Ούζο καραφάκι 9€

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
(Άσχετο σχόλιο)

Μα ποιος πίνει Πλωμάρι... Έλεος.
Αυτο δεν ειναι ούζο.
Εννοείται πως οι Μυτιλινιοί δεν αγγίζουν τέτοιες ετικέτες.
ποιο θεωρεις οτι ειναι ενα καλο ουζο?
 

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Το φαγητο οντως δεν ηταν καλο οχ η πατατα ηταν προτηγανισμενη, αλλα ηταν φτηνο ανετο και με καλο σερβις... τεσπα
Καλο ουζο για μενα ειναι του μπαμπατζιμ και τα περισσοτερα καλαματιανα αν και μου εχουν ξεφυγει πολλα μικρα οικογενενιακα αποστακτηρια του Αιγαιου !
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.280
Reaction score
28.000
Κάποιο βράδυ πριν μερικά χρόνια, που έτυχε να βρεθώ με μια παρέα σε μια καφετερία στην παραλία, είπαμε να πιούμε ούζα με μεζέ βεβαίως.
Με κάθε μπουκαλάκι ούζο έφερνε κι ένα πιάτο με διάφορα μπλιμπλίκια.
Τυρί, κασέρι, σαλάμι, αντζούγια, ντομάτα, ελιά, αγγουράκι, ταραμά, τζατζίκι, λακέρδα, πιπεριά κ.λ.π.
Και μια φέτα ψωμί ψημένο.
Και αρχίσαμε να παραγγέλνουμε κάθε λίγο κι άλλο ένα, μετά κι άλλο ένα και άντε στην υγειά μας και ξανά στην υγειά μας και πάει λέγοντας.
Τα χαράματα το διαλύσαμε και έφυγα από κει εντελώς κομμάτια.
Πήρα ταξί για να πάω στο σπίτι, γιατί απλά δεν έβλεπα μπροστά μου.
Όταν έφτασα με ξύπνησε ο ταξιτζής, πήγα να φύγω και μου λέει ότι πρέπει να τον πληρώσω, αλλά δεν θυμάμαι αν του έδωσα πεντοχίλιαρο ή δεκαχίλιαρο, πάντως ρέστα δεν πήρα.
Κάνοντας την κίνηση να βάλω το κλειδί στην κλειδαρότρυπα και να ξεκλειδώσω, δίνω μια κεφαλιά στην πόρτα.
Ανέβηκα τις σκάλες μάλλον έρποντας.
Όταν έφτασα επάνω (ευτυχώς είναι ένας όροφος μόνο) ξανά μια κουτουλιά στην πόρτα μέχρι να ξεκλειδώσω.
Πάω μέσα να δω αν κοιμάται η μάνα μου και κάνοντας να ανοίξω την πόρτα, έπεσα όλος μέσα κάτω στο πάτωμα.
Η μάνα μου τρόμαξε, ξύπνησε, με ρώτησε τι έγινε και της είπα ότι απλά σκόνταψα.
Με μάζεψα σαν να μην συνέβαινε τίποτα και έπεσα για ύπνο.
Το πρωΐ που ξύπνησα δεν ήξερα τι ήταν.
Πρωΐ, μεσημέρι, βράδυ, σήμερα, εχθές, αύριο.............
Είδα ότι κοιμήθηκα με τα ρούχα και τα παπούτσια.
Το κρεβάτι το έκανα μπ@υρδέλο και το κατωσέντονο απλά το πέταξα έτσι που είχε γίνει.
Όταν συνήλθα ξέχασα που είχα το αυτοκίνητο και επέστρεψα στον τόπο του εγκλήματος και άρχισα με τα πόδια να ψάχνω στα στενάκια να το βρω και τελικά το βρήκα.
Δεν ξέρω πόσα ούζα ήπια, αλλά θυμάμαι ότι ήταν ούζο Τσάνταλη.
Και δεν θυμάμαι και πόσο είχε.
Αλκοόλ πάντως, ........... είχε.

Ξέχασα να πω ότι εγώ ο δόλιος παράγγελνα συνεχώς ούζα, αλλά πιο πολύ για τον μεζέ, επειδή πεινούσα.
 



Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
ποιο θεωρεις οτι ειναι ενα καλο ουζο?
image.jpg


Στη Μυτιλήνη, οι ντόπιοι αυτό πίνουν.
Δεν είναι τόσο γλυκό όσο αυτά τα δημοφιλή όπως το Πλωμαρίου και δεν εχει τόσο έντονο (σε σημείο που να σε ζαλίζει και μόνο η μυρωδιά) το άρωμα του γλυκάνισου.
Απο όσα έχω δοκιμάσει είναι το πιο ισορροπημένο σε γεύση.
Πρόσφατα δοκίμασα ένα καλαματιανό, το Κωστέας, αλλά δεν μου άρεσε. Μοιάζει πολύ με το Μίνι.
Δεν το παίζω ειδήμων, εννοείται...Άλλωστε, ο καθένας εχει τις γευστικές του προτιμήσεις, όπως και τις ακουστικές !:drinks::)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.234
Reaction score
11.533
Κάποιο βράδυ πριν μερικά χρόνια, που έτυχε να βρεθώ με μια παρέα σε μια καφετερία στην παραλία, είπαμε να πιούμε ούζα με μεζέ βεβαίως.
Με κάθε μπουκαλάκι ούζο έφερνε κι ένα πιάτο με διάφορα μπλιμπλίκια.
Τυρί, κασέρι, σαλάμι, αντζούγια, ντομάτα, ελιά, αγγουράκι, ταραμά, τζατζίκι, λακέρδα, πιπεριά κ.λ.π.
Και μια φέτα ψωμί ψημένο.
Και αρχίσαμε να παραγγέλνουμε κάθε λίγο κι άλλο ένα, μετά κι άλλο ένα και άντε στην υγειά μας και ξανά στην υγειά μας και πάει λέγοντας.
Τα χαράματα το διαλύσαμε και έφυγα από κει εντελώς κομμάτια.
Πήρα ταξί για να πάω στο σπίτι, γιατί απλά δεν έβλεπα μπροστά μου.
Όταν έφτασα με ξύπνησε ο ταξιτζής, πήγα να φύγω και μου λέει ότι πρέπει να τον πληρώσω, αλλά δεν θυμάμαι αν του έδωσα πεντοχίλιαρο ή δεκαχίλιαρο, πάντως ρέστα δεν πήρα.
Κάνοντας την κίνηση να βάλω το κλειδί στην κλειδαρότρυπα και να ξεκλειδώσω, δίνω μια κεφαλιά στην πόρτα.
Ανέβηκα τις σκάλες μάλλον έρποντας.
Όταν έφτασα επάνω (ευτυχώς είναι ένας όροφος μόνο) ξανά μια κουτουλιά στην πόρτα μέχρι να ξεκλειδώσω.
Πάω μέσα να δω αν κοιμάται η μάνα μου και κάνοντας να ανοίξω την πόρτα, έπεσα όλος μέσα κάτω στο πάτωμα.
Η μάνα μου τρόμαξε, ξύπνησε, με ρώτησε τι έγινε και της είπα ότι απλά σκόνταψα.
Με μάζεψα σαν να μην συνέβαινε τίποτα και έπεσα για ύπνο.
Το πρωΐ που ξύπνησα δεν ήξερα τι ήταν.
Πρωΐ, μεσημέρι, βράδυ, σήμερα, εχθές, αύριο.............
Είδα ότι κοιμήθηκα με τα ρούχα και τα παπούτσια.
Το κρεβάτι το έκανα μπ@υρδέλο και το κατωσέντονο απλά το πέταξα έτσι που είχε γίνει.
Όταν συνήλθα ξέχασα που είχα το αυτοκίνητο και επέστρεψα στον τόπο του εγκλήματος και άρχισα με τα πόδια να ψάχνω στα στενάκια να το βρω και τελικά το βρήκα.
Δεν ξέρω πόσα ούζα ήπια, αλλά θυμάμαι ότι ήταν ούζο Τσάνταλη.
Και δεν θυμάμαι και πόσο είχε.
Αλκοόλ πάντως, ........... είχε.

Ξέχασα να πω ότι εγώ ο δόλιος παράγγελνα συνεχώς ούζα, αλλά πιο πολύ για τον μεζέ, επειδή πεινούσα.
Ματιασμενος ησουν:D
 


Μηνύματα
3.785
Reaction score
2.943
τσίπρα πίνουμε στο Βόλο , πάντα καθιστοί , πάντα με φαϊ και φυσικά με γλυκάνισο. Ποτέ δεν έχω γίνει αλοιφή ...
 




Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Μολις πηρα απο SM στο αντιριο ενα ουζο απο το αγρινιο , 6,5 € τα 700ml θα το δοκιμασουμε και αυτο .. και βεβαια πληρωσα με .. "μπουγατσα με λεφτα" χιχιχιχιχι
Λλλατρευω σαλλλονικα σε λεεεωωω !!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.459
Reaction score
79.956
Φυσικά είμαστε συνεννοημένοι.
Λέμε τα πράγματα με την σωστή επιστημονική τους ορολογία.
Μη πω τώρα π.χ. για τα καλαμάκια ε; :D
Πες τα ρε Μιχαλη!

Και οι ενημερωμένοι εχουν δει και την μαρμαρινη επιγραφή- ευρημα της Αμφίπολης, που έχει λυσει κάθε παρεξήγηση εννοιων εδώ και χιλιάδες χρόνια:

IMG_0137.JPG
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πες τα ρε Μιχαλη!

Και οι ενημερωμένοι εχουν δει και την μαρμαρινη επιγραφή- ευρημα της Αμφίπολης, που έχει λυσει κάθε παρεξήγηση εννοιων εδώ και χιλιάδες χρόνια:

View attachment 50780
Έχεις δίκιο.
Είναι πολλά τα ευρήματα της Αμφίπολης που δεν είδαν το φως της δημοσιότητας:p

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.280
Reaction score
28.000
Aς μας πουν οι φίλοι Αθηναίοι τι είναι το σάντουϊτς και τι είναι το τοστ.
Διότι ένας φίλος που ταξιδεύει τακτικά για δουλειά στην Αθήνα μπήκε σε ένα μαγαζί και ζήτησε ένα σάντουϊτς και του είπαν ότι δεν είχαν, ενώ η βιτρίνα ήταν γεμάτη.
Τώρα όμως έμαθε και ρωτάει πάντα: "τι έχετε;"
Κι έτσι διαλέγει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.449
Reaction score
74.925
Toast είναι το κομμένο σε φέτες και ψημένο ψωμί, με τυρί ή και ζαμπόν (κανονικά σκέτο).
Το sandwich φτιάχνεται με άψητο ψωμί, σε φέτες ή ολόκληρο, συνήθως με περισσότερα περιεχόμενα απο το toast.


Κι αυτό:

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.706
Μηνύματα
2.873.220
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top