DIY ενεργό σύστημα


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Η πρωτη αισθηση που αποκομιζεις εαν δεις απο κοντα ενα Pluto, ειναι το γνωστο "you gotta be kidding" που ακουμε στους διαλογους Αμερικανικων ταινιων. Ο εμπνευστης τους σχεδιασε ενα ηχειο με γηινα και προσιτα υλικα που μπορει να βρει καποιος κανοντας μια βολτα στη γειτονια του, δυο σωληνες με σωστη ξυλουργικη εργασια και εφαρμογη των μεγαφωνων, και εισαι ετοιμος. Ενα πολυ ιδιαιτερο μεγαφωνο για τις υψηλες, με μεγαλη επιφανεια και την ικανοτητα να κροσαριστει κατω απο το 1Khz, που μου θυμισε και τη λογικη του δικου μου ηχειου με τουιτερ 1.5 ιντσας και σημειο κρος τους 1550 κυκλους.
Αναμενομενος κατα καποιο τροπο ο εντυπωσιακος τροπος που το pluto αποδιδει τις υψηλες, οι οποιες ειναι αρκετα "παχιες" με διαφανεια και αερα, τρομερη περιγραφη κ μεταλλο στα εγχορδα, χωρις να εχει τασεις λεπτυνσης και χωρις να γινεται οξυ ή προβολικο. Η πληρης απουσια μπαφλας και οποιουδηποτε κυματοδηγου στο τουιτερ, σε συνδιασμο με την off-axis συμπεριφορα του, επιτρεπει να ακουμε την ευρυτερη αλληλεπιδραση του με το χωρο πραγμα που συνηγορει σε αυτη την ολογραφικη εικονα που επιτυγχανει το ηχειο. Η διασταση του βαθους ειναι απεριγραπτη για τα δεδομενα των ηχειων με τα οποια εχουμε συνηθισει να ακουμε, λεπτομεριες και μικροδυναμικα αναδεικνυονται πολυεπιπεδα προς τα πισω στη σκηνη, και ολα αυτα σε συνδιασμο με την σαφη εστιαση και θεση των συντελεστων της ηχογραφησης. Αυτη την αισθηση του ambience σε καποιο βαθμο ειχα νιωσει κατα την ακροαση των duevel, αλλα εκει τα πραγματα δεν ηταν τοσο σαφη μιας και το τουιτερ ακτινοβολει παντοκατευθυντικα. Η μεσαια περιοχη του pluto εντυπωσιαζει με την εγγυτητα και τα σωματα των οργανων και των φωνων σε βαθμο υπερθετικο, περα απο αυτον που περιμενεις απο διδρομη σχεδιαση με 5.5ιντσο μεγαφωνο. Σε αυτο εχω την αισθηση συντελει αυτη η ενισχυση του πλουσιου μεσοχαμηλου και ο ιδιαιτερος "χρωματισμος" του σωληνα. Το χαμηλο του ηχειου δεν μπορει να εχει το αββυσαλεο punch ενος μεγαλου ηχειου με 8" μεγαφωνα, αλλα εχει παλμο και πραγματικη οντοτητα στις ρεαλιστικες απαιτησεις ακροασης μουσικης, και προσωπικα δεν μου ελειψε καθολου το χαμηλο της μεγαλυτερης Αθηνας. Και για να ειμαι πιο ακριβης, δεν μου ελλειψε καθολου ο τροπος που διεγειρει τους οριζοντιους αξονικους ρυθμους χωρο ενα κλασσικο ηχειο μεγαλης καμπινας φορτισης, με 8" μεγαφωνο. Ο τροπος που ακτινοβολει το Pluto ειναι αυτος που καθοριζει τα πλεονεκτηματα του στην τοποθετηση και την συνολικη του οντοτητα σε εναν εξ ορισμου προβληματικο χωρο, και αυτο αφορα και την αποδοση του χαμηλου που παραμενει γρηγορο, διεγειρει σωστοτερα και δυσκολα οδηγει σε ανεπιθυμητα φαινομενα χρωματισμών, "ουρων" κλπ, που "θολωνουν" το τοπιο σε βαρος της τονικης ισορροπιας.
Συνολικα προκειται για ενα ηχειο με σοβαρες δυνατοτητες, μεγαλυτερο ηχο απο αυτον που υποβαλλει το μεγεθος και οι μοναδες του, με κυριο προσον την εκπληκτικη αμεσοτητα της ηχογραφησης την οποια επιτυγχανει με την εξωπραγματικη εικονα, την εστιαση, τη ροη και τα αληθοφανη περιγραμματα των φυσικων οργανων και το σωμα μεσαια και μεσοχαμηλα. Ξερω, δεν "δειχνει" τα λεφτα του στο ματι, δεν ειναι ακριβο, αλλα εαν ξεπερασεις ολους αυτους τους ψυχαναγκασμους, σιγουρα μιλαμε για εισητηριο για serious hifi επιδοσεις σε εναν γηινο οικιακο χωρο σαν αυτον που ζουν οι περισσοτεροι απο μας. Προσωπικα εαν το ηχειο μπορουσε με καποιο τροπο να σχεδιαστει με παθητικο κρος, θα το εβαζα σπιτι μου χτες. Δυστυχως ομως απ' οτι επισημανε κι ο Χαρης, αυτο ειναι αδυνατο λογω χαμηλης ευαισθησιας των μοναδων του που για να ερθουν φασικα, θα οδηγουσαν σε ενα ηχειο με απαγορευτικα χαμηλη ευαισθησια.
Συγχαρητηρια στο Χαρη ο οποιος μας προσφερε την εμπειρια ακροασης μιας εντελως διαφορετικης προσεγγισης στο θεμα "ηχειο", και στο Σακη που το μερακι και το "χερι" του συντελεσε για να υλοποιηθει αυτη η κατασκευη.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η πρωτη αισθηση που αποκομιζεις εαν δεις απο κοντα ενα Pluto, ειναι το γνωστο "you gotta be kidding" που ακουμε στους διαλογους Αμερικανικων ταινιων. Ο εμπνευστης τους σχεδιασε ενα ηχειο με γηινα και προσιτα υλικα που μπορει να βρει καποιος κανοντας μια βολτα στη γειτονια του, δυο σωληνες με σωστη ξυλουργικη εργασια και εφαρμογη των μεγαφωνων, και εισαι ετοιμος. Ενα πολυ ιδιαιτερο μεγαφωνο για τις υψηλες, με μεγαλη επιφανεια και την ικανοτητα να κροσαριστει κατω απο το 1Khz, που μου θυμισε και τη λογικη του δικου μου ηχειου με τουιτερ 1.5 ιντσας και σημειο κρος τους 1550 κυκλους.
Αναμενομενος κατα καποιο τροπο ο εντυπωσιακος τροπος που το pluto αποδιδει τις υψηλες, οι οποιες ειναι αρκετα "παχιες" με διαφανεια και αερα, τρομερη περιγραφη κ μεταλλο στα εγχορδα, χωρις να εχει τασεις λεπτυνσης και χωρις να γινεται οξυ ή προβολικο. Η πληρης απουσια μπαφλας και οποιουδηποτε κυματοδηγου στο τουιτερ, σε συνδιασμο με την off-axis συμπεριφορα του, επιτρεπει να ακουμε την ευρυτερη αλληλεπιδραση του με το χωρο πραγμα που συνηγορει σε αυτη την ολογραφικη εικονα που επιτυγχανει το ηχειο. Η διασταση του βαθους ειναι απεριγραπτη για τα δεδομενα των ηχειων με τα οποια εχουμε συνηθισει να ακουμε, λεπτομεριες και μικροδυναμικα αναδεικνυονται πολυεπιπεδα προς τα πισω στη σκηνη, και ολα αυτα σε συνδιασμο με την σαφη εστιαση και θεση των συντελεστων της ηχογραφησης. Αυτη την αισθηση του ambience σε καποιο βαθμο ειχα νιωσει κατα την ακροαση των duevel, αλλα εκει τα πραγματα δεν ηταν τοσο σαφη μιας και το τουιτερ ακτινοβολει παντοκατευθυντικα. Η μεσαια περιοχη του pluto εντυπωσιαζει με την εγγυτητα και τα σωματα των οργανων και των φωνων σε βαθμο υπερθετικο, περα απο αυτον που περιμενεις απο διδρομη σχεδιαση με 5.5ιντσο μεγαφωνο. Σε αυτο εχω την αισθηση συντελει αυτη η ενισχυση του πλουσιου μεσοχαμηλου και ο ιδιαιτερος "χρωματισμος" του σωληνα. Το χαμηλο του ηχειου δεν μπορει να εχει το αββυσαλεο punch ενος μεγαλου ηχειου με 8" μεγαφωνα, αλλα εχει παλμο και πραγματικη οντοτητα στις ρεαλιστικες απαιτησεις ακροασης μουσικης, και προσωπικα δεν μου ελειψε καθολου το χαμηλο της μεγαλυτερης Αθηνας. Και για να ειμαι πιο ακριβης, δεν μου ελλειψε καθολου ο τροπος που διεγειρει τους οριζοντιους αξονικους ρυθμους χωρο ενα κλασσικο ηχειο μεγαλης καμπινας φορτισης, με 8" μεγαφωνο. Ο τροπος που ακτινοβολει το Pluto ειναι αυτος που καθοριζει τα πλεονεκτηματα του στην τοποθετηση και την συνολικη του οντοτητα σε εναν εξ ορισμου προβληματικο χωρο, και αυτο αφορα και την αποδοση του χαμηλου που παραμενει γρηγορο, διεγειρει σωστοτερα και δυσκολα οδηγει σε ανεπιθυμητα φαινομενα χρωματισμών, "ουρων" κλπ, που "θολωνουν" το τοπιο σε βαρος της τονικης ισορροπιας.
Συνολικα προκειται για ενα ηχειο με σοβαρες δυνατοτητες, μεγαλυτερο ηχο απο αυτον που υποβαλλει το μεγεθος και οι μοναδες του, με κυριο προσον την εκπληκτικη αμεσοτητα της ηχογραφησης την οποια επιτυγχανει με την εξωπραγματικη εικονα, την εστιαση, τη ροη και τα αληθοφανη περιγραμματα των φυσικων οργανων και το σωμα μεσαια και μεσοχαμηλα. Ξερω, δεν "δειχνει" τα λεφτα του στο ματι, δεν ειναι ακριβο, αλλα εαν ξεπερασεις ολους αυτους τους ψυχαναγκασμους, σιγουρα μιλαμε για εισητηριο για serious hifi επιδοσεις σε εναν γηινο οικιακο χωρο σαν αυτον που ζουν οι περισσοτεροι απο μας. Προσωπικα εαν το ηχειο μπορουσε με καποιο τροπο να σχεδιαστει με παθητικο κρος, θα το εβαζα σπιτι μου χτες. Δυστυχως ομως απ' οτι επισημανε κι ο Χαρης, αυτο ειναι αδυνατο λογω χαμηλης ευαισθησιας των μοναδων του που για να ερθουν φασικα, θα οδηγουσαν σε ενα ηχειο με απαγορευτικα χαμηλη ευαισθησια.
Συγχαρητηρια στο Χαρη ο οποιος μας προσφερε την εμπειρια ακροασης μιας εντελως διαφορετικης προσεγγισης στο θεμα "ηχειο", και στο Σακη που το μερακι και το "χερι" του συντελεσε για να υλοποιηθει αυτη η κατασκευη.
Respect για την πένα σου. :hi:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση...
Με δεδομένο ότι το ηχείο δεν έχει στάθμη σε συχνότητες πάνω από 15 KHz...
Παρατηρήσατε κάποια έλλειψη σε αυτό το σημείο του φάσματος?
Λείπει κάτι από τον <<αέρα>> ή καλύτερα τις ανώτερες αρμονικές των οργάνων?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση...
Με δεδομένο ότι το ηχείο δεν έχει στάθμη σε συχνότητες πάνω από 15 KHz...
Παρατηρήσατε κάποια έλλειψη σε αυτό το σημείο του φάσματος?
Λείπει κάτι από τον <<αέρα>> ή καλύτερα τις ανώτερες αρμονικές των οργάνων?
Αυτό είναι κάτι που συζητήσαμε κατά την διάρκεια της ακρόασης, μιας και είχα ενημερώσει σχετικά με την έκταση του tweeter.
Δεν μας έλειψαν πρίμα, αντίθετα θα έλεγα πως για εμένα είναι το δυνατό σημείο του ηχείου και αυτό έχει να κάνει με την off axis ακτινοβολία του tweeter, και όχι με την έκτασή του σαν νούμερο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θα μου επιτρέψεις... και να έλειπε, σάμπως θα το ακούσανε; :)

Πόσο μπορεί να κοστίζει αυτό το ζεύγος;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Οντως το συζητησαμε, η αισθηση που δινει το τουιτερ λογω μεγεθους, διασπορας, off axis ακτινοβολιας, σε πειθει, νιωθεις την υψηλη περιοχη να βριθει πλουτου και ποιοτητας.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για να πούμε και κάτι αρνητικό, πιστεύω πως τα ηχεία αυτά έχουν ένα μεγάλο αρνητικό. Το αρνητικό είναι ότι είναι ο ορισμός του anti-marketing.

Παρά τα pdf, τις μελέτες και τις κριτικές των χρηστών, τα ηχεία αυτά δεν έχουν τίποτα το μαρκετίστικο, τίποτα το πιασιάρικο. Ούτε ακριβές μονάδες, ούτε όμορφες καμπίνες, ούτε ακριβά καλώδια και ενισχυτές, ούτε "δύσκολα" DSP και ακριβά ρολόγια, ούτε καν μπόρνες WBT ή έστω κάτι σε ρόδιο ή ασήμι βρε αδελφέ.
Ο δε Linkwitz χρεώνει τα σχέδια του ηχείου 20$.......................μα που πας ρε Καραμήτροοοοοοοοοο.

Ομόλογο πως όταν αποφάσισα να τα φτιάξω, το έκανα περισσότερο από περιέργεια και λιγότερο γιατί πίστευα ότι μπορούν να παίξουν έτσι όπως τα περιέγραφαν οι διάφοροι χρήστες.

Ακόμη και σήμερα όμως που τα έχω σπίτι μου και τα ακούω, μου είναι Πολύ Δύσκολο να συνδέσω την οπτική εικόνα του ηχείου (που προσωπικά δεν με πείθει), με την ηχητική του απόδοση η οποία είναι το ακριβός αντίθετο, δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.

Δυστυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση τα δύο αυτά πράγματα είναι εκ' διαμέτρου αντίθετα και πιστεύω πως είναι λογικό για κάποιον που δεν έχει ακούσει ποτέ τα Pluto, να διαβάζει αυτές τις γραμμές με κάποια δυσπιστία ή προβληματισμό.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Ακριβως. Οπως ειπα και παραπανω, πρεπει να εχεις απελευθερωθει απο ψυχαναγκασμους, να εχεις απομυθοποιησει, να μην σε ενδιαφερει το brandname, να μην χρειαζεται να καλυφθεις ψυχολογικα απο παραγοντες τυπου χλιδη, αισθητικη, τιμη κλπ. Αν εισαι "απελευθερωμενος" απο αυτα και στηνεσαι μπροστα στις "σωληνες" ως αμεροληπτος ακροατης, στο πενταλεπτο τρως το πρωτο γκολ απ τα αποδυτηρια..
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μόνο τα ηχεία. Και αν μπορείς πες μας τί απαιτήσεις σε ενισχυτικά έχουν.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οι μονάδες περίπου 250 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Το fullrange (tweeter) θέλει 40-60 watt, το woofer 120 watt περίπου (τα έχω ακούσει και με 40 watt).
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μου μπαίνουν ιδέες... Ευχαριστώ!
Αν είναι να σου μπαίνουν ιδέες, ίσως θα ήταν καλύτερα να σου μπουν για το LXmini, που είναι ο διάδοχος του Pluto.

Δεν το έχω ακούσει (ακόμα ;)), αλλά αποκλείεται να είναι χειρότερο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οι μονάδες περίπου 250 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Πολλά λες... Το κάθε woofer κοστίζει 75 ευρώ και αν δεν κάνω λάθος 20 κάτι το tweeter.

Κάτι άσχετο...
Οι σωλήνες της σχεδίασης έχουν συγκεκριμένο πάχος?
Το ρωτάω αυτό γιατί έχω βρει σωλήνες υψηλής πίεσης, με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από τους απλούς, και τους χρησιμοποιώ στους σωλήνες συντονισμού!
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πολλά λες... Το κάθε woofer κοστίζει 75 ευρώ και αν δεν κάνω λάθος 20 κάτι το tweeter.
Τουλάχιστον στην Madisound το σετ των μεγαφώνων χωρίς μεταφορικά έχει 241$. Δεν αποκλείεται σε κάποιο ευρωπαϊκό κατάστημα να υπάρχουν με χαμηλότερη τιμή.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οι σωλήνες της σχεδίασης έχουν συγκεκριμένο πάχος?
Το ρωτάω αυτό γιατί έχω βρει σωλήνες υψηλής πίεσης, με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από τους απλούς, και τους χρησιμοποιώ στους σωλήνες συντονισμού!
Όχι δεν ορίζει ελάχιστο πάχος, αλλά απαιτούμενη εσωτερική διάμετρο. Υπόψην ότι οι σωλήνες στην Αμερική έχουν μεγαλύτερο πάχος από τους δικούς μας, οπότε θα πρέπει να πάρεις λίγο ποιο χοντρό σωλήνα π.χ. 6 ατμόσφαιρες που έχει ποιο παχύ τοίχωμα.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top