Σηκωμαροτριχόμετρου συνέχεια

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Δηλαδή αν δεν έπαιζε με Metric και Lipinski θα το έγραφες στ rxίδια σου?
Δεν είπα αυτό.
Δεν έχω κωλύματα με μηχανάκια.
Γενικά στα AudioShows δεν τρελαίνομαι με ότι ακούω.
Απλά αυτό μου άρεσε πολύ.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Πάρε και τη δική μου, προς το φίλο μας τον Πάρη::p

Αυτό ακριβώς που είπες κατακρίνω, τη γενίκευση της προσωπικής σου υποκειμενικής εκτίμησης σε αυθαίρετο συμπέρασμα επί του αντικειμένου της οικιακής αναπαραγωγής υψηλής πιστότητας.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να δεχτώ ότι είσαι πιο χαρούμενος εσύ προσωπικά (για λόγους που με βρίσκουν εντελώς αδιάφορο) με "απλές σχεδιάσεις", όποιες κι αν είναι αυτές.

Έχω όμως έντονες ενστάσεις, όταν σε ένα εξόχως τεχνικό αντικείμενο, όπως αυτό της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, εκφράζεις αυθαίρετες γενικεύσεις που δεν ισχύουν, όπως κάνεις και σε αυτή σου την ανάρτηση:

1. Γίνεται ευκολότερα. (Ποιος το λέει; Εσύ;)
2. Οι πιο απλές σχεδιάσεις είναι ικανότερες στην έκφραση της πολύπλοκης φύσης της μουσικής. (Ποιος το λέει αυτό; Γιατί αυτό ισχύει; Επειδή το λες εσύ;)
3. Έτσι νιώθει κάθε ανοιχτός στην εμπειρία ακροατής. (Υπάρχει κάποια έρευνα που αποδεικνύει αυτό που γράφεις ή είναι απλώς κάτι που μόνο εσύ πιστεύεις; Γιατί το γενικεύεις και δε μιλάς μόνο για τον εαυτό σου;)

Στο αγαπημένο μας στερεοφιλ, υπάρχει μία σελίδα μετρήσεων, όπως γνωρίζεις καλά. Στο τέλος αυτής της σελίδας, βγάζει ο υπεύθυνος των μετρήσεων ακριβέστατα συμπεράσματα περί των ηχητικών επιδόσεων των προς μέτρηση συσκευών, πολύ συχνά χωρίς να τα έχει ακούσει. Επίσης, βασιζόμενος στις μετρήσεις του, ερμηνεύει στο ακέραιο τις εντυπώσεις ακροάσεων άλλων. Άρα, ήδη υφίσταται ένας γνωστός στο χώρο των συσκευών υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, που εδώ και δεκαετίες συνδέει επιτυχώς και με ακρίβεια (αλλά και με κοινή αποδοχή σε παγκόσμια κλίμακα) τις ηχητικές επιδόσεις μιας συσκευής αμφιμονοσήμαντα με τις μετρήσεις της. Αυτό που ... κατακρίνεις! :)

Στο ίδιο περιοδικό, αξίζει να δεις στα τοπ προτεινόμενα συστήματα, να φιγουράρει ως πρώτο των πρώτων το νέο ενεργό δημιούργημα της μπανγκενολουφσεν, με ενσωματωμένα πολλαπλά ενισχυτικά στάδια ICE (διακοπτικά ή τάξης ντε) ενώ τα DSP δίνουν ρεσιτάλ σε αυτή την υλοποίηση, κι αναρωτιέμαι κατά πόσο τέτοιας σύγχρονης νοοτροπίας υλοποιήσεις, σύμφωνες με όλα τα εν ισχύ pdf της AES, σύμφωνες με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, και οπωσδήποτε διόλου "απλές σχεδιάσεις", πως στο σατανά προσφέρουν τόση ικανοποίηση και μουσική απόλαυση, που ακόμα και στο στερεοφιλ γίνεται αποδεκτή, κι όμως, όχι σε σένα! ;)

Όσον αφορά τον "παραλογισμό του σιναφιού μου", δε μπορώ παρά να σου ανταποδώσω τα εύσημα, χαριτολογώντας βεβαίως. ;)
Και ο πάρις απαντά: :D

foumas_1.jpg



Με άλλα λόγια, αν εγώ ισχυρίζομαι ότι υπάρχουν ροζ ιπτάμενοι ελέφαντες που καπνίζουν ναργιλέδες,

... Μέχρι ΕΣΥ να αποδείξεις ότι αυτά που λέω είναι λάθος, δεν έχεις κανένα λογικό δικαίωμα να μην τα σέβεσαι!



Φάτε τη σκόνη του πιντιεφάκηδες...


foumas_2.jpg




Μετά από μια απολαυστική δροσιά... :p
 


Y

Yiannis_B

Guest
Και ο πάρις απαντά: :D

View attachment 72138


Με άλλα λόγια, αν εγώ ισχυρίζομαι ότι υπάρχουν ροζ ιπτάμενοι ελέφαντες που καπνίζουν ναργιλέδες,






Φάτε τη σκόνη του πιντιεφάκηδες...


View attachment 72139



Μετά από μια απολαυστική δροσιά... :p

Όλα καλά αλλά η φωτογραφία δεν χρειαζόταν. Το χοντραίνεις χωρίς λόγο.
 

Z

Zdimis

Guest
Αυτος το λεει και δεν χρειαζεται ναναι κ κατι παραπανω απο απλος χομπιστας για να ισχυριζεται οτι ισχυριζεται,ποσο μαλλον δοκιμαστης συσκευων στην ψωροκωσταινα εστω ,που σημαινει οτι "ασχολειται" με ακουστικες εκτιμησεις με αισθητηρια που υπάρχουν και εχουν να κανουν με ζευξη ακουστικου ερεθισματος -συναισθηματος -που προκυπτει απο καποιο equalization σε συστηματα με πλουσιες μεσαιες μικρο η μεγαλο φουσκωμα στις χαμηλες με το μπλουμ της 2ης και ελειψη ακρατων δυναμικων που φινετσαρουν το ακουσμα.ΣΑΣ φαινονται λιγα ολα αυτα για να σηκωθει τριχα ??ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΩΝΕΙ ΜΕ FLAT ΑΠΟΚΡΙΣΗ Κ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ κ εχετε κεντραρει τον συμπαθη παθιαρη (κ με καλο αυτι κ περιγραφικη δεινοτητα κατ εμε) επειδη γκουρουδιζει?ΓΚΟΥΡΟΥ ΡΕ Παρης ,και περιμεντε να σας σηκωθει κιολας,τεχνοκρατες ε τεχνοκρατες με pdfαυτια
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Όλα καλά αλλά η φωτογραφία δεν χρειαζόταν. Το χοντραίνεις χωρίς λόγο.
Είναι φωτογραφία προφίλ Γιάννη.
Με το που μπαίνεις στο hi fi race τη βλέπεις φάτσα κάρτα.
Δεν έκατσα να ψάξω.

Χώρια που νομίζω ότι όντως έχει το look "φάτε τη σκόνη μου". :p



BTW, το ήξερες ότι με τα εμβόλια έχουν σκοπό να μας κάνουν πειραματόζωα της Νέας Τάξης Πραγμάτων; :D
 

Z

Zdimis

Guest
Αυτος το λεει και δεν χρειαζεται ναναι κ κατι παραπανω απο απλος χομπιστας για να ισχυριζεται οτι ισχυριζεται,ποσο μαλλον δοκιμαστης συσκευων στην ψωροκωσταινα εστω ,που σημαινει οτι "ασχολειται" με ακουστικες εκτιμησεις με αισθητηρια που υπάρχουν και εχουν να κανουν με ζευξη ακουστικου ερεθισματος -συναισθηματος -που προκυπτει απο καποιο equalization σε συστηματα με πλουσιες μεσαιες μικρο η μεγαλο φουσκωμα στις χαμηλες με το μπλουμ της 2ης και ελειψη ακρατων δυναμικων που φινετσαρουν το ακουσμα.ΣΑΣ φαινονται λιγα ολα αυτα για να σηκωθει τριχα ??ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΩΝΕΙ ΜΕ FLAT ΑΠΟΚΡΙΣΗ Κ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ κ εχετε κεντραρει τον συμπαθη παθιαρη (κ με καλο αυτι κ περιγραφικη δεινοτητα κατ εμε) επειδη γκουρουδιζει?ΓΚΟΥΡΟΥ ΡΕ Παρης ,και περιμεντε να σας σηκωθει κιολας,τεχνοκρατες ε τεχνοκρατες με pdfαυτια
Κι ας δεχτω οτι ειναι σε πλανη.
ποιος μπορει να μου αποδειξει οτι δεν ειναι σε πλανη οποιος αντι για αυτια επιλεγει αυτια κ pdf για να τσουτσουρωσει.
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
...ποιος μπορει να μου αποδειξει οτι δεν ειναι σε πλανη οποιος αντι για αυτια επιλεγει αυτια κ pdf για να τσουτσουρωσει.


Και φτου παλι απο την αρχη.

:help:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Αυτό το εξετάζουμε σε άλλο θέμα. Περάστε έξω κύριε!:D
Στα μάτια μου ειναι επίπεδη. Τι θες ρε;

Επίπεδη ειναι. Και βρίσκω την ψυχική μου ηρεμία οταν το σκέφτομαι.

Αλλιως γιατι δεν πέφτουν όσοι ειναι στο νότιο ημισφαίριο;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Γιατι εχει κατι "χοντραδια" το Βορειο που μπαλατζαρει.

Η φυσις εχει προνοησει.


:D
 

Y

Yiannis_B

Guest
Και φτου παλι απο την αρχη.

:help:

Η μαγεία των .pdf, της επιστήμης γενικότερα, είναι το ¨φτου και από την αρχή", αρκεί η αρχή να γνωρίζει το τέλος.

Είναι τουλάχιστον λυτρωτικό, να εξηγείς τα ανεξήγητα, και έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Αν δεν ρωτούσες το "γιατί ? ", θα σκαρφάλωνες ακόμη στα δέντρα. :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.585
Reaction score
30.995
Επειδη το φαινομενο του χηνιασματος ειναι αντανακλαστικο ,να ξερετε, οτι δεν σαν χαρακτηριζει σαν ανθρωπους, αν τυχον ανατριχιασετε με παντελιδη στο ραδιο :D
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Επειδη το φαινομενο του χηνιασματος ειναι αντανακλαστικο ,να ξερετε, οτι δεν σαν χαρακτηριζει σαν ανθρωπους, αν τυχον ανατριχιασετε με παντελιδη στο ραδιο :D
Δεν λες καλύτερα πως δεν πάθαμε καμιά συμφορά να τα έχει βγάλει σε βινύλιο..!!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Είναι φωτογραφία προφίλ Γιάννη.
Με το που μπαίνεις στο hi fi race τη βλέπεις φάτσα κάρτα.
Δεν έκατσα να ψάξω.
Αlex, κάτσε φρόνιμα.
Μπορείς να κρίνεις όσο θέλεις απόψεις, αλλά μέχρι εκεί.
Εδώ είναι avsite.gr και όχι kyrakatina.gr.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.385
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top