Yamaha Aventage


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Καλή ιδέα! Βάλ' το στο 2 και σύγκρινε, αλλά το MCACC δε ρυθμίζει sub. Θα πρέπει να γίνει copy των sub ρυθμίσεων manually στο 2.
 


Μηνύματα
155
Reaction score
46
Δεν υπάρχει ποσόστωση στην απόλαυση μικρέ μου άβρεχτε στεγνούλη. :)










Τι μ@λακιά έγραψα πάλι! :redface:
Εσενα η σου ειπε κατι ενας κοινος φιλος μας,η με δουλευεις κανονικοτατα.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Και άρθρο που πρέπει να βάλω για υπογραφή καθώς φαίνεται: http://www.audyssey.com/blog/small-vs-large

Εξαίρεση του Στάθη που δεν υπόκειται σε νόμους ακουστικής. :D
υπονοεις οτι ο Σταθης παιζει με τα ηχεια δηλωμενα ως μεγαλα ;
Την Πέμπτη λοιπόν..:roflmao::lolsign:
και ο Σταθης υπονοει οτι θα δεις τι θα παθεις την Πεμπτη ;

:D

αν ισχυει το δηλωμενα μεγαλα τοτε χανει πληροφορια μιας και δεν φτανουν χαμηλα τα jbl
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Άσε μας ρε Κωστάκη, έλα την Πέμπτη μαζί. ;)

Εσενα η σου ειπε κατι ενας κοινος φιλος μας,η με δουλευεις κανονικοτατα.
Ποιός να μου είπε τι; :idk:
 


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Λοιπόν, σχεδόν τελείωσα. Ρύθμισα Sub και γίνετε στο σαλόνι του Star Wars.
Οι ρυθμίσεις στον Πιονέρο δεν με βοήθησαν καθόλου στο Sub και αρκετά μπορώ να πω για τα υπόλοιπα ηχεία.
Επιβεβαιώνω για μια ακόμη φορά ότι είναι ακουστικά ο Yamaha πολύ μπροστά από τον Pioneer. Τον είχα στο -07db για 40 λεπτά και ο ενισχυτής ίσα που ζεστάθηκα (δροσιά το λέω σε σχέση με τον προηγούμενο ενισχυτή μου).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.126
Σχετικά με την ρύθμιση των ηχείων και sub.
Από ότι έχω καταλάβει, θέλετε συνεχή χρήση του sub, ακόμη και σε ακρόαση μουσικής.
Υπάρχει κάποιος λόγος? Δηλαδή εφ όσον έχετε ηχεία δαπέδου, τι χρειάζεται το sub. Κατά την γνώμη μου, μόνο παραμόρφωση μπορεί να προσθέσει. Σωστά λοιπόν το μηχάνημα , εφ όσον βρήκε ηχεία πλήρους φάσματος, απορρίπτει την χρήση sub.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Όταν θέλει κάποιος ν' ακούσει μουσική, στους Pioneer βάζει pure direct, απενεργοποιείται το sub και παίζουν large.
Στους Yamaha (και στους D+M) δεν ξέρω πώς γίνεται γιατί δεν ακούω μουσική εκεί, αλλά θα είναι κάτι παρόμοιο, pure direct.
Τα ηχεία πάντα small στο setup.

Αυτά με την παραμόρφωση τα αντιπαρέρχομαι. :rolleyes:






Γιατί έβαλες like Στάθη; :rolleyes: :p
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.414
Όταν θέλει κάποιος ν' ακούσει μουσική, στους Pioneer βάζει pure direct, απενεργοποιείται το sub και παίζουν large.
Στους Yamaha (και στους D+M) δεν ξέρω πώς γίνεται γιατί δεν ακούω μουσική εκεί, αλλά θα είναι κάτι παρόμοιο, pure direct.
Τα ηχεία πάντα small στο setup.

Αυτά με την παραμόρφωση τα αντιπαρέρχομαι. :rolleyes:






Γιατί έβαλες like Στάθη; :rolleyes: :p
Συμφωνώ με όλα.:gamer:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
μου έβαλε όλα τα ηχεια large και το sub τώρα δεν παίζει
Οταν τα ηχεία είναι δηλωμένα ως large τότε το subwoofer θα παίζει μόνο ότι υπάρχει στο .1 κανάλι. Δηλαδή ποτέ στην (δικάναλη) μουσική. Θα παίζει μόνο στις ταινίες το ειδικό κανάλι .1 που έχει τις πολύ χαμηλές συχνότητες του sub.

Αν τα ηχεία είναι δηλωμένα ως small τότε το sub θα παίζει πάντα για τα "βοηθήσει" τα κύρια που δεν κατεβαίνουν χαμηλ.α Δηλαδή εκτός από το ειδικό .1 κανάλι, το sub θα παίζει και τις χαμηλές συχνότητες των small ηχείων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Οταν τα ηχεία είναι δηλωμένα ως large τότε το subwoofer θα παίζει μόνο ότι υπάρχει στο .1 κανάλι. Δηλαδή ποτέ στην (δικάναλη) μουσική. Θα παίζει μόνο στις ταινίες το ειδικό κανάλι .1 που έχει τις πολύ χαμηλές συχνότητες του sub.

Αν τα ηχεία είναι δηλωμένα ως small τότε το sub θα παίζει πάντα για τα "βοηθήσει" τα κύρια που δεν κατεβαίνουν χαμηλ.α Δηλαδή εκτός από το ειδικό .1 κανάλι, το sub θα παίζει και τις χαμηλές συχνότητες των small ηχείων.
Αυτά ισχύουν σε πολυκάναλο. Σε δικάναλο με pure direct δε λειτουργεί ούτε με δηλωμένα small.
Έχει κανείς δοκιμάσει να ακούσει μόνο το .1 κανάλι HD προγράμματος με αποσυνδεδεμένα τα δηλωμένα large ηχεία; :O_o:
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Άρα ακόμη και όταν ακούς μουσική με τα Front ηχεία δαπέδου δηλωμένα small και το Sub να διαχειρίζεται τις χαμηλές (αυτός και ο ρόλος της ύπαρξής του), ακούς καλύτερα;
Εγώ αυτό καταλαβαίνω.
Εκτός αν έχουν τα αυτιά μου πρόβλημα!

Ακόμη και με τους Pioneer που περάσαν από τα χέρια μου από το 2006, με τα μπροστά ηχεία σε small ο ήχος ήταν πιο διαυγής και το μπάσο από το sub πιο γεμάτο και καθαρό.
Μάλιστα και ένας ντράμερ επαγγελματίας που έτυχε να περάσει από το χώρο μου, εκφράστηκε με αρκετά καλά λόγια για το μπάσο που άκουσε.
Καθαρό χωρίς μπουκώματα και μπερδέματα.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.337
Reaction score
94.022
Άρα ακόμη και όταν ακούς μουσική με τα Front ηχεία δαπέδου δηλωμένα small και το Sub να διαχειρίζεται τις χαμηλές (αυτός και ο ρόλος της ύπαρξής του), ακούς καλύτερα;
Ακούς περισσότερα. Εκτός αν έχεις τα ηχεία του Στάθη, οπότε αυτό που ακούς φτάνει και περισσεύει. :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Άρα ακόμη και όταν ακούς μουσική με τα Front ηχεία δαπέδου δηλωμένα small και το Sub να διαχειρίζεται τις χαμηλές (αυτός και ο ρόλος της ύπαρξής του), ακούς καλύτερα;
Εγώ αυτό καταλαβαίνω.
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Σε direct ακούς small με sub χωρίς ισοστάθμιση και με pure direct large χωρίς sub.



Πρέπει να χωρίσουμε απο το thread τη συζήτηση large-small και να γίνει sticky.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.606
Reaction score
4.145
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Σε direct ακούς small με sub χωρίς ισοστάθμιση και με pure direct large χωρίς sub.



Πρέπει να χωρίσουμε απο το thread τη συζήτηση large-small και να γίνει sticky.
Mην χωρίσεις τίποτα.
Όποιος θελει να ακούει μουσική να πάρει βινύλιο.
Άντε πχια με τα ντιρεκτ και κροσσε και απερκατ.
:D
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.126
Πάντως ένας av στην επιλογή Pure direct δεν κάνει χρήση sub, ασχέτου μεγέθους ηχείων, τυχαίο? Μάλλον όχι.
Στο δικό μου σύστημα με τα klipsch rf 62 II το σύστημα συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα στο χαμηλό χωρίς το sub, παρά με αυτό.
Μιλώ πάντα για ακρόαση μουσικών αρχείων.
Έτσι όπως τίθεται το θέμα, ποιος ο λόγος ύπαρξης ηχείων δαπέδου σε ένα πολυκάναλο σύστημα, εφ όσον δηλώνοντάς τα σαν small αποκόπτουμε αυτό που προσφέρει ένα ηχείο δαπέδου... το χαμηλό του


Μόνο σε μία περίπτωση το καταλαβαίνω, κατά την χρήση θέασης ταινιών, για την προστασία και μόνο των ηχείων μας - σε καμία άλλη περίπτωση, και μάλλον μόνο κατά την περίπτωση που το σήμα δεν είναι ψηφιακό (dts, dd κλπ), διότι σε αυτήν την περίπτωση το βάρος των πολύ χαμηλών συχνοτήτων (εκρήξεις δηλαδή κλπ), μεταφέρεται αυτόματα στο sub και όχι στα ηχεία. Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαμε καμένα woofer κάθε τόσο.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.126
Παιδιά, προς Θεού, την γνώμη μου αναφέρω, η οποία μπορεί φυσικά και να μην είναι σωστή!
Απλώς σας αποτυπώνω αυτά που έχω εντοπίσει στον προσωπικό μου χώρο, όλον αυτό τον χρόνο που ασχολούμαι με το θέμα home cinema.:drinks:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.871.572
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top