ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΜΠΕΣ

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Οι φτηνιαρικες της προενισχυσης που αναφερεις ειναι no name κινεζικες;
Αν ναι, μαλλον θα πρεπει να ξερεις οτι αυτες εχουν ενα συγκεκριμενο χαρακτηριστικο. Τονισμενα ακρα, ιδιαιτερα το μπασο. οποια νορμαλ λαμπα και να βαλεις ο ηχος σου θα γινει αναιμικοτερος, το οποιο μπορει βεβαια να ειναι και θεμιτο, εξαρταται απο τα ηχεια και το χωρο σου.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παντως το σταδιο με τις ''nos'' ολοι το περασαμε...
ειναι σιγουρα πιο καλοηχες και ζεστες, ομως μετα απο πολλα εξοδα κ μερικες φορες ''συντομης ζωης'' που ενδεχομενως εχουν (γιατι ετσι κι αλλιως ειναι παλιες) η ζυγαρια στο τελος γυριζει στις καλες νεας παραγωγης
για να σταματησουμε να ακουμε μονο ''πως'' ακουγεται η μουσικη και να ακουσουμε μονο μουσικη.
Αν οι λαμπες ειναι οντως nos δεν εχει σημασια αν ειναι παλιες σε ηλικια.Αυτο που εχει σημασια ειναι να φυλαγονται σωστα και με ασφαλεια προς αποφυγη ζημιων η κτυπηματων,οπως εξ αλλου πρεπει να γινεται και με τις νεας παραγωγης.
Οι παλιες λαμπες δεν ακουγονται και κατ΄ αναγκη πιο ζεστες.Μαλλον πιο σωστα ακουγονται θα ελεγα κυριως οι γνωστες καλες μαρκες τοσο απο Αμερικη οσο και Ευρωπη.Δεν ειναι τυχαιο που μερικες μαρκες εχουν τοση φημη μεχρι σημερα.
Για τις τιμες , δεν το συζηταμε,πολλες φορες ειναι απαραδεκτα ψηλες,αλλα , ετσι ειναι η αγορα/ζητηση.Παντως αν ψαξει ο φιλος Βλαδημηρος , οι nos 12ΑΤ7 ειδικα δεν ειναι ακριβες σε σχεση με τις καλυτερες νεας παραγωγης.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
Αν οι λαμπες ειναι οντως nos δεν εχει σημασια αν ειναι παλιες σε ηλικια.Αυτο που εχει σημασια ειναι να φυλαγονται σωστα και με ασφαλεια προς αποφυγη ζημιων η κτυπηματων,οπως εξ αλλου πρεπει να γινεται και με τις νεας παραγωγης.
Οι παλιες λαμπες δεν ακουγονται και κατ΄ αναγκη πιο ζεστες.Μαλλον πιο σωστα ακουγονται θα ελεγα κυριως οι γνωστες καλες μαρκες τοσο απο Αμερικη οσο και Ευρωπη.Δεν ειναι τυχαιο που μερικες μαρκες εχουν τοση φημη μεχρι σημερα.
Για τις τιμες , δεν το συζηταμε,πολλες φορες ειναι απαραδεκτα ψηλες,αλλα , ετσι ειναι η αγορα/ζητηση.Παντως αν ψαξει ο φιλος Βλαδημηρος , οι nos 12ΑΤ7 ειδικα δεν ειναι ακριβες σε σχεση με τις καλυτερες νεας παραγωγης.
Καλημερα...δε διαφωνω σε κατι, οπως ειδες το ιδιο λεω πανω κατω απο προσωπικη εμπειρια και μονο.
Περισσοτερο αναφερομουν στην ευκολη και πιο φτηνη λυση του ebay, που οι λαμπες ειναι τζοκερ, λιγο λιγο ξοδευευουμε χρημα για αμφιβολης καταστασης και προελευσης λαμπες. Και κυριως μιλησα για mullard που παλι απο προσωπικη εμπειρια ειναι με διαφορα οι πιο ζεστες -καλοηχες.κλπ (πες το οπως θες) αλλα και αυτες παιζει συχνα να ειναι αρκετα χρησιμοποιημενες η ταλαιπωρημενες. γιαυτο τονισα οτι η αγορα απο εξωτερικο θελει προσοχη. Δικη μου εμπειρια και φιλων με διαφορων τυπων λαμπες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλημερα...δε διαφωνω σε κατι, οπως ειδες το ιδιο λεω πανω κατω απο προσωπικη εμπειρια και μονο.
Περισσοτερο αναφερομουν στην ευκολη και πιο φτηνη λυση του ebay, που οι λαμπες ειναι τζοκερ, λιγο λιγο ξοδευευουμε χρημα για αμφιβολης καταστασης και προελευσης λαμπες. Και κυριως μιλησα για mullard που παλι απο προσωπικη εμπειρια ειναι με διαφορα οι πιο ζεστες -καλοηχες.κλπ (πες το οπως θες) αλλα και αυτες παιζει συχνα να ειναι αρκετα χρησιμοποιημενες η ταλαιπωρημενες. γιαυτο τονισα οτι η αγορα απο εξωτερικο θελει προσοχη. Δικη μου εμπειρια και φιλων με διαφορων τυπων λαμπες.
Καλημερα:drinks:
Yπαρχουν απολυτα αξιοπιστοι πωλητες ακομη.Ασφαλως συμφωνω οτι δεν αγοραζει καποιος απο οποιον ναναι ειτε απο e-bay ειτε απο αλλου.Θελει ψαξιμο και προσοχη.
Απο τετοιους αξιοπιστους πωλητες,αγορασα ακομη και μεταχειρισμενες λαμπες που δουλεψαν απιστευτα πολλες ωρες πριν τις αλλαξω.
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Οι φτηνιαρικες της προενισχυσης που αναφερεις ειναι no name κινεζικες;
Αν ναι, μαλλον θα πρεπει να ξερεις οτι αυτες εχουν ενα συγκεκριμενο χαρακτηριστικο. Τονισμενα ακρα, ιδιαιτερα το μπασο. οποια νορμαλ λαμπα και να βαλεις ο ηχος σου θα γινει αναιμικοτερος, το οποιο μπορει βεβαια να ειναι και θεμιτο, εξαρταται απο τα ηχεια και το χωρο σου.
Ναι ειναι αυτες, αυτη την στιγμη με ενοχλουν ειδικα στο πιανο ενα ελαφρυς κουδουνισμος και επισης λιγο η λεπτομερεια.
δεν μου αρεσει ο αναιμικος ηχος γενικα για αυτο εχω και ενα sonus faber. ο χωρος δε ειναι μικρος περιπου 10τμ και οι εντασεις που ακουω ειναι μεσαιες..
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
Καλημερα:drinks:
Yπαρχουν απολυτα αξιοπιστοι πωλητες ακομη.Ασφαλως συμφωνω οτι δεν αγοραζει καποιος απο οποιον ναναι ειτε απο e-bay ειτε απο αλλου.Θελει ψαξιμο και προσοχη.
Απο τετοιους αξιοπιστους πωλητες,αγορασα ακομη και μεταχειρισμενες λαμπες που δουλεψαν απιστευτα πολλες ωρες πριν τις αλλαξω.
οκ εννοειται...η διαδικασια βεβαια του συνεχους ψαξιματος ειναι λιγο κουραστικη γιατι καθε λαμπα εχει καποια διαφορα στον ηχο (λογικο) και ποτε δεν υπαρχει απολυτα σωστο και λαθος. Μονο διαφορετικοτητα. γιαυτο λεω οτι τοσο χρημα (ναι μεν κραταει ζωντανη την αγορα) να ξοδευουμε, δεν ειναι και το πιο συμφερον, μονο και μονο για δοκιμη. βεβαια αυτη ειναι και μια ομορφια της ολης ιστοριας με τις λαμπες αρκει να μη γινει λογος να μην ακουμε μουσικη και να ακουμε πως ακουγεται η μουσικη οπως εχω πει. Και παλι ολα αυτα ειναι προσωπικο μου συμπερασμα. ευχομαι ο βλαντιμιρ να καταληξει γρηγορα, λυσεις υπαρχουν δεν θα εχει θεμα αν προσεξει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Η ακρόαση λυχνιών είναι ένα οικοδόμημα που κατασκευάζεται από μεταχειρισμένα νος τραπουλόχαρτα στοιβαγμένα με τέτοιο τρόπο, που ένα να τραβήξεις, πέφτουν όλα.:smoke:


Μπαίνω στον πειρασμό να τραβήξω μία ντάμα, ένα βαλέ, ένα τζόκερ ρε αδερφέ..:focus:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κωστα,ετυχε να μπεις σε αποθηκη με μερικα εκατομμυρια nos tubes,σφραγισμενα ?????? !!!!!!!Oχι μαγαζια με 200 λαμπες.Τοσες εχω και γω σπιτι μου ................ :p
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
Αν ηταν κοντα θα ακουγαμε μερικες παρεα :drinks:
ναι, θα του εδινα και μερικες el34 για να του φυγει η απορια για τις jj. που δε λεω οτι ειναι το τοπ που κυκλοφορει αλλα σε σχεση με χρημα ειναι εγγυηση...ασε που αν εχει σωστο πρε- ισως και να μην προβληματιζοταν για τις power.
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
ναι, θα του εδινα και μερικες el34 για να του φυγει η απορια για τις jj. που δε λεω οτι ειναι το τοπ που κυκλοφορει αλλα σε σχεση με χρημα ειναι εγγυηση...ασε που αν εχει σωστο πρε- ισως και να μην προβληματιζοταν για τις power.
Για τις JJ οντως το εχω ακουσει και εγω πως ειναι εξαιρετικες.. και value for money, μαλλον θα τις κρατησω τις jj και θα ψαξτω μονο με τις προ.

με προβληματισε ο φιλος παραπανω που εγραψε πως οτι και αν βαλω σε σχεση με τις no name κινεζικες θα μου φανει ο ηχος αναιμικος.. η αληθεια ειναι πως οι προτιμησεις μου απεχουν απο τις αναιμικες ακροασεις. θελω ζωντανο πλουσιο με 3d soundstage και παχιες γλυκες μεσαιες ο λεπτος ηχο δεν θελω.

εχει ακουσει καποιος λαμπες προ με τα παραπανω χαραστηριστικα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για τις JJ οντως το εχω ακουσει και εγω πως ειναι εξαιρετικες.. και value for money, μαλλον θα τις κρατησω τις jj και θα ψαξτω μονο με τις προ.

με προβληματισε ο φιλος παραπανω που εγραψε πως οτι και αν βαλω σε σχεση με τις no name κινεζικες θα μου φανει ο ηχος αναιμικος.. η αληθεια ειναι πως οι προτιμησεις μου απεχουν απο τις αναιμικες ακροασεις. θελω ζωντανο πλουσιο με 3d soundstage και παχιες γλυκες μεσαιες ο λεπτος ηχο δεν θελω.

εχει ακουσει καποιος λαμπες προ με τα παραπανω χαραστηριστικα?
Mullard , Philips , GE 6201,RCA black plate απο τις παλιες, και PSVANE 12AT7 απο τις νεες.Και οι JJ 12AT7 ειναι πολυ καλες απλα χρειαζονται λιγο στρωσιμο περισοτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Κωστα,ετυχε να μπεις σε αποθηκη με μερικα εκατομμυρια nos tubes,σφραγισμενα ?????? !!!!!!!Oχι μαγαζια με 200 λαμπες.Τοσες εχω και γω σπιτι μου ................ :p
Όταν γυρνούσα στα μαγαζιά ηλεκτρονικών της Θεσσαλονικης, όλοι ήταν τιγκα στις λάμπες, ράφια ολόκληρα γεμάτα ξέχειλα.
Τότε είχα και γω σημαντικές ποσότητες στο σπίτι.

Πέρασαν τα χρόνια, μεγάλωσα.

Τώρα στα μαγαζιά ηλεκτρονικών θα βρεις καμιά ξεχασμένη λυχνία και αν.
Τώρα και γω στο σπίτι, εχω κάτι ξεχασμένες φιλιπς τζαν, ισως και κάτι 211 που τις είχα για πορτατίφ.

Πλέον στα μαγαζιά ηλεκτρονικών είναι τιγκα στις λάμπες οικονομίας, μεγάλη θραύση κάνουν οι λάμπες λεντ, ολόκληρα ράφια τιγκα.
Και γω στο σπίτι εχω σημαντικές ποσότητες από αυτές τις λάμπες.

:p
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Mullard , Philips , GE 6201,RCA black plate απο τις παλιες, και PSVANE 12AT7 απο τις νεες.Και οι JJ 12AT7 ειναι πολυ καλες απλα χρειαζονται λιγο στρωσιμο περισοτερο.
Τις tungsol τις απορριπτεις?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τις tungsol τις απορριπτεις?
Δεν εχω ακουσει τις νεες tung-sol 12at7 και απο τις παλιες ακουσα τις 12ax7 που ηταν προς την κατευθυνση που ψαχνεις.
[DOUBLEPOST=1476628891][/DOUBLEPOST]
Πλέον στα μαγαζιά ηλεκτρονικών είναι τιγκα στις λάμπες οικονομίας, μεγάλη θραύση κάνουν οι λάμπες λεντ, ολόκληρα ράφια τιγκα.
Και γω στο σπίτι εχω σημαντικές ποσότητες από αυτές τις λάμπες.

:p
Οχι απ΄αυτες μπρε :p
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Για τον ηχο που ψαχνεις θα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις ενα ζευγαρι 12at7 Sylvania Nos στις θεσεις 1 και 3 και ενα ζευγαρι 12ax7 (Tunsgram ισως) καλες δυνατες και καθαρες για τις θεσεις 2 και 4.
Οι Sylvania θα σου δωσουν παχυ ηχο με τονισμενα μεσαια και τρισδιαστατη εικονα στη φωνη και οι 12ax7 θα σου δωσουν ισοροπια δυναμη και καθαροτητα για να ευχαριστηθεις ολα τα υπολοιπα. Οι λαμπες αυτες δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβες...
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Για τον ηχο που ψαχνεις θα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις ενα ζευγαρι 12at7 Sylvania Nos στις θεσεις 1 και 3 και ενα ζευγαρι 12ax7 (Tunsgram ισως) καλες δυνατες και καθαρες για τις θεσεις 2 και 4.
Οι Sylvania θα σου δωσουν παχυ ηχο με τονισμενα μεσαια και τρισδιαστατη εικονα στη φωνη και οι 12ax7 θα σου δωσουν ισοροπια δυναμη και καθαροτητα για να ευχαριστηθεις ολα τα υπολοιπα. Οι λαμπες αυτες δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβες...
Αυτον τον συνδυασμο μου εχει προτεινει και ο Tsakiridis
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
με ενδιαφέρει κυρίως να μη κάνουν θόρυβο με λεπτομέρεια και καλό soundstage, επίσης είμαι fan της παχιάς μεσαίας
Βάλε κάνα αντικραδασμικό δαχτυλίδι σιλικόνης στις λάμπες, μαζί με κάποιο πλαίσιο θωράκισης, το οποίο μπορεί να γειωθεί κιόλας.
Κι είσαι οκ, χωρίς αλλαγή λυχνιών. ;)

Αν τα φτυσουν οι λάμπες κάποτε, φιλιπς και τεσλα, μπορεί και συλβανιες αν βρεις φτηνά. :)
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Αυτον τον συνδυασμο μου εχει προτεινει και ο Tsakiridis
Να σου πω απ'τις δοκιμές που έχω κάνει είναι ο πιο εύκολος να πάρεις αποτέλεσμα.
Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις μπόλικες νος μέχρι να πετύχεις αυτό που θέλεις...
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Βάλε κάνα αντικραδασμικό δαχτυλίδι σιλικόνης στις λάμπες, μαζί με κάποιο πλαίσιο θωράκισης, το οποίο μπορεί να γειωθεί κιόλας.
Κι είσαι οκ, χωρίς αλλαγή λυχνιών. ;)

Αν τα φτυσουν οι λάμπες κάποτε, φιλιπς και τεσλα, μπορεί και συλβανιες αν βρεις φτηνά. :)
Για αντικραδασμικα που εδω στην Ελλαδα???
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.118
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top