Yamaha AVENTAGE RX-A3030

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Γενικά, δεν ξέρω για 600-700€. Μου έχει συμβεί κάποτε, αλλά δεν ξέρω γιατί. Τοπολογία; Ευαισθησία;
Πιστεύω ότι όταν το σύστημά σου αποτελείται από εισαγωγικής κατηγορίας κομμάτια,ότι εξιδικευμένο μηχάνημα προσθέσεις
στην ηχητική αλυσίδα θα κάνει κάποια αρκετή διαφορά η οποία γίνεται λιγότερο αντιληπτή όταν τα μηχανήματα της αλυσίδας
ανεβαίνουν κατηγορίες.(ΙΜΗΟ)

Γι' αυτό παίζω πάντα δυνατά. :)
Τυχερέ!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Μεταξύ του 2030, που είναι αρκετά πιο οικονομικός, και του 3030 εκτός από μερικά watt και τα 11 κανάλια (που προσωπικά δε με ενδιαφέρουν) βλέπετε κάποια άλλη σημαντική διαφορά που μου ξεφεύγει?


PS: Sorry που δε βάζω link με τα χαρ/κα του 2030 αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται.

http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/aventage/?selected=464761_464754_&mode=compare

Δε βλέπω άλλη διαφορά.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Φοράει το ESS9016 chip στο dac,μάλλον στο δικάναλο κομμάτι.
Δηλαδή έχει το 9016 στο δικάναλο και το 9006 στα υπόλοιπα, ενώ ο 2030 έχει το 9006 παντού.
Ουσιαστική η διαφορά?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Λογικά ναι.
Ουσιαστική;
Θεωρητικά ναι μιας και το 9016 είναι αλλού ως προδιαγραφές.Πρακτικά έχω τις αμφιβολίες μου καθότι από μόνο του το chipset δεν είναι τα πάντα.
Μόνο με A/B σύγκριση θα ξέρει κάποιος αν αξιζει η οικονομική διαφορά.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Eρώτηση σχετική με το εν λόγω μηχάνημα:
Για χώρο 30 τ.μ τι πιστεύετε είναι καλύτερο να πάρει κάποιος, έναν τέτοιο AV (κόστος περί τα 2000 €) ή ένα φθηνότερο AV και να τον υποστηρίξει με ένα πεντακάναλο (ή έστω τρικάναλο) τελικό.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος δίνω ως παράδειγμα το παρακάτω δίλημμα:
ΥΑΜΑΗΑ RΧ-Α 3030 ή AV των 500 € και rotel RMB-1555 (5x120 Watt)?
εγω θα ελεγα να πας σε αυτον(με πολυ ωραιο EQ) στο 1000ρικο και εναν 5καναλο ..
.....και αν πας σε 7 καναλια αργοτερα,παιρνεις και εναν 2καναλο.

αν εχεις βρει τα ηχεια παιρνεις και τον 5καναλο που μπορει να τα υποστηριξει...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Eρώτηση σχετική με το εν λόγω μηχάνημα:
Για χώρο 30 τ.μ τι πιστεύετε είναι καλύτερο να πάρει κάποιος, έναν τέτοιο AV (κόστος περί τα 2000 €) ή ένα φθηνότερο AV και να τον υποστηρίξει με ένα πεντακάναλο (ή έστω τρικάναλο) τελικό.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος δίνω ως παράδειγμα το παρακάτω δίλημμα:
ΥΑΜΑΗΑ RΧ-Α 3030 ή AV των 500 € και rotel RMB-1555 (5x120 Watt)?
Σαφώς και θα προτιμήσεις αυτόν δεν το συζητώ. Τα 30 τ.μ. είναι ένα φυσιολογικό δωμάτιο, ας μην είμαστε υπερβολικοί, δεν χρειάζονται τα watts ενός συναυλιακού χώρου για να καλυφθεί. Με εναν AV των 500€ ΔΕΝ υπάρχει καμμία απολύτως πιθανότητα να ακούσεις μουσική έστω αξιοπρεπώς.
Με τον Aventage 3030 δεν θα χρειαστείς δικάναλο ενισχυτή. Θα σε καλύψει απόλυτα και από πλευράς ποιότητας ήχου στις μουσικές ακροάσεις σου.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Σαφώς και θα προτιμήσεις αυτόν δεν το συζητώ. Τα 30 τ.μ. είναι ένα φυσιολογικό δωμάτιο, ας μην είμαστε υπερβολικοί, δεν χρειάζονται τα watts ενός συναυλιακού χώρου για να καλυφθεί. Με εναν AV των 500€ ΔΕΝ υπάρχει καμμία απολύτως πιθανότητα να ακούσεις μουσική έστω αξιοπρεπώς.
Με τον Aventage 3030 δεν θα χρειαστείς δικάναλο ενισχυτή. Θα σε καλύψει απόλυτα και από πλευράς ποιότητας ήχου στις μουσικές ακροάσεις σου.
Ευχαριστώ. Και εγώ το ίδιο πιστεύω.
Για τον 2030 έχεις την ίδια άποψη δηλ. Ότι καλύπτει επαρκώς και τις μουσικές ακροάσεις?
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Ευχαριστώ. Και εγώ το ίδιο πιστεύω.
Για τον 2030 έχεις την ίδια άποψη δηλ. Ότι καλύπτει επαρκώς και τις μουσικές ακροάσεις?
Ναι, επί της ουσίας είναι σχεδόν το ίδιο μηχάνημα, οπότε εάν η διαφορά τιμής είναι σημαντική τότε ο 2030 είναι πιο value for money από τον μεγάλο αδερφό του.
Πάντως από όσους AV έχω ακούσει αυτή η καινούργια σειρά Aventage έχει σαφώς την καλύτερη ποιότητα ήχου σε μουσική και μπορεί να σταθεί άνετα πλάϊ σε καλούς δικάναλους ενισχυτές χωρίς να υστερεί καθόλου.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
....Να 'μαι κι εγω.... Έχω το εξής δυομισίλλημα,

Εχω παραγγείλει τον Α2030 που θα έρθει την άλλη βδομάδα, ενω υπάρχει ο Α3030 ετοιμοπαράδοτος στα 600€ παραπάνω. Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να τον πάρω. Περα απο την χαρα ότι θα πάρω νεο μηχανάκι να παιζω απο τώρα, φυσικα.

Επισης το μισο παραπάνω στο διλλημα είναι ότι στα περιπου ιδια λεφτα με τον Α3030 μπορω να πάρω τον Cambridge Audio Azur 751R V2, αλλα μένει να αποσαφηνιστέι αν έχει HDMI Standby Pass-through, που για μένα είναι game breaker βασει της χρησης των μηχανημάτων μου στον χώρο μου.

Μεταξυ Azur & A3030 ποιος "κερδάει" (σε λόγια ελληνικά πάντα)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Στην ισοστάθμιση ο Υamaha λόγω της ευελιξίας που προσφέρει σε ρυθμίσεις αυτής,ειδικά στο subwoofer.
Σε όλα τ άλλα :idk:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Ωραίος ο Cambridge αλλά προσωπικά θα έπαιρνα τον μικρό Yamaha.



Τη διαφορά απο τον μεγάλο και το SVS φύλαξέ την για ηχεία ή ό,τι άλλο θέλεις να πάρεις αργότερα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ωραίος ο Cambridge αλλά προσωπικά θα έπαιρνα τον μικρό Yamaha.



Τη διαφορά απο τον μεγάλο και το SVS φύλαξέ την για ηχεία ή ό,τι άλλο θέλεις να πάρεις αργότερα.
Και ήλπιζα οτι θα εφτιαχνα 7 σελιδο thread πάλι...
άλλα ετσι το βλέπω κι εγω, απλα ρωτησα μηπως οντως αξιζε ο cambridge τόσο πολυ, γιατι θα εδινα περιπου 500-600€ παραπάνω.

Τεσπα, ευχαριστω! Yamaha a2030 λοιπόν και αν δεν μου αρέσει, υπαρχει κάποιο μέλος που τον χαλβαδίαζει καιρο!
 




Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
....Να 'μαι κι εγω.... Έχω το εξής δυομισίλλημα,

Εχω παραγγείλει τον Α2030 που θα έρθει την άλλη βδομάδα, ενω υπάρχει ο Α3030 ετοιμοπαράδοτος στα 600€ παραπάνω. Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να τον πάρω. Περα απο την χαρα ότι θα πάρω νεο μηχανάκι να παιζω απο τώρα, φυσικα.
Τα μηχανήματα είναι τόσο ίδια που μην σε απασχολεί... Κι εγώ αν έπαιρνα σήμερα μάλλον τον Α2030 θα διάλεγα ως πιο value for money από τον μεγάλο του αδερφό. Καλύτερα την διαφορά των χρημάτων να την δώσεις σε καλύτερα ηχεία, ώς σού πρότεινε και ο Zizik

Επισης το μισο παραπάνω στο διλλημα είναι ότι στα περιπου ιδια λεφτα με τον Α3030 μπορω να πάρω τον Cambridge Audio Azur 751R V2, αλλα μένει να αποσαφηνιστέι αν έχει HDMI Standby Pass-through, που για μένα είναι game breaker βασει της χρησης των μηχανημάτων μου στον χώρο μου.

Μεταξυ Azur & A3030 ποιος "κερδάει" (σε λόγια ελληνικά πάντα)
Καμμία απολύστως σχέση! Ο Yamaha υπερτερεί παντού. Και θα σε εκπλήξει ευχάριστα με την απόδοσή του στην μουσική. Γιατί για ταινίες δεν το συζητάμε...
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Και ήλπιζα οτι θα εφτιαχνα 7 σελιδο thread πάλι...
άλλα ετσι το βλέπω κι εγω, απλα ρωτησα μηπως οντως αξιζε ο cambridge τόσο πολυ, γιατι θα εδινα περιπου 500-600€ παραπάνω.

Τεσπα, ευχαριστω! Yamaha a2030 λοιπόν και αν δεν μου αρέσει, υπαρχει κάποιο μέλος που τον χαλβαδίαζει καιρο!
Προχώρα με τον 2030, και αν δε μείνεις ικανοποιημένος εδώ ειμαστε!
Δε θα σου ξεμείνει, μην ανυσηχεις:D
Πέρα από την πλάκα πάντως χλωμό να μην σε ικανοποιήσει. Μαζί με το pb-2000 είναι αχτύπητο value for money ντουέτο. Πολύ καλές αγορές, μπράβο.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Σε μία πρόσφατη επίσκεψη πριν μερικές μέρες στον ΝΑΚΑ, μου έδωσε τιμή για τον 1030 1200 υρώ και για τον 2030 γύρω στα 1400 ευρώ.

Για έναν χώρο 35-40 τετραγωνικών μέτρων, (και με ηχεία 8Ω κύρια, 8Ω surround + active sub) θα αρκουσε ο 1030 η ο 2030 θα ειναι καλύτερος γιατί έχει μερικα λίγα watt περισσότερα ;;; Αξίζει η διαφορά περίπου 200 ευρώ ;;;;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.133
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top