Yamaha Rx v1700 με ηχεία 8 ohm και 4 ohm...

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Είμαι κάτοχος του ενισχυτή Yamaha
rx v1700 και έχω συνδεδεμένα δύο RF 52 Klipsch , 8 ohm ,100 watt και κεντρικό klipsch RC 52 , 8 ohm ,125 watt.Μου έδωσαν δύο ηχεία τα οποία θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για back σε surround τα οποία είναι Crystal Audio Tx-Fs 4 ohm , 300 watt ,150 wrms.
Θα δημιουργήσω πρόβλημα στον ενισχυτή αν τα συνδέσω μιας και είναι 4 ohm ενώ τα άλλα 8 ohm ?
Ευχαριστώ...
Από το manual του ενισχυτή
IMG_20220130_181411.jpg
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Όχι, και μην πειράξεις το σετάρισμα του ενισχυτή, άστο στα 8Ω. Βάλε χοντρό καλώδιο στα πίσω.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Γενικα παντως να ξερεις εχεις προβλημα, τα συγκεκριμενα ηχεια κι εννοω ολα, πεφτουν βαρια γι εναν AV που πραγματικα δεν βγαζει ουτε 40 watt στο καναλι, χρειαζεσαι εναν πολυκαναλο τελικο
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Επιση2 αυτα που σου δωσαν ειναι μεγαλυτερα, αυτα θα πρεπει να πανε μπροστα και τα κλιπς πισω και βρες τουλαχιστον εναν δικαναλο τελικο για καλυτερη οδηγηση.
Ακόμα και για μια ταινία που μπορεί να δω ένα Σαββατοκύριακο ?
Ε οχι αλλα μην τερματιζεις εντασεις και οχι πολυωρη μουσικη.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Εγώ νόμιζα ότι απλά θα τα συνδέσω και θα έχω ένα καλό surround αποτέλεσμα...Αν είναι να κάνω τέτοιες αλλαγές,θα τα δώσω πίσω!!! :::)))
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Επιση2 αυτα που σου δωσαν ειναι μεγαλυτερα, αυτα θα πρεπει να πανε μπροστα και τα κλιπς πισω και βρες τουλαχιστον εναν δικαναλο τελικο για καλυτερη οδηγηση.

Ε οχι αλλα μην τερματιζεις εντασεις και οχι πολυωρη μουσικη.
Αν βάζω για την ακρόαση μουσικής μόνο τα δύο μπροστινά ηχεία (klipsch) να παίζουν θα έχω πρόβλημα?
Να αλλάξω τα ohm του ενισχυτή σε 6 ,τώρα τα έχω στο 8ohm?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Επιση2 αυτα που σου δωσαν ειναι μεγαλυτερα, αυτα θα πρεπει να πανε μπροστα και τα κλιπς πισω και βρες τουλαχιστον εναν δικαναλο τελικο για καλυτερη οδηγηση.

Ε οχι αλλα μην τερματιζεις εντασεις και οχι πολυωρη μουσικη.
Λάθος...
εφόσον έχει όμοια ίδιας σειράς ηχεία για μπροστά 3άδα τα αφήνει ως έχει

από την στιγμή που δεν έχει αντίστοιχη ίδια επιλογή για σαράουντ....ας βάλει τα crystal...απ το τίποτα....κάτι θα κάνουν

καλό είναι να τα πουλήσεις (τα crystal) και να βρεις να πάρεις κλιψς για πίσω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Αν βάζω για την ακρόαση μουσικής μόνο τα δύο μπροστινά ηχεία (klipsch) να παίζουν θα έχω πρόβλημα?
Να αλλάξω τα ohm του ενισχυτή σε 6 ,τώρα τα έχω στο 8ohm?
μην πειράξεις τα ohm του ενισχυτή!
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Λάθος...
εφόσον έχει όμοια ίδιας σειράς ηχεία για μπροστά 3άδα τα αφήνει ως έχει

από την στιγμή που δεν έχει αντίστοιχη ίδια επιλογή για σαράουντ....ας βάλει τα crystal...απ το τίποτα....κάτι θα κάνουν

καλό είναι να τα πουλήσεις (τα crystal) και να βρεις να πάρεις κλιψς για πίσω
Ναι καταλαβα εννοεις για την ηχητικη ομοιομορφια το ξεχασα αυτο
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αν βάζω για την ακρόαση μουσικής μόνο τα δύο μπροστινά ηχεία (klipsch) να παίζουν θα έχω πρόβλημα?
Να αλλάξω τα ohm του ενισχυτή σε 6 ,τώρα τα έχω στο 8ohm?
Δεν αλλάζεις τίποτα, μην τρελλαίνεσαι και μην τρομάζεις, απλά αν βάλεις τίποτα μουσική με όλα τα ηχεία ταυτόχρονα και τέρμα ένταση υπάρχει πιθανότητα υπερθέρμανσης του ενισχυτή και το πολύ πολύ να κλείσει μόνος του από ρελαί προστασίας που έχει, μου είχε τύχει πριν πάρω τελικό ενισχυτή.

Επίσης για τις ταινίες είναι πιο άνετα τα πράγματα, σπάνια έως και πολύ σπάνια θα ζητήσει μία ταινία ταυτόχρονα απ όλα τα ηχεία να δώσουν γκάζι και αν μάλιστα έχεις και υπογούφερ και έχεις κόψει τις συχνότητες απ τα 80Hz και κάτω να πηγαίνουν σ αυτό τότε δεν θα χεις κανένα πρόβλημα, απλά δεν παίρνεις και το 100% απ αυτό που θα μπορούσαν να δώσουν τα ηχεία, μικρό το κακό όμως και είναι κάτι που μόνο εκπαιδευμένα και έμπειρα αυτιά το πιάνουν.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top