Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

A

AKARL

Guest
Αρκετά με τις αμπελοφιλοσοφίες... Πουλάει κανείς κανέναν καλό ψηφιακό τελικό; :)
Α βρε παλιόπαιδο κλιπσάκια που δεν έχει ανοίξει ακόμα ο μάτης μου και σε δγιαβάζω και σε λυπάμαι που θα πέσεις στον λάκκο με τα ...... λιοντάρια να σε κατασπαράξουν.... >:(:D:lolsign:
 


Μηνύματα
852
Reaction score
748
Παραθέτω τα εξής από τις προσωπικές μου ακουστικές εμπειρίες, δηλώνοντας παντελώς άσχετως με τεχνικά θέματα του audio. Μερικά δευτερόλεπτα ακρόασης ακόμη και μέτριας ανάλυσης mp3 με έναν SET ενισχυτή στέλνουν αδιάβαστο τον ανυποψίαστο ακροατή, γιατί αναπαράγουν κάτι που δεν απλά υπάρχει στην πραγματικότητα, όπως πχ την τσιριχτή φωνή της Αρβανιτάκη σαν βελούδινη ψαλμωδία ή τη φωνή του Γιάννη Πάριου τριπλάσια σε όγκο που σου σηκώνει την τρίχα στο ταβάνι με ένα απλό "α" στο δέκατο δευτερολέπτου. Δηλ. μια ουτοπία. (Αλήθεια ας αναρωτηθούμε πόσες φορές στη ζωή μας έχουμε την ευκαιρία να βιώσουμε κάτι ουτοπικό; )
Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα. Η διαδικασία αναπαραγωγής της μουσικής μπορεί να θεωρηθεί ως τέχνη ή πρέπει να προσεγγίζεται ως επιστήμη που ακολουθεί κάποιους αυστηρούς αντικειμενικούς κανόνες; Μας συγκινεί περισσότερο ένας πίνακας ζωγραφικής που απεικονίζει ένα τοπίο ως προϊόν τέχνης ή μια τέλεια hd φωτογραφία του ιδίου τοπίου ως προϊόν της τεχνολογίας; Μας αρέσει να φανταζόμαστε και ονειρευόμαστε με αφορμή έναν πίνακα ή να θαυμάζουμε και ενθουσιαζόμαστε με τις λεπτομέρειες μίας άψογης φωτογραφίας; (Σε ποια περίπτωση αισθανόμαστε λάθος άραγε; )
Αν θεωρήσουμε την αναπαραγωγή του ήχου ως μια τέχνη, το να αντιγράφεις και να μιμείσαι γενικώς όχι απλά δεν είναι αποδεκτό, αλλά θεωρείται γελοίο. Ένα αντίγραφο με όρους τέχνης θεωρείται σκουπίδι ,ενώ ένα πρωτoτύπως παραγόμενο έργο πάντα προκαλεί ρίγη συγκίνησης, νοσταλγία και όνειρα...
Αν όμως θεωρήσουμε ως μοναδικό σκοπό ενός συστήματος την πιστή αναπαραγωγή του ήχου, είναι προφανές ότι καθίσταται αυτομάτως σκουπίδι οτιδήποτε δε συμβάλλει στο σκοπό αυτό, άρα και ένας SET ενισχυτής.
Οι SET ενισχυτές λοιπόν με όρους τέχνης είναι οι μαγευτικές σειρήνες, που μαγεύουν και παγιδεύουν όλους εμάς τους ρομαντικούς και ανυποψίαστους θνητούς. Μαγεύουν διότι ουσιαστικά παράγουν εξωραϊσμένες διασκευές κάθε κομματιού. Είναι ο ορισμός του ανα-καλύπτω τις μουσικές μου. Είναι ένα ταξίδι στο άγνωστο... Και αυτό προκαλεί απερίγραπτα συναισθήματα. Για να γίνει το ταξίδι αυτό θάβουν σημαντικό μέρος της πληροφορίας, αλλοιώνουν το υπόλοιπο αυτής, καθυστερούν, μπερδεύουν, αλλά και εμφανίζουν από το πουθενά χροιές και ήχους από άλλη διάσταση που λες: Πω ρε μ........κα τί ήταν αυτό τώρα!!!
Με όρους επιστήμης είναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες και πλαστογράφοι του hi end και προφανώς δικαίως εξοργίζουν όλους όσους ορκίζονται στο όνομα της πιστής αναπαραγωγής. Κλέβουν γιατί παίζουν τα πάντα με πεντάλ, αλλά πεντάλ δεν έχει ούτε το βιολί ούτε η κιθάρα. Ακόμη και στο πιάνο δεν χρησιμοποιείται πάντα. Ο απατεωνίσκος αυτός που λέγεται SET το έχει μονίμως πατημένο. Σου λέει όχι φίλε δε θα σου φέρω τα πιατίνια με τα ηχεία στα 3 μέτρα να σου κοπανάνε τα αυτιά. Θα στα στείλω πίσω στο διάολο να τα ακούς σαν θρόισμα. Εξάλλου γιατί να ακούς σε ρεαλιστικές στάθμες; Εγώ είμαι εδώ να σου πασάρω την πληροφορία όπως εγώ γουστάρω ακόμη και αν ακούς μουσική μετά τα μεσάνυχτα σε σχεδόν μηδενικές στάθμες. Θα σου δημιουργήσω την ψευδαίσθηση ότι ακούς εντελώς φυσικά και ρεαλιστικά. Θα σε πάρω από το χεράκι και θα σε οδηγήσω εκεί πίσω στην προτελευταία θέση να ακούς πιο γεμάτα και ξεκούραστα. Δεν χρειάζεται να ακούς όλες τις νότες. Πήγαινε, θα σου αρέσει... Το πως το κάνει δεν το γνωρίζω. Του βγάζω το καπέλο όμως και το κυριότερο... τον λατρεύω.

ΥΓ Οι ίδιες οι αισθήσεις μας είναι απατηλές. Γιατί να μην είναι και ένας SET ενισχυτής :)
Υπαρχουν SET και SET.

Οι καλες υλοποιησεις εχουν μονο θετικα.

Θα πρεπει φυσικα να ματσαρουν με τα ηχεια σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Μας συγκινεί περισσότερο ένας πίνακας ζωγραφικής που απεικονίζει ένα τοπίο ως προϊόν τέχνης ή μια τέλεια hd φωτογραφία του ιδίου τοπίου ως προϊόν της τεχνολογίας; Μας αρέσει να φανταζόμαστε και ονειρευόμαστε με αφορμή έναν πίνακα ή να θαυμάζουμε και ενθουσιαζόμαστε με τις λεπτομέρειες μίας άψογης φωτογραφίας; (Σε ποια περίπτωση αισθανόμαστε λάθος άραγε; )
Ο πίνακας (η τέχνη) είναι το μουσικό άλμπουμ. Αυτό πρέπει να αναπαραχθεί.
Το ερώτημα που θα ταίριαζε καλύτερα στο παράδειγμά σου θα ήταν αν προτιμάς να δεις μια άψογη φωτογραφία του πίνακα ζωγραφικής ή έναν πίνακα ζωγραφικής του πίνακα ζωγραφικής.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Απο ψηφιακους, οσους θελεις.

Αλλα θα εισαι off Topic γιατι δεν θα σου αρεσει. :)
Πού το ξέρεις;

Υπαρχουν SET και SET.

Οι καλες υλοποιησεις εχουν μονο θετικα.

Θα πρεπει φυσικα να ματσαρουν με τα ηχεια σου.
Μπα; έχουν εκαι προτιμήσεις; Δεν μπορούν να οδηγήσουν όλα τα ηχεία; Είναι μήπως ανεπαρκείς;

Ο πίνακας (η τέχνη) είναι το μουσικό άλμπουμ. Αυτό πρέπει να αναπαραχθεί.
Το ερώτημα που θα ταίριαζε καλύτερα στο παράδειγμά σου θα ήταν αν προτιμάς να δεις μια άψογη φωτογραφία του πίνακα ζωγραφικής ή έναν πίνακα ζωγραφικής του πίνακα ζωγραφικής.
Αυτό!! Πολύ σωστά.
 


A

AKARL

Guest


"Λαμπάτη" ή "κανονική" έκδοση προτιμάτε;

Η "κανονική" είναι η γνωστή μία:



Λαμπάτες υπάρχουν πολλές, διαλέξτε:

Το παραχ...όντρυνες, έτσι; :prankster::prankster::prankster:

Πάντως η λαμπάτη έκδοση (με τα ζαρζαβατικά) έχει μια κάποια αφαιρετική γοητεία, θα πρέπει να το παραδεχθείς αυτό. :thumbsup:
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Τίποτα, κανένα μέσον, και φυσικά ο αποδεκτης-ακροατης
δεν μπορεί να συλλάβει την πραγματικοτητα ως έχει.
ούτε καν αυτή τη πεζή πραγματικότητα της ηχογράφησης, μη ξεγελαμε τον εαυτό μας...

Τα πάντα χρωματιζουν
Τα πάντα λειτουργουν ως μικροί η μεγάλοι παραμορφωτικοι φακοί.
Τα πάντα δίνουν μιαν εκδοχή.

Γι αυτό έχω αναφερθεί παλαιότερα στις πολλές εκδοχές του σωστού και αληθινού.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
[QUOTE="costas EAR, post: 2168122, mem διαλέξτε:

[/QUOTE]
Τσο (κο)ντα μαιμου δευτερη απο αριστερα κατω σειρα... το γυρναω σε λαμπα... κ καβλωδια ρεβματως
 


Μηνύματα
852
Reaction score
748
Μπα; έχουνε και προτιμήσεις; Δεν μπορούν να οδηγήσουν όλα τα ηχεία; Είναι μήπως ανεπαρκείς;

.
Ασφαλως, τα 20 βατακια τους ειναι μια ανεπαρκεια για ορισμενα ηχεια,

αλλα μήπως η ζωή δεν είναι ένας διαρκής συμβιβασμός ?
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δεν μπορώ να φανταστώ το ίδιο σύστημα να παίζει το ίδιο καλά
Κουαρτέτα εγχόρδων και χέβυ μεταλ
Ηχογραφήσεις του 1950 και ελεκτρονικα....

Όλοι μονταρουμε εργαλεία ειδικού σκοπου
Καλό είναι το σκοπό αυτό να τον έχεις διαλέξει εσύ.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ασφαλως, τα 20 βατακια τους ειναι μια ανεπαρκεια για ορισμενα ηχεια,

αλλα μήπως η ζωή δεν είναι ένας διαρκής συμβιβασμός ?
Η ζωή έχει όντως πολλούς συμβιβασμούς, αλλά γιατί να μην αποφύγουμε όσους μπορούμε να αποφύγουμε, και γιατί να συμβιβαστούμε με κάτι το οποίο δεν είναι υποχρεωτικό;

Δηλαδή από Λάρισα να πάω Αθήνα κάνοντας κύκλο μέσω Ξάνθης γιατί η ζωή είναι γεμάτη συμβιβασμούς; Και γιατί να μην πάω στην ευθεία μέσω Λαμίας;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Ρε μαγια σας εχει κανει αυτος ο Μπρουνος
Οχι σε μας. Στους χαϊντάδες του Stereophile.

Ακους εκεί 11 ενισχυτές με ncore στα Recommended Components 2017 των χαϊεντάδων :o

#171
#174

Αυτό ειναι High Score ή όχι; ....κανέναν άλλο σχεδιαστή με 11 κομμάτια για φέτος έχεις;;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Καλημέρα!
16 στροφών δίσκο έχει κανένας; Δε μου έχει τύχει να ακούσω ζεστές χροιές από τέτοιο έργο.
- έχω το κάτωθι και ο δεύτερος δίσκος πρέπει να είναι γραμμένος κατά λάθος σε 16rpm , και δεν ΄ξέρω πως να τον παίξω ( τον δίσκο έ ! ) , λέτε λόγω αυτού να είναι σπάνιος ;


 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Οχι σε μας. Στους χαϊντάδες του Stereophile.

Ακους εκεί 11 ενισχυτές με ncore στα Recommended Components 2017 των χαϊεντάδων :o

#171
#174

Αυτό ειναι High Score ή όχι; ....κανέναν άλλο σχεδιαστή με 11 κομμάτια για φέτος έχεις;;;
Μπα! Θυμηθήκαμε τώρα το stereophile ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top