Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ένας κύριος υπεύθυνος για το αποτέλεσμα της τελικής διαμόρφωσης του αναλογικού μας μέσου είναι και οι κεφαλές. Έχουν κατά καιρούς γραφτεί διάφορα και αξιόλογα άρθρα (εδώ μέσα) για το πως σετάρουμε - στήνουμε μια κεφαλή, μπορείτε να διαβάσετε εδώ και εκεί. Και για τους τύπους των κεφαλών, όπως Moving Magnet (MM), Moving Iron (MI), Moving Coil (MC) type cartridges κλπ.
To post αυτό δεν ασχολείται με τεχνικά θέματα άλλα έχει σκοπό μόνο να παρουσιάσουμε τις κεφαλές που χρησιμοποιούμε, να παραθέσουμε διάφορα σχόλια – φωτογραφίες και ότι άλλο σχετικά με αυτές.

Ας ξεκινήσω λοιπόν εγώ με τις αγαπημένες μου κεφαλές., λίγο πολύ (όσοι διαβάζουν το φόρουμ στα αναλογικά) γνωρίζουν ότι είμαι φαν – λάτρης των Moving Magnet (MM).

Επίσης ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και η MM κεφαλή θέλει σωστή ρύθμιση και το φόνο να διαθέτει ρυθμιστικά χωρητικότητας (pf ) και αντίστασης (Κohm) γιαυτό με προσοχή να διαβάζετε τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι διάφοροι κατασκευαστές.

Εδώ κάποιες φωτογραφίες με ότι μου έχει απομείνει σήμερα, το λέω αυτό γιατί κατά καιρούς και για μεγάλο διάστημα, ήμουν στο αγόραζε - πούλα κεφαλές και με αυτόν τον τρόπο εμπλούτιζα τις ακουστικές μου εμπειρίες.





Πληροφοριακά και μόνο έχουν περάσει πολλές κεφαλές από τα διάφορα πικάπ μου, όπως Ortofon vms series - red & blue, Grace F-8 series, B&O MMC20CL, Grado gold – silver, Acutex STR series, Goldring 1006 – 1012, Sonus Blue gold, Denon dl110 – 160 – 304, Arcam (A&R) P77, Nagatron 9600, αρκετές Audio Technica, Stanton και διάφορες άλλες όλα αυτά τα χρόνια αναζήτησης.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.





Αχα ξεκινάμε... Techics EPC-205C MKIV. Φορέστε μια Φεράρι στον βραχιονά σας, μια κεφαλή όπου μετά και από 25 χρόνια διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της σου κόβει την ανάσα... όπως απόκριση συχνοτητας και με Effective Tip Mass 0.109mg, αυτό μάλιστα το έσπασε με μικρότερες τιμές στην P-mount με τιμή κάτω από 0.100mg και ένα άσπαστο ρεκόρ μέχρι σήμερα στην 100C MKIV στα 0.49mg! Όσον αφορά τον ήχο της με δυο λόγια, κλινική – ουδέτερη και διαβάζει τα πάντα από το αυλάκι, κοινώς δεν στρογγυλεύει τίποτα ούτε και ωραιοποιεί και λίγο δύστροπη με κάποιους βραχίωνες γιατί την αδειάζουν λίγο στα χαμηλά.




Techics EPC-205C MKIII διαφορετικός ήχος από την MK4 αυτή έχει γλυκιά μεσαία περιοχή με αέρινες υψηλές, πραγματικά θα ακούσετε το MK2 (πικάπ) σας και όχι μόνο να μεταμορφώνετε σε χαι-εντ, Δυστυχώς δεν υπάρχει ανταλλακτική βελόνα, κάποιοι όμως χρησιμοποιούν από JICO SAS την 205C MKΙΙ. Θα πούμε περισσότερα και διευκρινήσεις στην συνέχεια.

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με τις κεφαλές Technics, πρέπει να προσέξετε ότι επειδή είναι (vintage) κεφαλές που έχει σταματήσει να βγάζει ανταλλακτικές βελόνες η εταιρία εδώ και κάμποσα χρόνια, ότι στις ανωτέρω κεφαλές ενέχεται λόγω παλαιότητας να μην λειτουργεί σωστά, η ανάρτηση τους, είναι ένα μεγάλο ρίσκο λοιπόν η αγορά τους και επειδή είναι κάπως ακριβές (από 250 έως 500+ ευρώ, ανάλογα την κατάσταση) θέλει προσοχή, μια καλή και εφάμιλλη λύση είναι η αγορά της EPC-205 MKI η MKII, μόνο κεφαλή και θα την βρείτε από 50 – 100 ευρώ και έτσι εκμεταλλεύοντας τις υψηλής ποιότητας εσωτερικές χάρες της “γεννήτριες” και βάζοντας τους μια φρέσκια JICO SAS, σαν αποτέλεσμα παίρνουμε πραγματικά “μεγάλο” ήχο, και θα σας δικαιώσει με το παραπάνω!
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.







JVC / Victor X1 & X1 MKII (η δεύτερη στην Ευρώπη είχε κυκλοφορήσει σαν Χ2). Τι να πω γιαυτά τα κεφάλια τώρα, αγαπημένες κεφαλές σε όλα τους, κοιτάνε στα ίσα (πολλά) πολλαπλασια σε τιμες σημερινές κεφαλές, Και οι δυο τους φοράνε shibata βελόνες, εφευρέτης της βελόνας είναι ο Norio Shibata μηχανικός της JVC και αρχικά σχεδιάστηκαν για την αναπαραγωγή των τετρακάναλων (CD-4 quadraphonic) δίσκων, κοινός “μπαίνει” βαθιά στο αυλάκι και “ρουφάει” τα πάντα από εκεί μέσα. Μεσαίες φυσικές κρυστάλλινες με καθαρά - σφικτά δυναμικά και με αέρινες υψηλές,. Λόγω που διανύουμε ψηφιακές εποχές-περιόδους.... κάπου μέσα της είναι λες και κουβαλάει τα θετικά αυτής της τεχνολογίας. Οι δυο αυτές κεφαλές είναι πολύ κοντά ηχητικά, θεωρητικά με κάποιες μικρο αλλαγές βελτίωσης όπως η στήριξης από μαγνήσιο στην X2 κλπ. Σπάνια κεφάλια αλλά αξίζουν πραγματικά να τα κυνηγήσετε... χρειάζεστε να αναζητήσετε μόνο τις κεφαλές και από την JICO ανταλλακτικές “φρέσκες” shibata βελόνες για αυτές.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.



Τώρα μια κεφαλή που πρέπει να αναφέρω από JVC / Victor και ο συνδυασμός με βελόνα JICO SAS “σκοτώνει” ηχητικά, πραγματικά αυτά πάνε πακέτο, με τέλεια ηχητική αρμονία, άλλωστε έχουν γίνει πολλά τεστ εδώ μέσα (παρόντα πολλά μέλη του φόρουμ) με κόντρες – διαξιφισμούς κλπ. και πάντα νικητής έβγαινε αυτός... Ψάξτε και βρείτε (και είναι σχετικά εύκολο) μια JVC Z1S η Z1E και βάλτε όπως είπα και ποιο πάνω μια SAS βελόνα... και βουαλά! Ένα σετ που θα σας στοιχίσει στα 150 – 175 ευρώ και θα μπορεί να σταθεί στις υποτιθέμενες high-end κεφαλές επάξια η και στην χειρότερη καλύτερα! Δεν λέω τίποτα παραπάνω, αφήνω σε εσάς τα διάφορα σχόλια όταν την αποκτήσετε!




Κάποια στιγμή θα μιλήσω και για τις άλλες μεγάλες αγάπες μου... τι να κάνω έχω πολλές,, είναι και παιδικές, αυτό σημαίνει ότι κρατάνε πολύ, δηλαδή για τις SHURE V15 Type 3 & 4.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εγώ την μικρή μου ιστορία την είπα προς το παρόν, θα έχει και συνέχεια, περιμένω σχόλια και φωτογραφίες από τα δικά σας “διαμάντια” που έχετε στο πικάπ σας η στην συλλογή σας!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Ωραίο θέμα Βασίλη!
Συγχαρητήρια!

Σίγουρα θα βοηθήσει πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται να αναβαθμίσει ολοκληρωτικά το πικάπ του και να ξεφύγει από τα τετρημένα!
Εμένα πάντως με βοήθησες πολύ και σου οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την υπομονή σου στην αναζήτηση που κάναμε παρέα! :624:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Κυνηγός κεφαλών...στην κυριολεξία
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Από τα παλιά θυμάμαι με πολύ αγάπη μια Dynavector 23R.
Εξαιρετικό κεφάλη για την κατηγορία του .Την έλιωσα .Μου μεγάλωσε τα παιδιά μου .
Ντοκουμέντα δεν έχω.Ποτέ δεν μάζευα η κρατούσα ενθύμια .Ακούς Σταμάτη .......
Σήμερα έχω γίνει Βασιλόφρονων .
Θα ποστάρω σημερινές εικόνες σύντομα .
 

Μηνύματα
27.228
Reaction score
25.199
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.



Τώρα μια κεφαλή που πρέπει να αναφέρω από JVC / Victor και ο συνδυασμός με βελόνα JICO SAS “σκοτώνει” ηχητικά, πραγματικά αυτά πάνε πακέτο, με τέλεια ηχητική αρμονία, άλλωστε έχουν γίνει πολλά τεστ εδώ μέσα (παρόντα πολλά μέλη του φόρουμ) με κόντρες – διαξιφισμούς κλπ. και πάντα νικητής έβγαινε αυτός... Ψάξτε και βρείτε (και είναι σχετικά εύκολο) μια JVC Z1S η Z1E και βάλτε όπως είπα και ποιο πάνω μια SAS βελόνα... και βουαλά! Ένα σετ που θα σας στοιχίσει στα 150 – 175 ευρώ και θα μπορεί να σταθεί στις υποτιθέμενες high-end κεφαλές επάξια η και στην χειρότερη καλύτερα! Δεν λέω τίποτα παραπάνω, αφήνω σε εσάς τα διάφορα σχόλια όταν την αποκτήσετε!



Κάποια στιγμή θα μιλήσω και για τις άλλες μεγάλες αγάπες μου... τι να κάνω έχω πολλές,, είναι και παιδικές, αυτό σημαίνει ότι κρατάνε πολύ, δηλαδή για τις SHURE V15 Type 3 & 4.

Εγώ την μικρή μου ιστορία την είπα προς το παρόν, θα έχει και συνέχεια, περιμένω σχόλια και φωτογραφίες από τα δικά σας “διαμάντια” που έχετε στο πικάπ σας η στην συλλογή σας!


Γιατί άραγε σε λέει κάποια ψυχή " άξεστο έφηβο"?
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Από τα παλιά θυμάμαι με πολύ αγάπη μια Dynavector 23R.
Εξαιρετικό κεφάλη για την κατηγορία του .Την έλιωσα .Μου μεγάλωσε τα παιδιά μου .
Ντοκουμέντα δεν έχω.Ποτέ δεν μάζευα η κρατούσα ενθύμια .Ακούς Σταμάτη .......
Για τους φίλους κρατάω τις αναμνήσεις τους ενεργές!
Να λοιπόν η αγαπημένη σου κεφαλή!!!




Αυτή είναι εεε???:116::119:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Γιατί άραγε σε λέει κάποια ψυχή " άξεστο έφηβο"?
Είσαι και μαρτυριάρης βλέπω... άντε πες και της ψυχής το όνομα, αλλιώς θα υποθέσω ότι είναι της φαντασίας σου.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Ρε Σταματάκη.......
Το 23R με το 50X ίδια τα βλέπεις ?:422:
Η 23 R ήταν κεφάλι βαρβάτο....η 50Χ είναι της σειράς,εισαγωγικό μοντέλο,αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί.
Τι δεν καταλλλλλαβαίνεις ?:107:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Ουπςςςςςς!!!
Ο δαίμων του "σκοτεινού θαλάμου" χτύπησε!:613:

Διορθώθηκα που έκανα λάθος!!:116:

 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Μια από τις κεφαλές που αγαπάω ιδιαίτερα και πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενος που έχω στην κατοχή μου, είναι η Acutex M-320 ΙΙΙ STR.

Bελόνα Shibata με εξαιρετικό ήχο!

Μια ιδιαίτερα σπάνια κεφαλή που αν τη βρείτε χτυπήστε τη αλύπητα!
Δε θα απογοητευτείτε, αντιθέτως θα πάρετε ένα αποτέλεσμα που απλά ...σκοτώνει! Ο ήχος της είναι επιθετικός με εξαιρετική ισορροπία και εύρος δυναμικής περιοχής που ελάχιστα διαφέρει από ένα καλό DAC.

Οι χαμηλές συχνότητες είναι ελεγχόμενες με στακάτο μπάσο που πολλές φορές νιώθεις το στομάχι σου να χτυπάει πίσω στην πλάτη! Μεσοχαμηλές και μεσαίες ιδιαίτερα αναλυτικές, ενώ οι υψηλές έχουν τεράστιο εύρος και αέρα!



Ιδανική για funk, rock, pop και οποιαδήποτε σύγχρονα μουσικά θέματα.

Αγοράστηκε ολοκαίνουρια στη συσκευασία της και τη χρησιμοποιώ ως κύρια κεφαλή αναφοράς στο σύστημά μου...



Να λοιπόν η …Ferrari μου!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Η κεφαλή αλλάζει εντελώς πρόσωπα! Πάνω σε βραχίονες ultra low mass…


… ή με το δικό της Saturn V headshell σε βραχίονες με υποδοχή τύπου SME.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Μια άλλη εξαιρετική κεφαλή που έχω στη συλλογή μου είναι η Sony XL-45 με Shibata βελόνα.
Θεωρείται μια από τις κεφαλές αναφοράς MM της Sony και δίνει τα πολύτιμα χαρακτηριστικά της απλόχερα στο δεύτερο αγαπημένο μου πικάπ.

Παίζει όλα τα είδη μουσικής, από Jazz μέχρι κλασική με απίστευτη ισορροπία, χωρίς να κουράζει.
Ιδιαίτερα σπάνια κεφαλή, βρέθηκε ολοκαίνουρια στην ...αλουμινένια συσκευασία της!:610:



Kι εδώ πάνω στο αγαπημένο μου "μωρό"!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Μια «σχολή» έχει δημιουργηθεί γύρω από το όνομα των κεφαλών της Technics.
Μια από αυτές είναι και η Technics ΕPC-U205CMK3.


Την κεφαλή την αναζητούσα μανιωδώς μιας και πρώτη φορά που την άκουσα στο πικάπ του Βασίλη, μου έπεσαν τα σαγόνια από την υπερανάλυση και την μελωδική της μεσαία περιοχή!


Ιδανική για Jazz και κλασική μουσική, καθώς και φωνητικά θέματα.
Ιδιαίτερα flat κεφαλή, κλινική θα έλεγα, που αποκαλύπτει το "θέμα" (είτε της μουσικής, είτε της συσκευής αναπαραγωγής και του βραχίονα), αβίαστα και χωρίς ...να συγχωρεί!

Προσέχτε λεπτομέρεια στο σχεδιάγραμα της συγκεκριμένης!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Βρέθηκε ολοκαίνουρια μετά από πολλές περιπέτειες και πισωγυρίσματα (3 κεφαλές πέρασαν από τα χέρια μου που είχαν πρόβλημα στο cantilever…):609:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

Και εδώ μια άποψη των κεφαλών μου στο cartridge keeper της Technics..
Mπορείτε να διακρίνετε μια Technics 207C που είναι στην αρχή και περιμένει μια Jico SAS βελόνα για να ...κελαηδήσει!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

...όλο παλιατζούρες βάζετε...κανένας δεν χρησιμοποιεί κεφαλές που παράγονται? Μουσεία ...ε... μουσεία.!...:405:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΚ-ΑΠ ΜΑΣ ★ ΣΧΟΛΙΑ ★ ΦΩΤΟ ★ Κ.Λ.Π.

...και αυτό το 80 kHz....για νυχτερίδες προορίζεται?

....αφού όλοι μαζί δεν ακούτε πάνω από 10 kHz....:116:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.822
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top