Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Έχω 2 test patterns για να ρυθμίσετε την HD τηλεόρασή σας.

Τα Patterns αυτά είναι:

HDNET TEST PATTERNS

INHD TUNE-UP

Προέρχονται από ΗD τηλεοπτικά κανάλια και μπορείτε να ρυθμίσετε χρώματα - φωτεινότητα - contrast κλπ.

Kαι τα 2 είναι σε mpeg2 ανάλυσης 1920Χ1080 αλλά για όποιον θέλει τα έχω μετατρέψει και σε h.264.

Παίζουν ΜΟΝΟ σε dvd players που έχουν την δυνατότητα να παίξουν hd αρχεία όπως το Kiss 600 και το Snazio καθώς φυσικά και σε HTPC.

Με την βοήθειά τους έχω ρυθμίσει και το powerdvd και τον media player classic και σε mpeg2 και h.264. Προτίμησα να αλλάξω τις ρυθμίσεις σε κάθε player ξεχωριστά και δεν πείραξα τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών. Νομίζω είναι πιο εύκολο.

Στο powerdvd δεν χρειάζεται να έχετε και την h.264 έκδοση των patterns. Στον media player classic ρυθμίστε κάθε φίλτρο που χρησιμοποιείτε ξεχωριστά. Για το h.264 ρυθμίζεται μόνο το ffdshow mpeg4 filter.

Και τα 2 αυτά pattern δεν έχουν advance ρυθμίσεις οπότε αν κάποιος θέλει σωστή ρύθμιση καλύτερα να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό. Με τα παραπάνω μόνο βασικές ρυθμίσεις κάνετε...

Όποιος θέλει λοιπόν ας μου στέλνει την διεύθυνσή του να του τα στείλω... Πείτε μου μόνο αν θέλετε και τις h.264 εκδόσεις.

Υ.Γ. Επειδή το HD υλικό δίνει πολύ μεγαλύτερη πληροφορία είναι καλό να δούμε τις διαφορές στις ρυθμίσεις μεταξύ των κλασσικών patterns για dvd και αυτών που είναι σε ανάλυση HD. Γι' αυτό παρακαλώ να γράφουμε τις απόψεις μας εδώ. Αυτός είναι ο σκοπός αυτού του θέματος.
 





Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Απάντηση: Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

Όποιος θέλει λοιπόν ας μου στέλνει την διεύθυνσή του με pm να του τα στείλω...
 




Μηνύματα
227
Reaction score
0
Απάντηση: Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

Κατεβαστε τα απο εδω

---p://rapidshare.com/users/PUWJ1D
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

Παιδιά να'στε καλά !!
 






Μηνύματα
45
Reaction score
3
Κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους.

Μόλις κατέβασα το calibration videο από RApidshare (Το ευχαριστώ είναι αυτονόητο)
Μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες χρήσης- ρύθμισης βάσει αυτού του οδηγού ? Τα όσα (ελάχιστα) ακούγονται στο βίντεο δε βοηθούν και πολύ, τουλάχιστον αδαείς σαν κι εμένα.

Ευχαριστώ και πάλι
Καλή Χρονιά
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

Κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους.

Μόλις κατέβασα το calibration videο από RApidshare (Το ευχαριστώ είναι αυτονόητο)
Μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες χρήσης- ρύθμισης βάσει αυτού του οδηγού ? Τα όσα (ελάχιστα) ακούγονται στο βίντεο δε βοηθούν και πολύ, τουλάχιστον αδαείς σαν κι εμένα.

Ευχαριστώ και πάλι
Καλή Χρονιά
+1 :107:
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεόρασή σας με Hd υλικό;

το κατεβασα κι εγώ, αλλα δεν εχω ιδεα πώς να ρυθμισω την εικονα. έχει βρει κανεις κανα guide?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top