Αλκοολούχα ποτά

gonis

Luger
Μηνύματα
4.236
Reaction score
11.535
Black Label....ενα όνομα...μια ιστορία....
Οταν υπάρχει budget....Blue Label....το τέλος του δρόμου.-
Επικουρικά μόνο με μεζέ ούζο Πιτσιλαδής.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Όπου βρείτε σχιστομάτικο ουίσκι χτυπήστε το αλλύπητα.
Ακριβά μεν αλλά πχοιότης..
Φαβοριτε είναι τα Nikka και Suntory(για όποιον θέλει πιό ''άγρια'' blend).

Τελευταία πετυχαίνω και Kavalan (Taiwan!),πολύ ραφιναρισμένα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.072
Reaction score
77.884
.. μα και βεβαια αγαπητε :)
για κατι στιγμες ζουμε, πινουμε.. κοκ .. όντας παραβατικος σαν χαρακτηρας..
my balcony λοιπον::
View attachment 63222
Ανακύκλωση δουλεύεις?:p:whistling::D:D:D:D

και δεν είναι δικό σου balcony πλέον:sneaky::D:D:D:D:D

σκέφτηκες να τα πουλήσεις στα Εξάρχεια?Θα τρέχουν τα σάλια τους μόλις τα δούνε :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.704
Reaction score
38.178
Ανακύκλωση δουλεύεις?:p:whistling::D:D:D:D

και δεν είναι δικό σου balcony πλέον:sneaky::D:D:D:D:D

σκέφτηκες να τα πουλήσεις στα Εξάρχεια?Θα τρέχουν τα σάλια τους μόλις τα δούνε :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
lol x 3
-να τα πουλησω και να παρω κανενα καλωδιο ρευματως??χαχα..μπα..
Λοιπον, πραγματικη ιστορια..κοιμαμαι με κοριτσι φαρσο-πρωτοχρονια-...και το πρωι ακολουθει η παρακατω στιχομυθια (στο κρεβατι του τρομου :p ) :
-Ανοιγεις το παραθυρο?
-Eισαι σιγουρη?
-Ναι..να μπει λιγο φως...
-οκ...
-!!!! ....!??!?!?!
-Στο ειπα, αλλα δεν το καταλαβες... δεν ηθελα να σε ***... δεν θα μπορουσα αλλωστε .. για ποδαρικο σε εφερα σπιτι.. .......παντως να μην κοιμασαι με οποιον βρισκεις.. ειπαρχει μια ασχημη αρρωστια εκει εξω..
(μη στα πολυλογω...μετα τον πρωινο καφε...την εκανε τρεχοντας)

cheers!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.526
Reaction score
126.209
Black Label....ενα όνομα...μια ιστορία....
Οταν υπάρχει budget....Blue Label....το τέλος του δρόμου.-
Επικουρικά μόνο με μεζέ ούζο Πιτσιλαδής.
Το πράσινο το δοκιμασες; Νομίζω μου αρέσει πιο πολύ κι απ'το μαύρο κι απ'το μπλε.
Στον Πιτσιλαδή συμφωνούμε, λίγο καλύτερο από πλωμαρι
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.492
Reaction score
50.803
- ορισμένες εμπειρίες-συμβουλές :

- εάν πρέπει να πιούμε ( κοινωνική υποχρέωση ) και δεν θέλουμε , λιπαρό κρέας ή ψάρι ( καλύτερα ) κάποιες ώρες πριν , και θα αντέξουμε περισσότερο καθ΄ ότι το λίπος επικάθεται στο εσωτερικό του πεπτικού σωλήνα και καθυστερεί την απορρόφηση , έχουμε όμως υπ΄ όψιν πως αυτή η απορρόφηση θα έρθει ετεροχρονισμένη

- μετά την κατανάλωση αλκοόλ για να επανέλθουμε γρήγορα σε τάξη :
Γαμοπίλαφο ή πατσά , πολλά νερά , ύπνος ( όχι πριν νοιώσουμε καλύτερα ) . . .

- τα αεριούχα ποτά επιταχύνουν την απορρόφηση των οινοπνευματωδών ποτών και όχι μόνο

- εάν πρέπει να οδηγήσουμε υπό επήρεια αλκοόλ ( κακώς , αλλά μπορεί να μην γίνεται αλλιώς ) , έχουμε υπ΄ όψιν μας πως ενώ τα καταφέρνουμε με την αίσθηση των αποστάσεων εμπρός-πίσω , δεν τα πάμε καθόλου καλά με την αίσθηση των πλαινών . Οι αλκοολικοί έχουν κατά κανόνα γδαρμένα τα οχήματά τους στα πλαινά του αμαξώματος

- hangover , ( overhang έχουν οι βραχίονες ) : νερά πολλά νερά , πολυβιταμίνες , μπανάνα , σούπα ρύζι ή φιδέ με πολύ λεμόνι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.072
Reaction score
77.884
lol x 3
-να τα πουλησω και να παρω κανενα καλωδιο ρευματως??χαχα..μπα..
Λοιπον, πραγματικη ιστορια..κοιμαμαι με κοριτσι φαρσο-πρωτοχρονια-...και το πρωι ακολουθει η παρακατω στιχομυθια (στο κρεβατι του τρομου :p ) :
-Ανοιγεις το παραθυρο?
-Eισαι σιγουρη?
-Ναι..να μπει λιγο φως...
-οκ...
-!!!! ....!??!?!?!
-Στο ειπα, αλλα δεν το καταλαβες... δεν ηθελα να σε ***... δεν θα μπορουσα αλλωστε .. για ποδαρικο σε εφερα σπιτι.. .......παντως να μην κοιμασαι με οποιον βρισκεις.. ειπαρχει μια ασχημη αρρωστια εκει εξω..
(μη στα πολυλογω...μετα τον πρωινο καφε...την εκανε τρεχοντας)

cheers!

Μάλλον θα τρόμαξε η καημενούλα με την αρρώστια που κρυβόταν εκεί μέσα...γι'αυτό την κοπάνησε:p:D:D:D:D

τι ομάδα αίματος έχεις?:spiteful:8-)
 



Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Από τα καλύτερα θέματα που ανοίξαν!!

Όταν ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΑΝΕΥΘΥΝΑ κάποτε, προτίμηση σε malt & irish, Busmills πράσινο και Lagavulin αντίστοιχα.

Πλέον αυστηρά μόνο Βεργίνα, μακράν ότι καλύτερο σε μπύρα.
Τσίπουρο& κρασι παραγωγής μου , εκτος καλοκαιριού.
Και το καλοκαίρι όποτε βρεθεί κάνα Πιτσιλαδή,οπωσδήποτε.
Α, και για Ρετσίνες , Κεχρή.

Φυσικά υπήρξαν και οι εποχές που χτυπούσαμε λίτρα JIM BAM , MACK DANIELS, ΤΕΝ LORDS , FOUR ROSES μαζί με τα αγκάθια κ.α .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.455
Reaction score
74.941

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κρασί απολάμβανω το κόκκινο μόνο, με πλούσια φρουτώδη αρώματα τα αγαπημένα μου. Παρέα με μουχλιασμένα τυριά το καλύτερό μου.

Στα μαλτ έχω φάει τα νιάτα μου. Ωραία όλα τα καπνιστά, αλλά υπάρχουν και καλύτερα, Macallan λόγου χάριν.. Έβγαλαν κι ένα καπνιστό famous grouse πρόσφατα, το βρίσκω ιδιαίτερα πετυχημένο κι ευκολοπιοτο. Παρέα με πίπα ή καλό πούρο το καλύτερό μου.

Ούζο σπανίως και μόνο παρέα με ψαρικά. Τσίπουρο δεν, εκτός κι αν πέσει μέλι μέσα..

Jeam Beam cola από παιδί, σα σπραϊτ, δροσιστικό. Παρέα με γκομενες. Παίζει και μοχιτο, κάνα κουμπα λιμπρε, τετχια, πχιασαρικα.

Βοτκες πολλές, από κρεπκαγια, τη δυνατή, έως περτσοβκα, με πιπεριά. Αμπσολουτ για να περνάει η ώρα. Παρέα αληταμπουρες.

Αγαπημένο μίγμα το χαρακίρι, το πινω σε μεγάλο ποτήρι φουλ, με τριμμένο πάγο. Αν δε ξέρετε πως φτιάχνεται, τζακ ντραμπουι κουαντρο. Αν δεν είσαι μαθημενος, όταν πας να σηκωθεις, πεφτεις. Παρέα με τον μπάρμαν.

Τεκιλες σπανίως. Μερικές όμως είναι αφρός. Κι η μεσκαλ από τις καλές. Παρέα με μανιακούς, λεμόνια, αλάτι, τέτοια..

Σφηνάκι λαγκαβουλιν ζεστό σκέτο. Τον στελνεις για κατουρημα τον μάγκα, το νιώθει να τον καίει μέχρι την ουρήθρα ή / και κωλοτρυπιδα.

Τέλος λικεράκια κανέλας και λεμονιού, μετά το φαγητό. Πολιτισμός. Ένα λιμοντσέλο ρε αδερφέ! Μια τεντούρα τελοσπαντων..;)


Και μονο που τα διαβασα,μεθυσα :roflmao:
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- εάν πρέπει να οδηγήσουμε υπό επήρεια αλκοόλ ( κακώς , αλλά μπορεί να μην γίνεται αλλιώς )
Ολα γινονται.Παιρνεις ενα ταξι και σε παει σπιτι, το μονο που πρεπει ειναι να θυμασαι που μενεις. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.704
Reaction score
38.178
Μάλλον θα τρόμαξε η καημενούλα με την αρρώστια που κρυβόταν εκεί μέσα...γι'αυτό την κοπάνησε:p:D:D:D:D

τι ομάδα αίματος έχεις?:spiteful:8-)
Ε .. καλα...απο half-night-stands..αλλο τιποτα ..
too much blood in my alcohol.. ;-D

Τελευταια ανακαλυψη,προσφατα (πριν κανα διμηνο),το παραπανω, και το πινω σφηνακια σε ενα underground μπαρ που συχναζω..οποτε εχω πιει 2 μπουκαλια..
http://fireballwhisky.com/
αν και παραγεται στον καναδα, και εμφιαλωνεται στην γαλλια (παρα τα λεγομενα του σαιτ για Ν.Ορλεανη-οποτε κανα βουντου παιζει..στη φαση..)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.722
Μηνύματα
2.873.878
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top