ποια νεα σειρα παρακολουθειτε;

Μηνύματα
29
Reaction score
4
καλημερα σε ολους.ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος(καταρχην) ποια νεα σειρα παρακολουθειτε; ξεκινω SUPERNATURAL SEASON 9 και TRUE DETECTIVE
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
καταπληκτικο κ μια απο τις καλυτερες που εχω δει ever, δραση αγωνια, κλπ ειναι το The Following.

To True Detective, το βλεπω, προμυνηεται καλο , αλλα για την ωρα παει πολυ αργα κ ελαφρως μπερδεμενα θα ελεγα!
 


Μηνύματα
96
Reaction score
59
True detective... Φαινεται πολλα υποσχομενο, λιγο αργο θα συμφωνησω αλλα εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα και πολυ καλες ερμηνειες,ειδικα του macconaughey.
Εν αναμονη βεβαια του μεγαλου.......Game of thrones!!!
 


Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Από τις νέες,δλδ όσες ξεκίνησαν φέτος,True Detective.
Σκάλωμα από πέρσυ με το House of Cards!
Παρομοίως. Ο Μακόναχι έχει απογειωθεί φέτος.
Το καλό με το House of Cards είναι ότι βγήκαν όλα μαζί τα επεισόδια της 2ης σεζόν.

Εκτός φυσικά του Game of Thrones περιμένω με ενδιαφέρον στις 6 Απριλίου και το....

http://www.imdb.com/title/tt2575988/

από τον δημιουργό του Beavis and Butthead.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Από τις νέες,δλδ όσες ξεκίνησαν φέτος,True Detective.
Σκάλωμα από πέρσυ με το House of Cards!
Eπιπλέον με κέντρισαν τα παρακάτω:
Helix (ξεκινάει με ενδιαφέρον,χαλαρώνει για 2-3 επεισόδια και ξαναπαίρνει τα πάνω του)
Masters of Sex(εκπληκτικές ερμηνείες από το πρωταγωνιστικό δίδυμο,αν και ο ντόρος έχει γίνει για το γυμνό του)
Intelligence,Agents of S.H.I.E.L.D.(ευχάριστα,χωρίς να πονοκεφαλιάζεις)


Το Black Sails πλασαρίστηκε αντί του Spartacus αλλά ...που πα ρε Καραμήτρο.Η ωμότητα του Σπάρτακου,σε κόντρα ρόλο με την Σεξσπιρική μορφή διαλόγων του,άφησε ένα αποτύπωμα που δύσκολα θα ξεπεραστεί.Όμολογώ ότι στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός καθότι ερχόταν με φόρα από τον όλο ντόρο για τους 300 αλλά ο μακαρίτης και η προσοχή που έβαλαν με κέρδισε κατά κράτος.
Η μοναδική σειρά περί αρχαίας εποχής που θωρώ ότι ήταν ανώτερη:Rome,η οποία μας άφησε χρόνους μετά από 2 σεζόν καθότι δεν είχε ''τούμπανα'' άνδρες για να υποστηριχτεί από τον γυναικείο και gay πληθυσμό όσον αφορά τα νούμερα τηλεθέασης.

Το The Following έχει έναν εξαιρετικό Bacon,αλλά οι ανατροπές μου φαίνονται ξεκάρφωτες και απλά για να εξιτάρουν χωρίς να προσφέρουν κάτι στην δομή.Ενδιαφέρουσα ιδέα σεναριακά αλλά μέχρι εκεί.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει κάποια καλή φετινή κωμική σειρά,ή έστω και κάποιο sitcom.



Υ.Γ.
Τελικά πάρα πολλοί σεναριογράφοι κόλλησαν Gameofthrones-ίτιδα.Σκοτώνουν όποιον να είναι,όποτε να είναι μπας και σε κάνουν να πεις ωχ τι έγινε τώρα αλλά δεν είναι λογοτέχνες,δλδ το αυτό:
Όποιον να είναι,όποτε να είναι.
Ποτέ δεν πίστευα ότι θα αναπολούσα τις εποχές που φαινόταν με το καλημέρα ποιος θα πεθάνει..
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Το The Following έχει έναν εξαιρετικό Bacon,αλλά οι ανατροπές μου φαίνονται ξεκάρφωτες και απλά για να εξιτάρουν χωρίς να προσφέρουν κάτι στην δομή.Ενδιαφέρουσα ιδέα σεναριακά αλλά μέχρι εκεί.

συμφωνω απολυτα γιαυτο το λογο το σταματησα.επισης helix το ξεχασα.
εχει δει κανεις το the twinlight zone του 1956 αν θυμαμαι καλα;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.789
Reaction score
83.728
Έχουμε και λέμε... Από τις σχετικά καινούργιες σειρές βλέπω τις εξής:

* The Following: Αν και δεν μου αρέσει ο Kevin Bacon, η σειρά μου αρέσει αρκετά γιατί είναι αρκετά βίαια και "άρρωστη". Είμαι λάτρης των υπερβολών, οπότε τα σεναριακά "λάθη" δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

* Helix : Όπως ακριβώς τα έγραψε ο gstriftos παραπάνω. Ξεκινάει δυνατά, κάνει μία κοιλιά και μετά γίνεται και πάλι ενδιαφέρον. Αντικατέστησε για μένα το Walking Dead που κατέληξε σε αισθηματική σαπουνόπερα με ζόμπι...

* Almost Human : Αρχικά δεν μου άρεσε. Μετά το συνήθισα και τώρα το βλέπω ευχάριστα.

* Banshee : Μέσα στις τρεις καλύτερες σειρές της χρονιάς για μένα, από τη Cinemax που μας είχε δώσει το πολύ καλό Strike Back. Ο κατάλληλος συνδυασμός δράσης, βίας και σεξ.

* Intelligence : Ανάλαφρη περιπέτεια που δεν σε απογοητεύει.

* The Blacklist : Δεν έχει υπάρξει κάποιο από τα 14 επεισόδια που έχουν παιχτεί μέχρι τώρα που να μη μου άρεσε.

* Brooklyn Nine-Nine : Αποφεύγω τις κωμωδίες, η συγκεκριμένη όμως με τράβηξε.
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.955
Reaction score
41.242
True Detective (2014)
Βαθμολογία στο IMDB 9.5!!!! Τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω είναι από θετικά ως διθυραμβικά!

Όλα αυτά για μια σειρά που δεν είναι...σειρά! και εξηγούμαι γιατί τη θεωρώ μεγάλη φόλα...ως σειρά.

Ένα κοινό στοιχείο στις κριτικές των περισσότερων είναι ο πολύ αργός ρυθμός της σειράς. Μα, πως να μην είναι αργός ο ρυθμός όταν παίρνεις ένα σενάριο που μπορεί να αποδοθεί σε μια ταινία μήκους το πολύ 2 ώρες και το ξεχειλώνεις για να γίνει 8 ωριαία επεισόδια;
Πως να μην είναι αργός ο ρυθμός και η εξέλιξη όταν το σενάριο είναι απόλυτα flat και προβλέψιμο. Πουθενά δεν υπήρξε κάποια ανατροπή ή κάποιο μυστήριο που να παίξει με το μυαλό σου. Το δε τελευταίο επεισόδιο όχι μόνο ήταν προβλέψιμο όπως εξελισσόταν αλλά και με τρύπες στον όποιο λογικό ειρμό είχαν τα προηγούμενα επεισόδια, με ήρωες που λειτουργούν όπως λέμε american classic και διάφορα συναισθηματικά κλισέ στο τέλος. Πραγματικά η μόνη αγωνία που σου προκαλείται για το τι θα επακολουθήσει προέρχεται μόνο από τη σκέψη του θεατή που αναρωτιέται από μέσα του, 'δεν μπορεί, κάτι περίεργο θα γίνει τώρα, αποκλείεται να πάει όπως φαίνεται', αλλά τελικά πάει όπως φαίνεται από το πρώτο επεισόδιο.

Μια σειρά για να είναι σειρά επεισοδίων και όχι μια ξεχειλωμένη ταινία πέρα από το βασικό στόρυ που εξελίσσεται στη διάρκεια όλων των επεισοδίων παρουσιάζει και διάφορες μικρές παράλληλες ιστορίες που εξυφαίνονται με την κύρια ιστορία στη σωστή αναλογία, διάρκειας ενός ή μερικών επεισοδίων, ώστε να γίνεται παιχνίδι με το ρυθμό, την πλοκή, τους διαφορετικούς χαρακτήρες, να σε κρατάει σε ενδιαφέρον χωρίς να κουράζει, να θες με αγωνία να δεις το επόμενο επεισόδιο. Ακόμη και στις περισσότερες ταινίες δεν παρακολουθούμε μια μονοδιάστατη ιστορία αλλά υπάρχει κάποια συνεξέλιξη μια ακόμη μικρής ιστορίας ή κάποιων συμπληρωματικών ρόλων - χαρακτήρων. Εδώ παρακολουθούμε απλά το ιστορικό μιας εξιχνίασης ενός εγκλήματος, ή καλύτερα σειράς εγκλημάτων, από δύο ντετέκτιβς και το μόνο ίσως που τρέχει παράλληλα είναι το πως εξελίσσεται η σχέση τους, το οποίο βέβαια αν δεν υπήρχε και αυτό θα επρόκειτο για ντοκυμανταίρ και όχι για σενάριο σειράς!

Στο θέμα των ερμηνειών, είναι σαφώς σε πολύ καλό επίπεδο, αν και προσωπικά αυτό το στυλάκι του Μάθιου που ήταν σχεδόν ίδιο με αυτό που έπαιξε στο Dallas Buyer Club δεν μου πολυαρέσει, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Τι να το κάνεις όμως όταν στο τέλος πέφτουν υπερβολές που είχαμε να τις δούμε από τον καιρό του john rambo....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.789
Reaction score
83.728
Το True Detective είναι για μένα ο ορισμός του εκνευριστικού θεάματος. Μου θυμίζει κουλτουριάρικο ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
Θεωρώ το Game of Thrones βαρετό, αργό και μπερδεμένο με ονόματα. Μπροστά στο True Detective είναι η υπέρτατη περιπέτεια...
Καταλαβαίνω ότι η ερμηνεία είναι για πολλούς σημαντική. Μόνη της όμως; Γιατί από υπόθεση, ροή, εξάρσεις κλπ η σειρά δεν έχει να προσφέρει τίποτα το σπουδαίο όπως είπε αναλυτικά κι ο Βασίλης από πάνω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.955
Reaction score
41.242
Το True Detective είναι για μένα ο ορισμός του εκνευριστικού θεάματος. Μου θυμίζει κουλτουριάρικο ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
Θεωρώ το Game of Thrones βαρετό, αργό και μπερδεμένο με ονόματα. Μπροστά στο True Detective είναι η υπέρτατη περιπέτεια...
Καταλαβαίνω ότι η ερμηνεία είναι για πολλούς σημαντική. Μόνη της όμως; Γιατί από υπόθεση, ροή, εξάρσεις κλπ η σειρά δεν έχει να προσφέρει τίποτα το σπουδαίο όπως είπε αναλυτικά κι ο Βασίλης από πάνω.
Δεν μετράει η γνώμη σου κύριος. Είσαι γνωστός εγκάθετος. Άσε που δεν νομίζω ότι το επίπεδο σου είναι αρκετό για να κατανοήσει και μετά να κρίνει μια τέτοια σειρά.

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::D:D:D:laugh::laugh::laugh:

Αααχ, ωραίο είναι να ξεκατινιάζεσαι εκ του ασφαλούς :laugh::laugh:

Να'σαι καλά φίλε Αλεξ, ευτυχώς που το επίπεδο μας είναι αυτό που είναι και δεν μπορούμε να βρούμε ουσία σε αυτή τη σειρά

:drinks:
Και έχω τσακωθεί και με την κυρά που με τη σειρά της θεωρεί ότι είναι ότι καλύτερο έχει δει σε σειρά ever :eek:

No offence πάντως προς όλους, πέρα από την πλάκα, σε όλα αυτά δεν υπάρχουν αντικειμενικές κρίσεις. Στην τελική αυτά που εγώ γράφω πιο πάνω και τα θεωρώ ως μειονέκτημα για μια σειρά κάποιοι άλλοι ακριβώς σε αυτά βρίσκουν το μεγαλείο τhς.

Για το γούστο του καθενός δεν μένει κρέας στο χασάπη, είπαμε...venceremos!
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
True Detective (2014)
Βαθμολογία στο IMDB 9.5!!!! Τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω είναι από θετικά ως διθυραμβικά!

Όλα αυτά για μια σειρά που δεν είναι...σειρά! και εξηγούμαι γιατί τη θεωρώ μεγάλη φόλα...ως σειρά.

Ένα κοινό στοιχείο στις κριτικές των περισσότερων είναι ο πολύ αργός ρυθμός της σειράς. Μα, πως να μην είναι αργός ο ρυθμός όταν παίρνεις ένα σενάριο που μπορεί να αποδοθεί σε μια ταινία μήκους το πολύ 2 ώρες και το ξεχειλώνεις για να γίνει 8 ωριαία επεισόδια;
Πως να μην είναι αργός ο ρυθμός και η εξέλιξη όταν το σενάριο είναι απόλυτα flat και προβλέψιμο. Πουθενά δεν υπήρξε κάποια ανατροπή ή κάποιο μυστήριο που να παίξει με το μυαλό σου. Το δε τελευταίο επεισόδιο όχι μόνο ήταν προβλέψιμο όπως εξελισσόταν αλλά και με τρύπες στον όποιο λογικό ειρμό είχαν τα προηγούμενα επεισόδια, με ήρωες που λειτουργούν όπως λέμε american classic και διάφορα συναισθηματικά κλισέ στο τέλος. Πραγματικά η μόνη αγωνία που σου προκαλείται για το τι θα επακολουθήσει προέρχεται μόνο από τη σκέψη του θεατή που αναρωτιέται από μέσα του, 'δεν μπορεί, κάτι περίεργο θα γίνει τώρα, αποκλείεται να πάει όπως φαίνεται', αλλά τελικά πάει όπως φαίνεται από το πρώτο επεισόδιο.

Μια σειρά για να είναι σειρά επεισοδίων και όχι μια ξεχειλωμένη ταινία πέρα από το βασικό στόρυ που εξελίσσεται στη διάρκεια όλων των επεισοδίων παρουσιάζει και διάφορες μικρές παράλληλες ιστορίες που εξυφαίνονται με την κύρια ιστορία στη σωστή αναλογία, διάρκειας ενός ή μερικών επεισοδίων, ώστε να γίνεται παιχνίδι με το ρυθμό, την πλοκή, τους διαφορετικούς χαρακτήρες, να σε κρατάει σε ενδιαφέρον χωρίς να κουράζει, να θες με αγωνία να δεις το επόμενο επεισόδιο. Ακόμη και στις περισσότερες ταινίες δεν παρακολουθούμε μια μονοδιάστατη ιστορία αλλά υπάρχει κάποια συνεξέλιξη μια ακόμη μικρής ιστορίας ή κάποιων συμπληρωματικών ρόλων - χαρακτήρων. Εδώ παρακολουθούμε απλά το ιστορικό μιας εξιχνίασης ενός εγκλήματος, ή καλύτερα σειράς εγκλημάτων, από δύο ντετέκτιβς και το μόνο ίσως που τρέχει παράλληλα είναι το πως εξελίσσεται η σχέση τους, το οποίο βέβαια αν δεν υπήρχε και αυτό θα επρόκειτο για ντοκυμανταίρ και όχι για σενάριο σειράς!

Στο θέμα των ερμηνειών, είναι σαφώς σε πολύ καλό επίπεδο, αν και προσωπικά αυτό το στυλάκι του Μάθιου που ήταν σχεδόν ίδιο με αυτό που έπαιξε στο Dallas Buyer Club δεν μου πολυαρέσει, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Τι να το κάνεις όμως όταν στο τέλος πέφτουν υπερβολές που είχαμε να τις δούμε από τον καιρό του john rambo....
Συμφωνώ στο θέμα της ανατροπής που τελικά δεν ήρθε,αλλά μήπως τελικά έτσι έχουμε μάθει και απ' την στιγμή που η συγκεκριμένη παρουσίασε κάτι διαφορετικό ξένισε;
Γιατί αυτό που είδα εγώ είναι μια σειρά που παρέδωσε εκπληκτικές ερμηνείες από όλους(αν και ο ντόρος γίνεται λόγω του οσκαρούχου),σκηνοθεσία προσεγμένη και στην παραμικρή λεπτομέρεια(πλάνα,σκηνικά,τοπία,ρουχισμός,για τους ηθοποιούς τα προείπα) και επιτέλους ντετέκτιβ που αντιδρούν ρεαλιστικά και όχι ως υπερήρωες.Ναι θα μπορούσε να είναι ντοκυμαντέρ.Δεν θα ήταν όμως τόσο ''όμορφο''.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top