Βασική εκπαίδευση σκύλου. Η κοινή γλώσσα επικοινωνίας με τον φίλο μας!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Ο σκύλος μιλάει γαυγουλέζικα.:D

Εμείς μιλάμε Ελληνικά, κι όχι γαυγουλέζικα.:p

Οπότε, προκύπτει μία τεράστια, πραγματική και ουσιαστική ανάγκη, να μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το σκύλο μας, να μιλήσουμε την ίδια γλώσσα. Για να συννενοηθούμε επιτέλους! 8-)

Αυτό λοιπόν, το αποκαλούμε "βασική εκπαίδευση". :drinks:

Δεν αποτελεί εκπαίδευση του ενός, πχ μόνο του σκύλου. Αποτελεί εκπαίδευση και των δύο, πρωτίστως δική μας. Πρέπει και οι δύο να μάθουμε τη γλώσσα που θα μιλάμε μεταξύ μας.

Η δυσκολία είναι μεγάλη. Για μας.:p

Ο σκύλος, πολύ εύκολα μαθαίνει, δεν έχει αυτός θέμα, εμείς έχουμε.:D

Επειδή ακριβώς το πρόβλημα είναι δικό μας, θα κάνω μία συνοπτική παρουσίαση του όλου θέματος, σαν ένα "μπουσουλα" για οποιοδήποτε ενδιαφέρεται πραγματικά να επικοινωνεί με τον τετράποδο φίλο του.

Πάμε λοιπόν!


Υ.Γ. ερωτήσεις παύλα απορίες, στο τέλος. :fuckyou:

Παρακαλώ την υπομονή σας μέχρι να ολοκληρωθεί το θέμα, νομίζω δε θα σας αφήσω με απορίες. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Τρόπος εκπαίδευσης:

Η εκπαίδευση είναι αποκλειστικά και μόνο με θετική επιβράβευση.

Τιμωρία δεν υπάρχει.

Πνίχτες, κολάρα με ηλεκτροσόκ, κι οτιδήποτε άλλο διεστραμμένο, στο δικό σας λαιμό μόνο, κι όχι στον τετράποδο φίλο σας, που πεθαίνει για χάρη σας.

Αν σας άρεσε η τιμωρία, να τιμωρείτε τον εαυτό σας, όταν δε μαθαίνετε, κι όχι το σκύλο. :D

Μπορείτε να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο, να χτυπάτε τα χέρια σας με ραβδί ή κι αυτά στον τοίχο, να ρίχνετε κλωτσχιές σε βράχους μέχρι να σπάσετε τα πόδια σας, κάντε ο,τι θέλετε, εκτός από το να χτυπήσετε το φίλο σας. Αυτό, απαγορεύεται. *


* Μόνο μία εξαίρεση υπάρχει, αλλά καλό είναι κι αυτήν να μη τη γνωρίζετε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Επιβράβευση.

Είναι η βάση της επικοινωνίας.

Είναι η απαραίτητη διαδικασία, για να νιώσει ο σκύλος σας ότι σας κατάλαβε (επικοινώνησε μαζί σας, πχ έκανε αυτό που είπατε).

Όποτε σας καταλαβαίνει, χρειάζεται επιβράβευση.
Πάντα.
Μέχρι να πεθάνει, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης.

Βάλτε το αυτό καλά στο μυαλό σας.

Επιβράβευση πάντα και για πάντα.

Διότι η έλλειψη επιβράβευσης, είναι αγνόηση, το οποίο είναι αδιαφορία, το οποίο είναι το αντίθετο της ευτυχίας του σκύλου, και το οποίο χρησιμοποιείται ως εργαλείο για διόρθωση συμπεριφοράς. (Αντί για να χτυπάς το σκύλο, τον αγνοείς, του δείχνεις αδιαφορία, του στερείς την αγάπη σου, τον τιμωρείς).

Τι σημαίνει επιβράβευση στην πράξη:

1. Treat's. Μικρά κομματάκια από λιχουδιές, ειδικές για σκυλιά
2. Χάδι. Το χάδι και η επαφή με το χέρι του θεού (εσείς είστε αυτός για το σκύλο σας) είναι ουσιαστική επιβράβευση.
2. Λέξη στην κοινή γλώσσα επικοινωνίας σας, πχ "μπράβο". Αφού τη μάθει, αμέσως καταλαβαίνει ότι επιβραβεύεται, το συνδέει.

Πως μαθαίνουμε την επιβράβευση:

Στην αρχή, όσο δεν ξέρει την κοινή γλώσσα επικοινωνίας, πρέπει να τη μάθει και ο σκύλος σας και εσείς. Οπότε, όταν κάνει αυτό που ζητάς, ως επιβράβευση τα κάνεις πάντα και τα 3 (λιχουδιές, χάδια, μπράβο)
Πάντα.
Ασταμάτητα.
Πάντα.
Ασταμάτητα.

Και τα 3, και είναι πολύ πολύ πολύ σημαντικό, να μη βγαίνει καμία άλλη λέξη από το στόμα σας, δηλαδή να μη σας ξεφεύγει τίποτα του στυλ:

- μπράβο το μωρό μου
- Α, τι καλό που είσαι, μπράβο μωρέ
- επιτέλους τα κατάφερες, μπράβο σου και τώρα θα σε πάω βόλτα να χαρείς
Κλπ κλπ κλπ. Διότι δε θα καταλάβει τίποτα, δε ξέρει ελληνικά, μόνο γαυγουλέζικα.

Μόνο 1 λέξη. Μπράβο.

Απόλυτη μουγκαμαρα στο στόμα σας. (Ξέρω, δύσκολο)

Μόνο 1 λέξη, μέχρι να τη μάθει, να την συνδέσει με την κίνηση (χάδι) και με τις λιχουδιές.

Σιγά σιγά, οι λιχουδιές μπορούν να κοπούν. Τζάμπα θερμίδες. ;)

Το χάδι δε κόβεται, μόνο όταν είστε μακριά, πχ είστε στο μπαλκόνι, του δίνετε εντολή, την εκτελεί, του λέτε μπράβο, χαίρεται, τέλος.

Όταν είναι δίπλα σας, το χάδι πάει πακέτο με το μπράβο, για πάντα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Πως τιμωρείται ο σκύλος:

Η ποινή, η τιμωρία, είναι σημαντικό στοιχείο στην βασική εκπαίδευση.

Όπως βασικό στοιχείο είναι η επιβράβευση, έτσι και η ποινή.

Η ποινή οφείλει να αποδίδεται πάντα, σε κάθε περίπτωση που δε κάνει αυτό που λες, που δεν επικοινωνεί μαζί σου.

Πάντα, και για πάντα.

Χωρίς εξαιρέσεις ποτέ.

Όπως και η επιβράβευση.

Ποια είναι λοιπόν η ποινή; Ποια είναι η τιμωρία;

Αδιαφορία.
Του γυρίζεις την πλάτη, και σταυρωμένα τα χέρια στο στήθος.
Διακόπτεις οπτική επαφή.
Δε του δείχνεις αγάπη.

Αυτά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Ηγέτης.
Αρχηγός της αγέλης.

Ένα ακόμα παρεξηγημένο θέμα.

Δε θα επεκταθώ στο τι νομίζει ο κόσμος ότι σημαίνει, είναι ανόητο.

Στη σχέση με το σκύλο, πρέπει να γίνει σαφές ότι εσύ είσαι ο ηγέτης.

Είναι υποχρεωτικό και απαραίτητο.

Όχι για να νιώθεις εσύ καλά, αλλά για να νιώθει καλά ο σκύλος σου.

Ο σκύλος δεν έχει καμία διάθεση να είναι ο ηγέτης, ο αρχηγός της αγέλης, διότι αυτό τον φορτίζει με άγχος.

Τα περισσότερα σκυλιά με προβληματική συμπεριφορά, έχουν αυτό το πρόβλημα, δεν έχουν ηγέτη.

Έχουν το άγχος για όλα όσα πρέπει να γίνουν, διότι αισθάνονται ότι πρέπει να κάνουν αυτά μία ενέργεια για να γίνει αυτό που χρειάζεται.

Τι σημαίνει λοιπόν ηγέτης και αρχηγός της αγέλης;

Σημαίνει ότι εσύ ξεκινάς κάθε δράση.

Αυτό.

Επειδή ξέρω ότι δεν έγινε αντιληπτό, το αναλύω:

Τίποτα δε πρέπει να ξεκινάει από δράση του σκύλου.
Πρώτα κάνεις εσύ κάτι, και ανταποκρίνεται ο σκύλος, υπακούει στον αρχηγό της αγέλης.

Ο σκύλος δεν πρέπει πχ να πηγαίνει βόλτα εσένα. Εσύ τον πας βόλτα. Δεν σε τραβάει αυτός για να πάει προς το πεζοδρόμιο. Εσύ του δείχνεις που θα πάει. Αν τραβήξει προς τα δεξιά, εσύ πας αριστερά, και θα σε ακολουθήσει. Αν τραβήξει να πάει μπροστά, εσύ πας πίσω, στην αντίθετη κατεύθυνση, και θα σε ακολουθήσει. Πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι αν τραβήξει προς μία κατεύθυνση, θα είναι η μόνη κατεύθυνση που δε πρόκειται ποτέ να πάει!
Κι έτσι, σταματάει να τραβάει, διότι καταλαβαίνει ότι εσύ αποφασίζεις που θα πάει, εσύ είσαι ο ηγέτης, δεν έχει νόημα να τραβήξει, δε θα κερδίσει τίποτα.

Πχ έρχεται πάνω σου να το χαϊδέψεις, και συ το χαϊδεύεις. Λάθος. Αυτό του δίνει το άγχος ότι θα πρέπει να έρθει πάνω σου για να το χαϊδέψεις, δηλαδή να ξεκινήσει αυτό την διαδικασία. Όχι, ποτέ.
Εσύ θα την ξεκινάς, ποτέ αυτό.
Θα το φωνάξεις εσύ να έρθει, ή θα του δώσεις μία εντολή να κάτσει, και μόλις το κάνει, επιβράβευσέ το με 4 ώρες χάδια και παιχνίδια, αλλά εσύ το ξεκίνησες, όχι αυτό.

Έρχεται να φάει την ώρα που τρως, κάνει μία ενέργεια, και συ του δίνεις φαγητό; Λάθος, ποτέ. Το αγνοείς μέχρι να καταλάβει ότι με δική του ενέργεια δε ξεκινάει τάισμα. Αν θες να του δώσεις, το ξεκινάς εσύ, του λες να έρθει, να πέσει κάτω, κάτι, και μόλις το κάνει, δώστου ο,τι θες.

Και έτσι γίνεσαι ο ηγέτης.

Ο σκύλος είναι ευτυχισμένος και ήρεμος. Ξέρει ότι μπορεί να βασιστεί πάνω σου για όλα, ότι εσύ θα του τα προσφέρεις όλα, χωρίς να χρειαστεί αυτός να παρακαλέσει ούτε για φαγητό, ούτε για χάδια, ούτε για βόλτα.

Κι αυτά είναι όλα όσα θέλει. Φαγητό, χάδια και βόλτα. 3 απλά πράγματα.

Εφόσον του τα παρέχεις όλα εσύ, με δική σου πρωτοβουλία να ξεκινάνε όλα και όχι με δική του, τότε είναι απολύτως ευτυχισμένος ο σκύλος, ήρεμος και ισορροπημένος.

Και αυτά τα 3 πράγματα που θέλει, είναι τα εργαλεία σου για την βασική εκπαίδευση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Είναι πολύ σημαντικό να κάνετε την καρδιά σας πέτρα, και όταν έρχεται με τη γλυκιά μουσούδα του και ζητάει χάδια και χαρές, να .. αδιαφορείτε.

Ξέρω, είναι πολύ δύσκολο. Σας το είπα από την αρχή, η βασική εκπαίδευση είναι δύσκολη κυρίως για εμάς...

Πρέπει όμως να γίνει έτσι.

Ενώ ένας άνθρωπος αν έρχεται με χαμόγελο και σας δίνει το χέρι για μία ζεστή χειραψία, λέγοντάς σας και μία γλυκιά κουβέντα, αν εσείς γυρίσετε από την άλλη και τον αγνοήσετε είστε στάνταρ αντικοινωνικός και αγενής, με το σκύλο σας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, θα είστε αντικοινωνικός και αγενής αν ανταποκριθείτε στην ενέργειά του, δίνοντάς του το άγχος του ηγέτη, του αρχηγού της αγέλης.

Του κάνετε κακό αν ανταποκριθείτε στην ενέργειά του.

Δεν είναι άνθρωπος... Όταν το καταλάβετε, έχετε κάνει το σημαντικότερο βήμα για την επικοινωνία μεταξύ σας! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Η βασική εκπαίδευση μπορεί λοιπόν να προχωρήσει, μόλις σταθεροποιήσεις τη σχέση με το σκύλο, μόλις ξεκαθαρίσει ότι είσαι ο αρχηγός της αγέλης.

Τι συμπεριλαμβάνει η βασική εκπαίδευση;

9 λέξεις:

1. Μπράβο (επιβραβεύεται)
2. Ωπ ή στοπ (σταματάει)
3. Ε ή επ ή μή (το μαλώνεις "άγρια"..)
4. Έλα (να έρθει σε σένα)
5. Πάμε (απελευθέρωση, πάει όπου θέλει)
6. Κάτσε (κάθεται)
7. Μείνε (μένει ακίνητο σε όποια θέση είναι)
8. Κάτω (ξαπλώνει κάτω)
9. Δίπλα (περπατάει δίπλα σου, κολλητά, χωρίς να κάνει τίποτε άλλο, ούτε κατούρημα, ούτε χέσιμο, ούτε να μυρίζει ούτε τίποτα, απλώς και μόνο περπατάει δίπλα σου)

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιες λέξεις θέλετε. Καλό είναι να είναι μονοσύλλαβες, δεν μπορούν να μάθουν πολλές συλλαβές. Το "μπράβο" δηλαδή, είναι κατά βάση "μπρά" κι ένα ήπιο "βο" από πίσω. Η αγγλική γλώσσα είναι πιο εύκολη, γιατί το κάτσε είναι σιτ, μονοσύλλαβο, το σταμάτα είναι στοπ, το έλα είναι καμ, κλπ κλπ κλπ.

Προτιμούμε μονοσύλλαβες λέξεις, τις συνδέουν πολύ εύκολα και γρήγορα.

Πολλές επαναλήψεις σε κάθε λέξη.
Οι εντολές πρέπει να χρησιμοποιούνται σε κάθε βόλτα, πρέπει να μιλάτε με το σκύλο σας. Μιλάτε μαζί του όταν χρησιμοποιείτε την κοινή σας γλώσσα, αλλιώς είναι σα να μιλάς ποντιακά σε εξωγήινο... :p

Με την επιβράβευση (λιχουδιές χάδια μπράβο) και με την ποινή-τιμωρία (αγνόηση) μαθαίνονται αυτές οι "εντολές", οι λέξεις της κοινής σας γλώσσας, πολύ πολύ εύκολα.

Μαθαίνονται σε οποιαδήποτε ηλικία. (Δεν ισχύει ότι το γέρικο σκυλί δε μαθαίνει και τέτοιες μπούρδες - ίσα ίσα είναι μεγάλη χαρά για το γέρικο σκυλί να μάθει πράγματα).

Μαθαίνονται από όλες τις ράτσες, ανεξαιρέτως.

Αυτές οι 9 λέξεις, είναι η κοινή γλώσσα επικοινωνίας με το σκύλο σας.

Πρέπει να μιλάτε στο σκύλο σας, μόνο με αυτές τις 9 λέξεις.

Δεν πρέπει να ακούει άλλες λέξεις από το στόμα σας, μπερδεύεται. Κι αυτό είναι πραγματικά πολύ δύσκολο, είναι άθλος (για εσάς).

Εγώ προσωπικά τράβηξα μεγάλο ζόρι. Μου ξέφευγαν ένα σωρό άσχετες λέξεις και ήταν πολύ δύσκολο να συγκρατηθώ στο περιορισμένο αυτό λεξικό... :oops:

Αν θέλετε να εμπλουτίσετε κι άλλο την κοινή σας γλώσσα, τοτε μπορείτε να του μάθετε κι άλλες εντολές, όσες θέλετε κι όσες μπορεί να μάθει, γιατί αναλόγως ράτσας, δεν έχουν όλα τα σκυλιά την ίδια ικανότητα εκμάθησης. Άλλα μπορούν να μάθουν εκατοντάδες λέξεις, άλλα μέχρι 15-20. Είναι τα όρια ευφυΐας και μάθησης της κάθε ράτσας.

Αλλά τη βασική εκπαίδευση, τις 9 λέξεις της κοινής σας γλώσσας επικοινωνίας, μπορούν να τις μάθουν όλα τα σκυλιά, ανεξαιρέτως.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Μερικά παραδείγματα από τα δικά μου δρώμενα στο χώρο της βασικής εκπαίδευσης:

1. Εδώ ακούτε 4 λέξεις, "εντολές" βασικής εκπαίδευσης: έλα, κάτσε, κάτω, μπράβο.

Μετά από κάθε εντολή, ακούτε το μπράβο. Πλέον γίνεται μηχανικά. Προσέξτε:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Εδώ βλέπουμε κοινωνικοποίηση, και μόνο την εντολή έλα (πάντα το μπράβο ακολουθεί).

Αν κάνει καμία κουτσουκελα με το σκυλί του γείτονα, ακούει μάλωμα άγριο (επ!), αλλιώς ακούει μπράβο.

Αν δεν υπακούσει σε μία εντολή με τη μία, δε σταματάμε, επιμένουμε μέχρι να υπακούσει. Δεν υποχωρουμε ποτέ. Θα επαναλάβουμε την εντολή, μέχρι να την εκτελέσει, και μετά, πάντα το μπράβο:




Πάμε τώρα σε περισσότερες εντολές: έλα, ωπ, κάτσε, μείνε.
Το "ωπ!" είναι "στοπ!".

Και φυσικά το μπράβο σε κάθε εκτέλεση.

Εδώ προσπαθώ να του μάθω να μην έρχεται όταν το τραβάω.

Ξέρω, ο κόσμος θέλει να έρχεται με το τράβηγμα, εγώ θέλω να μην έρχεται! Χαχαχαχαχα

Αφού για να έρθει, έχω το "έλα"! Γιατί τράβηγμα; Κανένα τράβηγμα δε θέλω να το ακούει!

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Εδώ βλέπουμε και το επ!
Είναι άγρια ποινή, τιμωρία είναι το επ!
Όχι πλάκες, το επ έχει συνδεθεί με πολλή αγνόηση και έλλειψη ενδιαφέροντος.
Έτσι μαλώνεις το σκύλο, με μία λέξη. Αρκεί.

Εδώ επιμένω περισσότερο στο να μην έρχεται όταν το τραβάω.
Είναι ακόμα στο στάδιο εκμάθησης.
Βεβαίως κάνω σφάλματα εγώ, καθώς επιμένω σε πολύ συχνές επαναλήψεις εντολής, για γρήγορη εκμάθηση, που όμως είναι λάθος.
Πρέπει να είναι παιχνίδι η εκμάθηση, με μεγάλα διαλείμματα, μέσα στις χαρές να κάνεις την επανάληψη, γιατί κουράζεται ο σκύλος, αν δε το βλέπει σα παιχνίδι.

Δείτε:


Είπαμε, εγώ κάνω λάθη, ο σκύλος όχι! Τιμωρήστε εμένα, όχι αυτόν...
[DOUBLEPOST=1486839173][/DOUBLEPOST]Εδώ βλέπουμε πόσο με τραβάει ο σκύλος.

Μιλάμε για πολύ τράβηγμα! Χαχαχαχαχα


Περιττό να σας πω ότι τις πρώτες φορές, πριν την βασική εκπαίδευση, με έριξε κάτω 3 φορές, και κόντεψε να μου βγάλει το χέρι άπειρες! Παν αυτά...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μια ενσταση. Οταν δινεις μια εντολη, την δινεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΟΧΙ: "ελα" "ελα" "ελα" "ελα" "ελα"
ΑΛΛΑ: "ελα"

Μια και τελος. Ποτε επαναλαμβανομενα σαν πυροβολο. Μπερδευεται. Συγχεεται.
Αν την πραγματοποιησει, επιβραβευση.
Αν κανει λαθος, οσα λεει ο Κωσταυτιας.

Για να επαναλαβουμε την εντολη, πρωτα του δειχνουμε την επιβραβευση η "τιμωρια" και μετα επαναλαμβανουμε την εντολη.

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ειναι σημαντικο να μην "καιμε" τις εντολες.

Θα κανω και αλλες παρεμβασεις αν χρειαστει... :fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Εδώ τρέξιμο, και εντολές βέβαια, ακούτε το πάμε.
Φυσικά δε θα με τραβήξει ποτέ, ούτε στο τρέξιμο.
Δεν υπάρχει τράβηγμα, ποτέ.

[DOUBLEPOST=1486839430][/DOUBLEPOST]Και μία επαφή με αδέσποτα που δείχνουν απειλητικές δήθεν διαθέσεις.
Η υπακοή στις εντολές δε σταματά.

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Αυτά από μένα, τα βίντεο τα τράβηξα σήμερα, χωρίς να έχω σκοπό από πριν να κάνω παρουσίαση, αλλά αφού τα είδα είπα να το ξεκινήσω.

Σε κάθε βόλτα γίνονται πάντα όλα αυτά που είδατε, και πολύ περισσότερα.

Βόλτες 2 την ημέρα. Μίνιμουμ 1 ώρα η βόλτα.

Όταν του έκανα την βασική, αφιέρωσα πολλές ώρες, ίσως να ήταν και 3,5 ώρες η κάθε βόλτα. :(

Εδώ τελειώνει η δική μου παρουσίαση της βασικής εκπαίδευσης. Αν θέλετε κάτι, εδώ ειμσι, όσο ξέρω βέβαια.

Να σας πω ότι πριν από 2 χρόνια απέκτησα σκύλο, αυτόν που βλέπετε, σε ηλικία 1,5 έτους ήταν. Εγώ τότε δεν είχα καμία επαφή με σκύλους, δεν ήξερα τίποτα απολύτως, κι όσα νόμιζα ότι ήξερα αποδείχτηκαν 1000% λάθος.

Οπότε, χαλαρά, δε το παίζω ειδήμων...


Μια ενσταση. Οταν δινεις μια εντολη, την δινεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΟΧΙ: "ελα" "ελα" "ελα" "ελα" "ελα"
ΑΛΛΑ: "ελα"

Μια και τελος. Ποτε επαναλαμβανομενα σαν πυροβολο. Μπερδευεται. Συγχεεται.
Αν την πραγματοποιησει, επιβραβευση.
Αν κανει λαθος, οσα λεει ο Κωσταυτιας.

Για να επαναλαβουμε την εντολη, πρωτα του δειχνουμε την επιβραβευση η "τιμωρια" και μετα επαναλαμβανουμε την εντολη.

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ειναι σημαντικο να μην "καιμε" τις εντολες.

Θα κανω και αλλες παρεμβασεις αν χρειαστει... :fuckyou:
Έχεις δίκιο.

Κανονικά και by the book, θέλει διόρθωση κάθε φορά που δεν εκτελεί άμεσα.

Είμαι απλώς λίγο χαλαρός εγώ, δίνοντάς του κάποιο περιθώριο ανυπακοής χωρίς ποινή, αλλά τουλάχιστον δεν θα κάνω πίσω, θα επιμένω μέχρι να γίνει το "δικό μου". Είναι μία δική μου ισορροπία αν θες. Το τυπικό πάντως είναι αυτό που λες. ;)

Αναλόγως ιδιοσυγκρασίας του σκύλου, κάποιες υποχωρήσεις μπορούν ίσως να γίνονται, χωρίς όμως να αλλάζουν τη σχέση του ηγέτη. Λόγου χάριν, ένα χασκι που του έκανα βασική, ήθελε πολύ επανάληψη για να εκτελέσει. Δε γίνεται συνεχώς να το διορθώνεις, καταντάει μία συνεχής διόρθωση στο διηνεκές, δεν είναι πια ευχάριστη για κανένα. Εδώ μπαίνει και η ράτσα λοιπόν, κατά πόσο μπορεί να μάθει και να εκτελεί άμεσα. Δε μπορούν όλα τα σκυλιά το ίδιο. Τες πα.
 





Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εχω πολλα να γραψω γιατι δυστυχως τα εμαθα δε χαρντ γουεϊ και ακομα πιο δυστυχως εχω ενα "προβληματικο" σκυλι λογω -οχι ενος, αλλα 3!!!- εκπαιδευτων που του καψανε το μυαλο του κακομοιρη.

Ευτυχως ποτε δεν επετρεψα να ασκησουν βια πανω του. Θα τους σκοτωνα.

Anyway, αποτελω πολυ ειδικη περιπτωση.
Παντως συγχαρητηρια στον Κωστα.
Προσυπογραφω και συμφωνω στο ακεραιο στα οσα εγραψε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Βλέποντας πάντως στο δρόμο ανθρώπους που έχουν σκύλο δεκαετίες, να τους σέρνουν τους ανθρώπους οι σκύλοι και να τους βγάζουν τα χέρια στη βόλτα, και να μη μπορούν να τα μαζέψουν όταν περνάει ένα αυτοκίνητο πχ, πραγματικά τους λυπάμαι (τους σκύλους, οι άνθρωποι καλά να πάθουν).

Πάντως για μένα είναι πλέον απόλαυση, να τρέχω με το σκύλο μου και πάνω στο τρέξιμο να τον βλέπω συνεχώς να τσεκαρει που βρίσκομαι για να μη με τραβήξει ούτε μία στιγμή, καθόλου! Όχι στη βόλτα, αυτό δε το συζητάμε καν! ;)

Νομίζω πως είναι υποχρέωση κάθε ιδιοκτήτη σκύλου να μάθει τη βασική εκπαίδευση, για να μπορέσει να μιλήσει πραγματικά με το σκύλο του.

Εύχομαι πρσγματικά να βοηθήσει αυτό το θρεντ όσους έχουν σκύλο.

Κι όσοι ξέρετε περισσότερα, δώστε τα φώτα σας. Ξεκαθάρισα πως μόνο "ειδήμων" δεν είμαι! ;)


δεν παίζουν τα βίντεα...στους υπόλοιπους παίζουν;
Δοκίμασα από 3 τάμπλετ και 2 κινητά τηλέφωνα που έχω στο σπίτι, παντού παίζουν κανονικά τα λινκ μέσα στο θρεντ.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.424
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top