Αυγά

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Το ασπράδι του αυγού από τα δικά μου είναι τζέλ, ενώ αυτά του σούπερ είναι σχεδόν νερό, ο κρόκος έχει συνήθως σκουρόχρωμα πορτοκαλί χρώμα και είναι γευστικός, σε σιάξω ομελέτα από τα θκάμ αυγά, σε πέσει το σαγόνι καταή.
Και κάποιες χρήσιμες Πληροφορίες
 

Μηνύματα
13.076
Reaction score
15.117
Το ασπράδι του αυγού από τα δικά μου είναι τζέλ, ενώ αυτά του σούπερ είναι σχεδόν νερό, ο κρόκος έχει συνήθως σκουρόχρωμα πορτοκαλί χρώμα και είναι γευστικός, σε σιάξω ομελέτα από τα θκάμ αυγά, σε πέσει το σαγόνι καταή.
Και κάποιες χρήσιμες Πληροφορίες
Τόσο νερό που τα πετάω στο τηγάνι και γίνονται μικρές εκρήξεις. Μου έρχονται στο πρόσωπο, τσατίζομαι, λερώνει κλπ.

Όταν μου πρωτοσυνέβαινε για καιρό κοιτούσα μήπως δεν είχα στεγνώσει καλά το τηγάνι (ενω δεν κάνω τέτοια λάθη χα χα).
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Να πω τη αμαρτία μου, ναι!!
Οι κότες ως παμφαγα τρώνε σχεδόν τα πάντα, κάποιες φορές που σιάχνω μπόλικες μπάμιες και περισσεύουν τις ρίχνω μετά στις κότες.
Κότες και γρούνια λοιπόν θέλουν μεγάλη προσοχή στις μέρες μας, τι ψωνίζουμε και από που...
 

Μηνύματα
2.263
Reaction score
2.822
Να πω τη αμαρτία μου, ναι!!
Οι κότες ως παμφαγα τρώνε σχεδόν τα πάντα, κάποιες φορές που σιάχνω μπόλικες μπάμιες και περισσεύουν τις ρίχνω μετά στις κότες.
Κότες και γρούνια λοιπόν θέλουν μεγάλη προσοχή στις μέρες μας, τι ψωνίζουμε και από που...
Αφού τρώνε μπάμιες σημαίνει τρώνε τα πάντα...
 



Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Δεν υπάρχουν βιολογικά κοτόπουλα σε κλωβους. Το βιολογικό κοτόπουλο θα πρέπει απαραιτήτως να είναι ελευθέρας βοσκής και μάλιστα σε περιοχή χαρακτηρισμένη (πιστοποιημένη) ως κατάλληλη για το σκοπό αυτό. Οι τροφές που δίδονται στα κοτόπουλα θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες ως βιολογικές.
Αυτό είναι στάνταρ;

@bretsos που τις έχεις τις κότες; Εδώ Αθήνα;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Αυτό είναι στάνταρ;

@bretsos που τις έχεις τις κότες; Εδώ Αθήνα;
Στο χωριό, εδώ που μένω όμως στη Αθήνα ο γείτονας έχει κότες σε ένα μικρό οικόπεδο δίπλα στο σπίτι.
 

TGD

Μηνύματα
7.391
Reaction score
7.384
Το λέει εδώ:
Αλλά το έχω διαβάσει κι αλλού.
 

Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Δεν είναι παράνομο να υπάρχουν οικόσιτα ζώα στη πόλη;
Δεν έχει παράπονα από τους γείτονες;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Όχι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, ίσα ίσα είναι η ατραξιόν της γειτονιάς, πάνε οι γονείς με τα μικρά παιδιά και βλέπουν πως είναι η κότα, αλλιώς μόνο σε ζωγραφιά.
 


Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Στο χωριό αφήνεις τροφή και νερό μέχρι να επιστρέψεις και είναι μόνες τους οι κότες η υπάρχει κάποιος να τις φροντίζει;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Φυσικά υπάρχει άνθρωπος, αλλιώς δεν γίνεται. Μέχρι 2-3 μέρες αντέχουν οι κότες χωρίς προσοχή, όσο φαΐ και να τις ρίξεις θα το φάνε εν ριπή οφθαλμού μέχρι να σκάσουν τη πρώτη μέρα, είναι τέρμα χαζοπούλια.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.284
Reaction score
1.364
Κανουν ολο το χρονο αυγα ή καποιους μηνες σταματανε?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Από 5 μηνών και μετά ξεκινούν να γεννάνε αυγά, όσο πιο καλοταισμένες τόσο παραγωγικές είναι, συνήθως γεννάνε 1-2 αυγά τη μέρα, κάποιες ράτσες γεννάνε μόνο ένα αυγό τη μέρα. Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένους μήνες η παραγωγή αυγών, γεννάνε για 2-3 μήνες αβέρτα κουβέρτα και μετά κάνουν μια παύση για 1-2 βδομάδες. Όλα τα παραπάν έχουν να κάνουν και με το κόκορα, παίρνω 2-3 ανά 3 χρόνια, όπχιος βγεί μουρντάρης παραμένει, οι φλώροι πάνε κατσαρόλα :biggrin:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.275
Reaction score
8.195
Στο χωριό αφήνεις τροφή και νερό μέχρι να επιστρέψεις και είναι μόνες τους οι κότες η υπάρχει κάποιος να τις φροντίζει;
Θα βάλεις κότες;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.869
Μηνύματα
2.879.616
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top