Μια απλή ερώτηση


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
το ξερω οτι το καλωδιο ειναι "καυτο" :focus: θεμα και δεν πρεπει να το ακουμπω ,αλλα επειδη ελυσα :gotcha: ολα τ' αλλα θεματα μου ,ειπα να μελετησω λιγακι ... θενκιου ! παω για διαβασμα :lolsign:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα σε ολους ,
επανερχομαι με μια ακομα απλη ερωτηση ... θελω να μετακινησω τα μηχανηματα απο ... απεναντι και να τα φερω διπλα μου , θα χρειαστω interconnect μηκους 5 μετρων αναμμεσα στον προ και τον τελικο ... ειναι αυτο το μηκος αποδεκτο ?
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πιστεύω μπορείς αλλά καλύτερα αν εχεις xlr σύνδεση για να εισαι ήσυχος.
απο τη μερια του τελικου υπαρχει xlr ,αλλα απο τη μερια του προ δεν ... τι προβληματα αραγε μπορει να δημιουργηθουν απο ενα τετοιου μηκους interconnect ?
 

don

Μηνύματα
194
Reaction score
33
Λένε ότι η rca σύνδεση σε μεγαλύτερα μήκη μπορεί να "τραξήξει" κάποιους θορύβους από ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Συνήθως, μετά τα 3μ οι κατασκευαστές συστήνουν την xlr σύνδεση.
Αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με τη γείωση που διαθέτει σαν έξτρα αγωγό το xlr.
Οι πιο κατέχοντες επί του θέματος μπορούν να στο τεκμηριώσουν περισσότερο.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Καλησπερα σε ολους ,
επανερχομαι με μια ακομα απλη ερωτηση ... θελω να μετακινησω τα μηχανηματα απο ... απεναντι και να τα φερω διπλα μου , θα χρειαστω interconnect μηκους 5 μετρων αναμμεσα στον προ και τον τελικο ... ειναι αυτο το μηκος αποδεκτο ?
Αν θυμάμαι καλά κάτι σχεδιαγράμματα που είχες ανεβάσει, δεν χρειάζεσαι xlr. Ο μόνος κίνδυνος για το rca είναι ...να μη σφραγίζει καλά η μπαλκονόπορτα και να πουντιάσει!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να 'μαι παλι ... με καινουργια προβληματα ...
εβαλα λοιπον το MF x-10D μου αναμεσα στον προ (Audiolab 8000Α - ο ολοκληρωμενος) και τον τελικο ( Parasound A23 ), ενω πριν το ειχα αναμεσα στο dac και τον προ κι εχω την εντυπωση πως ζωντανεψε το συστημα ( μου αρεσει περισσοτερο) .
Το θεμα ειναι πως το βαρελακι εγινε πολυ ευαισθητο , δηλαδη χτυπωντας το ελαφρα η' ξυνωντας το με το νυχι (ελαφρα) βγαινει απο τα ηχεια ο αντιστοιχος θορυβος ,επισης ανοιγοκλεινωντας το cd player (καθοταν πανω του - τωρα του αλλαξα θεση )ακουγεται ο θορυβος του μηχανισμου κι ολοι αυτοι οι ηχοι εχουν ενα χαρακτηρα "κουδουνιστο" ειναι η λεξη που μου 'ρχεται .
Επισης απο το ενα καναλι, βγαινει απο το twiter ενα υψισυχνο "πι - πι - πι" η ενταση του οποιου δεν αυξανεται με το ανεβασμα της εντασης και το οποιο μου 'ρχεται απο το pc διοτι μολις το σβηνω σταματα.
Επισης ακουω ολους τους διακοπτες του σπιτιου οταν ανοιγοκλεινουν.
Μπορει καποιος να μου πει τι συνβαινει και πως μπορω να τ' αντιμετωπισω ολα αυτα ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλημερα
Να 'μαι παλι ... με καινουργια προβληματα ...
εβαλα λοιπον το MF x-10D μου αναμεσα στον προ (Audiolab 8000Α - ο ολοκληρωμενος) και τον τελικο ( Parasound A23 ), ενω πριν το ειχα αναμεσα στο dac και τον προ κι εχω την εντυπωση πως ζωντανεψε το συστημα ( μου αρεσει περισσοτερο) .
Το θεμα ειναι πως το βαρελακι εγινε πολυ ευαισθητο , δηλαδη χτυπωντας το ελαφρα η' ξυνωντας το με το νυχι (ελαφρα) βγαινει απο τα ηχεια ο αντιστοιχος θορυβος ,επισης ανοιγοκλεινωντας το cd player (καθοταν πανω του - τωρα του αλλαξα θεση )ακουγεται ο θορυβος του μηχανισμου κι ολοι αυτοι οι ηχοι εχουν ενα χαρακτηρα "κουδουνιστο" ειναι η λεξη που μου 'ρχεται .
Επισης απο το ενα καναλι, βγαινει απο το twiter ενα υψισυχνο "πι - πι - πι" η ενταση του οποιου δεν αυξανεται με το ανεβασμα της εντασης και το οποιο μου 'ρχεται απο το pc διοτι μολις το σβηνω σταματα.
Επισης ακουω ολους τους διακοπτες του σπιτιου οταν ανοιγοκλεινουν.
Μπορει καποιος να μου πει τι συνβαινει και πως μπορω να τ' αντιμετωπισω ολα αυτα ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Το θεμα με το "πι-πι-πι" λυθηκε συνδεοντας τη γειωση του x-10D (που βιδωνοταν πανω στο σασι του) με το σασι του υπολογιστη.
Καμμια ιδεα για τα υπολοιπα ?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να 'μαι παλι ... με καινουργια προβληματα ...
εβαλα λοιπον το MF x-10D μου αναμεσα στον προ (Audiolab 8000Α - ο ολοκληρωμενος) και τον τελικο ( Parasound A23 ), ενω πριν το ειχα αναμεσα στο dac και τον προ κι εχω την εντυπωση πως ζωντανεψε το συστημα ( μου αρεσει περισσοτερο) .
Το θεμα ειναι πως το βαρελακι εγινε πολυ ευαισθητο , δηλαδη χτυπωντας το ελαφρα η' ξυνωντας το με το νυχι (ελαφρα) βγαινει απο τα ηχεια ο αντιστοιχος θορυβος ,επισης ανοιγοκλεινωντας το cd player (καθοταν πανω του - τωρα του αλλαξα θεση )ακουγεται ο θορυβος του μηχανισμου κι ολοι αυτοι οι ηχοι εχουν ενα χαρακτηρα "κουδουνιστο" ειναι η λεξη που μου 'ρχεται .
Επισης απο το ενα καναλι, βγαινει απο το twiter ενα υψισυχνο "πι - πι - πι" η ενταση του οποιου δεν αυξανεται με το ανεβασμα της εντασης και το οποιο μου 'ρχεται απο το pc διοτι μολις το σβηνω σταματα.
Επισης ακουω ολους τους διακοπτες του σπιτιου οταν ανοιγοκλεινουν.
Μπορει καποιος να μου πει τι συνβαινει και πως μπορω να τ' αντιμετωπισω ολα αυτα ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
απ .
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μηπως επειδη ο audiolab εχει
"PRE-AMP OUTPUT 707mV, Output impedance 600ohms. Maximum output greater than 7.76V RMS (+20dBm)."
ενω το βαρελακι διατεινεται πως εχει μiκροτερη απο 200 ohm και οδηγει πιο σωστα τον τελικο ?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να 'μαι παλι ... με καινουργια προβληματα ...
εβαλα λοιπον το MF x-10D μου αναμεσα στον προ (Audiolab 8000Α - ο ολοκληρωμενος) και τον τελικο ( Parasound A23 ), ενω πριν το ειχα αναμεσα στο dac και τον προ κι εχω την εντυπωση πως ζωντανεψε το συστημα ( μου αρεσει περισσοτερο) .
Το θεμα ειναι πως το βαρελακι εγινε πολυ ευαισθητο , δηλαδη χτυπωντας το ελαφρα η' ξυνωντας το με το νυχι (ελαφρα) βγαινει απο τα ηχεια ο αντιστοιχος θορυβος ,επισης ανοιγοκλεινωντας το cd player (καθοταν πανω του - τωρα του αλλαξα θεση )ακουγεται ο θορυβος του μηχανισμου κι ολοι αυτοι οι ηχοι εχουν ενα χαρακτηρα "κουδουνιστο" ειναι η λεξη που μου 'ρχεται .
Επισης απο το ενα καναλι, βγαινει απο το twiter ενα υψισυχνο "πι - πι - πι" η ενταση του οποιου δεν αυξανεται με το ανεβασμα της εντασης και το οποιο μου 'ρχεται απο το pc διοτι μολις το σβηνω σταματα.
Επισης ακουω ολους τους διακοπτες του σπιτιου οταν ανοιγοκλεινουν.
Μπορει καποιος να μου πει τι συνβαινει και πως μπορω να τ' αντιμετωπισω ολα αυτα ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
"Βάλε παράλληλα με την πρίζα από την οποία τροφοδοτούνται τα ηχητικά έναν πυκνωτή 1μF 630V, όχι λιγότερα. Αν δεν είσαι σίγουρος πώς να το κάνεις, αγόρασε ένα φις (προφανώς schuko) και έναν τέτοιο πυκνωτή από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, και ζήτησέ τους να στο φτιάξουν επί τόπου."
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
"Βάλε παράλληλα με την πρίζα από την οποία τροφοδοτούνται τα ηχητικά έναν πυκνωτή 1μF 630V, όχι λιγότερα. Αν δεν είσαι σίγουρος πώς να το κάνεις, αγόρασε ένα φις (προφανώς schuko) και έναν τέτοιο πυκνωτή από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, και ζήτησέ τους να στο φτιάξουν επί τόπου."
"Πάντως, αν σας κάνει τέτοια κόλπα το πλυντήριο ή το ψυγείο, βγάλτε το από το ρεύμα, βάλτε στην πρίζα του ένα διακλαδωτήρα (ταύ), ξαναβάλτε το στην πρίζα, σε μια από τις υποδοχές του διακλαδωτήρα, και σε μια άλλη υποδοχή του βάλτε ένα σκέτο φις, του οποίου οι ακροδέκτες θα είναι βραχυκυκλωμένοι με έναν πυκνωτή 100nF - 1μF στα 630V, και φυσικά οι ακροδέκτες του πυκνωτή που τυχόν θα είναι εκτεθειμένοι εκτός του σώματος του φις, πρέπει να είναι μονωμένοι καλά με πολλές στρώσεις μονωτικής ταινίας, ώστε να μην κινδυνεύετε από το ρεύμα της πρίζας."
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αυτο εδω ειναι το εμπορικο αντιστοιχο της παραπανω ιδεας ?
ωραιο site ... εχει και ανυψωτηρες καλωδιων και κατι πετρες αντιηλεκτρομαγνητικες ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.703
αυτο εδω ειναι το εμπορικο αντιστοιχο της παραπανω ιδεας ?
ωραιο site ... εχει και ανυψωτηρες καλωδιων και κατι πετρες αντιηλεκτρομαγνητικες ...
Ναι, κάτι τέτοιο είναι. Και σε high end τιμή... :D
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.819
Reaction score
95.116
$90 κι ο άλλος του προτείνει 0,61€ Τιναυτός ρε; :D
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.571
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top