Αλκοολούχα ποτά

Μηνύματα
3.303
Reaction score
1.940
Παλιά μόνο ουίσκι.... κατά προτίμηση haig αν και για ένα μεγάλο διάστημα είχα κολλήσει με μία παρέα και πίναμε jack και jim σκέτο..... βότκα ποτέ....
Πλέον τσίπουρο άνευ (συνήθως Αποστολακη) με τον μεζέ και μπύρα σπάνια...

Αλλά το ριμαδι αν δεν το πιεις συστηματικά το ξαμαθαινεις και σε χαλάει μετά.....
 


Μηνύματα
2.772
Reaction score
1.198
Πίνω
Όχι υπερβολικά, αλλά μερικές φορές και χωρίς παρέα .
Το ούζο είναι το αγαπημένο μου και προσπαθώ να δοκιμάσω όσο το δυνατόν περισσότερα διαφορετικά Ούζα . Σε κάθε μέρος της χώρας που πάω βρίσκω ένα δύο ντόπια ούζα και τα δοκιμάζω, έχω και το βιβλίο του ούζου μαζί μου ή το έχω ήδη συμβουλευτεί.Το κάθε ποτό έχει και την ιδιαιτερότητά του και προσπαθώ να την εντοπίζω
Όπως λέει και η φίλη μας ....

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Χειμώνα μονο Talisker, καλοκαίρι μονο Mezcal και μπυρες. Απο ελληνικές μονο Kaiser και ζ απο εισαγωγής μ'αρεσουν αρκετές για να αναφερθούν όλες, ενδεικτικά Lucifer, Pilsner Urquell.
Martini μ'αρεσει επισης πολυ αλλα δεν ειναι για όλες τις ώρες.
Μ'αρεσει απο Vodka η Krepkaya, αλλα δεν πολυπινω οποτε τύχει μονο σε παρέα.
Ούζο μ'αρεσει αρκετά, αλλα δεν είμαι εκλεκτικος πινω οτι να'ναι, το ίδιο και ρακί-τσίπουρο.
Κάποια κρασιά τα πινω, αλλα δυστυχώς αυτα που μου αρέσουν ειναι αρκετά ακριβά.
Με καλη παρέα, πινω και τα πόδια μου όμως :neo: :sleep::hunter:
 




Μηνύματα
9.407
Reaction score
12.912
δεν ξερω γιατι...αλλα δεν την εβγαλε την φωτο ..απο το δευτερο τζιν..ειναι αυτο...
 


Μηνύματα
9.407
Reaction score
12.912
Ωραίο είναι ,αλλά ακριβό.
οντος αλλα ετσι οπως πινω εγω....μια στις τοσες..μια χαρα ειναι..εξω οταν βγεις εδω δεν λεει ...με την μεζουρα τα βαζουν τα σπαγγοραμενα..η διπλη μεριδα ειναι λιγοτερη απο την κανονικη στην Ελλαδα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.869
Reaction score
127.278
Άμα δε ξέρετε να πινετε μπύρα, δε σας φταιω γω...

Μία στα γρήγορα από μένα:

IMG_20160916_021715.jpg


Αν δε την έχετε δοκιμάσει, το οφείλετε στον εαυτό σας. Septem, ιδίως τη μαύρη, τι να λέμε τώρα.. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.869
Reaction score
127.278
Κρασί απολάμβανω το κόκκινο μόνο, με πλούσια φρουτώδη αρώματα τα αγαπημένα μου. Παρέα με μουχλιασμένα τυριά το καλύτερό μου.

Στα μαλτ έχω φάει τα νιάτα μου. Ωραία όλα τα καπνιστά, αλλά υπάρχουν και καλύτερα, Macallan λόγου χάριν.. Έβγαλαν κι ένα καπνιστό famous grouse πρόσφατα, το βρίσκω ιδιαίτερα πετυχημένο κι ευκολοπιοτο. Παρέα με πίπα ή καλό πούρο το καλύτερό μου.

Ούζο σπανίως και μόνο παρέα με ψαρικά. Τσίπουρο δεν, εκτός κι αν πέσει μέλι μέσα..

Jeam Beam cola από παιδί, σα σπραϊτ, δροσιστικό. Παρέα με γκομενες. Παίζει και μοχιτο, κάνα κουμπα λιμπρε, τετχια, πχιασαρικα.

Βοτκες πολλές, από κρεπκαγια, τη δυνατή, έως περτσοβκα, με πιπεριά. Αμπσολουτ για να περνάει η ώρα. Παρέα αληταμπουρες.

Αγαπημένο μίγμα το χαρακίρι, το πινω σε μεγάλο ποτήρι φουλ, με τριμμένο πάγο. Αν δε ξέρετε πως φτιάχνεται, τζακ ντραμπουι κουαντρο. Αν δεν είσαι μαθημενος, όταν πας να σηκωθεις, πεφτεις. Παρέα με τον μπάρμαν.

Τεκιλες σπανίως. Μερικές όμως είναι αφρός. Κι η μεσκαλ από τις καλές. Παρέα με μανιακούς, λεμόνια, αλάτι, τέτοια..

Σφηνάκι λαγκαβουλιν ζεστό σκέτο. Τον στελνεις για κατουρημα τον μάγκα, το νιώθει να τον καίει μέχρι την ουρήθρα ή / και κωλοτρυπιδα.

Τέλος λικεράκια κανέλας και λεμονιού, μετά το φαγητό. Πολιτισμός. Ένα λιμοντσέλο ρε αδερφέ! Μια τεντούρα τελοσπαντων..;)


 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.179
Reaction score
20.818
Όχι ότι ήμουν και ποτέ πότης -ούτε πότης ούτε παναγιώτης- αλλά το ουίσκυ που μου κάνει απίθανη γευστική εντύπωση είναι το Oban, καμνιά σχιέση με τις πικρίλες της σειράς. Πάντως, ένα ουίσκυ της σειράς που μ' άρεσε πάντα είναι το Haig. Ελληνικό αλκοολούχο προτιμώ σαφώς το τσίπουρο του Τσιλιλή - και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά πράσινη ετικέττα (με γλυκάνισο). Κρασί της σειράς συνήθως παίρνω από το sm καμπερνέ σωβινιόν με συρά, ή αθήρι ή ασύρτικο της Ελλ. Κελάρια σε συσκευασία 1,5λιτ. Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό ίσως, αλλά δεν είναι και καθόλου κακό. Και μπύρα Fix κυρίως. Όλα αυτά τα υπόλοιπα που λέτε εσείς είναι για σκληροπυρηνικούς ροκάδες και μεταλλάδες. Εγώ είμαι παιδί σεντιμεντάλ και ακούω soul, λάτιν, χορευτικά, Μπάρυ Γουάιτ, Στράους, Ζαμπέτα και τέτχοια, και καμιά όπερα. Φανταστείτε δηλαδή κάτι από xfader αλλά στο πχιο όμορφο, με περισσότερα μαλλιά και λιγώτερα γένια...

 

D

Deleted member 23222

Guest
Μαλαματίνα με ψιλό.
Τσίπουρο άνευ ,με θαλασσινό.
Μπύρα μου αρέσει μόνο η Fischer στο καφέ μπουκάλι.

Πάντα λευκό κρασί σε κάνα μπαρ...εκτός αν πάρω χυμό πορτοκάλι χωρίς παγάκια...

Γενικά δεν πίνω παρά σπάνια...Σας την έσπασα;;
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.995
Μηνύματα
2.884.819
Members
37.974
Νεότερο μέλος
kmn
Top