Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Καλό θα είναι να αναφέρεις ότι οι εντυπώσεις σου βασίζονται σε ακροάσεις στο δικό σου σύστημα-χώρο και στα δικά σου κριτήρια.

Εμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνώ κάθετα γιατί με τα δικά μου κριτήρια και στο δικό μου σύστημα-χώρο, συμβαίνει το αντίθετο.
Τα βινύλια και τα cd ακούγονται πολύ κοντά, με μικρή υπεροχή άλλοτε του βινυλίου κι άλλοτε του CD κι ας έχω δώσει τα τριπλά χρήματα για το vinyl rig. Δεν είναι κραυγαλέες οι διαφορές και κανονικά δεν θα πρέπει η ίδια παραγωγη σε βινύλιο ή Cd να ακούγεται διαφορετικά η μία από την άλλη.
Έτσι κι αλλιώς το βινύλιο είναι παρωχημένο μέσο και υπάρχει ένα hype για να κονομάνε οι εταιρείες σε βάρος των αδαών με τσιτάτα όπως ζεστασιά, αναλογικός ήχος κλπ γραφικά που δεν ισχύουν.
Οι καλές λάμπες και τα καλά τρανσίστορς δεν διαφέρουν και πολύ στον ήχο τους, όπως οι κακές λάμπες που είναι θολές και γλυκερές και τα κακά τρανσίστορς που είναι σκληρά και κλινικά.
Βέβαια ακούω από τρανσίστορ γιατί οι λάμπες αδυνατούν να δώσουν τα δυναμικά τον όγκο και το μεγαλείο μιας φιλαρμονικής ορχήστρας, ειδικά η ολιγόβατη 300B που είναι ανεπαρκής και έχει περιορισμένο ρεπερτόριο που μπορεί ν' αναπαράγει με αξιοπρέπεια.
Τίποτα βέβαια δεν φτάνει την ζωντανή παράσταση. Κακά τα ψέμματα, όταν συγκριθούν αυτά τα δύο, όλα τα μηχανήματα κοκκινίζουν από ντροπή.

Δε θα μιλήσω για ΜΜ vs MC προς το παρόν.
Καλέ μου φίλε, δυσκολεύομαι ειλικρινά να σε παρακολουθήσω... Όταν γράφω εντυπώσεις αναφέρομαι στο δικό μου σύστημα και με τα δικά μου κριτήρια-θα μπορούσα να αναφέρομαι στα δικά σου; Και βεβαίως σου "επιτρέπω" να διαφωνείς - αλίμονο! - αλλά δημιουργείς απορίες. Αν, όπως λες, "το βινύλιο είναι παρωχημένο μέσο (δεν είναι!) και κονομάνε οι εταιρείες σε βάρος αδαών με τσιτάτα όπως ζεστασιά, αναλογικός ήχος κλπ γραφικά που δεν ισχύουν" τότε γιατί ξόδεψες χρήματα για αναλογική αναπαραγωγή; Κι αυτά που ακούμε οι άλλοι είναι ακουστικές ψευδαισθήσεις; Θες να είναι παραμορφώσεις; αρμονικές; "θόρυβος"; Μαζί σου! Αλλά τι ομορφιά, ε! Σαν να είσαι μέσα στο Cotton Club!!! Λες ακόμα ότι "Οι λάμπες αδυνατούν να δώσουν τον όγκο και το μεγαλείο μιας φιλαρμονικής ορχήστρας, ειδικά η ολιγόβατη 300Β κλπ κλπ". Μα μόνο φιλαρμονικές ακούμε; Τα ηχεία μου είναι 96db ευαισθησίας και χρησιμοποιώ την 300B για φωνή και 1-2 όργανα, τζαζ κλπ. Για πιο απαιτητικές καταστάσεις έχω άλλους δυο ενισχυτές (δες παραπάνω) επειδή δεν πιστεύω ότι ΕΝΑΣ ενισχυτής τα κάνει όλα!!! Κατά τα λοιπά, SET 300B υψηλού επιπέδου είναι ασύγκριτα με την κατάλληλη μουσικά και, βέβαια, τα κατάλληλα ηχεία... Τέλος, η ζωντανή παράσταση δεν είναι πανάκεια αλλά αν είναι σωστή ασφαλώς υπερέχει. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με τη συζήτησή μας; Τα κατάφερες να με μπερδέψεις!!!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ξόδεψα χρήματα γιατί είμαι κάποιας ηλικίας κι έχω δίσκους αρκετούς, εποχής προ CD, και θέλω να τους ακούω. Νέες παραγωγές και επανεκδόσεις παλιών δεν αγοράζω σε βινύλιο. Αρκετά λάθη έκανα.
ΒΤW Δεν είναι αναλογική η αναπαραγωγή δίσκων που είναι φτιαγμένα από ψηφιακά masters.
Τώρα αν έχεις 2-3 συστήματα για να ακους μουσική ένα για κάθε είδος, είσαι τυχερός.
Για μένα η ζωντανη παράσταση είναι μέτρο σύγκρισης και κριτήριο επιλογής.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Γιατί ωραία μπορεί να είναι η MC αλλά όταν συμπληρωθούν καμμιά 200αριά ώρες παιξίματος τι γίνεται; Στείλε την στο εργοστάσιο για αλλαγή διαμαντιού. Με τι κόστος και σε πόσο χρόνο; Και αν υπάρχει ακόμα το εργοστάσιο...
Μηπως εχασες καποιο μηδενικο?
Για να μην δημιουργουνται εσφαλμενες εντυπωσεις...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μηπως εχασες καποιο μηδενικο?
Για να μην δημιουργουνται εσφαλμενες εντυπωσεις...
Κατά τα άλλα εσύ βρήκες "ντράιβερς" καλούς για την MC....:) βρε ούτε ένας σας (ακόμα και ο Anton τους ψάχνει) να μην έχει βρει τους καλύτερους....:prankster:

ΥΓ. Χρήστο, ξέρεις ότι ο Kronos audio βρίσκεται στην μεγαλόνησο αυτές τις μέρες....;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Υπερβολές. Στέλνεις την χαλασμένη MC στο εργοστάσιο και αγοράζεις καινούργια με έκπτωση. Υπάρχουν και ΜΜ που δεν αλλάζει η βελόνα. Και άλλες όπου η ανταλλακτική βελόνα κοστίζει πάνω από το μισό της αξίας της κεφαλής
Η παραλαβή καινούργιας MC κεφαλής με έκπτωση είναι απάτη στις περισσότερες εταιρίες. Πρόσφατα ρώτησα στην Κινοτεχνική για μία Denon DL-304 και αφού μου είπαν ότι δεν γίνεται να σταλλεί στο εργοστάσιο για να αλλάξει βελόνα, μου είπαν ότι μου κάνουν μιά καλή έκπτωση για αγορά καινούργιας.
Η τιμή που μου έδωσαν ήταν 540 ευρώ, όσο την έβρισκα καινούργια στο Skroutz χωρίς να δώσω την κεφαλή μου. Το αποτέλεσμα ήταν να την χαρίσω σε έναν φίλο.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η παραλαβή καινούργιας MC κεφαλής με έκπτωση είναι απάτη στις περισσότερες εταιρίες. Πρόσφατα ρώτησα στην Κινοτεχνική για μία Denon DL-304 και αφού μου είπαν ότι δεν γίνεται να σταλλεί στο εργοστάσιο για να αλλάξει βελόνα, μου είπαν ότι μου κάνουν μιά καλή έκπτωση για αγορά καινούργιας.
Η τιμή που μου έδωσαν ήταν 540 ευρώ, όσο την έβρισκα καινούργια στο Skroutz χωρίς να δώσω την κεφαλή μου. Το αποτέλεσμα ήταν να την χαρίσω σε έναν φίλο.
Αυτή είναι η πολιτική της αντιπροσωπείας ή της Denon ? Δε έστελνες email στην Denon να ρωτήσεις σχετικά?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εμένα στο παρελθόν μου είχαν κάνει σαφώς καλύτερη έκπτωση , σε αντίστοιχη περίπτωση.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Αυτή είναι η πολιτική της αντιπροσωπείας ή της Denon ? Δε έστελνες email στην Denon να ρωτήσεις σχετικά?
Προσπάθησα να βρω mail για να επικοινωνήσω κατευθείαν, αλλά στάθηκε αδύνατο. Σε κατευθύνει πάντα στην εδώ αντιπροσωπεία.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Οσο για την υπεροχή των mm έναντι των mc νομίζω ότι οι νόμοι του ηλεκτρισμού εξηγούν επαρκώς το γιατί οι mc είναι ταχύτερες απο τις mm, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Σε αντίστοιχη περίπτωση για Denon 304 προ έτους περίπου, στην Κινοτεχνική μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει καμμία έκπτωση. Αν πάντως κάποιος ανακαλύψει κάτι ενδιαφέρον γύρω από το θέμα αξιοποίησης των κεφαλών αυτών (υπάρχουν βέβαια και οι ιδέες τύπου Soundsmith, αλλά κοστίζουν αρκετά), ας μας ενημερώσει. Όσο για την κλασική διαμάχη MC-MM, κλίνω προς την άποψη του φίλου Μπιτς υπέρ των δεύτερων, επειδή υπερτερούν σε θέματα κόστους-οφέλους.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Δεν εχω βρει εμπορο που να κανει εκπτωση σε αγορα νεας MC με την προσκόμιση της παλαιας, ούτε κατα την χρυση εποχη του ΧΑΙ ΦΑΙ στα τέλη της 10ετιας του 80. Αναβελώνωση γινεται μεσω διαδυκτιου και εν γενει είναι ακριβή. Οι κεφαλές MM προσφερουν δυνατοτητα αλλαγης βελόνας , μονο που αυτη κοστίζει περι το 80% της τιμης της κεφαλής. Οπότε τα πράγματα δεν είναι τοσο δραματικά. Τελος υπαρχουν και MC με ανταλακτική βελονα [εχω μια τετοια και δεν την αλλάζω με τίποτα]
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Στις υψηλές συχνότητες, πάνω από τα 10-12.000 Hz, υπάρχει πρόβλημα ακοής στο σύνολο σχεδόν των ανθρώπων ηλικίας πάνω από τα 45-50. Χρειάζονται όλο και ...περισσότερα db για να ακούσεις!!! Αν λοιπόν η υπεροχή μιας MC εμφανίζεται σε συχνότητες "τρελές" δηλ πάνω από 14-15000 Hz, ποιος νοιάζεται! Δεν πρέπει, νομίζω, να ξεχνάμε ότι ακούμε μουσική και όχι πίνακες με τεχνικά χαρακτηριστικά.
Δυστυχώς στον βινυλιακό κόσμο τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που θα χαρακτηρίσουν και το τι ποιότητας μουσική θα ακούσουμε.
Ξεχνάμε ότι το βινύλιο τυπώνεται με βάση τεχνικών χαρακτηριστικών. Ξεχνάμε ότι η εξαγωγή της πληροφορίας είναι βασισμένη στην αντιστροφή της εγγραφής πληροφορίας.
Οταν λοιπόν θέλουμε να ακούσουμε την πλησιέστερη προσέγγιση αυτού που γράφτηκε στο βινύλιο (ανεξάρτητα παραγωγής, mastering, μας αρέσει δεν μας αρέσει) είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε κατά πόδας τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να είμαστε όσο πλησιέστερα γίνεται.

Αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ηλεκτρικά, μηχανικά και τόσο απόλυτα που κάθε απόκλιση συνεπάγεται και απόκλιση από την αρχική εγγεγραμμένη πληροφορία.

Οσο αφορά την σχέση απόδοσης/τιμής μεταξύ ΜΜ και MC νομίζω ότι δεν υπάρχει αντίρρηση.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μεθοδολογικά νομίζω ότι ο συλλογισμός και η περιγραφή σας πάσχουν από το γνωστό και λίαν διαδεδομένο πρόβλημα της σύνδεσης αιτίου-αιτιατού. Η MC, όπως έγραψα κι εγώ, υπερτερεί στις υψηλές συχνότητες, υστερεί φανερά στα μπάσα και δεν υπερτερεί στις μεσαίες, όπου η ΜΜ είναι πιο "λαμπάτη", πιο "ζεστή", λιγότερο "κλινική". Αυτή η αξιολόγηση, στην οποία αρκετοί συμφωνούν, είναι ακουστική και άρα καίρια όταν μιλάμε για μουσική!..
"Αυτή η αξιολόγηση, στην οποία αρκετοί συμφωνούν".... και πολλοι διαφωνουν όμως...
"είναι ακουστική" αρα υποκειμενική.
"και αρα καιρια αφου μιλαμε για μουσική" ναι μονο που εδώ μιλαμε για μουσικη ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ και μαλιστα προσπαθουμε για πιστή μουσικη αναπαραγωγή, αρα μαλλον η αξιολογηση είναι Ακαιρη.

μου αρεσει ο τροπος που γραφεις γιατι ξερεις τι θελεις και πως να το πετυχεις.
το λαθος που κανεις είναι ότι προσπαθεις να πεισεις και αλλους για αυτό.
και μονο ενας ενισχυτης με παραμορφώσεις μεγαλύτερες από καποια ηχεια (wavac) αρκει για να κανει κάθε προσπαθεια σύγκρισης απολυτα αναξιοπιστη για τους λοιπους.
εσενα σου αρεσει, καλα κανεις και το γραφεις.
αμα όμως ξεκινήσουμε από τα βασικα.....πχ εχουν ποιο "σφιχτό μπασσο" οι mm ή το roll of ψηλα το "φουσκωνει?"
(εγω την ξερω την απαντηση.... το ψαξιμο εχει ενδιαφερον)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ηλεκτρικά, μηχανικά και τόσο απόλυτα που κάθε απόκλιση συνεπάγεται και απόκλιση από την αρχική εγγεγραμμένη πληροφορία.
.
και η μουσικοτητα...Γιωργο την ξεχασες...

Το αποτέλεσμα πάντα εξαρτάται από το ζητούμενο! Η βιβλιογραφία είναι σαφώς υπέρ του καλύτερου, πιο σφιχτού και στακάτου μπάσου των ΜΜ - είναι άλλωστε ενα από τα συγκριτικά τους πλεονεκτήματα,
ενδιαφερον θεμα,
να κατι σημαντικο για συζητηση...
να δουμε βιβλιογραφία?
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
Τα προτερηματα των mc εναντι των mm αφορουν μονο τα lo μοντελα οπου πραγματι χρησιμοποιουν πολυ μικρα πηνια και οι παραμορφωσεις ειναι μικροτερες,τα ho μοντελα απλα χρησιμοποιουν αλλη αρχη λειτουργιας συν οτι τα μεγαλυτερα και βαρυτερα πηνια βρισκονται πανω στη βελονα με οτι αυτο συνεπαγεται για την κινηση της.
Το θεμα που προκυπτει για τις lo ειναι οτι πως να εκμεταλευτουμε χωρις απωλειες την "καθαρη" τους εξοδο οταν το σημα για να ενισχυθει καταλληλα πρεπει αναγκαστικα να περασει απο αλλα μεγαλα πηνια με πυρηνες πριν φτασει στο ενεργο σταδιο???
Ειναι σαν την σκεψη γυρω απ τα λαμπατα και τη χρηση τοσου τυλιγμενου συρματος πριν τα ηχεια μας...
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
και η μουσικοτητα...Γιωργο την ξεχασες...
Και η μουσικότητα (λέγε με αρμονικές) εκεί είναι. Μέσα στην ενδοδιαμόρφωση, μέσα στο αυλάκι σαν τεχνικό χαρακτηριστικό :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
[...] Γιατί ωραία μπορεί να είναι η MC αλλά όταν συμπληρωθούν καμμιά 200αριά ώρες παιξίματος τι γίνεται; Στείλε την στο εργοστάσιο για αλλαγή διαμαντιού. Με τι κόστος και σε πόσο χρόνο; Και αν υπάρχει ακόμα το εργοστάσιο... ;)[...]
Πάντως, θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση στο πιο κάτω ερώτημα:

Μηπως εχασες καποιο μηδενικο; Για να μην δημιουργουνται εσφαλμενες εντυπωσεις...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Οι κεφαλές MM προσφερουν δυνατοτητα αλλαγης βελόνας , μονο που αυτη κοστίζει περι το 80% της τιμης της κεφαλής. Οπότε τα πράγματα δεν είναι τοσο δραματικά.
Κοιτάω τον τιμοκατάλογο της ελληνικής αντιπροσωπίας της Audio Technica και βλέπω ότι οι ανταλλακτικές βελόνες κοστίζουν περίπου το 60% με 70% της τιμής της αντίστοιχης κεφαλής για την οποία προορίζονται.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δεν υπάρχει κάποιο γενικό όριο ωρών λειτουργίας.
Ο κάθε κατασκευαστής αναφέρει πχ τις ώρες στρωσίματος της κεφαλής αλλά σπανίως αναφέρει την διάρκεια. Αμα τον ρωτήσεις όμως θα γνωρίζει.
Γενικά όταν ακούσεις θόρυβο επιφάνειας έχει φτάσει στο τέλος της η ακίδα.

Εξαρτάτε φυσικά από το σχήμα της ακίδας, υλικό, εφαρμογή βάρους κτλ, αλλά μάλλον πριν μείνεις από ακίδα θα έχεις μείνει από ανάρτηση ή στέλεχος ίσως και λόγο "ατυχήματος"
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top