Βάση τοίχου για πικάπ (DIY ή έτοιμη)

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

Πρώτο μου θέμα στο forum - μιας και είμαι νέος στον κόσμο του αναλογικού ήχου. Έχοντας λύσει αρκετά προβλήματα στο σύστημα μου τους τελευταίους μήνες, το τρέχον και πιο σοβαρό είναι η στερέωση του πικάπ στον τοίχο. Λόγο χώρου δεν υπάρχει άλλη λύση για την απομόνωση από τα ηχεία/προενισχυτή (στην αρχή τα είχα στο ίδιο έπιπλο και μπορείτε να φανταστείτε ότι ο ήχος ήταν φανερά αλλοιωμένος)
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη/συμβουλή από τους πιο έμπειρους για το συγκεκριμένο εγχείρημα.

Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα έτοιμες λύσεις (βλ. Project) αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι (σχέση ποιότητας-τιμής). Φυσικά αν υπάρχει καλή πρόταση και δοκιμασμένη, θα την εξετάσω!

Άρα μια λύση DIY θα ήταν αποδεκτή. Πρόχειρα σκέφτηκα γωνίες για ράφια, ξύλο 3-4 εκατοστών, ακίδες (τύπου Dynavox Sub Watt Absorber) και ίσως μάρμαρο για την βάση. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι ανάλογο? Κάποια ενδεικτικά σχέδια? Τι υλικά να χρησιμοποιήσω και αν υπάρχουν κάποιες επαφές για την αγορά τους (γιατί εξοπλισμό για την κοπή τους δεν υπάρχει) θα σας είμαι υπόχρεος! Οι διαστάσεις θα πρέπει να είναι περίπου 45x35 εκ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Προτείνω να πάρεις μία έτοιμη λύση.

Ποιές βρήκες;
Κοίταξα από Project Wall mount την 1 και 5 όπως επίσης τις Apollo WT1 και Flexson VinylPlay turntable shelf. Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200e, αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω και κάποια από τις συγκεκριμένες.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.686
diy τζερτζελο να γινεται:





pro-ject:

Apollo wt1 ++

Flexson VinylPlay turntable shelf

προσεχε:
-τις διασταστεις για τις βιδες στο τοιχο
-αν μπει μαρμαρο αργοτερα θα πρεπει να αντεξει το βαρος του
-αν αναβαθμιστει το ιδιο το πικαπ σε καποιο μεγαλητερης μαζας
-ασε χωρο γυρω γυρω για να ακουμπας πραματα (σκουπακι/λαμπα/εξωφυλλα/phonostage) ή και μεγαλητερο πικαπ αργοτερα
-αν δεν εχεις (αρκετα μεγαλη) εμπειρια με τρυπανι/ουπα/αλφαδι κτλ.. ζητησε βοηθεια απο καποιον..
-σκεψου την τελικη θεση του συστηματως/επεκταση επλιπων κοκ..

welcome :)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.938
Παλιότερα είχα φτιάξει αυτή.

View attachment 68372 View attachment 68373
Άμα θες έλα στην Σαλαμίνα να στην δώσω!
- ωραία δουλειά , ανοξείδωτο είναι ; . . . εάν ναι θα πρέπει να σε ταλαιπώρησε η πρσινομπλέ φλόγα της κόλλησης
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165

Μηνύματα
2.375
Reaction score
5.029
Εγώ έχω φτιάξει σε φίλο επιπλοποιό μια χειροποίητη..έχει σαντουιτς MDF συνολικού πάχους 5cm και είναι στερεωμένη με 2 ατσάλινες γωνίες (το ράφι δεν ακουμπά στον τοίχο) + μια επιπλέον στήριξη ατσάλινη πάλι στο κέντρο.....και είναι ακλόνητη και δεν μεταφέρονται κραδασμοί παρ΄όλο που είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση από το αριστερό ηχείο (περίπου 1μ)

Κόστος (από ό,τι θυμάμαι: 20-30 ευρώ το ράφι (είναι και το λουστράρισμα βλέπεις) και καμιά 10-15 τα στηρίγματα
 
Last edited:

Μηνύματα
609
Reaction score
580
- ωραία δουλειά , ανοξείδωτο είναι ; . . . εάν ναι θα πρέπει να σε ταλαιπώρησε η πρσινομπλέ φλόγα της κόλλησης
Ναι οι γωνίες ειναι ανοξείδωτες, δεν θυμάμαι τι ξύλο είχα βάλει.....
[DOUBLEPOST=1484067630][/DOUBLEPOST]
Εγώ έχω φτιάξει σε φίλο επιπλοποιό μια χειροποίητη..έχει σαντουιτς MDF συνολικού πάχους 5cm και είναι στερεωμένη με 2 ατσάλινες γωνίες (το ράφι δεν ακουμπά στον τοίχο) + μια επιπλέον στήριξη ατσάλινη πάλι στο κέντρο.....και είναι ακλόνητη και δεν μεταφέρονται κραδασμοί παρ΄όλο που είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση από το αριστερό ηχείο (περίπου 1μ)
Τα ίδια έκανα και εγώ!!!
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
764
Reaction score
349
Ρε παίδες δεν λέω πολύ ωραίες οι κατασκευές σας και μερικές πολύ πιό όμορφες από του εμπορίου! Αλλά νομίζω ότι ότι υπάρχει μία ουσιαστική διαφορά. Ολες οι καταξιωμένες του εμπορίου έχουν το ράφι τους στηριγμένο σε ακίδες που ρυθμίζουν και απομονώνουν απο τον σκελετό της βάσης,πράγμα που στις ιδιοκατασκευές πιθανόν θα βγαίνει ακριβά για να γίνει ή όχι; Προσοχή οι τοίχοι δέχονται ακόμη πιό πολλούς κραδασμούς από το πάτωμα ,οπότε η ιστορία βάση τοίχου έχει πόνο!
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Λόγω τοίχου οι κραδασμοί είναι πολύ λιγότεροι αλλά και πάλι, μπορεί να γίνει πρόβλεψη για ακίδες, στο δικό μου σκέφτηκα αυτή τη λύση που επιτρέπει και αλφάδιασμα (δώστε βάση στο κέρμα με το white tak!)
 

Attachments


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Keokipol καλημερα. Εγω πηρα αυτη τη βαση: http://www.project-audio.com/main.php?prod=wallmountit3&cat=accessories&lang=en, η οποια μου στοιχησε 250€ απο τον Ορφεα. Δεν μπορω να σου πω ακουστικες εντυπωσεις διοτι δεν την εχω τοποθετησει ακομη, προηγουνται αλλα πραγματα στο ιδιαιτερο χωρο που ετοιμαζω. Αυτο που μπορω να σου πω ομως ειναι οτι εχει πολυ καλη, και στιβαρη ποιοτητα κατασκευης, και επισης οτι ειναι αρκετα μεγαλη σε μεγεθος. Οσο για τη μεταδοση κραδασμων, εχει δικιο ο Dcure, ειδικα εαν προκειται να τοποθετηθει σε μονοτουβλους τοιχους. Το ιδανικο θα ηταν να στερεωθει σε μπετον....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Προσωπικά είμαι υπέρ της ιδιοκατασκευής αλλά...
Μια ιδιοκατασκευή έχει πάντα δύο όψεις.
Η μία είναι να φτιάξω κάτι που θα μου κοστίσει λιγότερο από ένα αντίστοιχο του εμπορίου.
Η άλλη είναι να φτιάξω κάτι με τα ίδια σχεδόν χρήματα αλλά πολύ ανώτερο.
Δηλώνω οπαδός της δεύτερης περίπτωσης.

Από τη στιγμή που το κάνεις για λόγους ουσιαστικούς (ακουστική), θα πρέπει σίγουρα να πληρεί κάποιες προδιαγραφές και επιπλέον να είναι εμφανίσιμη, μιας και θα τοποθετηθεί σε καθιστικό.

Πως θα την έφτιαχνα εγώ.
Οπωσδήποτε βαρέως τύπου γωνιές αλουμινίου για το σκελετό. Υλικό με πολύ καλύτερα ηχητικά χαρακτηριστικά από του σιδήρου, αλλά και αρκετά ακριβότερο και δυσκολότερο στην επεξεργασία.
Προσεχτική σχεδίαση και επαρκέστατη στήριξη για μεγαλύτερο βάρος από αυτό του πικάπ σου, τουλάχιστον κατά 4 φορές.
Στη συνέχεια ανοδίωση για καλύτερη εμφάνιση και αντοχή.
Χρήση ρυθμιζόμενων ακίδων για μέγιστη απομόνωση και λειτουργικότητα στην ευθυγράμμιση του πλατό.

Ράφι από σημύδα τριών εκατοστών ή συνδυασμού σημύδας 2 εκατοστών και νοβοπάν ή (ακριβότερη) corian κάτω και σημύδα επάνω.
Στη περίπτωση συνδυασμού υλικών ίσως να σκεφτόμουν και κάποιο αποσβεστικό υλικό ενδιάμεσα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.686
Η άλλη είναι να φτιάξω κάτι με τα ίδια σχεδόν χρήματα αλλά πολύ ανώτερο.
Δηλώνω οπαδός της δεύτερης περίπτωσης.
+1
Το ιδανικο θα ηταν να στερεωθει σε μπετον....
+1
(δώστε βάση στο κέρμα με το white tak!)
;-D nice!
η ιστορία βάση τοίχου έχει πόνο!
...ετσι... βρισκω πιο ανωδυνο να τοποθετηθει στο ρακ με καποια βαση αντικραδασμικη ή κατα PeterMeni το παραπανω mix απο καποιον μαραγκο/επιπλοποιο με μοντιφια τα καρφια για ευθυγραμιση κτλ.. :)
Σαφως, στην επιλογη του πικαπ , παντα εχουμε στο μυαλο μας και το που θα τοποθετηθει και αν επηρεαζεται απο εξωγενεις παραγωντες.. αναρτησης..μαζας...κοκ.. καποια αγορια φωναζουν ακομα γι'αυτο..
 

Μηνύματα
609
Reaction score
580
Προσοχή οι τοίχοι δέχονται ακόμη πιό πολλούς κραδασμούς από το πάτωμα ,οπότε η ιστορία βάση τοίχου έχει πόνο!
όταν την χρησιμοποιούσα έπαιζα στην σοφίτα με ξύλινο πάτωμα οποτε....

...και σε παγκόσμια πρωτοπορία σας παρουσιάζω την βάση ταβανιού!!!!!!!!!!!!!

DSC01394.JPG
Αχαααα, Αυτα ειναι γλεντια !!!!!!!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.686
ταπεινα υποκλινομαι ! :D
κατι τετοιο δεν θα βολευε (κ πως λεγεται?? στο ναυτικο τα λεγαμε "ρελια" το συρματοσκινο περιμετρικη περιφραξη του πλοιου) ?
 


Μηνύματα
2.009
Reaction score
4.067
όταν την χρησιμοποιούσα έπαιζα στην σοφίτα με ξύλινο πάτωμα οποτε....

...και σε παγκόσμια πρωτοπορία σας παρουσιάζω την βάση ταβανιού!!!!!!!!!!!!!

View attachment 68450 Αχαααα, Αυτα ειναι γλεντια !!!!!!!
Θεούλης!!!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :dance2:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Πήγα στο συγκεκριμένο κατάστημα σήμερα για άσχετη αγορά και έπεσα επάνω σε γωνιές βαρέως τύπου.
Καλοκατασκευασμένες και αρκετά εμφανίσιμες, με τις φωτογραφίες να τις αδικούν.

Κόστος 17 ευρώ περίπου για δυο γωνιές που αντέχουν, θεωρητικά, 95 κιλά η μία.
Για να πάμε στην υπερβολή και να τις ενισχύσουμε!!! βάζουμε και δύο αλουμινένιες μπάρες 5mm και τις <<δένουμε>> μεταξύ τους, με κόστος περίπου τα 10 ευρώ.
Αγοράζουμε και τέσσερις ακίδες με 10 ευρώ και τέσσερα πιατάκια με απομόνωση ελαστικού με άλλα τόσα, για όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά.
Για το ράφι τώρα μία σημύδα 3 cm με κόστος, περίπου με το λουστράρισμα, 40 ευρώ.

Έχουμε λοιπόν μια βάση με κόστος 85-90 ευρώ, που αντέχει χαλαρά 150 κιλά, αν στερεωθεί καλά και που βέβαια ουδεμία σχέση έχει με τις βάσεις του εμπορίου, ακόμα και αν κοστίζουν τα τριπλά και χρήματα!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.017
Μηνύματα
2.885.374
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top