ηχεία δαπέδου ή βάσης έως 2000 €

Μηνύματα
120
Reaction score
217
χαιρετώ,
αγαπητοί συμφορουμίτες θα ήθελα τις προτάσεις σας για ηχεία δαπέδου έως 2000 € ή και για ηχείο βάσης στο ίδιο ποσό με την βάση του.
Τα ηχεία καλούνται να καλύψουν επιφάνεια 45 τ.μ. με όγκο 175 κ.μ. Το δάπεδο του χώρου είναι πέτρινο.
Θα οδηγούνται απο το ζεύγος προ και τελικού της PEACHTREE novapre / 220. Προβλήματα οδήγησης λογικά δεν υπάρχουν με την ισχύ να βρίσκεται στα 239 W.rms / 8 Ω και 395 W.rms / 4Ω σύμφωνα με το test του avmentor.
Η μουσική που ακούω είναι ¨έντεχνη¨ ελληνική, κλασική, rock 60 - 90s χωρίς πάντως να υπάρχουν και ιδιαίτεροι περιορισμοί στα ακούσματα.
Το πολύ βαθύ χαμηλό δεν αποτελεί προτεραιότητα.
Η αγορά επίκειται σε μεταγενέστερο χρόνο αλλά θα με ενδιέφεραν γνώμες από ιδιοκτήτες - ακροατές ηχείων που εκτίμησαν κάποια χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένα μοντέλα.
προκαταβολικά ευχαριστώ
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
δεν θα προτείνω ηχεία, απλά σε αυτό το ποσό και σε αυτά τα τετραγωνικά θα ήταν λάθος να πήγαινες σε βάσης. Κοίτα δαπέδου μόνο
 

Μηνύματα
120
Reaction score
217
χαιρετώ,
μήπως υπάρχει γνώμη - σχόλιο για κάποια από τις παρακάτω επιλογές :
1) MARTIN LOGAN motion 40
2) CHARIO pegasus
3) SONUS FABER chameleon T
4) AUDIO PHYSIC classic 10
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.124
Reaction score
20.631
(Για πολλοστή φορά), από πόσο μακριά θα ακούς τα ηχεία; (Το εμβαδόν του χώρου ενδιαφέρει ελάχιστα, ενώ η απόσταση πολύ)...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
217
(Για πολλοστή φορά), από πόσο μακριά θα ακούς τα ηχεία; (Το εμβαδόν του χώρου ενδιαφέρει ελάχιστα, ενώ η απόσταση πολύ)...
το
το σημείο ακρόασης είναι μεταξύ 2,5 - 3 μέτρων
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.124
Reaction score
20.631
Επομένως, για να έχεις μπάσο αξιοπρεπές και σε σχετικά υψηλή στάθμη, χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο 6,5ιντσα γούφερ, οπότε το Pegasus και το classic 10 τίθενται εκτός λίστας. Βέβαια, δύο 8άρια γούφερ θα είναι γενικά σε θέση να έχουν ακόμη καλύτερο μπάσο, ενώ τρίδρομη σχεδίαση είναι σαφώς προτιμώτερη. Ψάξε λιγάκι...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
217
Επομένως, για να έχεις μπάσο αξιοπρεπές και σε σχετικά υψηλή στάθμη, χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο 6,5ιντσα γούφερ, οπότε το Pegasus και το classic 10 τίθενται εκτός λίστας. Βέβαια, δύο 8άρια γούφερ θα είναι γενικά σε θέση να έχουν ακόμη καλύτερο μπάσο, ενώ τρίδρομη σχεδίαση είναι σαφώς προτιμώτερη. Ψάξε λιγάκι...
ευχαριστώ πολύ
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εγώ θα σε συμβούλευα να επικεντρωθείς στην ποιότητα και όχι την ποσότητα.

Μην εντυπωσιάζεσαι από τις πολλές ή τις μεγάλες μονάδες.

Εμπιστεύσου τα αυτιά σου και όχι τα μάτια σου.

Στην παραπάνω λίστα θα πρόσθετα και τα Usher.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Μια διευκρινιση για το Pegasus το οποιο περα απο το 6.5αρι μεγαφωνο που υπαρχει μπροστα, υπαρχει και δευτερο downfiring μεγαφωνο 6.5 ιντσων που παιζει κατω απο τα 170Ηz με φορτιση καμπινας NRS. Στην πραγματικοτητα αν ακουσεις το ηχειο διαπιστωνεις οτι εχει τρομερο χαμηλο με παρουσια ακομη και σε χωρο 50τμ που ετυχε να το ακουσω πριν μερικα χρονια σε σπιτι συμφορουμιτη. Εαν τοποθετηθει σε αποσταση απο πισω και πλαι τοιχους, εχει ιδιαιτερη παρουσια στο χωρο λογο της omnidirectional ακτινοβολιας του downfiring γουφερ του.



Το ML επισης εχει "μεγαλο" ηχο με ατου την πολυ ιδιαιτερη μοναδα υψηλων του (folded motion tweeter)
Tα αλλα δυο μοντελα που αναφερει ο φιλος δεν εχει τυχει να τ' ακουσω.
 
Last edited:

Μηνύματα
120
Reaction score
217
Μια διευκρινιση για το Pegasus το οποιο περα απο το 6.5αρι μεγαφωνο που υπαρχει μπροστα, υπαρχει και δευτερο downfiring μεγαφωνο 6.5 ιντσων που παιζει κατω απο τα 170Ηz με φορτιση καμπινας NRS. Στην πραγματικοτητα αν ακουσεις το ηχειο διαπιστωνεις οτι εχει τρομερο χαμηλο με παρουσια ακομη και σε χωρο 50τμ που ετυχε να το ακουσω πριν μερικα χρονια σε σπιτι συμφορουμιτη. Εαν τοποθετηθει σε αποσταση απο πισω και πλαι τοιχους, εχει ιδιαιτερη παρουσια στο χωρο λογο της omnidirectional ακτινοβολιας του downfiring γουφερ του.



Το ML επισης εχει "μεγαλο" ηχο με ατου την πολυ ιδιαιτερη μοναδα υψηλων του (folded motion tweeter)
Tα αλλα δυο μοντελα που αναφερει ο φιλος δεν εχει τυχει να τ' ακουσω.
ευχαριστώ πολύ
 

I

iason

Guest
Την καλημέρα μου ,κοίταξε και το Quadral platinum m40 πολύ καλός ήχος για την τιμή του ,αρκεί να μπορείς να το στήσεις καμιά 40 εκατοστά από τον πίσω τοίχο.Εγώ το εχω 3,5 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
217
Εγώ θα σε συμβούλευα να επικεντρωθείς στην ποιότητα και όχι την ποσότητα.

Μην εντυπωσιάζεσαι από τις πολλές ή τις μεγάλες μονάδες.

Εμπιστεύσου τα αυτιά σου και όχι τα μάτια σου.
Για ποιό μοντέλο των USHER αναφέρεσαι ;
 


Μηνύματα
567
Reaction score
373
Το Fidelio που προτείνει ο φίλος είναι τρομερή περίπτωση αρκεί φυσικά να είναι σε καλή κατάσταση γιατί η διαφορά τιμής από καινούριο μοιάζει όνειρο ακόμα και για μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
217
Το Fidelio που προτείνει ο φίλος είναι τρομερή περίπτωση αρκεί φυσικά να είναι σε καλή κατάσταση γιατί η διαφορά τιμής από καινούριο μοιάζει όνειρο ακόμα και για μεταχειρισμένο.
Οντως η πρόταση του FIDELIO είναι εξαιρετική ( ! ). Η σκέψη μου είναι να κινηθώ σε καινούργιο διότι σε παλαιότερη αγορά μου demo - used ηχείου αντιμετώπισα προβλήματα.
ευχαριστώ πολύ τα μέλη panos και ika
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Οντως η πρόταση του FIDELIO είναι εξαιρετική ( ! ). Η σκέψη μου είναι να κινηθώ σε καινούργιο διότι σε παλαιότερη αγορά μου demo - used ηχείου αντιμετώπισα προβλήματα.
ευχαριστώ πολύ τα μέλη panos και ika
Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω πάρει ποτέ μου ηχείο μεταχειρισμένο για πολλούς λόγους. Αλλά αυτό και πάλι δεν λέει κάτι.

Στα δύο χιλιάρικα υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις και όπως είπες ο Κόγιας ψάξου καλύτερα.
 


Μηνύματα
120
Reaction score
217
Την καλημέρα μου ,κοίταξε και το Quadral platinum m40 πολύ καλός ήχος για την τιμή του ,αρκεί να μπορείς να το στήσεις καμιά 40 εκατοστά από τον πίσω τοίχο.Εγώ το εχω 3,5 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
O ήχος των ηχείων της QUADRAL πως σας φαίνεται ; Μου είναι γενικά άγνωστα σαν ηχεία. Δεν έτυχε να ακούσω ποτέ έως τώρα.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Επίσης μία πάρα πολύ καλή περίπτωση για ηχεία σε αυτήν την κατηγορία είναι η εταιρία Davis Acoustics με τρομερό value for money. Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρίας και μίλα και με τον αντιπρόσωπο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.634
Μηνύματα
2.870.270
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top