ποιά θα έπρεπε να είναι η σωστή τιμή των συσκευών ;

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- αναρωτώμενος το εξής :

- λογικά το κόστος ενός προϊόντος διαμορφώνεται από τα υλικά , την αναζήτηση αυτών , την συναρμολόγηση , την έρευνα που προηγήθηκε , την διαφήμιση , και ότι άλλο ξεχνάω , βασικά όμως : υλικά , συναρμολόγηση , έρευνα
αν και το ποσοστό έρευνας δικαιολογείται να είναι υψηλό , από μία ( πχ ) , νέα και ρηξικέλευθη εταιρεία , αλλά όχι από μία που εξελίσσει την ίδια φιλοσοφία εδώ και 40 , 50 ( πχ ) , χρόνια

- εάν κάποιος , αντιγράψει με επιτυχία μία συσκευή ( γλυτώνοντας φυσικά την έρευνα ) , βάλει επάνω ένα νορμάλ κέρδος για τον εαυτό του , και το τελικό προϊόν βγεί 4 ή 5 φορές φτηνότερο από το ''μαμά" , στο συγκεκριμένο παράδειγμα , δεν θα έπρεπε το ''μαμά'' , να πωλείται τουλάχιστον στην μισή τιμή και κάτω ;

- σκοπός αυτού του νήματος , δεν είναι να ανακαλύψουμε την πιθανή αισχροκέρδεια κάποιων κατασκευαστών , αλλά , τελικά να βρούμε κάποιες πραγματικά τίμιες εταιρείες , πχ : ( σειρά reference klipsch , chario , σειρά 100 denon κεφαλές . . . και αρκετά άλλα )

- μεγάλη βοήθεια θα είχαμε από : ντιούηδες , μάστορες αναβαθμίσεων , και γενικά από όλους όσους κατέχουν το θέμα από πλευράς hardware ,
αλλά και από κατασκευαστές ή αντιπροσώπους , που ξέρουν περισσότερα , για την διαμόρφωση των τιμών
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
το τελικό προϊόν βγεί 4 ή 5 φορές φτηνότερο από το ''μαμά"
:roflmao::roflmao::roflmao:

Αν εξαιρέσουμε τις χαϊεντιές, αυτά δεν υπάρχουν.


Ξέχασες τη διακίνηση...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- μα σε αυτό το twilight zone , που λέγεται χάιεντ , αναφέρομαι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Η ουσία του χάιεντ αυτή είναι όμως...πλέρωνε όσο όσο καταναλωτή στόκο,έχω βάλει τα καλύτερα υλικά για να σου πιάνω τον
(όποιος δεν κατάλαβε..είναι κ@λος:roflmao::roflmao:)


το λένε και τα ρεβιούς που πλέρωσα
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Μαλλον αυτοι που βγαζουν το κοστος, κατι ξερουν καλυτερα απο μας.. η κατι θελουν περισσοτερο απο εμας..
Οποτε, οτι και να λεμε, παλι το ιδιο ειναι ...

Μπορουμε απλα και ομορφα να αγορασουμε αυτο που προτιμαμε και πιστευουμε
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
+ φόροι εισοδήματος + φόροι κατανάλωσης (ΦΠΑ, φόρος πολυτελείας) + δασμοί και λοιπά τελωνειακά έξοδα + μεταφορικά + κόστος λειτουργίας αντιπροσώπου (ενοίκιο, χρηματοδοτικό κόστος, υπάλληλοι) + φόροι κι ασφαλιστικές εισφορές αντιπροσώπου....
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κάποτε μια Κυρία της υψηλής κοινωνίας συνάντησε τυχαία τον Τσαρούχη και του ζήτησε να της ζωγραφίσει κάτι επιτόπου.

Ο Τσαρούχης πήρε ένα απλό χαρτί και της ζωγράφισε επιτόπου μέσα σε ένα λεπτό ένα περιστέρι και τις το έδωσε. Η Κυρία τον ευχαρίστησε και των ρώτησε τί χρωστάω, εκείνος τις απάντησε λέγοντάς της ένα πολύ υψηλό ποσό. Η κυρία όπως ήταν φυσικό παραξενεύτηκε και των ρώτησε γιατί είναι τόσο ακριβό κάτι που πήρε μόνο ένα λεπτό για να το ζωγραφίσετε?

Ο Τσαρούχης απάντησε " Δεν μου πήρε ένα λεπτό Κυρία μου, μου πήρε 50 χρόνια για να το φτιάξω".
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του φόρουμ με ενημέρωσε ότι ο ζωγράφος ήταν ο Picasso και όχι ο Τσαρούχης.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
ΗiEnd ?
Μιλάς για εταιρείες κολοσσούς ή βιοτεχνίες 5-6 ανθρώπων ?
- καλημέρα , μιλάω για unerground εταιρείες ( πχ : lamm , 47 laboratories) , έως mark levinson , απλά το κοινό τους χαρακτηριστικό να είναι , η επιλογή των άριστων υλικών σε όλους τους τομείς της υλοποίησης
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κάποτε μια Κυρία της υψηλής κοινωνίας συνάντησε τυχαία τον Τσαρούχη και του ζήτησε να της ζωγραφίσει κάτι επιτόπου.
Ο Τσαρούχης πήρε ένα απλό χαρτί και της ζωγράφισε επιτόπου μέσα σε ένα λεπτό ένα περιστέρι και τις το έδωσε. Η Κυρία τον ευχαρίστησε και των ρώτησε τί χρωστάω, εκείνος τις απάντησε λέγοντάς της ένα πολύ υψηλό ποσό. Η κυρία όπως ήταν φυσικό παραξενεύτηκε και των ρώτησε γιατί είναι τόσο ακριβό κάτι που πήρε μόνο ένα λεπτό για να το ζωγραφίσετε?
Ο Τσαρούχης απάντησε " Δεν μου πήρε ένα λεπτό Κυρία μου, μου πήρε 50 χρόνια για να το φτιάξω".
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του φόρουμ με ενημέρωσε ότι ο ζωγράφος ήταν ο Picasso και όχι ο Τσαρούχης.
Ηθικόν Δίδαγμα:
Στην υψηλή πιστότητα είναι προτιμότερη η επιλογή δημιουργών που είναι σε θέση να παραγάγουν αριστουργήματα σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα (και με λιγότερες ΄΄καλλιτεχνικές΄΄ αποκλίσεις)...;)
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πάντως το ίδιο ερώτημα θα μπορούσαμε να κάνουμε για όλους τους τομείς της ζωής.

Ποιά η σωστή τιμή του γιατρού, του καθηγητή, της βενζίνης, του κινητού τηλεφώνου κτλ. Σε όλους τους τομείς υπάρχουν αντιγραφές, ιμιτασιόν, φίρμα κτλ

Είναι φανερό οτι όλα αυτά ισορροπούν κάτω απο κανόνες προσφοράς και ζήτησης. Βασικό όμως ερώτημα καμια φορά δέν είναι το πόσο έχει ακριβό αλλα ... πόσο θα μας στοιχίσει τελικά το φθηνό...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- ερώτηση ,
εάν κάποιος καλός μάστορας , αντιγράψει και κατασκευάσει επακριβώς έναν πχ ολοκληρωμένο , ενισχυτή , ( ακόμα και οι κολλήσεις να είναι ίδιες ) , το τελικό αντίγραφο θα μετράει στο εργαστήριο το ίδιο με το πρωτότυπο ; και θα ακούγεται το ίδιο ;
 

Μηνύματα
9.239
Reaction score
12.749
βρισκεις κατι που σου αρεσε μεταχειρισμενο 3 ετιας 4 ετιας στα μισα λεφτα και παρακατω..και εισαι γαμπρος..και οταν το βαρεθεις και θελεις να το δωσεις ...παλι κατι θα παρεις σε φραγκα...εχει πολλα κελεπουρια σε μεταχειρισμενα...κατα τη γνωμη μου παντα..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
βρισκεις κατι που σου αρεσε μεταχειρισμενο 3 ετιας 4 ετιας στα μισα λεφτα και παρακατω..και εισαι γαμπρος..και οταν το βαρεθεις και θελεις να το δωσεις ...παλι κατι θα παρεις σε φραγκα...εχει πολλα κελεπουρια σε μεταχειρισμενα...κατα τη γνωμη μου παντα..
- σεβαστή και οικονομική η γνώμη σου , όμως εδώ προσπαθώ/θούμε να βγάλω μία άκρη με το πόσο παραπάνω πληρώνουμε τις ( καινούριες εν προκειμένω ) , συσκευές , και εάν αυτό δικαιολογείται για κάποιες

- εξάλλου και τα μεταχειρισμένα επηρεάζονται άμεσα από την τιμή που είχαν όταν ήταν καινούρια
 



Μηνύματα
72
Reaction score
53
Γειά σας,
Μιας και πριν καιρό είχα ασχοληθεί με το εμπόριο, ο άνθρωπος ο οποίος με μύησε μου είπε το εξής: Μία από τις βασικές αρχές του εμπορίου είναι μια πώληση να μπορεί να υποστηρίξει τουλάχιστον πέντε(!) προϊόντα τα οποία πιθανόν να μην πουληθούν ποτέ μένοντας στο ράφι σου. ... (τουλάχιστον στην δικια μου περίπτωση ). Ρίξτε μια ματιά σε παλαιό στοκ πού κρέμεται στα ράφια καταστημάτων. ..δυστυχώς πάντα την πληρώνει ο καταναλωτής. .. άλλωστε το οτι δεν στοκαρουν πλέον τα καταστήματα σημαίνει και αλλαγη πλεύσης. ...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Η σωστή τιμή των συσκευών είναι αυτή που ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει.
- καλησπέρα , ΄όμως έτσι η τιμή γίνεται κάτι υποκειμενικό ,

- άλλη τιμή είναι διατεθειμένος να δώσει για ένα πικαπ ( πχ ) , ένας οπαδός του βινυλίου , και άλλη ένας που βολεύεται και με cd ή ψηφιακά αρχεία
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.904
Reaction score
28.694

Mr Spock
- σεβαστή και οικονομική η γνώμη σου , όμως εδώ προσπαθώ/θούμε να βγάλω μία άκρη με το πόσο παραπάνω πληρώνουμε τις ( καινούριες εν προκειμένω ) , συσκευές , και εάν αυτό δικαιολογείται για κάποιες -

Το λοιπόν και γιά να καταλάβουμε όλοι μαs τι πληρώνουμε .
Όταν μιά συσκευή φτάνει να πωλείται στο ράφι 1000e , το πραγματικό κοστολόγιο τηs μαζί με το κέρδοs στον κατασκευαστή τηs είναι 100e , δηλαδή στο 10% .
Τα ενδιάμεσα μέχρι τα 1000e είναι ΦΠΑ ( όλοι βάζουν ΦΠΑ , που από μόνοs του ξεπερνά τα 200 e γιατί είναι το τελευταίο ποσο πριν την τελική τιμή ) - Μεταφορικά - Τελωνεία - Μεσάζων ( χονδρέμποραs ) - Κέρδοs καταστήματοs - Μπόνουs πωλητή .

Δέs πόσοι ζούν με μιά αγορά που θά κάνει ό καθέναs μαs ( Σε οτιδήποτε ) και να σκευτείs ότι όταν δίνουμε το 1000 ρικο , είμαστε τρισευτυχισμένοι !

Δέν υπάρχει δικαιολογία !
Ισχύει ό άγραφοs νόμοs και εδώ ,
" Τα πάθη των ανθρώπων ......Κοστίζουν ! " ( και πληρώνονται ) .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top