YAMAHA DIGITAL MULTICHANNEL AMP ??

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έχει ακούσει (δει) κανείς για ψηφιακούς ενισχυτές Home Cinema από την ΥΑΜΑΗΑ? :?:
Μέχρι ώρας έχω διαβάσει (σε τέστ του ΗΧΟΥ) μόνο για δικάναλους.
Θα καταργηθούν κάπου εδώ κοντά τα αναλογικά "γουρούνια"? :wink:

Ηχητικά πως πάνε οι ψηφιακοί γενικά?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Πιστεύω είμαστε πολύ κοντά στην εποχή που οι εταιρίες τουλάχιστον τα ακριβά τους μοντέλα θα είναι ALL DIGITAL. :D
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ο δυκάναλος MX-D1 της Yamaha.



Specifications for the Yamaha MX-D1 Power Amplifier

Audio Section
Min. RMS Output Power (8 ohms , 1 kHz, 0.1% THD) 500 W + 500 W
Dynamic Power/Channel 1,000 W (2 ohms)
1,000 W (4 ohms)
850 W (6 ohms)
700 W (8 ohms)
Dynamic Headroom 3 dB (4 ohms)
2.3 dB (6 ohms)
1.5 dB (8 ohms)
Damping Factor (1 kHz, 8 ohms) 200
Input Sensitivity/Impedance (500 W/8 ohms, Unbalanced/Balanced) 1.3 V/25 k-ohms
Frequency Response 1-100,000 Hz ±3 dB
Total Harmonic Distortion 0.003%
Signal-to-Noise Ratio 120 dB
Residual Noise 63 µV
Channel Separation 100 dB
Muting -∞
General
Standby Power Consumption Less than 0.1 W
Dimensions Width 435mm
Height 75mm
Depth 437mm
Weight 10.4kg
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Yamaha...

Για εξ ολοκλήρου ψηφιακό yamaha δεν έχω ακούσει τίποτα. Έχει όμως η Harman Kardon ένα μοντέλο to DPR 2005
http://www.harmankardon.com/product...Language=ENG&cat=REC&prod=DPR2005/230&sType=C

Υπάρχει τεστ στο προηγούμενο τεύχος του Ήχου. Το συμπέρασμα ήταν ότι ενώ είναι πολύ καλός για κινηματογράφο στην μουσική υπάρχουν και καλύτεροι (π.χ. DENON AVR 3805)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Yamaha...

Για εξ ολοκλήρου ψηφιακό yamaha δεν έχω ακούσει τίποτα. Έχει όμως η Harman Kardon ένα μοντέλο to DPR 2005
http://www.harmankardon.com/product...Language=ENG&cat=REC&prod=DPR2005/230&sType=C

Υπάρχει τεστ στο προηγούμενο τεύχος του Ήχου. Το συμπέρασμα ήταν ότι ενώ είναι πολύ καλός για κινηματογράφο στην μουσική υπάρχουν και καλύτεροι (π.χ. DENON AVR 3805)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σπύρο με ενδιαφέρει κυρίως ΥΑΜΑΗΑ (είμαι χρόνια τώρα ΥΑΜΑΗΑκιας και πολύ ευχαριστημένος) χωρίς βέβαια να απορρίπτω κάποιες άλλες εταιρίες! :)

Αντώνη τον συγκεκριμένο δικάναλο τον έχω ήδη δει στον ΉΧΟ (όπως προανέφερα) και μάλιστα έχει πάρει και πολύ καλές κριτικές. :D

Ελπίζω σε λογικό χρονικό διάστημα η ΥΑΜΑΗΑ να αποφασίσει να βγάλει και αντίστοιχους πολυκάναλους (και όχι στην ανώτερη κατηγορία τιμών μόνο, αλλά και στις χαμηλότερες) γιατί σκέφτομαι να κινηθώ σε κάτι τέτοιο! :roll: :roll:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Απο τη Yamaha δεν υπηρχε καποια ανακοινωση για ψηφιακους πολυκαναλους. Μονο το τερας των 1000W και των ~5000€ και καποιες υλοποιησεις σε ασυρματα συστηματα ηχου.
Βεβαια Γιαννη επειδη εισαι χρόνια ΥΑΜΑΗΑκιας (για παραδειγμα χρησιμοποιω τη Yamaha) να ξερεις οτι σημασια εχει το ποιος εχει κατασκευασει το μεσα και οχι τι λεει η σταμπα, για να μην πεσεις στην περιπτωση που αγοραζεις κατι που εχει 100 με την Φ σταμπα επανω ενω το ιδιο ακριβως μηχανημα με τη Χ σταμπα το πληρωνεις 250...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιώργο δεκτό αυτό που μου λες και απόλυτα σεβαστό!
Πως όμως μπορώ κάθε φορά να το γνωρίζω και το κυριότερο είναι ότι το φθηνότερο μηχάνημα δεν είναι σίγουρο ότι θα συμπεριλαμβάνει ό,τι και το πιο ακριβό!

Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να κάθομαι κάθε φορά να ερευνώ σε τέτοιο βάθος μια επιλογή μου!
Π.χ έχω εμπιστοσύνη στα προιόντα της ΥΑΜΑΗΑ, εστιάζω σε κάποιο μοντέλο, διαβάζω τεστ & παρουσιάσεις, μαθαίνω γνώμες μέσα στο internet και αφού δω ή ακούσω το μηχάνημα (αναλόγως αν είμαι μηχανάκι εικόνας ή ήχου) προχωρώ ή όχι στην αγορά του! :wink:

Δυστυχώς έτσι δουλεύουν οι μεγάλες βιομηχανίες και οι καταναλωτές χορεύουν τον ίδιο χορό! :( :(

Σε τελική ανάλυση θα έπρεπε π.χ η AUDI να έχει χρεωκοπίσει αφού χρεώνει 20+% παραπάνω για το ίδιο προιόν που πουλάει π.χ η VW ή η SEAT ή η SKODA!

Για να μην παρεξηγηθώ, Γιώργο συμφωνώ μαζί σου αλλά...........
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, αλλα δεν αναφερομουν σε εταιριες που ανηκουν στον ιδιο διοικητικο ομιλο μετα απο αγορες και συγχωνευσεις, ή για εταιριες που συναρμολογουν μηχανηματα επιλεγοντας τμηματα των συσκευων τους αλλων κατασκευαστων, αλλα για το ιδιο 100% ακριβως προϊον που επειδη εχει σταμπα με ποιο γνωστο ονομα το πληρωνουμε πιο ακριβα. Εννοειται ομως οτι αν οι εταιριες παιζουν ετσι μας κανουν να χορευουμε οπως αυτες θελουν...
Απλα λογω επαγγελματος τα γνωριζω εκ των εσω αυτα και ομολογω οτι με εκνευριζει αυτο το καθεστως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top