Zidoo X20 / X20 Pro

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
H Zidoo θα βγάλει δυο νεα media players με το ολοκαίνουργιο Realtek 1296.
To ενα θα εχει πιο ... audio χαρακτηρα με Sabre DAC, 2x XLR και 4GB RAM.



X20
  • Powerful Configuration:
  1. 430MM Standard cabinet Size, All aluminum alloy chassis
  2. New upgrade version Realtek 1296 Quad-Core 64 bit A53 processor,High quality high-power SMPS.
  3. 2G DDR4 Memory,16GB eMMC Super Built-in Storage,gigabit wired, 802.11 AC 2T2R 867Mbps WIFI,Bluetooth 4.2
  • Abundant Interface :
SATA 3.0*2, USB 2.0*2, USB 3.0*1, TYPEC *1, Coaxial Cable*1, Optical Fiber*1 , Left/Right Channels*1, AV Output*1, Infrared Input*1, RS232*1, HDMI OUT*2, HDMI IN 2.0*1
  1. Full function with backlight Bluetooth-Infrared-Learning three-in-one remote control, remote control without dead Angle.
  2. Super Lager front LED Display.
  3. Independent Dual SATA 3.0 Ports, NSS Patented metal hard disk extractor can Build-in two High-Capacity Hard Disk.
  4. Smart temperature control with dual Balls and High Static Pressure Fan.
  5. Dual HDMI Output ports (Audio and Video Separation) dispense with origin power amplifier and enjoy 4K with HD Audio.
  6. New quality optimization engine technology, Optimized HDR to SDR Algorithm. Play 4K HDR which Restoring primitive color even without HDR TV.
  7. Detailed Frame switching and resolution switching. (23.976,59.94,25,30,50,60)
  8. 4K 60P Point to Point Output, Color Region: HDR/HDR10, 10Bit Color Depth, 10.7 hundred million kind of colors.
  9. True 4K 60P decode, H.265/HEVC 10Bit Hard solution.
  10. Support 4K UHD Blue-Ray Navigation
  11. Powerful subtitle function, Support random change any fonts with different color effects; Support download subtitle online; Support SUP&ASS special effects subtitles
  12. Unparalleled Wall-Poster Function, Full automatic scan, Automatic classification and sorting movies and dramas. Customer Layout.
  13. Soundtrack support SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV and etc Free lossless audio formats; Support CUE track; Support cell phone control without having to open the display device to listen to music.
  14. Support NFS,SMB,V2,SMB V1 multiple shared protocols.
  15. Support HTTP, RS232(Control on-off), Control4 Multiple ways to control.




X20 Pro
  • Powerful Configuration:
  1. 430MM Standard cabinet Size, All aluminum alloy chassis
  2. New upgrade version Realtek 1296 Quad-Core 64 bit A53 processor,High quality high-power SMPS.
  3. 4G DDR4 Memory,32GB eMMC Super Built-in Storage,gigabit wired, 802.11 AC 2T2R 867Mbps WIFI,Bluetooth 4.2
  • Abundant Interface :
X20: SATA 3.0*2, USB 2.0*2, USB 3.0*1, TYPEC *1, Coaxial Cable*1, Optical Fiber*1 , Left/Right Channels*1, AV Output*1, Infrared Input*1, RS232*1, HDMI OUT*2, HDMI IN 2.0*1


  1. Full function with backlight Bluetooth-Infrared-Learning three-in-one remote control, remote control without dead Angle.
  2. Super Lager front LED Display.
  3. Independent Dual SATA 3.0 Ports, NSS Patented metal hard disk extractor can Build-in two High-Capacity Hard Disk.
  4. Smart temperature control with dual Balls and High Static Pressure Fan.
  5. ESS 9038 Professional DAC Audio processing Chip
  6. Dual HDMI Output ports (Audio and Video Separation) dispense with origin power amplifier and enjoy 4K with HD Audio.
  7. New quality optimization engine technology, Optimized HDR to SDR Algorithm. Play 4K HDR which Restoring primitive color even without HDR TV.
  8. Detailed Frame switching and resolution switching. (23.976,59.94,25,30,50,60)
  9. 4K 60P Point to Point Output, Color Region: HDR/HDR10, 10Bit Color Depth, 10.7 hundred million kind of colors.
  10. True 4K 60P decode, H.265/HEVC 10Bit Hard solution.
  11. Support 4K UHD Blue-Ray Navigation
  12. Powerful subtitle function, Support random change any fonts with different color effects; Support download subtitle online; Support SUP&ASS special effects subtitles
  13. Unparalleled Wall-Poster Function, Full automatic scan, Automatic classification and sorting movies and dramas. Customer Layout.
  14. Soundtrack support SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV and etc Free lossless audio formats; Support CUE track; Support cell phone control without having to open the display device to listen to music.
  15. Support NFS,SMB,V2,SMB V1 multiple shared protocols.
  16. Support HTTP, RS232(Control on-off), Control4 Multiple ways to control.
 








Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Πολύ υψηλότερη 490€/ 579$ !

http://www.futeko.com/products/MP088.php
Δίκιο έχεις. Στην Αμερική λογικά 400$ θα έχει στο amazon.
Τον Ιούλιο από ότι μου είπαν θα είναι και στα ευρωπαϊκά Amazon stores. Θέλω να πιστεύω ότι η τιμη του θα είναι πολύ χαμηλότερη.
Εδώ πάντως πωλείται φθηνότερα .
http://www.cinemotion.biz

Υ.Γ. Και unboxing/review video. Είναι το πρώτο μου οπότε αν είναι μέτριο η άθλιο ζητώ την υπομονή όλων :p υπόσχομαι το επόμενο να είναι καλύτερο .

 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Άντε να επαναλάβω την ερώτηση μου και σ' αυτό το thread. Περνάει σωστά τα hdr metadata το player;
Παράδειγμα metadata απ 'την ταινία batman v superman:

Untitled.jpg


Τα περισσότερα (αν όχι όλα) android player περνάνε στο προβολικό μόνο τις πληροφορίες που αφορούν το mastering display luminance.
Η τιμή όμως που καθορίζει ποιο tone mapping θα ακολουθήσει το προβολικό είναι το maxcll (maximum content light level).
Άλλο tone mapping θα κάνει για παράδειγμα μια oled τηλεόραση για υλικό με maxcll στα 1000 κι άλλο με 4000.
Για την ώρα μόνο στο oppo δεν είδα πρόβλημα.
Λογικά και το madvr θα δουλεύει σωστά.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
Βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου media player και επιδη οι δυο νέες συσκευές της Zidoo είναι πολύ καλές θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το color banding που αναφέρεται πως υπάρχει σε αυτά τα media player, αν και κατά πόσο επηρεάζει την συνεργασία τους με LG OLED 4K TVs;
Η χρήση θα είναι κυρίως για UHD (4K) HDR περιεχόμενο και θα ήθελα να περνάω την πληροφορία για Dolby Vision (όπου αυτή υπάρχει).
Τέλος, η διπλάσια μνήμη στο Pro προσφέρει κάτι σχετικά με την ομαλή λειτουργία ή αναπαραγωγή ταινιών είναι απλά για Android applications;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου media player και επιδη οι δυο νέες συσκευές της Zidoo είναι πολύ καλές θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το color banding που αναφέρεται πως υπάρχει σε αυτά τα media player, αν και κατά πόσο επηρεάζει την συνεργασία τους με LG OLED 4K TVs;
Η χρήση θα είναι κυρίως για UHD (4K) HDR περιεχόμενο και θα ήθελα να περνάω την πληροφορία για Dolby Vision (όπου αυτή υπάρχει).
Τέλος, η διπλάσια μνήμη στο Pro προσφέρει κάτι σχετικά με την ομαλή λειτουργία ή αναπαραγωγή ταινιών είναι απλά για Android applications;
Dolby Vision δεν περνάει, όπως και το 99.9% των players που κυκλοφορούν.
Το banding ίσως να μην το προσέξεις αν δεν στο δείξουν πρώτα. Έχει να κάνει και με το πόσο καλό πάνελ είναι αυτό της τηλεόρασης σου. Υπάρχει ρύθμιση πάντως (12bit color, 4:2 colorspace) που το εξαφανίζει. Το banding , εμφανίζεται στο auto.

Εξαιρετική εικονα χωρίς banding έχει το Apple TV 4K με όλους τους γνωστούς περιορισμους (μόνο αναπαραγωγή από δίκτυο, lpcm 7.1 ήχος)
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
vadergr σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Σχετικά με το Dolby Vision υπάρχει πιθανότητα να προστεθεί στο μέλλον σε κάποια συσκευή; γιατί θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα software και licensing. Είχα διαβάσει πως οι συσκευές με το Hi3798CV200 είναι πολύ κοντά να πάρουν το OK από την Dolby, αν δεν το έχουν πάριε ήδη. Γνωρίζεις κάτι σχετικά;

Σχετικά με το banding το panel που φοράει η τηλεόραση μου είναι αυτό που έχουν οι LG OLED TVs του 2017. Το να κλειδώσω σε 12bit την έξοδο δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα τόσο στην τηλεόραση όσο και στις 4K ταινίες; Το panel αν δεν κάνω λάθος είναι 10bit, σωστά;
Το κακό είναι πως έχω δει σε κακές "εκδόσεις" ταινιών. το banding (κυρίως σε ουρανούς και sunrises) και μπορεί να το ψάχνω επίτηδες τώρα !
Και το πιο σημαντικό τι να το κάνω το auto αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω! Το πρόβλημα είναι θέμα software και μπορεί με κάποιο μελλοντικό firmware να λυθεί; ή είναι θέμα hardware που ακόμα και το RTD1296 δεν μπορεί να λύσει;

Όσον αφορά το Apple TV 4K, ως συσκευή δεν ικανοποιεί τα requirements μου αλλά και το όλο ecosystem της Apple νιώθω πως με περιορίζει.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
vadergr σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Σχετικά με το Dolby Vision υπάρχει πιθανότητα να προστεθεί στο μέλλον σε κάποια συσκευή; γιατί θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα software και licensing. Είχα διαβάσει πως οι συσκευές με το Hi3798CV200 είναι πολύ κοντά να πάρουν το OK από την Dolby, αν δεν το έχουν πάριε ήδη. Γνωρίζεις κάτι σχετικά;

Σχετικά με το banding το panel που φοράει η τηλεόραση μου είναι αυτό που έχουν οι LG OLED TVs του 2017. Το να κλειδώσω σε 12bit την έξοδο δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα τόσο στην τηλεόραση όσο και στις 4K ταινίες; Το panel αν δεν κάνω λάθος είναι 10bit, σωστά;
Το κακό είναι πως έχω δει σε κακές "εκδόσεις" ταινιών. το banding (κυρίως σε ουρανούς και sunrises) και μπορεί να το ψάχνω επίτηδες τώρα !
Και το πιο σημαντικό τι να το κάνω το auto αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω! Το πρόβλημα είναι θέμα software και μπορεί με κάποιο μελλοντικό firmware να λυθεί; ή είναι θέμα hardware που ακόμα και το RTD1296 δεν μπορεί να λύσει;

Όσον αφορά το Apple TV 4K, ως συσκευή δεν ικανοποιεί τα requirements μου αλλά και το όλο ecosystem της Apple νιώθω πως με περιορίζει.
Δεν θα έχεις πρόβλημα με την τηλεόραση σου με χειροκίνητη ρύθμιση.
Το θέμα του banding είναι sdk/hw θέμα της realtek. Η zidoo και η dune λένε ότι το παλεύουν, εγώ λέω ότι αφού δεν διορθώθηκε στο νέο 1296 θα είναι δύσκολο (δεν ξέρω κάτι, απλή υποθεση κάνω). Υπάρχουν ελπίδες πάντως από την στιγμή που μπήκε και η Dune στον χορό.

Δεν ξέρω αν το Dolby Vision προστεθεί στα SI μηχανάκια. Παίζουν άριστα και αυτα, με μόνο θέμα την έξοδο στα 24fps αντί για τα 23.976 ΜΟΝΟ σε 3d αναπαραγωγη.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
Καθώς η τηλεόρασή μου δεν παίζει 3D περιεχόμενο (και ούτως ή άλλως εγώ δεν βλέπω), αρά το μειονέκτημα που αναφέρεις δεν με επηρεάζει.
Όμως τα μηχανήματα με SOC Hi3798CV200 εμφανίζουν το φαινόμενο του color banding;
Αν όχι, μήπως ένα Egreat A11 είναι καλύτερη επιλογή από το X20;
 


Μηνύματα
84
Reaction score
1
Προσανατολίζομαι προς το A11 για τους ακόλουθους λόγους:
  • internal HDD
  • bluettoth remote control
  • internal WiFi antennas
  • dual HDMI
Πιστεύεις πως η υποστήριξη από την Egreat θα είναι αξιοπρεπείς ή πως υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη υλοποίηση εντός ή εκτός Egreat;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Dolby vision σε mkv, uhd folders μόνο από oppo 203/205 προς το παρόν.
Το egreat έχει επιλύσει πολλά θέματα στην αναπαραγωγή uhd υλικού. Δεν εντοπίζω πλέον banding, καλός ο scrapper, αναπαραγωγή uhd με menu. Σαν android player ωστόσο είναι πίσω κι η υποστήριξη δεν είναι η καλύτερη δυνατή.

Άποψη μου, η dolby κινείται τόσο νωχελικά στο θέμα του dv και θέτει τόσους περιορισμούς, που πολύ σύντομα το ακομπλεξάριστο hdr 10+ θα είναι η mainstream λύση. Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί κι απ' τα studio και τους μεγάλους κατασκευαστές.

Του χρόνου τέτοια εποχή θα συζητάμε για αντικατάσταση των media player μας με καινούργια που θα φοράνε hdmi 2.1 και θα υποστηρίζουν hdr 10+. Στο μεταξύ η dolby δε θα έχει ανοίξει την πόρτα ακόμα και σε κατασκευαστές που προτίθενται να πληρώσουν τα royalties.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.413
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top