Θα ακούσω καλύτερα με το dac;


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το πρωτο ηταν απο ιδιοκατασκευές;
Ναι, τη μεγαλύτερη βαθμολογία κατέκτησε μια δικιά μου κατασκευή με βάση το Sabre32 σε σχεδιασμό από TP, αλλά δεν έχει σημασία αυτό, λογικά υπάρχουν πλέον καλύτερα dac σε καλύτερες τιμές, αν και από τότε που το έφτιαξα δεν έχω πολυασχοληθεί με dac's...
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.209
ρώτησα και μερικές σελίδες πιο πίσω αλλά μάλλον σας ξέφυγε....DAC βασισμένα στο chipset της Burr Brown 24/192 είναι αξιόλογη υλοποίηση; είναι ενσωματωμένα στον AVR της ΟΝΚΥΟ TX-NR 818. για τα 2 μπροστινά γράφει και κάτι ότι είναι differential design...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ρώτησα και μερικές σελίδες πιο πίσω αλλά μάλλον σας ξέφυγε....DAC βασισμένα στο chipset της Burr Brown 24/192 είναι αξιόλογη υλοποίηση; είναι ενσωματωμένα στον AVR της ΟΝΚΥΟ TX-NR 818. για τα 2 μπροστινά γράφει και κάτι ότι είναι differential design...
το τσιπακι του dac παιζει μικρό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.
τα αναλογικά στάδια και ο χρονισμός μεγαλύτερο....
οι avr συνήθως πάσχουν στα δυο τελευταία...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αν δεν θες να χαλάσεις πολλά χρήματα πάντως, αυτό εδώ όμως που είναι και κατασκευή δικού μας παιδιού και το έχω ακούσει στο σύστημά μου μπορώ να σου πω πώς όχι απλά κλέβεις εκκλησία, κλέβεις και τον παππά μαζί...και δεν το λέω από συμπάθεια... είναι εξαιρετική υλοποίηση...

http://www.ebay.com/itm/271259596887
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αν δεν θες να χαλάσεις πολλά χρήματα πάντως, αυτό εδώ όμως που είναι και κατασκευή δικού μας παιδιού και το έχω ακούσει στο σύστημά μου μπορώ να σου πω πώς όχι απλά κλέβεις εκκλησία, κλέβεις και τον παππά μαζί...και δεν το λέω από συμπάθεια... είναι εξαιρετική υλοποίηση...

http://www.ebay.com/itm/271259596887
+1000
Είμαι κάτοχος και εθισμένος...
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.209
το τσιπακι του dac παιζει μικρό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.
τα αναλογικά στάδια και ο χρονισμός μεγαλύτερο....
οι avr συνήθως πάσχουν στα δυο τελευταία...
Υπάρχει άραγε κάποιο test για να τσεκάρω πόσο και που πάσχει ο ενισχυτής ως δικτυακός media player? ειδικά το θέμα του χρονισμού;
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Κακώς νομίζεις...όχι ότι είναι θέσφατο, αλλά για όποια αξία μπορεί να έχει, το benchmark 1 είχε βγει προτελευταίο ανάμεσα σε 5-6 dac σε blind test που κάναμε πρόπερσι 6 άτομα με αρκετά αξιόπιστη διαδικασία. Τα ντακ ήταν αν θυμάμαι καλά, 4 εμπορικά και 2 ιδιοκατασκευής αξίας μέχρι 1200euro. Το MF M1 βγήκε 2ο και ήταν όντως έκπληξη λόγω της τιμής του.
Προφανώς θα έπερνες το MF M1 και όχι το Benchmark dac1 που έχει και usb και λόγω καλλίτερου μεταροπής;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Τελικά αγόρασα τον benchmark σε πολύ καλή τιμή και άλλαξε εντελώς ο ήχος (πολύ ανώτερος, σαν να μην άκουγα μουσική πριν) με την προσθήκη ενός coaxial aural symphonic και RCA QED qunex! Είδα ότι στο pc μου έχει έξοδο s/pdif μπορώ να συνδέσω εκεί το dac ή θα χάνει; (λόγω κάρτας ήχου απλής από την μητρική). Θεωρείς απαραίτητο το hi face και γιατί; Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.910
θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?

To dac συνδέεται αναλογικά με τον ενισχυτή?
Τελικά τι συνδέουμε πάνω σε dac?
Τι νόημα έχει να συνδέσεις με ψηφιακή coax - tos , ένα pc που παίζει ψηφιακά αρχεία και να καταλήξεις με rca στον ενισχυτή?
Η επιλογή ΄pure direct΄ παίζει ρόλο όταν ακούμε από dac?
Αρκεί ένα usb > pc και phono output > hifi , σε ένα usb dac?
Η κάρτα ήχου που διαθέτω audigy 2 zzs platinum pro είναι dac?





 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?

To dac συνδέεται αναλογικά με τον ενισχυτή?
Τελικά τι συνδέουμε πάνω σε dac?
Τι νόημα έχει να συνδέσεις με ψηφιακή coax - tos , ένα pc που παίζει ψηφιακά αρχεία και να καταλήξεις με rca στον ενισχυτή?
Το dac (digital to analog converter) μετατρέπει το ψηφιακό σήμα που στέλνει ο υπολογιστής σε αναλογικό σήμα για να μπορέσει να το δεχθεί ο προενισχυτής ή ο ολοκληρωμένος ενισχυτής. Το dac χρειάζεται ως "μεσολαβητής" διότι η πλειονότητα των προενισχυτών ή των ολοκληρωμένων ενισχυτών δεν έχουν ψηφιακές εισόδους. Υπάρχουν και εξαιρέσεις (εξαίρεση 1, εξαίρεση 2).
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.910
άρα σε έναν av ενισχυτή με ψηφιακές εισόδους το dac είναι πλεονασμός - ηχητικό upgrade?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Πιο πολύ προς "πλεονασμό" μου κάνει, παρά για ηχητικό upgrade. Εκτός κι αν το ψηφιακό κύκλωμα του ενισχυτή είναι καταφανέστατα υποδεέστερο από εκείνο του dac, οπότε ναι, σε αυτήν την περίπτωση, η αγορά ενός dac θα είναι ηχητικό upgrade.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
να συνεχισω μιας και αφησαμε λιγο πισω το θεμα "αξιοπρεπες dac σε γηινες τιμες":D

με ενεργα adam a5x, ποιο dac νομιζετε οτι θα με καλυψει καλυτερα?
θελουμε και dsd αναπαραγωγη απ το pc...

σκεφτομαι αυτο που ειπωθηκε σε αρχικα post...για το idsd nano + το τροφοδοτικο του...για απλα πραματα τωρα στην αρχη...και μετα βλεπουμε...κανει πολλα πραματα και εχει και "τα παντα ολα" σε καλη τιμη

δλδ πακετο κανα 400αρι σε dac, τι θα προτεινατε?...ετσι για να χουμε μια πιο σφαιρικη αποψη...

ελεγα βεβαια να συνδεσω τα adam με balanced, αλλα με το idsd δεν γινεται μαλλον...

γενικα, ποιος ο καλυτερος τροπος συνδεσης απ το pc στο dac και απ το dac στα ηχεια?
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top