Yamaha Aventage

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον μικρότερο της σειράς aventage, τον rx-a550. Ειναι μια περίπτωση που με ενδιαφέρει αλλά που με έχει προβληματίσει. Ειναι σχεδόν στην ίδια τιμή με τον rx-v679 αλλά ακριβότερος κατά σχεδόν 200€ σε σχέση με τον rx-v479 με τον οποίο μοιράζεται τα ίδια ακριβώς τεχνικά χαρακτηριστικά μέχρι και βάρος (παρόλο που έχει έξτρα"πόδι"κάπου εκεί μέσα και αλουμινένια πρόσοψη...)

Οποτε δεν ξέρω αφ ενός αν είναι καλύτερος του μεγαλύτερου 679 και αφ ετέρου αν είναι τόσο πολύ καλύτερος του 479 ώστε να αξίζουν τα 200€ παραπάνω. Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα 200€ για μικροδιαφορές, ιδίως αφού η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρότερη σε άλλες χώρες. Αν τα δώσεις, καλύτερα ο RX-V679.

http://faq.yamaha.com/us/en/article/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v479_black_u/10915/8734
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Δεν υπάρχει ποσόστωση στην απόλαυση μικρέ μου άβρεχτε στεγνούλη. :)










Τι μ@λακιά έγραψα πάλι! :redface:
 
Last edited:

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα 200€ για μικροδιαφορές, ιδίως αφού η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρότερη σε άλλες χώρες. Αν τα δώσεις, καλύτερα ο RX-V679.

http://faq.yamaha.com/us/en/article/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v479_black_u/10915/8734
Ωραίος, σ'ευχαριστώ!

ΥΓ. Το r.s.c. έχει μεγάλη διαφορά από το απλό ypao? Γιατί βλέπω ούτε καν ο rx-a550 δεν το έχει...
 


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Θέλω βοήθεια.
Έκανα την Auto YPAO μέτρηση και σε Angle και σε Height.
Ως τώρα όλα καλά.
Αντιγραφή μπορώ να κάνω;
Με το equalizer πως το κάνω;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Εννοείς αντιγραφή των μετρήσεων; Πας στο manual setup -> setting data copy και επιλέγεις. Έχει δύο μνήμες, pattern, και μάλλον αποθήκευσες στην πρώτη.
Άσ' το το eq ακόμα, αλλά τι θέλεις να κάνεις;
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Επειδή είχα pioneer και αυτός έφτιαχνε equalization όλα τα ηχεία το καθένα ξεχωριστά......
Είναι κάτι που πρέπει να κάνω;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Με το YPAO εννοείς; Το έκανε ήδη αν έτρεξες auto.

Λίγο γρήγορος σου φάνηκε, ε; Κι εμένα. :rolleyes:
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326

Ότι κάνει και στο ΘουΒου κάνει ο Γιαμάχας.
Τίποτε παραπάνω :D:p
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
αν δηλώσω small τα μπροστά τότε παίζει κανονικά το Sub. Έχουν συχνότητα αποκοπής τα 40hz (είναι τσεκαρισμένο) από μόνο του.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Ογδόντα καλέ. Δεν ξέρουν αυτά, μόνο εμείς. :)


Όταν ένα ηχείο βρίσκεται επάνω σε έπιπλο είναι πολύ συνηθισμένο να λειτουργεί αυτό σαν αντηχείο. Μπερδεύεται το ενισχυτάκι, λέει θα έχει τρία δωδεκάιντσα στο κεντρικό του, ας του το βάλω large.
Το ίδιο ισχύει όταν ένα ηχείο είναι στημένο πολύ κοντά σε τοίχο, γωνία ή σε ξύλινο πάτωμα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Και άρθρο που πρέπει να βάλω για υπογραφή καθώς φαίνεται: http://www.audyssey.com/blog/small-vs-large



Here is a better rule: All speakers are Small. In today’s complicated AVR lingo that just means: If you have a subwoofer you should always turn bass management on. Always. Even if your receiver clings to the past and automatically sets your speakers to Large.
Μετάφραση:
Κι ένας καλύτερος κανόνας: Όλα τα ηχεία είναι small. Στη σημερινή πολύπλοκη γλώσσα των AVR, αυτό σημαίνει: Αν έχεις subwoofer πρέπει πάντοτε να έχεις το bass management ενεργό. Πάντοτε. Ακόμα κι αν ο ενισχυτής σου προσκολλάται στο παρελθόν και αναθέτει τα ηχεία σου αυτόματα σε large.
 
Last edited:





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.903
Μηνύματα
2.880.955
Members
37.962
Νεότερο μέλος
SWBiiLive
Top