA. Δείχνει να είναι εξαιρετικό transport.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
8
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Σαν νεος κατοχος cd-s2000 τα προτεινω both ανεπυφυλακτα!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Σαν νεος κατοχος cd-s2000 τα προτεινω both ανεπυφυλακτα!
Αρχηγέ μου που κατοικοεδρεύεις?
Σαλαμίνα έρχεσαι? Μπας και έχεις κάνα εξοχικό από εδώ και το ακούσουμε και εμείς
οι πτωχοί αυτό το παλιομαραφέτι?:120::120:
 

Μηνύματα
203
Reaction score
8
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Μπα που εξοχικο τετοια εποχη , και να ειχα θα το πουλαγα να παρω hi-end συστημα που δεν φορολογειτε ! Δυστυχως μενω down town και δεν εχω τιποτα κατα τα μερη σου.
Το μηχανημα για τα λεφτα του σκοτωνει δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο , και εγω το πηρα χωρις να το ακουσω στο συστημα μου. Τωρα εαν στα λεφτα αυτα βρεις κατι μτχ σε καλη κατασταση (πχ esoteric ) κτυπατο αλλα χλωμο το βλεπω !
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Απάντηση: Yamaha CD S-1000 για transport

Μπα που εξοχικο τετοια εποχη , και να ειχα θα το πουλαγα να παρω hi-end συστημα που δεν φορολογειτε ! Δυστυχως μενω down town και δεν εχω τιποτα κατα τα μερη σου.
Το μηχανημα για τα λεφτα του σκοτωνει δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο , και εγω το πηρα χωρις να το ακουσω στο συστημα μου. Τωρα εαν στα λεφτα αυτα βρεις κατι μτχ σε καλη κατασταση (πχ esoteric ) κτυπατο αλλα χλωμο το βλεπω !
Είδωμεν.
Είναι πολλά τα λεφτά για αγορά στα τυφλά.
Δεν λέω. Από εμφάνιση και κατασκευή σκίζει.Το θέμα είναι να συγκριθεί και
με κάποια δεδομένα ακουστικά.
Σε ευχαριστώ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top