Ποια σύνδεση Music streamer RCA με ενεργά ηχεία XLR η TRS

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Καλημέρα
Σας παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε
αγόρασα αυτό μεταχειρισμενω
http://www.whathifi.com/cambridge-audio/np30/review
και παραγγηλα και αυτά
https://www.thomann.de/gr/jbl_lsr_305.htm
και αυτά τα καλώδια
https://www.thomann.de/gr/pro_snake_hifi_cinch_xlr_male_cable.htm
γα να τα συνδέσω αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν
και αν έχω θέμα με rca unbalanced kai XLR balanced
χωρίς να ξέρω θεώρησα ότι είναι η καλύτερη σύνδεση μεταξύ τους αν κάνουν οκ, αν όχι έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο
ευχαριστώ πολύ
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Όντως, χαζομάρα.
Πιο λογική επιλογή ένα di box και απλά XLR.
Αν τα παρήγγειλε ήδη όμως, δε θα έχει πρόβλημα, θα δουλέψει.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Σωστή η παρατήρησή
μου ήρθαν 20 ευρώ φτηνότερα γιατί με αυτά η παραγγελιά ήταν οριακά 300 και έχει free shipping
στην αρχή απλά είχα βάλει ουσιαστικά 15 ευρώ παραπάνω σπατάλησα
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Δηλαδη, ενα ηχειο κανει 115€ και ενα καλωδιο 25€? :o
μπα δεν θέλω πολλά κουτάκια και καλώδια στα πόδια μου άσε που φοβάμαι και την παντόφλα ........
[DOUBLEPOST=1484043256][/DOUBLEPOST]
Όντως, χαζομάρα.
Πιο λογική επιλογή ένα di box και απλά XLR.
Αν τα παρήγγειλε ήδη όμως, δε θα έχει πρόβλημα, θα δουλέψει.
μπα δεν θέλω πολλά κουτάκια και καλώδια στα πόδια μου άσε που φοβάμαι και την παντόφλα ........

#8polios, Πριν λίγο
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Όντως, χαζομάρα.
Πιο λογική επιλογή ένα di box και απλά XLR.
Αν τα παρήγγειλε ήδη όμως, δε θα έχει πρόβλημα, θα δουλέψει.
Μα και έτσι τα ίδια χρήματα θα έδινα γιατί dibox 25 ευρώ θα ήθελα τοτε 4 καλώδια το 20 αρικο δεν γλίτωνα σύνολο 45 εγώ πήρα καλή ποιότητα καλωδίων και γλίτωσα και 20 ευρω το shipping λόγο 300 ευρών σχεδον μια η αλλη
τους κορόιδεψα τους γερμαναραδες χαχα
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Και με τα πολλά καλώδια και παρεμβάσεις και συνδέσεις σίγουρα παρεμβαίνουν στην τελικη ποιότητα του ήχου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Και με τα πολλά καλώδια και παρεμβάσεις και συνδέσεις σίγουρα παρεμβαίνουν στην τελικη ποιότητα του ήχου
Δε τα γράφω για σένα, αλλά για την ορθότητα των στοιχείων που βρίσκονται εδώ.
Εσύ πήρες αυτά που πήρες, οκ, θα δουλέψουν.

Στο δια ταύτα:

Όταν έχεις ένα ενεργό ηχείο που θέλει XLR, δηλαδή διαφορικό ενισχυτή, δηλαδή εμπεριέχει διαφορετικά ενισχυτικά στάδια για τις θετικές ημιπεριοδους των κυματομορφών και διαφορετικά ενισχυτικά στάδια για τις αρνητικές, τότε αν δίνεις με καλώδιο RCA σήμα, χρησιμοποιείς μόνο τον μισό ενισχυτή, δηλαδή μόνο τα ενισχυτικά στάδια για τις θετικές ημιπεριοδους, ενώ τα υπόλοιπα είναι γειωμενα και αδρανούν.

Πρακτικά, έχεις δύο ενισχυτές για κάθε κανάλι και χρησιμοποιείς μόνο τον ένα από τους δύο.

Πάμε στο καλώδιο. Ένα καλώδιο με βύσματα RCA, δεν ειναι για πολλά μέτρα, έχει απώλειες και υπόκειται σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Αντίθετα, ένα καλώδιο με βύσματα XLR, δεν έχει κανένα πρόβλημα από τα ανωτέρω και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκατοντάδες μέτρα, χωρίς απώλειες. Αυτό γίνεται γιατί είναι διαφορικό το σήμα, και απορρίπτονται οι διαφορές που προκύπτουν από τις όποιες παρεμβολές.

Το καλώδιο που ξεκινάει από RCA και καταληγει σε XLR, ειναι ενα RCA καλώδιο με όλα τα γνωστά προβλήματα.

Οι συσκευές di box δεν προκαλούν καμία απολύτως αλλοίωση ή μεταβολή στο σήμα και την ποιότητά του, απλώς το μετατρέπουν σε balanced, ισορροπημένο όπως λέμε, διαφορικό. Δηλαδή, το κάνουν να έχει ανοσία στις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, και σου δίνουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς όσο μακριά καλώδια διασύνδεσης επιθυμείς, αλλά και να εκμεταλλευτείς πλήρως τα ενισχυτικά στάδια ενός ενισχυτή. Δηλαδή, κάνει μόνο καλό στον ήχο, και όποια τυχόν διαφορά θα ακούσεις, θα είναι αποκλειστικά και μόνο βελτίωση.

Γι'αυτό, είναι απολύτως προτιμότερο από πλευράς ποιότητας ήχου, να χρησιμοποιήσεις πολύ μικρού μήκους καλώδια RCA μέχρι το di box και μετά να βάλεις XLR καλώδια. Η σαφώς πιο σωστή επιλογή, είναι η ίδια η πηγή να βγάζει XLR βύσματα.

Αυτά για να μη λέμε ανακρίβειες. ;)
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Κατατοπιστικότατος RESPECT
Ευτυχώς που επέλεξα κοντό 1,5 μέτρο μήκος
σε ευχαριστώ πολύ για της γνώσεις και το χρόνο σου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Αν τυχόν δε παίξει πάρα πολύ δυνατά το ηχείο σου, να ξέρεις ότι θα φταίει το ότι χρησιμοποιείς τα μισά ενισχυτικά του, την μισή ισχύ των ενισχυτών του. Δηλαδή 3 ντιμπι πιο χαμηλά θα ακούς, από όσο μπορεί να παίξει. Μικρό το κακό, αν δε στο'λεγα, δε θα το καταλάβαινες ποτέ! ;)
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Αν τυχόν δε παίξει πάρα πολύ δυνατά το ηχείο σου, να ξέρεις ότι θα φταίει το ότι χρησιμοποιείς τα μισά ενισχυτικά του, την μισή ισχύ των ενισχυτών του. Δηλαδή 3 ντιμπι πιο χαμηλά θα ακούς, από όσο μπορεί να παίξει. Μικρό το κακό, αν δε στο'λεγα, δε θα το καταλάβαινες ποτέ! ;)
Για το μόνο που ανησυχώ είναι η αλλοίωση στην ποιότητα η ένταση δεν με απασχολεί και τόσο
 


Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Τώρα είδα αυτό το όμορφο θέμα.
Συμφωνώ με όσα λέχθηκαν προηγουμένως. Διαβάζοντας το μάνιουαλ των ηχείων όμως αναφέρει ξεκάθαρα στη σελίδα 11 πάνω πάνω ότι στην XLR είσοδο παίρνει balanced και ότι στην 6mm παίρνει και balanced ΚΑΙ unbalanced. Η σκέψη μου είναι ότι το ηχείο εσωτερικά διαχειρίζεται με άλλο τρόπο το σήμα από το 6mm καρφί, όταν αυτό είναι unbalanced, για αυτό μπερδεύτηκα και επιμένω ότι καλύτερα καρφί παρά XLR. Αυτό αν ξέρει κάποιος θα είναι χρήσιμο.
[DOUBLEPOST=1485546995][/DOUBLEPOST]Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση, ο ψυχαναγκασμός μου θα με κάνει να αγοράσω ή να φτιάξω DI box.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
INPUT PANEL
10. XLR INPUT – Connect professional equipment using an XLR connector.
11. 6 mm (¼") INPUT - Connect equipment using a 6 mm (¼") balanced or unbalanced connector.
12. INPUT SENSITIVITY SWITCH – Set this switch to +4 dBu to protect from overload when connecting to professional equipment and sources with very high output.

ναι σωστά λες
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Μα για αυτό το λέω. Δεν ξέρω βέβαια αν όντως έχει διαφορά ή όχι, ο κατασκευαστής το ξέρει (και εσύ αν κάνεις δοκιμές).
Το πολύ πολύ να πω να μου στείλουν από Ελλάδα την εξωτερική κάρτα ήχου μου που έχει balanced εξόδους σε XLR μαζί με καλώδια να τελειώνω.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
[QUOTE="
INPUT PANEL
10. XLR INPUT – Connect professional equipment using an XLR connector.
11. 6 mm (¼") INPUT - Connect equipment using a 6 mm (¼") balanced or unbalanced connector.
12. INPUT SENSITIVITY SWITCH – Set this switch to +4 dBu to protect from overload when connecting to professional equipment and sources with very high output.;)[/QUOTE]

γιατρέ costas EAR τα φώτα σου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Άμα λέει unbalanced, τότε δουλεύει και με σήμα από τα RCA σου λογικά. Δε ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, ούτε έχω το μανιουαλ του ηχείου.

Πάντως μία δοκιμή, όντως θα σας πείσει. ;)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top