DIY ενεργό σύστημα

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είχαμε πρόοδο
Pluto 01.jpg


Pluto 02.jpg


Στις φωτογραφίες μάλλον δεν φαίνεται καλά, αλλά ο καλλιτέχνης κουνιάδος, έκανε εξαιρετική δουλειά με το βάψιμο. +1
 





zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όντως βυσμάτωσα τον κολλητό σου, αλλά η αλήθεια είναι πως τα θέλει και αυτουνού ο κ...λς του. :D
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είχαμε έφοδο σήμερα από τους γνωστούς επιθεωρητές, μαζί του έκτακτη συμμετοχή του μοναχού του Hi-end SL, o οποίος έστω και για λίγο άφησε την ασκητική ζωή και ήρθε να ακούσει τα Pluto.

IMG_0909 small.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ελπίζω να περάσατε καλά όπως και εγώ, αν με παραξένεψε λίγο ότι κανείς δεν ήθελε να του φτιάξω καφέ. Όλοι προτίμησαν να φτιάξουν καφέ μόνοι τους..............περίεργο :thumbsdown:
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όπως ήταν λογικό έφερα αντιρρήσεις, αλλά τότε ο ΜΗ με απείλησε με ρουκέτες, ενώ και ο έτερος καππαδόκης Tyler σκεφτόταν (και μου έλειπε ένας ψύκτης νερού για το καλοκαίρι).
IMG_0915 small.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εδώ πλέον όπως βλέπεται δεν αστειεύονται καθόλου. Ο SL μάλιστα προσπαθεί να σιγουρευτεί ότι δεν θα φάει στην μάπα τα αέρια της ρουκέτας.
IMG_0914 small.jpg
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έχουν ξεσκιστεί να γράφουν εντυπώσεις από χθες...:D
Δικαιολογημένα, ήταν ένα σοκ (ευχάριστο βέβαια) και πιθανόν να θέλουν λίγο χρόνο προκειμένου να συνειδητοποιήσουν αυτό που άκουσαν.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μπα δεν νομίζω, αλλά δεν αποκλείεται να του φτιάξω και ένα ζευγαράκι Pluto να υπάρχουν.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μιας και τα άκουσα και εγώ για πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια που ήταν στην αποθήκη, δικαιούμαι να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο ποιο αντικειμενικός μπορώ.

Τα Pluto σχεδιάστηκαν για να παίζουν μουσική σε οικιακούς μη φροντισμένους ηχητικά χώρους, με σκοπό όχι μόνο να αποδίδουν σωστά τις νότες, αλλά κυρίως να μπορούν να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση του «είμαι εκεί».

Κατά την γνώμη μου το πετυχαίνουν απόλυτα.

Δημιουργούν μια Τρισδιάστατη και Ρεαλιστική εικόνα τόσο σε πλάτος όσο και σε βάθος. Τα ηχεία εξαφανίζονται Εντελώς από μπροστά σου και μεταφέρουν με χαρακτηριστική άνεση τους μουσικούς – ορχήστρα στο σαλόνι σου.

Εγώ προσωπικά, μόνο σε πολύ καλά φροντισμένους ηχητικά χώρους, με πολύ ακριβά ηχεία, έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο.

Επιπλέον υπάρχει τονική ισορροπία αλλά και διαφάνεια – ανάλυση, χωρίς όμως το ηχείο να προσπαθεί να σου αποσπάσει την προσοχή από την ουσία που είναι βέβαια η μουσική.

Ακούσαμε διάφορα είδη μουσικής, από κλασική και 50΄s μέχρι ελληνικά και όλα μα όλα ήταν ευχάριστα και απολαυστικά. Ακόμα και κομμάτια που δεν μου αρέσουν και κανονικά δεν θα άκουγα, με μάγευε τόσο πολύ η σκηνή που δημιουργούσαν που ήθελα να τα ακούσω μέχρι τέλους.


Όσον αφορά το χαμηλό και επειδή υπήρξε σχετική ερώτηση (λογικό), θα ξαναπώ πως για εμένα δεν χρειάζεται παραπάνω. Το χαμηλό με την βοήθεια και του χώρου βέβαια είναι το σχεδόν ίδιο σε έκταση (περίπου 30 hz) με τα 8ιντα της Αθηνάς που είχα πριν (25hz), αλλά πολύ καλύτερο σε περιγραφή και ανάλυση, λόγο του διαφορετικού τρόπου ακτινοβολίας. Κάτι με το οποίο φάνηκε να συμφωνούν και οι τρεις καλεσμένοι, δηλαδή σε κανέναν δεν έλειψε το χαμηλό.


Συνοψίζοντας θα έλεγα πως το άκουσμα των Pluto είναι μια τόσο Ευχάριστη αλλά και διαφορετική εμπειρία, που σε αναγκάζει να επαναπροσδιορίσεις τις αξίες των ηχο-συστημάτων που γνώριζες μέχρι πρότινος.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Χθες είχαμε συγκέντρωση, τα γειτονόπουλα της Ν. Σμύρνης. ;)

Αρχικά έγινε ο αγιασμός από τον φάδερ Λούπιο για την επανεμφάνιση του Pluto... και έπειτα η ακρόαση αυτών!
Καταρχήν, το Pluto είναι μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει στον χώρο του Χάρη, μουσικό και δεν δίνει την αίσθηση προτίμησης σε κάποιο είδος μουσικής, γιατί απλά τα παίζει όλα, μπορεί το ντισαβαντάζ του (έτσι για να βρούμε κάτι να λέμε) να είναι τα "περιορισμένα" (απύθμενα) χαμηλά του, αλλά το μεγάλο του αβαντάζ, που και σε αιφνιδιάζει όταν αρχίζει να παίζει, είναι η απίστευτη σκηνή που στήνει... σε μήκος - πλάτος - ύψος... πραγματικά αξίζει με το παραπάνω να το ακούσετε... προσοχή όμως γιατί μπορεί να προβληματιστείτε πως παίζουν έτσι αυτοί οι "σωλήνες"... :)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.900
... προσοχή όμως γιατί μπορεί να προβληματιστείτε πως παίζουν έτσι αυτοί οι "σωλήνες"... :)
Έχεις δίκιο, θυμίζουν υδρορροές. :)
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top