Αλκοολούχα ποτά

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.913
να ρωτησω και 'γω κατι ... εχω ακουσει οτι η νικοτινη παραμενει (ή τα συμπτωματα στερησης) στον οργανισμο για 20 μερες .. ισχυει κατι τετοιο και για το αλκοολ ?
μπορει και να το διατυπονω και λαθος ..
εψαξα λιγο διαδικτιο και δεν βρήκα κατι.
Θενξ ! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Να προσθέσω ότι το καλό μαλτ είναι για 1 ποτήρι.
1.
Τέλος.

Αν θες κιαλλο, βάλε τζωνι ρεντ. Μετά δεν έχει νόημα.

Με λίγο νερό πάντα στο μαλτ, και χωρίς πάγο, ποτέ πάγος. Στο τζωνι, βάλε και κοκακολα...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
- από αψέντι ξέρει κανείς ; υπάρχει και 75-βαθμών :o , έχει ο κουμπάρος μου ένα και αντί για πώμα , έχει σταγονόμετρο

- ABSENTI , καμία εμπειρία ;
Αν κρίνω απο αυτά που γράφει ,μάλλον είναι συνεχώς υπό την επήρεια του...:tongue:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μεταξά 5αρι η 7αρι. Αν και το 7αρι θεωρείται κατά τεκμήριο καλυτερο ,εγώ προτιμώ το πιο επιθετικό στη γεύση 5αρι. Προφανώς υπάρχουν πολύ πιο εξεζητημένα και εκλεκτά από αυτό ,αλλά το θέμα για μένα είναι να αναφέρουμε τα ποτά από τα οποία έχουμε καταναλώσει μπανιέρες ολακερες κατά προτίμηση μέσα σε σύννεφα καπνού όρθιοι σε καποιο μπαράκι και όχι το σουπερ ντουπερ εκλεκτό που θα απολαύσουμε με το σταγονόμετρο υπό το φως των κεριών ,ακουγοντας τζαζ απο βινυλιο...:lazy:
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
- επειδή βλέπω πως το κατέχεις . . .

1 - η έτοιμη αλκοόλη έχει καμιά σχέση με το καθαρό οινόπνευμα 95-βαθμών

2 - κάποιος μπάρμαν μου είχε πεί πως και για τα φτηνά σκληρά ποτά , υπάρχει μία ''βάση'' κοινή για όλα ( αλκοόλ ; ) , και μετά τα κάνεις βόντκα ( και όχι βότκα ) , ουίσκι , τζίν κλπ , ισχύει κάτι τέτοιο ;
Όχι αυτό που σου λέει ο φίλος σου είναι η συνταγή για μπόμπες με τα ανάλογα αποτελέσματα (το πρόσφατο πχ.με το κορίτσι που τυφλωθηκε με ανεπάρκειας οργάνων κλπ).
Το οινόπνευμα σε μεγάλη ποσότητα θεωρείται δηλητηριο για τον οργανισμό. Τα ποτά απόσταξης βότκα ουίσκι τεκίλα τσίπουρο κλπ.
Παράγονται ως εξής. ..Το πρωτογενές υλικό περνάει μια διακασια αν η πρωτη υλη δεν μπορει να εξαγει αμεσα σακχαρα κάποια από αυτά ζυμώνονται φυσικά όπως το κρασί και μετά το προϊόν που προκυπτει περνάει από απόσταξη και έχουμε το τελικό προϊόν. Π.χ. Το ουίσκι, πρώτα φτιάχνεται ένας μουστος από κριθάρι (έτσι φτιάχνεται η μπύρα αλλά προστίθεται λυκίσκος )Το τελικό προϊόν είναι μια γλυκιά μπύρα αφού ζυμωθεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές μετά περναει από απόσταξη και έχουμε το γνωστό σε όλους ουίσκι. Κάπως έτσι γίνεται και η βότκα , η τεκίλα, και το moonshine των Ντιουκς.
Το καθαρο οινόπνευμα παίζει και αυτός ήταν ένας λόγος που ανέβηκε η τιμή του.
Ένα λικερ έχει βάση νερο ,οινόπνευμα, και το υλικό από το οποίο θέλουμε να εξαγουμε γεύση ,ζάχαρη ολα αυτά επεξεργαζονται ανάλογα και έχουμε το ανάλογο αποτέλεσμα (λιμοντσελο κλπ)
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Η ενασχόληση με το αλκοόλ είναι όπως η μουσική, θέλει λίγο ψάξιμο ,λίγο διάβασμα περί γευσιγνωσίας να ξαναγυρνας πίσω ούτως ώστε να μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που καταναλώνεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.913
Να προσθέσω ότι το καλό μαλτ είναι για 1 ποτήρι.
1.
Τέλος.

Αν θες κιαλλο, βάλε τζωνι ρεντ. Μετά δεν έχει νόημα.

Με λίγο νερό πάντα στο μαλτ, και χωρίς πάγο, ποτέ πάγος. Στο τζωνι, βάλε και κοκακολα...
..κατι αντιστοιχο και με την καλη μπυρα .. :)
την παρασκευη που μας περασε ετυχε να παω στο φεστιβαλ μπυρας (μουφα ηταν) αλλα η μπυρα καλη, και ιπια 5-6 ποτηρια septem (fri:pale ale & Thurs:premium red ale) και μια γερμανικη πιο πριν ... αλλα μεχρι εκει. Ισως οπως ειπα καπου στην αρχη του νηματως να φλωρεψα..
[DOUBLEPOST=1474041314][/DOUBLEPOST]
Η ενασχόληση με το αλκοόλ είναι όπως η μουσική, θέλει λίγο ψάξιμο ,λίγο διάβασμα περί γευσιγνωσίας να ξαναγυρνας πίσω ούτως ώστε να μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που καταναλώνεις.
ολα..μαγειρικη...μουσικη....hifi...hobbie k' μη..
 


evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Επειδή το ούζο ως προιόν φτιαχνεται με διαφορετικο τρόπο οι ιδιότητες που έχει ανάλογα με τον τρόπο παρασκευής διαφέρουν. Υπάρχει το ούζο που γίνεται με απόσταξη 100%, ενώ ουζο θεωρείται και ενα ποτό που περιέχει 20% ούζο από απόσταξη και πάνω, ενώ το υπόλοιπο συμπληρώνεται από αιθυλική αλκοολη και διαφορα αρωματικά.

Εδω έχουμε δύο θέματα για το μίγμα: η "καθαρή" αιθυλική αλκοόλη δεν είναι καθαρή αλλά 96% και περιέχει πρόσμιξη μεθυλικής αλκοόλης που είναι δηλητήριο (η 100% προορίζεται για εργαστήρια και είναι πανάκριβη!).
Δεύτερον, στα αρωματικά μερικοί χρησιμοποιούν χημική ανηθόλη αντι φυσικής ή γλυκάνισου.

Το αποτέλεσμα όλων αυτών ειναι η φήμη ότι το ούζο κάνει "κακό μεθύσι" που έχω ακούσει συχνά. Για να αποφεύγουμε τις παρενέργειες προσέχουμε το ούζο να είναι από απόσταξη 100% (να το γράφει στο μπουκάλι)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
- από αψέντι ξέρει κανείς ; υπάρχει και 75-βαθμών :o , έχει ο κουμπάρος μου ένα και αντί για πώμα , έχει σταγονόμετρο
Μόνο αυτό έχω πιεί:

http://www.wine24shop.gr/xenta-absenta.el.aspx

2 μπουκάλια σύνολο, και δύσκολα να ξαναπαρω.

Σκέτο δε παίζει, θέλει ζάχαρη, αναπτήρα να ανάψει να καεί η ζάχαρη να καραμελώσει, να πέσει και λίγο το αλκοόλ, αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό.

Αραιώνεται με νερό υποχρεωτικά, πιο πολύ σε γυναίκες αρέσει. Η διαδικασία παρασκευής σίγουρα ;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.465
Reaction score
50.665
Μόνο αυτό έχω πιεί:

http://www.wine24shop.gr/xenta-absenta.el.aspx

2 μπουκάλια σύνολο, και δύσκολα να ξαναπαρω.

Σκέτο δε παίζει, θέλει ζάχαρη, αναπτήρα να ανάψει να καεί η ζάχαρη να καραμελώσει, να πέσει και λίγο το αλκοόλ, αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό.

Αραιώνεται με νερό υποχρεωτικά, πιο πολύ σε γυναίκες αρέσει. Η διαδικασία παρασκευής σίγουρα ;)
- την μυρωδιά του πως την άντεξες ; ξεβουλώνει την μύτη ότι και ν΄ έχεις
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.975
Μεταξά 5αρι η 7αρι. Αν και το 7αρι θεωρείται κατά τεκμήριο καλυτερο ,εγώ προτιμώ το πιο επιθετικό στη γεύση 5αρι. Προφανώς υπάρχουν πολύ πιο εξεζητημένα και εκλεκτά από αυτό ,αλλά το θέμα για μένα είναι να αναφέρουμε τα ποτά από τα οποία έχουμε καταναλώσει μπανιέρες ολακερες κατά προτίμηση μέσα σε σύννεφα καπνού όρθιοι σε καποιο μπαράκι και όχι το σουπερ ντουπερ εκλεκτό που θα απολαύσουμε με το σταγονόμετρο υπό το φως των κεριών ,ακουγοντας τζαζ απο βινυλιο...:lazy:
H φωνή της λογικής σε ένα κόσμο που κατακλύζεται από χαϊεντάδες... :p
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Κώστα Ear εγω αναρωτιώμουν ποιος πίνει Laphroaig, Caol Ila, Lagavulin και λοιπα πετρέλαια? Εκτός και αμα είναι καπνιστής οπότε αλλάζει το πράμα.
Δούλευα σε ξενοδοχείο στο Εδιμβούργο όπου κάθε δωμάτιο είχαι το όνομα ενός μαλτ, 42 συνολικά υπήρχαν. Και στο welcome pack είχε απο μια μινιατούρα. Όποτε ερχόταν ξενέρωτοι πελάτες είχα free drink όσπου τα δοκίμασα όλα.
Το talisker και το macallan είναι τα ποιο διαδεδομένα μαλτ και οχι τυχαία.
Η πέρδικα η απλή η αγαπημένη των περισσότερων σκοτσέζων όταν δεν πίνουν μαλτ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Το talisker και το macallan είναι τα ποιο διαδεδομένα μαλτ και οχι τυχαία.
Μεγάλη η ιστορία των μαλτ.
Και γω προσωπικά έτσι λέω, βέβαια με βάση τα λίγα που έχω δοκιμάσει, γιατί το πράγμα είναι χαοτικό. Αυτά τα δύο και για μένα ξεχωρίζουν, είναι πιο λεπτές γεύσεις, πιο ευγενικά, πιο ραφινατα. Τον εντυπωσιακό χαρακτήρα του λαγκαβουλιν λόγου χάριν (το οποίο επίσης γουσταρω και μάλιστα το 12αρι περισσότερο από το 16αρι) μπορεί να μην τον έχουν, αλλά σε βάθος χρόνου αποδεικνύουν την κλασσική τους αξία και τελικά την σαφή ανωτερότητά τους. Ιδίως το μακαλλαν, που το θεωρώ ως την πιο καθαρή έκφραση του μαλτ, μέτρο σύγκρισης για όλα τα υπόλοιπα.
Νομίζω πως κάποιος που εξερευνεί τα μαλτ, δε πρέπει να ασχοληθεί με το μακαλλαν στην αρχή, δε θα το εκτιμήσει γιατί δε προσπαθεί να εντυπωσιάσει. Θα πρέπει κανείς να κάνει τον κύκλο του, να γνωρίσει τις γεύσεις, και στο τέλος να αράξει στο μακαλλαν. Την απλότητά του και συναμα τη λεπτή πολυπλοκότητά του, άργησα και γω να την αντιληφθώ.

Ταυτόχρονα όμως δε πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχουν ένα σωρό άγνωστες μάρκες μαλτ με διακίνηση μικρής κλίμακας, που πολλές φορές κρύβουν διαμάντια. Τυχεροί όσοι κάνουν εκδρομές στη σκωτσέζικη επαρχία, βρίσκουν εύκολα μία πληθώρα τοπικών διαμαντιών που δε κυκλοφορούν σε καμία κάβα ;)
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.312
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top