Off Topic

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Φίλε ο τρόπος που γράφεις είναι πολύ εριστικός. Ούτε τα μηχανήματα που πέρασαν από τα χέρια μου ξέρεις ούτε του αρτζι. Εαν κάνεις αναζήτηση εδώ μέσα στο σαιτ θα βρεις πόσα είναι πραγματικά τα ρεύματα του susano και θα κατεβάσεις μούτρα ...
Λες να μην ξέρω τι έχω? Και να μην έχω ψάξει γι'αυτό πού ακούω, δεν είπα οτι είναι οτι δίνει ο κατασκευαστής αλλά οχι 60! Δηλαδή αν είναι 60 ο susano πόσο είναι η άλλη ενισχυτές που ανέφερα παραπάνω? Και αν γίνομαι εριστικός είναι γιατί βλέπω πολύ επιθετικότιτα λες και έχουμε κάτι να χωρίσουμε, όλοι την ίδια τρέλα έχουμε και αντί να λέμε ένα μπράβο για το οτι έχει ο καθένας, κοιτάμε να πού καμιά εξυπνάδα κ το τι πρέπει να κάνει, και να δείξουμε ότι εμείς έχουμε συστήματαρα και τα ξέρουμε όλα κ ότι είμαστε πολύ ψαγμένοι, δεν σκεφτόμαστε το τι θυσίες έχει κάνει κάποιος για να πάρει αυτό που έχει, ότι κ να έχει.
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Καταρχάς εσυ ζητήσες βοήθεια για το κεντρικό σου σχετικά με την ένταση .
Καθότι έχω και εγω b&w δεν ειναι τυχαίο αυτό που σου είπα .
Δεν σε κατακρίνα αντιθέτως προσπάθησα να σε βοηθήσω .
Τα b&w δυστηχως για να αποδώσουν αυτό που μπορούν θέλουν τελικό με ρεύματα .Αλλιώς ακούγονται αδεια σαν ντενεκες και δεν έχουν καθόλου βάθος ούτε εντάσεις .
Τουλαχιστον δοκίμασε να διπλοενισχησεις την τριάδα εμπρός με τον ενίσχυτη σου .
Εντελώς φιλικά και για τελευταία φορα καθότι δεν γουστάρω να νομίζεις οτι σε κατακρίνω για αυτό που έχεις καταφέρει να στησεις.

Επισης εαν θέλεις τραβά μπροστά τα ηχεία κανένα μετρο εαν μπορείς και μετέφερε το σαμπ κοντά στο κεντρικό δοκιμαστικά και εαν θέλεις λες και αν είδες διάφορα στην απόδοση του συστήματος σου προς το καλύτερο .

Over and out ...
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Τα watts σε ενισχυτες και ηχεια που δινουν οι κατασκευαστες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, ειναι πιο πολυ marketing. Να σου δωσω ενα παραδειγμα, οι τηλεορασεις εχουν συνηθως δυο ηχεια των 8 με 10 watts το καθενα, που σημαινει 16 με 20 watts συνολο, οταν παρακολουθεις τηλεοραση, εχεις την ενταση στο τερμα ? οχι ? γιατι αραγε, ειναι πολυ δυνατα ? ακους λοιπον σε φυσιολογικη ενταση για τ' αυτια σου. Σκεψου τωρα να εχεις ενα H/C 5.1, 7.1 κτλ ποσα watts πρεπει να μπορει να δωσει ο ενισχυτης οταν σε καποιο σημειο της ταινιας απαιτηθει. Ολα τα μηχανακια λοιπον ''παρε κοσμε'' μεχρι δηλαδη τα 2,5 - 3 χιλιαρικα ειναι για να παρεις μια πρωτη γευση του οικιακου κινηματογραφου, για περισσοτερα γουστα και γλεντια πρεπει να χωσεις λεφτα και ειναι ''πολλα τα λεφτα Αρη''. Ασε που χρειαζεσαι ειδικα διαμορφωμενο χωρο, με μονωσεις και τα σχετικα και οχι οπως οι περισσοτεροι τα βαζουν μεσα στα σαλονια, καθιστικα με επιπλα και καναπεδες. Γι' αυτο λοιπον μην αρπαζεστε, οταν ενα μηχανημα μπει στο εργαστηριο για μετρησεις, παντα λεει αλλα απ' αυτα που λεει ο κατασκευαστης, ειτε ειναι ενισχυτης, τηλεοραση, προβολεας,κτλ
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
255
http://audiovision.de/assets/images/Testarchiv/2010_01/Denon_ AVR-4810_Wertungskasten.png

διαβασε εκει που λεει BEWERTUNG στα κοκκινα, λεει πιο κατω για μετρηση 7.1 , 5.1 και στερεο.
Στο 7.1 λεει 32 watts ανα καναλι οταν ο κατασκευαστης λεει 180 !!!

Αλλο παραδειγμα
http://audiovision.de/assets/images/Testarchiv/2011-11/onk_amp_tx-nr5009_tab.png

εδω δινει σε 7.1 80 watts ανα καναλι

κι ενα τελευταιο
http://audiovision.de/assets/images/Testarchiv/2011-10/pio_SC-LX85_tab.png

εδω δινει 122 watts σε 7.1 ανα καναλι
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Καταρχάς εσυ ζητήσες βοήθεια για το κεντρικό σου σχετικά με την ένταση .
Καθότι έχω και εγω b&w δεν ειναι τυχαίο αυτό που σου είπα .
Δεν σε κατακρίνα αντιθέτως προσπάθησα να σε βοηθήσω .
Τα b&w δυστηχως για να αποδώσουν αυτό που μπορούν θέλουν τελικό με ρεύματα .Αλλιώς ακούγονται αδεια σαν ντενεκες και δεν έχουν καθόλου βάθος ούτε εντάσεις .
Τουλαχιστον δοκίμασε να διπλοενισχησεις την τριάδα εμπρός με τον ενίσχυτη σου .
Εντελώς φιλικά και για τελευταία φορα καθότι δεν γουστάρω να νομίζεις οτι σε κατακρίνω για αυτό που έχεις καταφέρει να στησεις.

Επισης εαν θέλεις τραβά μπροστά τα ηχεία κανένα μετρο εαν μπορείς και μετέφερε το σαμπ κοντά στο κεντρικό δοκιμαστικά και εαν θέλεις λες και αν είδες διάφορα στην απόδοση του συστήματος σου προς το καλύτερο .

Over and out ...
Δεν ζήτησα βοήθεια , και ευχαριστώ απλά αναφέρθηκα το θέμα του Zizik για το dts x, όταν είσαι σε διαμέρισμα κ έχεις θέμα είναι λίγο δύσκολο να δεις σωστά μια ταινία γιατί όταν βλέπεις μια ταινία π.χ μέχρι 50db σε σκηνή με πιστολίδι όταν θα έχει μόνο διάλογο θα είναι χαμηλά, οπότε το dts x θα βοηθήσει, αυτό είπα
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Δεν ζήτησα βοήθεια , και ευχαριστώ απλά αναφέρθηκα το θέμα του Zizik για το dts x, όταν είσαι σε διαμέρισμα κ έχεις θέμα είναι λίγο δύσκολο να δεις σωστά μια ταινία γιατί όταν βλέπεις μια ταινία π.χ μέχρι 50db σε σκηνή με πιστολίδι όταν θα έχει μόνο διάλογο θα είναι χαμηλά, οπότε το dts x θα βοηθήσει, αυτό είπα
Θα απαντήσω μετά για τα υπόλοιπα γιατί είμαι δουλειά και γράφω με διαλείμματα
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Καταρχάς εσυ ζητήσες βοήθεια για το κεντρικό σου σχετικά με την ένταση .
Καθότι έχω και εγω b&w δεν ειναι τυχαίο αυτό που σου είπα .
Δεν σε κατακρίνα αντιθέτως προσπάθησα να σε βοηθήσω .
Τα b&w δυστηχως για να αποδώσουν αυτό που μπορούν θέλουν τελικό με ρεύματα .Αλλιώς ακούγονται αδεια σαν ντενεκες και δεν έχουν καθόλου βάθος ούτε εντάσεις .
Τουλαχιστον δοκίμασε να διπλοενισχησεις την τριάδα εμπρός με τον ενίσχυτη σου .
Εντελώς φιλικά και για τελευταία φορα καθότι δεν γουστάρω να νομίζεις οτι σε κατακρίνω για αυτό που έχεις καταφέρει να στησεις.

Επισης εαν θέλεις τραβά μπροστά τα ηχεία κανένα μετρο εαν μπορείς και μετέφερε το σαμπ κοντά στο κεντρικό δοκιμαστικά και εαν θέλεις λες και αν είδες διάφορα στην απόδοση του συστήματος σου προς το καλύτερο .

Over and out ...
θέλω και εγώ να τα τραβήξω μπροστά αλλά δεν με παίρνει θα κλείσει ο χώρος και η είσοδος, δε το sub το έχω δοκιμάσει παντού εκεί παίζει καλύτερα κ το έχω βάλει διαγώνια όπως λέει κ ο κατασκευαστής
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
θέλω και εγώ να τα τραβήξω μπροστά αλλά δεν με παίρνει θα κλείσει ο χώρος και η είσοδος, δε το sub το έχω δοκιμάσει παντού εκεί παίζει καλύτερα κ το έχω βάλει διαγώνια όπως λέει κ ο κατασκευαστής
θέλω και εγώ να τα τραβήξω μπροστά αλλά δεν με παίρνει θα κλείσει ο χώρος και η είσοδος, δε το sub το έχω δοκιμάσει παντού εκεί παίζει καλύτερα κ το έχω βάλει διαγώνια όπως λέει κ ο κατασκευαστής
ήδη τα έχω διπλόενίσχυση
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
ο suzano ειναι κοντα στα 10 x 100 watts ανα καναλι καπου ειχα δει ενα τεστ ( στο εξωτερικο ) και εγραφε για 98 watts αν θυμαμαι καλα. Θα ψαξω να το βρω και θα το ανεβασω.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
o ζουζανος και καθε σουζανος , καλο θα ειναι να παει σε ενα τεχνικο να μετρηθει
και να δουμε φωτο απο την στιγμη της μετρησης,
οχι σε ολα τα καναλια (τα εχουμε ξαναπει)
αλλα στα 3 μπροστινα , εκει να δουμε τι κανει και με τι distortion......
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εχμμμ.!!!! :D

ο κυριος αυτος δουλευει ως προ και τελικος για οσους δεν γνωριζουν...




HT Lab Measures

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 199.4 watts
1% distortion at 267.3 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 198.6 watts
1% distortion N/A-Protection engaged
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
πιστευω τωρα να καταλαβες οτι δεν εχουμε 2009 = δεν εχω ονκιο εδω και 6 χρονια.....
τωρα να σου πω οτι το συστηματακι σου ειναι πολλες φορες πιο φτηνο απο τα καλωδια μου.......
ή θα σε στεναχωρησω αμα σου πω οτι κανουν 35 + χιλιαρικα.....(τα καλωδια)
Έχω έναν γνωστό που έχει συστηματική τον 120.000 Έυρ τα όποια 80.000 έχουν τα καλώδια μόνο , καλό, αλλά οι διαφορές με το δικό μου λίγες , δεν θα έδινα τόσα για καλώδια, πεταμένα λεφτά …. Όποτε δεν μου λέει κάτι. Τώρα μόνο και μόνο που κοκορεύεσαι το συστηματική σου χάνεις πολύ σε πόντους , να το έφτιαξες για πάρτυ σου κάλος και καλές προβολές, αλλά αν το έκανες για να το παίζεις ιστορία είσαι φάουλ , παντός έχεις γέλιο πραγματικά, γελώ πολύ μαζί σου, εγώ αν είχα δώσει 35+ χιλιάρικα για καλώδια θα ντρεπόμουν να το πω!! Εκτός από την αρρώστια που έχουμε, έχουμε γυναίκα και παΐδι όποτε και τόσα που δώσαμε καλά είναι! Να σε καλά ρε argi να γελάμε… I’ll be in touch
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
η αγορα καλωδιων ειναι για γελια οσαν Η/Μ...

ναι κανουν διαφορα αλλα σε κοστος τρελο οπως αναφερεται ειναι για κοροιδα κατεμε..

με ενα eq κανεις αριστα την ιδια δουλεια με μηδενικο κοστος :p:D
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
εχμμμ.!!!! :D

ο κυριος αυτος δουλευει ως προ και τελικος για οσους δεν γνωριζουν...




HT Lab Measures

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 199.4 watts
1% distortion at 267.3 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 198.6 watts
1% distortion N/A-Protection engaged
7000 χιλιάρικα μηχάνημα και να μην έχει ρεύματα??? Είναι όποιο δυνατός ολοκληρωμένος και με ξεχωριστό προ και τελικό, πεστα αδελφε!!
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
8-ohm loads, reaches 0.1 percent distortion at 200.2 watts and 1 percent distortion at 268.7 watts. Into 4 ohms, the amplifier reaches 0.1 percent distortion at 390.1 watts and 1 percent distortion at 523.4 watts.

Impressive!!! (2 channels)
Egw eixa auton gia ena diasthma
http://www.soundandvision.com/conte...805-av-receiver-ht-labs-measures-onkyo-tx-sr8
Στα δυο καναλια ειναι πολυ κοντα!
Στα 7 ειναι πισω...αλλα 80βαττς δεν ειναξ κ τιποτα! Στην πραξη ουτε 2δβ?
Λιγοτερο απο 1Κ εκανε καινουργιος
Αλλα τα σπεκς δεν ειναι το παν...
Κανονικα ηχεια κανονικο προγραμμα κανουν μεγαλη διαφορα... ο ροτελ 5χ120 που ειχα ειχε χειροτερα σπεκσ στο ιδιο σιτε και απλα ηταν καλυτεροσ στα 5.0 και στο 2 channel ηταν περιπου το ιδιο...ηχητικα...

(Στο γραφημα παντως το γονατο ειναι στα 150+ βαττς σε δυο καναλια)
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Αλλα παιζει ρολο και η ποιοτητα σε αυτα τα βαττς αλλο ονκυο αλλο σουσανο...
Αν και κλαςς Δ δεν μου εχουν αρεσει σε οτι εχω ακουσει σε φτηνη κατηγορια lx56-76 αλλα σε κατηγορια susano 8α ειναι πολυ καλυτερα, οαπο τις πρωτες γενιες εχουν βελτιωθει πολυ πια οι πιο
Bryston Bsst class d ειναι?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Έχω έναν γνωστό που έχει συστηματική τον 120.000 Έυρ τα όποια 80.000 έχουν τα καλώδια μόνο , καλό, αλλά οι διαφορές με το δικό μου λίγες , δεν θα έδινα τόσα για καλώδια, πεταμένα λεφτά …. Όποτε δεν μου λέει κάτι. Τώρα μόνο και μόνο που κοκορεύεσαι το συστηματική σου χάνεις πολύ σε πόντους , να το έφτιαξες για πάρτυ σου κάλος και καλές προβολές, αλλά αν το έκανες για να το παίζεις ιστορία είσαι φάουλ , παντός έχεις γέλιο πραγματικά, γελώ πολύ μαζί σου, εγώ αν είχα δώσει 35+ χιλιάρικα για καλώδια θα ντρεπόμουν να το πω!! Εκτός από την αρρώστια που έχουμε, έχουμε γυναίκα και παΐδι όποτε και τόσα που δώσαμε καλά είναι! Να σε καλά ρε argi να γελάμε… I’ll be in touch


μιας και εχεις τον γνωστο σου ,(μου ειπτρεπεις να μην σε πιστευω- βγλαε με ψευτη please)
ανεβασε φωτο απο τα καλωδια ........οσο για τα υπολοιπα 40ραντα χαρτια...
..ή εχει εντελως κουλο χωρο (πιθανο)
ή εχει λαθος ρυθμισμενο το σετακι του (και αυτο πιθανο)
ή κατι αλλο συμβαινει......
οσο αφορα το eq συχοτικες επεμβασεις επιτρεπει, οχι επιπλεον ποιοτητα ηχου.....
.και αν μιλαμε για κατι σοβαρο ...κανα τρινοβι η τιμη ειναι θεσπεσια...αρκει να εχεις τα λεφτα (26 καυτα) μια χαρα ειναι
http://twindigital.gr/main.php?wpage=product&lm_1=3&lm_2=8&lm_3=120&pid=408
αμα τωρα εχεις κανα εκουαλαιζερ του λουτσου....λουτσους θα ακους.........
και το καθε τρινοβι θελει μαστορες με κοχονες......οχι πλασματακια που αλλαζουν γνωμη ανα 3 δευτερολεπτα......και βεβαια ,
τωρα ποιος γελαει.......
το ποιος δινει ποσα και που.......
το τι σου λεει τι........
το ποιος ντρεπεται για τι ........
το τι λες τον πονο σου γιατι δεν εισαι σε θεση να στησεις οτι εσυ μπορεις.........
Περιμενω τις φωτο με τα καλωδια ....μην μας βγεις ψευτρακος....ετσι.......
γιατι 3 γαλιλαιοι ηχειων εχουν40 χαρτια (χωρις την εκπτωση) και αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ για ιντερκονεκτ και πλαινα...........για να δουμε φωτο ........για να δουμε εισαι ψευτης.......και ενοηται με την φωτο να δουμε το συστηματαΙ του φιλου σου.........
Φωτο λοιπον (οσο για το συστημα σου για να παιζει σχεδον ισα με ενα 40 χιλιαδων) μαλλον εισαι χΟντρΟψευτρακΟς........
ενας ντενεκεδενιος av να μπορει να οδηγησει ηχεια τα οποια ουτε στην μεση τους δεν μπορει να τα παει.........
ΦΩΤΟ ή .........(γελαμε απο τωρα με ακομα ενα ανικανο ψευτη).........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εχμμμ.!!!! :D

ο κυριος αυτος δουλευει ως προ και τελικος για οσους δεν γνωριζουν...




HT Lab Measures

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 199.4 watts
1% distortion at 267.3 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 198.6 watts
1% distortion N/A-Protection engaged

απο τα 5 στα 7 χανει μονο 1 βατ ?
νασαι καλα ρε κιεφαλα γελασαμε και σημερα....:lol:....και πουσαι το πινακακι ειναι για τον μουτσο
το 0,1 ξεπερνα τα 200 βατ........
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.995
The boffins at Pioneer rate the LX90's power plant at 200W per channel, but they're being conservative. In our Tech Labs, we measured a constant 250W into 8 ohms  when five channels are driven simultaneously. Its fidelity firewall, our measurement of absolute, distortion-free muscle, is 228W per channel at 0.05 per cent THD. This is a weapons-grade performance.

http://www.techradar.com/reviews/au...audio/receivers/pioneer-sc-lx90-422279/review

Βάλε μας κι εσύ τώρα ρε Αργύρη μια μέτρηση με τα 30W (ή μήπως 60...)/ κανάλι που λες....:whistling:

...είναι ακόμα η περίοδος που είσαι καλά με τον αντιπρόσωπο των Trinov/ADA κλπ;o_O
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top