Θα ακούσω καλύτερα με το dac;

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Καλή χρονιά σε ολους. Ως αδαής στα ηχοσυστήματα αλλά λάτρης της μουσικής προσδοκώντας την καλύτερη ποιότητα ήχου. Έχοντας αρκετά mp3 πάνω απο 192kbs θα ήθελα να ρωτήσω αν θα είχα καλύτερη ηχητική απόδοση με ένα dac γύρω στα 250-300 ευρώ ο υπολογιστής μου δεν έχει ψηφιακές εξόδους και έχω 2 ηχοσυστήματα έναν yamaha rx-v 1500 και έναν δικάναλο arcam delta 290. Νομίζω ότι ο yamaha έχει dac αλλά κάνει την δουλεία του; Έλεγα για το dacmagic 100 αν όντως θα βελτιώση τον ήχο των mp3 μου. Θα ήθελα τα φώτα σας.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Για ακρόαση μουσικής ένα dac στον δικαναλο ενισχυτη θα εχει καλυτερα αποτελέσματα απο την χρήση του av ενισχυτη με το ενσωματωμένο dac.
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλή χρονιά σε ολους. Ως αδαής στα ηχοσυστήματα αλλά λάτρης της μουσικής προσδοκώντας την καλύτερη ποιότητα ήχου. Έχοντας αρκετά mp3 πάνω απο 192kbs θα ήθελα να ρωτήσω αν θα είχα καλύτερη ηχητική απόδοση με ένα dac γύρω στα 250-300 ευρώ ο υπολογιστής μου δεν έχει ψηφιακές εξόδους και έχω 2 ηχοσυστήματα έναν yamaha rx-v 1500 και έναν δικάναλο arcam delta 290. Νομίζω ότι ο yamaha έχει dac αλλά κάνει την δουλεία του; Έλεγα για το dacmagic 100 αν όντως θα βελτιώση τον ήχο των mp3 μου. Θα ήθελα τα φώτα σας.
το dac θα "γυαλισει" λιγο τον ηχο των mp3's ,το βασικο ομως για καλυτερο ηχο ειναι να αφησεις τα mp3's πισω σου και να ασχοληθεις με μη απωλεστικα format ( πχ. flac )
 



Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Στην θέση σου,θα κοιτούσα κάτι τέτοιο ή τέτοιο.
Συγκεντρώνουν πολλά και θα σε βολέψει με κάθε συσκευή και πηγή.
Καλημερα...επειδη με ενδιαφερει κ μενα η αγορα ενος τετοιου dac, μηπως εχουμε εντυπωσεις απο τα 2 που αναφερθηκαν?
το πρωτο βασικο ερωτημα αφορα τη τροφοδοσια τους...το ενα τροφοδοτειται με μπαταρια κ το αλλο απο ανεξαρτητο τροφοδοτικο και οχι τη usb...οποτε τι ειναι προτιμοτερο σε ενα απ τους βασικους τομεις οπως η καλη κ σωστη τροφοδοσια?

το ενα φοραει 2πλα 9018 και το αλλο burr brown...εδω τι γινεται?
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Επειδή παρακολουθώ την πορεία και των δύο...
Εχουν και τα δύο πίσω τους εταιρίες να τα αβαντάρουν οι οποίες έχουν κορυφαία προιόντα.
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ κανένα,με πείθει πιο πολύ το ifi από αυτά που έχω δει ως τώρα.
Οκ,και το geek με τον ντόρο που έχει προηγηθει πιστευώ πως θα είναι καλό,θα είναι άλλωστε πανωλεθρία για την Light Harmonics αν δεν είναι.
Αλλά το βλέπω λιγάκι και σαν μαρκετινίστικο κόλπο με όλα αυτά που έχουν προηγηθεί,με απωθεί η όλη ιστορία.

Πάντως και το ifi έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό για όποιον θέλει,του οποίου οι μετρήσεις είναι εντυπωσιακές..
http://www.ifi-audio.com/en/iUSB.html
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Επειδή παρακολουθώ την πορεία και των δύο...
Εχουν και τα δύο πίσω τους εταιρίες να τα αβαντάρουν οι οποίες έχουν κορυφαία προιόντα.
Πάντως και το ifi έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό για όποιον θέλει,του οποίου οι μετρήσεις είναι εντυπωσιακές..
μαλιστα...απλα ρωταω γιατι το θεμα τροφοδοσια μπορει να κανει τη διαφορα, μιας και φορανε κ τα 2 πολυ καλα τσιπακια...

βεβαια το geek εχει εκδοση με 2πλα 9018...

παντος κ μενα το μικρουλι ifi μου κλεινη πιο πολυ το ματι...η τιμη με ανεξαρτητο τροφοδοτικο ανεβαινει πολυ?
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
189 ευρώ κοστίζει το idsd και κανα 150άρι το iUSB (το οποίο βέβαια μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει για να καρφώσει επάνω του οποιοδήποτε ντακ δεν έχει αυτόνομη τροφοδσία.)
Το καλό και με τα δύο πάντως (ifi και Geek),είναι πως μπορεί κανείς να τα συνδέσει με ένα iphone,iPad,android,και να έχει μια αξιοπρεπή πηγή.
Στην περίπτωση του ifi ειδικά,είναι και απολύτως φορητή.

Edit:
Στα μεγάλα συν,είναι πως το ifi είναι και ένας πολύ καλός USB>S/PDIF converter.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
189 ευρώ κοστίζει το idsd και κανα 150άρι το iUSB (το οποίο βέβαια μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει για να καρφώσει επάνω του οποιοδήποτε ντακ δεν έχει αυτόνομη τροφοδσία.)
Το καλό και με τα δύο πάντως (ifi και Geek),είναι πως μπορεί κανείς να τα συνδέσει με ένα iphone,iPad,android,και να έχει μια αξιοπρεπή πηγή.
Στην περίπτωση του ifi ειδικά,είναι και απολύτως φορητή.

Edit:
Στα μεγάλα συν,είναι πως το ifi είναι και ένας πολύ καλός USB>S/PDIF converter.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Και για να πάρει κανείς και μια ιδέα πως η αναπαραγωγή των μεγάλων hi-res δεν είναι δα και άθλος,ορίστε παρακάτω.
Ενα iPhone επάνω στο ifi και εγένετο DSD...




iDSD_5.6mhz.jpg



(Παίζει και DXD από ότι λέει,βεβαίως οι υψηλές αναλύσεις δεν είναι το παν,προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν και τόσο,αλλά είναι ένα σημάδι υγείας και κατασκευαστικής ικανότητας αν μη τι άλλο..)
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Δηλαδή ifi και geek είναι ανώτερα από το dacmagic 100 διοτί προτιμώ να αγοράζω από Ελλάδα για να ενισχύω την εγχώρια αγορά και να έχω και εγγύηση. Όχι οτι δεν έχουν εγγύηση αλλά δεν είναι και το πι
ό συμφέρον να πληρώνεις ταχυμεταφορείς.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αυτό είναι απολύτως δική σου και αποκλειστική επιλογή.
Και το DacMagic είναι δοκιμασμένο και αρέσει σε πολύ κόσμο.
Απλώς τα ψηφιακά έχουν καταντήσει λιγάκι όπως οι υπολογιστές,που 6 μηνών μηχάνημα πια θεωρείται ξεπερασμένο με την φόρα που έχει πάρει η αγορά,ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Στάθμισε τις ανάγκες σου,κοίταξε πως σε ενδιαφέρει να ακούς,τι σε ενδιαφέρει να ακούς και σε τι μορφή,κι αποφάσισε.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.210
  • Differential DAC Mode for Front Channels
  • TI Burr-Brown 192 kHz/24-Bit DACs
O AV που έχω γράφει αυτά σχετικά με τα DAC που έχει.
Πως σας φαίνεται;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Το geek pulse φαίνεται πολύ καλό και βγαίνει στην κυκλοφορία την άνοιξη δηλ. αν υπολογίσουμε αυτούς που το έχουν προπληρώσει φαντάζομαι ότι θα μπορείς να το πάρεις γύρω στο θέρος. Όσο για τα flac εν σχέση με τα mp3 από 192kbs και άνω δεν καταλαβαίνω διαφορά. Μέχρι και cd γνήσιο έχω συγκρίνει με cd που έχω αντιγράψει από mp3 με το EAC και για αυτό ότι αρχείο έχω flac το μετατρέπω σε mp3 βέβαια με minimum bitrate 192kbs και maximum auto. Αν δεν βρώ κάτι καλλίτερο ή ισάξιο μου φαίνεται οτί αξίζει τα περιμένω το geek pulse.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Το geek pulse φαίνεται πολύ καλό και βγαίνει στην κυκλοφορία την άνοιξη δηλ. αν υπολογίσουμε αυτούς που το έχουν προπληρώσει φαντάζομαι ότι θα μπορείς να το πάρεις γύρω στο θέρος. Όσο για τα flac εν σχέση με τα mp3 από 192kbs και άνω δεν καταλαβαίνω διαφορά. Μέχρι και cd γνήσιο έχω συγκρίνει με cd που έχω αντιγράψει από mp3 με το EAC και για αυτό ότι αρχείο έχω flac το μετατρέπω σε mp3 βέβαια με minimum bitrate 192kbs και maximum auto. Αν δεν βρώ κάτι καλλίτερο ή ισάξιο μου φαίνεται οτί αξίζει τα περιμένω το geek pulse.
Αν δεν καταλαβαίνεις διαφορά δεν είναι ανάγκη να τα σκάσεις για το geek.
Κάνεις δουλειά σου με πολύ-πολύ λιγότερα λεφτά.
Είναι σαν να αγοράζεις σπορ αμάξι με τελική 250 για να πηγαίνεις με 30.
Δεν το χρειάζεσαι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.414
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top