Hypex NCore, monoblock power amplifier

Status
Not open for further replies.

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ:rolleyes:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Mάνο μεγειές, εξαιρετική επιλογή!!

Δεν το περίμενες όταν ξεκίναγες την ενκορίαση, έ?

Το μηχανάκι είναι τοπ, σε μορφή μονομπλοκ άψογο, άψογο..

Δεν το έχω ακούσει φυσικά, ενννοείται έτσι??

:thumbsup:

Ο τυπάκος ξέρει τι κάνει, ξεβουλώνει αυτιά!!
Καλά......μην ορκιστείς κιόλας .
 



Μηνύματα
852
Reaction score
748
Στα χρηματα του nCore δεν υπαρχει.

Ανεξαρτητως, τωρα, χρηματων, ο καταλογος ειναι μεγαλος.
Θα μπορουσα να αναφερω μοντελα απο Audio Research, Mcintosh, Cary, Ayon, VTL, Conrad Johnson, Lamm .....

Εγω πηρα αυτον: http://www.vivaaudio.com/solista.htm
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Αγαπητέ τι σχέση έχουν τα watt???:mad:
εξαρταται πως ακους αν και στη συγκεκριμενη περιπτωση ο κατασκευαστης προτεινη ελαχιστο τα 30watt.
 



Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

απορω ποια λαμπα ειναι αυτη που εχει περισσοτερα ρευματα.
Η λαμπα ειναι λαμπα. Το τρανζιστορ η mosfet ειναι ημιαγωγος. Το CD ειναι CD . Το καθενα ειναι κατι διαφορετικο
Μου εχει συμβει να ακουω ραδιο πολυ αποτελεσματικα απο το απαισιο mp3
Εγω οτι η καθε μια ειναι και μια σχολη
Θυμαστε τις διαμαχες του πικ απ με cd οταν πρωτομπηκε
Πολλοι ελεγαν εγω την βρισκω πιο πολυ με την βελονα σιγουρα
Και εγω θαυμαζω την λαμπα αλλα δεν μπορω να την εχω
Οποιος την εχει μακαρι
Τα ρευματα ειναι μυθος
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Η λαμπα ειναι λαμπα. Το τρανζιστορ η mosfet ειναι ημιαγωγος. Το CD ειναι CD . Το καθενα ειναι κατι διαφορετικο
Μου εχει συμβει να ακουω ραδιο πολυ αποτελεσματικα απο το απαισιο mp3
Εγω οτι η καθε μια ειναι και μια σχολη
Θυμαστε τις διαμαχες του πικ απ με cd οταν πρωτομπηκε
Πολλοι ελεγαν εγω την βρισκω πιο πολυ με την βελονα σιγουρα
Και εγω θαυμαζω την λαμπα αλλα δεν μπορω να την εχω
Οποιος την εχει μακαρι
Τα ρευματα ειναι μυθος
καλα φερε μου μια λαμπα να κουνηση το ηχειο μου και στις σταθμες που ακουω και μετα θα μου πεις αν ειναι μυθος.εξαιρουνται κατι λαμπες 600watt των 100000.
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

καλα φερε μου μια λαμπα να κουνηση το ηχειο μου και στις σταθμες που ακουω και μετα θα μου πεις αν ειναι μυθος.εξαιρουνται κατι λαμπες 600watt των 100000.
Το θέμα δεν είναι αν θα κουνίσει τα δικά σου ηχεία μια λάμπα...
Δεν έχουν καμία σχέση τα λίγα βάττ μιας λάμπας με τα οποιαδήποτε ηχεία, αλλά οι σωστοί συνδυασμοί αυτών.
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

καλα φερε μου μια λαμπα να κουνηση το ηχειο μου και στις σταθμες που ακουω και μετα θα μου πεις αν ειναι μυθος.εξαιρουνται κατι λαμπες 600watt των 100000.
Ένας λόγος που δεν έχω πάρει Magnepan είναι αυτός.. Εκνευρίζομαι με τις υλοποιήσεις που απαιτούν ηλεκτροσυγκόλληση για να παίξουν.....

Προσωπικά τις καλύτερες στιγμές μαγείας τις είχα με ολιγόβαττ τους ενισχυτές... αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία αυτή εκφράζω... όσο πιο λίγα ήταν τα watt, τόσο πιο πολύ απολάμβανα.... κάτι δεν μου πάει στο αυτί:thumbsdown: με τα πολλά watt και την "μουσική"..... από εκεί και πέρα φυσικά μιλάμε να έχουμε ένα ηχείο που οδηγείται πλήρως από τα λίγα watt.... δεν σας λέω να έχουμε υπο οδήγηση σε καμία περίπτωση....φυσικά και χρειάζονται τα watt σε ηχείο που τα θέλει....

Προσωπικά πολλά watt και μετά απο πολλές δοκιμές θα έδινα λεφτά μόνο εαν θα έπερνα Magnepan.... στα κουτιά έχω καταλήξει στην ολιγόβατες λύσεις... (π.χ άκου singe ended ενισχυτή με el84 και ένα 93-95db (π.χ Audio Note) ηχείο και έλα να μου πεις...

Μφχ
 

Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.734
Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Κάθε σύστημα πηγή-ενισχυτής-ηχεία πρέπει να λαμβάνεται ως ένα κύκλωμα, ως αυτό που είναι δηλαδή.

Αν κάτι δεν είναι σωστό στο κύκλωμα κάτι θα μας χαλάει τη σούπα.


Εγώ με λίγα βατ και υψηλής ευαισθησίας ηχεία δε μπόρεσα ποτέ να βρω "my piece of cake".

Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα βατ δεν είναι ποτέ αρκετά.

Όχι γιατί θα ακους συνέχεια σε εκκωφαντικές εντάσεις αλλά γιατί εκεί μέσα στην ησυχία της μουσικής πετιέται μια δοξαριά βιόλας η οποία εκμεταλλεύεται την έξτρα δυνατότητα του ενισχυτή.
Και που θεωρητικά δεν απαιτεί τίποτε το ιδιαίτερο από πλευράς ρεύματος (ούτε το ηχείο ούτε ο χώρος πχ) αλλά ο πιο ικανός ενισχυτής κάνει τη διαφορά.

Η ικανότητα οδήγησης χρειάζεται να είναι...περίσσια. Αυτό νομίζω. Αν το κύκλωμα πηγή-ενισχυτής-ηχείο είναι σωστό τότε τα συνοδευτικά (καλώδια-αποσβέσεις κλπ) είναι δευτερευούσης σημασίας... IMHO.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.896
Reaction score
34.377
ρε για την Αμερικα ειστε, να παρετε εκεινα τα φορτηγα τα τερατα, που κολλανε στο χιονι ομως, κι ειναι μονο σιδερα...!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

Ένας λόγος που δεν έχω πάρει Magnepan είναι αυτός.. Εκνευρίζομαι με τις υλοποιήσεις που απαιτούν ηλεκτροσυγκόλληση για να παίξουν.....

Προσωπικά τις καλύτερες στιγμές μαγείας τις είχα με ολιγόβαττ τους ενισχυτές... αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία αυτή εκφράζω... όσο πιο λίγα ήταν τα watt, τόσο πιο πολύ απολάμβανα.... κάτι δεν μου πάει στο αυτί:thumbsdown: με τα πολλά watt και την "μουσική"..... από εκεί και πέρα φυσικά μιλάμε να έχουμε ένα ηχείο που οδηγείται πλήρως από τα λίγα watt.... δεν σας λέω να έχουμε υπο οδήγηση σε καμία περίπτωση....φυσικά και χρειάζονται τα watt σε ηχείο που τα θέλει....

Προσωπικά πολλά watt και μετά απο πολλές δοκιμές θα έδινα λεφτά μόνο εαν θα έπερνα Magnepan.... στα κουτιά έχω καταλήξει στην ολιγόβατες λύσεις... (π.χ άκου singe ended ενισχυτή με el84 και ένα 93-95db (π.χ Audio Note) ηχείο και έλα να μου πεις...

Μφχ
φιλε μου η δικη μου η εμπειρια ειναι πολυ διαφορετικη και λεει οτι διαλεγω ηχεια και ψαχνω ενισχυτη να τα οδηγηση.και τα ηχεια που εχω διαλεξη οσο μεγαλυτερο ενισχυτη τους βαλω τοσο καλυτερα παιζουν και οχι μονο σε μεγαλες εντασεις αλλα και χαμηλα.

το επομενο μου ηχειο θα ειναι ενεργο αλλα παλι οι ενισχυτες θα ειναι μεγαλοι ολοι ακομα και στα τουιτερ.
δυστυχως δεν ακουσα ολιγοβατο ενισχυτη με ευαισθητα ηχεια να με πεισουν οπως λεει και ο στεργιος.ακομα και
στα ευαισθητα ηχεια προτιμω μεγαλους ενισχυτες.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hypex NCore, monoblock power amplifier

φιλε μου η δικη μου η εμπειρια ειναι πολυ διαφορετικη και λεει οτι διαλεγω ηχεια και ψαχνω ενισχυτη να τα οδηγηση.και τα ηχεια που εχω διαλεξη οσο μεγαλυτερο ενισχυτη τους βαλω τοσο καλυτερα παιζουν και οχι μονο σε μεγαλες εντασεις αλλα και χαμηλα.

το επομενο μου ηχειο θα ειναι ενεργο αλλα παλι οι ενισχυτες θα ειναι μεγαλοι ολοι ακομα και στα τουιτερ.
δυστυχως δεν ακουσα ολιγοβατο ενισχυτη με ευαισθητα ηχεια να με πεισουν οπως λεει και ο στεργιος.ακομα και
στα ευαισθητα ηχεια προτιμω μεγαλους ενισχυτες.
Βρε είπαμε αυτά είναι υποκειμενικές απόψεις... κάποιοι είναι "bass freak" κάποιοι άλλους δεν τους αρέσει π.χ....

Είναι σε πιο μονοπάτι ο καθένας περπατάει και πως θέλει να είναι αυτό....είναι πολύ απλό...

Εγώ θέλω να γυρνάω απο την δουλειά και να βάζω κάτι σε μεσοχαμηλή ένταση και να με κρατήσει εκεί 2 ωρίτσες χωρίς να με κουράσει κάτι και φυσικά να ακούω σωστά αλλα πάνω απ'όλα μουσικά και φυσικά....

Τις 10 λεπτες ακροάσεις με μεγάλες εντάσεις προς επίδειξη στους φίλους (...ελάτε να ακούσουμε ξέρεις και να έχω πολλά db, χαμηλό κτλτλ... δεν μου λέει κάτι...)...

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, έχω εδω και 5 μέρες έναν "μαγικό" ενισχυτή για εμένα (LFD Zero LE MKIII 2 χ 60watt), που πραγματικά έτσι όπως παίζει... λες ναι αυτό παράγει μουσική (αρμομικές, σωστό μπάσο ξέρεις όχι αυτό το ψεύτικο που μας ψαρώνει όλους στις "ακροάσεις" που λέγαμε πρίν...., φοβερό sound stage, απίστευτη καθαρότητα μπορείς να ακούς μουσική 10 ώρες και να μην θέλεις να σηκωθείς...)...

Πάνω απόλα είναι μέχρι να πιάσεις το νόημα της υπόθεσεις... που πραγματικά είναι να ακούς και τα 12 κομμάτια του αγαπημένου σου CD, και όχι μόνο το κομμάτι 3... που είναι και το πιο "ψαρωτικό"...

Φιλικά..
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.570
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top