Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Όπως μπορεί να κάνει sex με μία πορνοστάρ και να περάσει καταπληκτικά χωρίς να ξέρει ούτε το πραγματικό της όνομα. Αν όμως περιμένει γούτσου-γούτσου και σχέση έκανε λάθος επιλογή. Αντίστοιχα, αν αυτός που θέλει μόνο καλό sex την πέσει σε κάποια που κοκκινίζει μόλις δει φιλί σε τούρκικο σήριαλ, τότε πάλι έχουμε λάθος.
Το ιδιο γραφω παραπανω. Δεν διαφωνουμε καπου.

Δεν βλέπω ταινίες για να ονειρευτώ μετά κοιτώντας τ' αστέρια ανάμεσα στα σύννεφα του φθινοπωρινού ουρανού.
Μπερδευεις τον ρομαντισμο.. με τον ρεαλισμο (οχι το αληθοφανής για να γινει το παραμυθι πιστευτο)

ισα ισα οι χασομερικες ταινιες τεχνης (οπως τις χαρακτηριζεις) -και φυσικα δεν ειναι ολες καλες- εχουν ως κοινο παρανομαστη τον ρεαλισμο -ο οποιος μπορει να εκφραστει με παρα πολλους τροπους και οχι κατα αναγκη με ενα συγκεκριμενο στυλ κινηματογραφισης-

Αντιθετως, οι αγαπημενες σου ταινιες σε μια προηγουμενη λιστα, χαρακτηριζονται απο το στοιχειο του escapism, και το ονειρικο στοιχειο.


Οπότε μην προσπαθείς να επαναλαμβάνεις την αξία της τέχνης του κινηματογράφου. Την ξέρω, αλλά δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου!
Είμαι ρηχός, είμαι κακός θεατής, είμαι κυνικός! Ναι! Και γουστάρω. Θέλω να είμαι όσο πιο μακριά γίνεται από τον κινηματογράφο/συναίσθημα.

Κι από δω και πέρα θα κράζω πιο έντονα τις χασομέρικες ταινίες τέχνης! :p
Αν πραγματικα την γνωριζες, αισθανοσουν δεν θα εγραφες τα παραπανω..
τουλαχιστον οχι με αυτον τον τροπο..

δεν διακρινεις κατι κοινο αναμεσα σε ενα κριτικο που κρίνει συμφωνα με το κινηματογραφικο είδος και τον τροπο γραφης και αποψεων σου; απλα σε διαφορετικα πεδια..
δεν ειναι τοσο η ελλειψη σεβασμου, οσο η κατανοηση.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.780
Reaction score
83.689
Μπερδευεις τον ρομαντισμο.. με τον ρεαλισμο (οχι το αληθοφανής για να γινει το παραμυθι πιστευτο)

ισα ισα οι χασομερικες ταινιες τεχνης (οπως τις χαρακτηριζεις) -και φυσικα δεν ειναι ολες καλες- εχουν ως κοινο παρανομαστη τον ρεαλισμο -ο οποιος μπορει να εκφραστει με παρα πολλους τροπους και οχι κατα αναγκη με ενα συγκεκριμενο στυλ κινηματογραφισης-

Αντιθετως, οι αγαπημενες σου ταινιες σε μια προηγουμενη λιστα, χαρακτηριζονται απο το στοιχειο του escapism, και το ονειρικο στοιχειο.
Να σου το αποσαφηνίσω λίγο καλύτερα.

Στη μιάμιση ώρα που κρατάει μία ταινία θέλω να δω κάτι που δεν έχει σχέση με την καθημερινότητα, ή αν έχει, να είναι υπερβολική στην παρουσίαση. Και φυσικά ασχολούμαι με ταινίες αυστηρά αμερικάνικης παραγωγής!
Ιστορίες με κουτσούς, στραβούς, ζαβούς, ερωτευμένους, πληγωμένους, καταπιεσμένους κλπ δεν μ' ενδιαφέρουν καθόλου.

Όταν όμως τελειώσει η ταινία κάνω delete. Δεν ξανασχολούμαι. Άντε να γράψω μία μικρή άποψη στο φόρουμ κι αυτό ήταν. Ακόμα κι αν υπήρχε κάτι που σηκώνει συζήτηση δεν θα την κάνω εγώ.

Οπότε το "όνειρο" κρατάει όσο και η ταινία ακριβώς. Πριν και μετά επικρατεί άκρατος ρεαλισμός.



δεν διακρινεις κατι κοινο αναμεσα σε ενα κριτικο που κρίνει συμφωνα με το κινηματογραφικο είδος και τον τροπο γραφης και αποψεων σου; απλα σε διαφορετικα πεδια..
δεν ειναι τοσο η ελλειψη σεβασμου, οσο η κατανοηση.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ γράφω για χαβαλέ και ο κριτικός σοβαρολογεί. Και το κάνει και με ύφος. Άσε που αυτός που είναι κριτικός ανήκει 99.9% στην κατηγορία ανθρώπων που αντιπαθώ ως προς τον τρόπο σκέψης στη ζωή γενικά.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.582
Reaction score
30.993
Και νομιζα οτι ειμαι ο μονος ρηχος και της εβδομης τεχνης απαιδευτος :redface:
Τελικα πρεπει να ειμαι ο n 2 ..........:sneaky:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.688





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.954
Reaction score
41.235
Singin' in the Rain (1952)
Δύο πράγματα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση.
Το πολύπλευρο ταλέντο των ηθοποιών, ερμηνεία, χορός, τραγούδι. Έχω την αίσθηση ότι πλέον είναι πιο flat οι σημερινοί ηθοποιοί, λιγότερο performers.
Το άλλο είναι ένα συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα χωρίς όμως να έχω πλήρη στοιχεία. Πιστεύω ότι αυτή η ταινία του '52 αποτέλεσε τη συνταγή που ακολούθησαν οι ελληνικές ταινίες με έντονο το μουσικοχορευτικό στοιχείο εποχής 60-70, νομίζω οι περισσότερες του Δαλιανίδη, τόσο όμοια στησίματα στις σκηνές δεν μπορεί να είναι σύμπτωση.
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα....:cautious: :rolleyes:

ούτε για αστείο να ξαναπάρω στα σοβαρά την βαθμολογία σας....:tongue: :laugh:
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Jack Ryan: Shadow Recruit (2014)



Χθες είδα αυτό....ένας βαρετός υπερπράκτορας που τα κάνει όλα και συμφέρει, από αναλυτής χρηματιστηρίου μέχρι και σκοτώστρα γιγαντόσωμων... εντέλει η κρίση στο Χόλιγουντ είναι σοβαρή....προς αποφυγή και δεν έχει τίποτα να σας προσφέρει!
Συμφωνώ απολύτως. Φτηνή αμερικανιά. Κ' είχα τον Κέννεθ Μπράνα για σοβαρό άτομο, αλλά είναι και το μεροκάματο βλέπεις...
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αυτές τις μέρες είδα....

Γενική Υπόθεση:
Έτος 2022, το κράτος των ΗΠΑ επιτρέπει κάθε έγκλημα για μία συγκεκριμένη ημέρα και για 12 ώρες... η λεγόμενη "ΚΆΘΑΡΣΗ"... Πρέπει να είναι επηρεασμένα σαν ιδέα (και μόνο) από το Γιαπωνέζικο Battle Royal.

The Purge (2013)

Υπόθεση: Στο «The Purge» παρακολουθούμε την προσπάθεια μιας πλούσιας οικογένειας να επιβιώσει από μια συμμορία αιμοσταγών εισβολέων οι οποίοι πολιορκούν την οικία τους στο ανωτέρω χρονικό διάστημα με αφορμή το καταφύγιο που προσφέρει η οικογένεια σε ένα υποψήφιο θύμα των εισβολέων....

Αρκετά μέτριο έως βαρετό με πολλά εσωτερικά πλάνα.....

The Purge: Anarchy (2014)


Υπόθεση: Το «The Purge: Anarchy» επικεντρώνεται σε μια ομάδα ανθρώπων που συναντήθηκαν τυχαία τη νύχτα της ετήσιας «Κάθαρσης» στους δρόμους του Los Angeles και προσπαθούν να επιβιώσουν από την προβλεπόμενη αιματοχυσία......

Το σίκουελ καλύτερο από το πρώτο με περισσότερη δράση / αγωνία και μάλιστα με εξωτερικά πλάνα...
Εάν σας αρέσει το στόρι προτιμήστε αυτό..., ακόμα και οι μάσκες που φόραγαν οι συμμορίες ήταν καλύτερες....!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εάν σας αρέσουν οι ταινίες δράσης με "καρατέγκα", εδώ θα βρείτε ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει το τελευταίο διάστημα, δηλαδή πολύ καλή για το είδος που υπηρετεί!

The Raid 2: Berandal



Υπόθεση: Ο αστυνόμος Ραμά γίνεται μυστικός και διεισδύει στο αδίστακτο συνδικάτο εγκλήματος της Τζακάρτα, Ο σκοπός του είναι διπλός: να προστατεύσει την οικογένεια του, αλλά και να ξεσκεπάσει τη διαφθορά μέσα στο ίδιο το αστυνομικό σώμα.....

Στα υπέρ της:
Γρήγορη σκηνοθεσία στο περισσότερο μέρος της ταινίας και ωραία χρωματική ατμόσφαιρα.
Άφθονο ξύλο με νέες γενιάς "φιγούρες" (και όχι του τύπου αεροπλανικά σαν σούπερμαν...)
Ρεαλιστικές σκηνές βίας με ολίγον σπλάτερ (δηλαδή δεν κάνει για προβολή με όλη την οικογένεια)
Αληθοφανή ήχο, ακόμα θυμάμαι την ήχο πρόσκρουσης κεφαλιών πάνω σε μέταλλα - τοίχους κλπ.

Στα κατά της:
Η χιλιοειπωμένη ιστορία.... δηλαδή το σενάριο!
Δεν είχε σκηνές σέξ, δηλαδή δεν θα δείτε γυμνές Ασιάτισες που κόβουν την ανάσα.... και άλλα τέτοια κόλπα!
 
Last edited:




Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205


4/10,ταινία για μία φορά.Όπως το περίμενα δηλαδή,2-3 αστείες σκηνές και αυτό είναι όλο.
Πλάκα είχε η σκηνή που μιλούσαν για τον Ρ. Ντενίρο...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.954
Reaction score
41.235
Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να βρω υπότιτλους χθες το βράδυ και το έριξα σε ένα ελληνικό, καλό ήταν, κυρίως η ιστορία με εντυπωσίασε που δεν την ήξερα, νομίζω είναι καλό να τα βλέπουμε και αυτά έστω και μόνο με το μάτι της ιστοριογραφίας για να μην ξεχνάμε που ήμασταν και πως φτάσαμε εδώ. Βοηθάει στο να κατανοούμε τον κόσμο μας καλύτερα.
Νύφες (2004), 7/10
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.211
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top