Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.351
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μπράβο ρε πετράν , μπράβο.Θα ήθελα να τα ακούσω όποτε γίνεται.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μπράβο σου ΜΑΣΤΟΡΑ!!!

Προχώρα!!

:607::607:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Well done Μαστροπήτερ!Το 810921 τί λέει?
Είναι ένα από τα καλύτερα τουήτερ αυτή τη στιγμή, ανεξαρτήτως τιμής.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Well done Μαστροπήτερ!Το 810921 τί λέει?
Θα σου πω ότι το άκουσα μόνο δοκιμαστικά, με έναν πυκνωτή 15 μF σε σειρά, για να μετρηθεί κιόλας.
Αν μπορούσα να το χαρακτηρίσω με μια λέξη θα έλεγα <<αέρας>>.
Είναι πολύ γρήγορο και αναλυτικό, σε σημείο να θυμίζει περισσότερο μεμβράνη και λιγότερο κλασικό tweeter, χωρίς βέβαια τα προβλήματα της.
Οι δε αποσβέσεις του είναι το κάτι άλλο.
Βέβαια του λείπει αρκετός όγκος στη μεσοχαμηλή περιοχή κάνοντας το κατάλληλο για τρίδρομα ηχεία κατά τη γνώμη μου.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μπράβο ρε Πετράν καλλιτέχνη, θέλω να το ακούσω μόλις τα τελειώσεις.

Συμφωνώ για το ούτερ απόλυτα.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
18
:121:
Πως πάει το σχέδιο; εξελίσσεται;
Μας έχεις αφήσει, σε αγωνιώδη τρίδρομη αναμονή
:123:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Το σχέδιο προχωράει κανονικά, αλλά ο χρόνος είναι λίγο πολυτέλεια πλέον.
Περιμένω τα πλαϊνά του ηχείου περιποιημένα από βαφέα High-End (ονόματα δεν λέμε).
Ουσιαστικά το κροσόβερ του δορυφόρου, μετά από άπειρες ώρες δουλειάς, τελείωσε και δύο φίλοι που τον άκουσαν, πριν τις τελευταίες μάλιστα πινελιές, τους κρέμασε το σαγόνι.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Να τους φέρεις Κόρινθο να τους σενιάρει ο Βλάσης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Να τους φέρεις Κόρινθο να τους σενιάρει ο Βλάσης
Αγόρασε καινούρια μηχανήματα? :103::103::103:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Για τα πεσμένα σαγόνια μιλάω....ειδικές προσθετικές τεχνικές ανόρθωσης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Για τα πεσμένα σαγόνια μιλάω....ειδικές προσθετικές τεχνικές ανόρθωσης
Ναι βρε λεβέντη μου κατάλαβα που το πας...
Άσε που βλέπω να τους βάζει να συγκρατούν καλώδια με το στόμα για να βγαίνουν καλά τα οδοντικά σύμφωνα.:109:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Το ξεχασμένο αυτό σχέδιο πλέον προχωράει με βήμα ταχύ!
Οι αλλαγές που έγιναν πολλές.
Ακόμα και στο σχήμα της καμπίνας υπήρξαν διαφοροποιήσεις.
Το tweeter της Peerless δεν είχε επαρκή ευαισθησία, για τα 92 db plus που είναι το ζητούμενο και πήγε στο Empire.
Ακόμα δουλεύεται το κύκλωμα διαχωρισμού των midwoofers, αν και ήδη έχω λιώσει ένα ζευγάρι παπούτσια στο πήγαινε-έλα-μέτρα.:)
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Απίστευτο και όμως αληθινό...
Πέρασαν τέσσερα και κάτι χρόνια από την αρχική σκέψη για τη σχεδίαση και κατασκευή αυτού του ηχείου, μέχρι την ολοκλήρωση του.
Η αλήθεια είναι πως δεν το έτρεχα με χίλια, αλλά άφηνα την κάθε σκέψη να ωριμάσει πριν την εφαρμογή της.
Βλέπετε δεν μιλάμε για κάτι μικρό, που αν κάτι δεν πάει καλά διορθώνεται εύκολα στη πορεία.
Ατελείωτες ώρες ψαξίματος στο κύκλωμα διαχωρισμού, δοκιμή διαφορετικών tweeters καθώς και λεπτομέρειες στη συναρμολόγηση!

Επιτέλους είμαι στη τελική ευθεία, με το ένα ηχείο να έχει ολοκληρωθεί και από το άλλο να μένουν ελάχιστες λεπτομέρειες!
Ο τελευταίος Γολγοθάς ήταν το απαραίτητο φίλτρο, που θα κόψει ελαφρώς την ενέργεια του tweeter σε συχνότητες άνω των 10KHz.
Δύο μέρες μου πήρε η βελτιστοποίηση του, καθώς και οι συγκρίσεις με ένα φίλτρο RL στην είσοδο του κλάδου των υψηλών, που ναι μεν έκανε καλή δουλειά, αλλά υπάρχει και το καλύτερο. Τελικά προτιμήθηκε με βραχεία κεφαλή ένα RLC παράλληλα στο μεγάφωνο.
Δοκιμή, μέτρηση, ακουστική εκτίμηση, αλλαγές στις σπείρες του πηνίου, άλλη χωρητικότητα και...πάμε πάλι.
Ιδού ο υπαίτιος του ξεποδαριάσματος!;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Λοιπόν συνολικά χρειάστηκαν πάνω από 100 ώρες δουλειάς στο κύκλωμα διαχωρισμού (crossover) και άλλες τόσες ή μάλλον αρκετές παραπάνω σε σχεδίαση, τρέξιμο για υλικά και συναρμολόγηση.
Θέλω να πιστεύω ότι, τελικά, τίποτα δεν αφέθηκε στη τύχη.
Μια πρώτη ιδέα της κατασκευής παίρνετε στη παρακάτω φωτογραφία. Βέβαια θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα...

 
Last edited:

Μηνύματα
2.154
Reaction score
677
Πραγματικά μπράβο. Χαίρομαι ειλικρινά να βλέπω τέτοιες δουλειές ! Και μόνο η εικόνα με φτιάχνει !!
Έχω δύο ερωτήσεις .
Τι σε έκανε να χρησιμοποιήσεις δυό μιντ και αφου τα χρησιμοποίησες γιατι δεν επέλεξες συστοιχία D'apollito (αν τη λέω καλα!)με το tweeter δλδ στη μέση ?
 


Μηνύματα
96
Reaction score
59
Λοιπόν συνολικά χρειάστηκαν πάνω από 100 ώρες δουλειάς στο κύκλωμα διαχωρισμού (crossover) και άλλες τόσες ή μάλλον αρκετές παραπάνω σε σχεδίαση, τρέξιμο για υλικά και συναρμολόγηση.
Θέλω να πιστεύω ότι, τελικά, τίποτα δεν αφέθηκε στη τύχη.
Μια πρώτη ιδέα της κατασκευής παίρνετε στη παρακάτω φωτογραφία. Βέβαια θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα...

Full scale όχι μ@λ@κιες! !:o που πως πότε πόσο? ??
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Πραγματικά μπράβο. Χαίρομαι ειλικρινά να βλέπω τέτοιες δουλειές ! Και μόνο η εικόνα με φτιάχνει !!
Έχω δύο ερωτήσεις .
Τι σε έκανε να χρησιμοποιήσεις δυό μιντ και αφου τα χρησιμοποίησες γιατι δεν επέλεξες συστοιχία D'apollito (αν τη λέω καλα!)με το tweeter δλδ στη μέση ?
Στη πρώτη σου ερώτηση η απάντηση είναι πως για την ευαισθησία του ηχείου είναι απαραίτητα τα δύο mid-woofer.
Αν και θα αναφερθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αναλυτικά, η ευαισθησία του είναι 92+db.

Για το δεύτερο ερώτημα σου χρειάζεται λίγη τεχνική ανάλυση του πως και του γιατί των συγκεκριμένων επιλογών.

Αρχικά να πω ότι στο τωρινό μου μεγάλο ηχείο, που υπάρχει στο σαλόνι του σπιτιού μου, κάνω χρήση της τοπολογίας του γνωστού μας Joseph D'Appolito.
Συγκεκριμένα ένα 12ιντσο Peerless σε δική του καμπίνα κάτω και επάνω συστοιχία ΜΤΜ από δύο 5,25 και tweeter 1 ίντσας της Dynaudio. Αυτά σε διενίσχυση με ενεργό crossover.
Το συγκεκριμένο είναι ένα εξαιρετικό set-up αρκεί να έχεις μια συγκεκριμένη θέση ακρόασης αναλόγως της απόστασης.
Η διάταξη ΜΤΜ έχει πολύ μικρή οριζόντια γωνία ακρόασης και αυτό δεν το ήθελα.
Στο σύστημα μου παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να βρω την σωστή γωνία ακτινοβολίας για τη θέση ακρόασης.
Επιπλέον έχει επικρατήσει η χρήση της τοπολογίας D'Appolito με κλήσεις του κυκλώματος διαχωρισμού 3ης τάξης, που και αυτό δεν μου αρέσει.

Πάμε τώρα να αναλύσουμε τη τωρινή μου επιλογή...
Τα συνηθισμένα ηχεία δαπέδου, όπως θα ξέρεις, έχουν ύψος γύρω στο 1 μέτρο.
Το tweeter τους οπότε βρίσκεται περίπου στα 90 εκατοστά, όσο δηλαδή είναι η προτεινόμενη τοποθέτηση του ηχείου (στο ύψος του αυτιού καθήμενου ακροατή), ώστε να μην χάνεις σε απόκριση, αφού αυτή μειώνεται σε μικρότερες γωνίες (off axis response).

Το πρόβλημα που συνήθως δημιουργείται, όταν το tweeter βρίσκεται επάνω από το mid, είναι της χρονικής ευθυγράμμισης των ακουστικών κέντρων των μεγαφώνων.
Αυτό πρέπει να το κάνεις ή μηχανικά με διαμόρφωση της μπάφλας του ηχείου ή ηλεκτρικά από το κύκλωμα διαχωρισμού και είναι πάντα πολύπλοκο.
Διαφορετικά ο λοβός ακτινοβολίας του ηχείου χαμηλώνει ως προς τη θέση ακρόασης.
Τελικά το αποτέλεσμα που έχεις είναι κάπως έτσι.

Στο δικό μου ηχείο το ύψος του tweeter είναι στα 1,16 μέτρα.
Με δυο λόγια ο παραπάνω λοβός έχει έτσι υπολογιστεί ώστε στην συνηθισμένη απόσταση της θέσης ακρόασης να είναι όπως πρέπει.
Το μόνο που απομένει είναι η σωστή επιλογή του tweeter, αλλά και του φίλτρου του κυκλώματος διαχωρισμού ώστε να έχει σωστές στάθμες υψηλών συχνοτήτων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Τι να σου πω ?
κρος point to point ?
καμπινα -φινιρισμα .....(ασε μην το πω)
μοναδαρες ?
Προβλεψεις δεν μπορω να κανω το πως παιζει
αλλα στα ματια κανει την ψυχη να φτερουγιζει χαρουμενα
ΜΠΡΑΒΟ σου ωρε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Τι να σου πω ?
κρος point to point ?
καμπινα -φινιρισμα .....(ασε μην το πω)
μοναδαρες ?
Προβλεψεις δεν μπορω να κανω το πως παιζει
αλλα στα ματια κανει την ψυχη να φτερουγιζει χαρουμενα
ΜΠΡΑΒΟ σου ωρε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σε ευχαριστώ Αργύρη. Να είσαι καλά!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.869.994
Members
37.944
Νεότερο μέλος
belg1960
Top