Αλλαγή αντιβαρου σε βραχίονα?

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Την κεφαλή δεν μπορείς να την πας ποιο πίσω γιατί θα είσαι εκτός ευθυγράμμισης.
Όταν είχα το ίδιο θέμα με εσένα, με έναν RB-300, είχα παραγγείλει σε φίλο μου τορναδόρο βαράκια.

Πριν από χρόνια είχα αγοράσει ένα τέτοιο, από την εδώ αντιπροσωπεία, και έφτιαξα μια δική μου καλωδίωση.
http://www.vandenhul.com/products/accessories/the-tac-tone-arm-connector
Ευτυχως κ αυτό μπορω να το κανω γιατο εχω ρυθμιζόμενο αρμμποαρντ..
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Γνωριζει κάποιος τι λάδι σιλικόνης θέλει το λιφτ του alphason h100?

Ευχαριστώ πολύ
[DOUBLEPOST=1492889985][/DOUBLEPOST]Και απο που θα το βρώ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ευτυχως κ αυτό μπορω να το κανω γιατο εχω ρυθμιζόμενο αρμμποαρντ..
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Ο βραχίονας, και αναφέρομαι στη βάση του, τοποθετείται σε συγκεκριμένη απόσταση από το κέντρο περιστροφής του πλατό.
Βάση αυτής της απόστασης ρυθμίζεις το τόξο που θα διαγράφει η κεφαλή σου, ώστε να είναι το σωστότερο δυνατόν.
Αν μετακινήσεις τη βάση του βραχίονα (arm-board)πάνε περίπατο όλες οι ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Ο βραχίονας, και αναφέρομαι στη βάση του, τοποθετείται σε συγκεκριμένη απόσταση από το κέντρο περιστροφής του πλατό.
Βάση αυτής της απόστασης ρυθμίζεις το τόξο που θα διαγράφει η κεφαλή σου, ώστε να είναι το σωστότερο δυνατόν.
Αν μετακινήσεις τη βάση του βραχίονα (arm-board)πάνε περίπατο όλες οι ρυθμίσεις.
Ευχαριστώ πολύ ειναι στα 211 χιλιοστά οπως προβλέπεται...

Το θεμα ειναι οτι μπηκε στον alphason η jvc z1s με την sas και εχω βομβο...
Απο το βραχιονα η καλωδίωση με τα 4 χρωματα για τα 2 καναλια δεν εχει καποιο εξτρα για γείωση..
Όταν ακουμπησω με το χερι τη βαση του βραχίονα σταματαει..
Αν βαλω αντίστοιχα καλωδιο εκει κ το κουμπωσω στη γείωση του Phono ο βομβος εξακολουθεί..
Τι κανω ?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ευχαριστώ πολύ ειναι στα 211 χιλιοστά οπως προβλέπεται...

Το θεμα ειναι οτι μπηκε στον alphason η jvc z1s με την sas και εχω βομβο...
Απο το βραχιονα η καλωδίωση με τα 4 χρωματα για τα 2 καναλια δεν εχει καποιο εξτρα για γείωση..
Όταν ακουμπησω με το χερι τη βαση του βραχίονα σταματαει..
Αν βαλω αντίστοιχα καλωδιο εκει κ το κουμπωσω στη γείωση του Phono ο βομβος εξακολουθεί..
Τι κανω ?
Το λαθος βρέθηκε..
Οπως βγηκε η ortofon και μπηκε η jvc , τα καλωδια δε κουμπωθηκαν οπως πρεπει..
Και αυτο γιατι οι εξοδοι χρωματικα ειναι διαφορετικες στις δυο κεφαλες..
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Οπότε όλα καλά με την sas...?
γράψε ενα δυό λογάκια συνονόματε να μας μπριζώσεις λίγο
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Οπότε όλα καλά με την sas...?
γράψε ενα δυό λογάκια συνονόματε να μας μπριζώσεις λίγο
Καλησπερα Δημήτρη!
Η sas ηταν δοκιμασμένη λύση σε αλλο πλατό κ βραχίονα..
Ειναι απίστευτα ήσυχη και τελειο διάβασμα.
Τα εχει ολα..ανάλυση σωμα εικόνα ταχύτητα.. σαν πολυ καλη mc 1000+ευρό
Μετα απο συγκριτικό με την Benz ace 0.4 , η δύστυχη κόκκινη πηγε για χόρτα
..
Εχω την εντυπωση δηλ οτι ο συνδυασμός jvs-sas παιζει μονο με αντιπάλους πανω απο χιλιάρικο
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
....Εχω την εντυπωση δηλ οτι ο συνδυασμός jvs-sas παιζει μονο με αντιπάλους πανω απο χιλιάρικο
Δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά "κάπως έτσι".
Σημασία έχει η συνέργια μεταξύ κεφαλής - βραχίονα - phono - καλωδίου.
Αν αυτά είναι απόλυτα ταιριασμένα (στην περίπτβδή δου βραχίονας - κεφαλή δείχνει να ταιριάζει πολύ καλά) τότε θα πάρεις τα γέγιστα από το συνδυασμό.
Σχετικά με τη σύγκριση που κάνεις με Benz Αce, αν ήταν στο ίδιο πικάπ με το ίδιο phono Και βραχίονα, φυσιολογικό μου ακούγεται γιατί έχει μια "μαλακή χροιά".
Αυτός όμως είναι και ο χαρακτήρας της (υπάρχουν πολλοί που τους ταιριάζει αυτή η εκδοχή)

Η JVC Z1 με SAS είναι καλύτερος συνδυασμός από τη μαμά βελόνα, αλλά έχει ένα μικρό θεματάκι.
Σκληραίνει τις μεσουψηλές με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι είναι αναλυτική, αλλά τελικά κουράζεσαι μετά την ακρόαση της πρώτης πλευράς.
Βέβαια με τα χρήματα που έχει πληρώσει κάποιος, παίρνει το value for money και με το παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χτυπήσει πχ μια Delos ή μια Zyx του χιλιάρικου.
Θεωρώ όμως ότι είναι υπέρ του δέοντως μια τίμια λύση και απροβλημάτιστη.:thumbsup:

Οπότε όλα καλά με την sas...?
γράψε ενα δυό λογάκια συνονόματε να μας μπριζώσεις λίγο
Εσύ άσε τα λόγια και όταν σου έρθει αυτό που περιμένεις θα φτύσεις μελάνι εδώ ή όπου αλλού, αφού πάρεις ...κάμψεις για να στο δώσω! :fuckyou:
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Σταματη εχω την εντυπωση οτι θα παρω καμψεις χωρις λογο...(και εχω πολυ καιρο να παρω απο την εποχη που ημουν στην Προεδρικη Φρουρα...χαχαχα)
Μηπως με εχεις μπερδεψει με κανεναν αλλο...βεβαια εαν ειναι να παρω κατι καλο...να πεσω και να ξεκινησω να παιρνω

Υ.γ. την τελευταια φορα αυτο που πηρα απο εσενα ηταν η εξαιρετικη acutex και sonus blue gold αλλα σε μια επαρση της νιοτης εφυγαν σε αγγελια
Το ξερω μλκ εκανα αλλα αν δεν παθεις δεν θα μαθεις
[DOUBLEPOST=1493056960][/DOUBLEPOST]Οσον αφορα στη sas με την κεφαλη της jvc ετσι ειναι Δημητρη
Για τα γουστα μου και τα θελω μου (και το πορτοφολι μου) ειναι το ταβανι για μενα
Αν και καποια στιγμη πολυ θα ηθελα να ακουσω μια goldring 1042 (αφου πρωτα εξασφαλισω χρονο και διαθεση για να το κανω σωστα)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Σταματη εχω την εντυπωση οτι θα παρω καμψεις χωρις λογο...(και εχω πολυ καιρο να παρω απο την εποχη που ημουν στην Προεδρικη Φρουρα...χαχαχα)
Μηπως με εχεις μπερδεψει με κανεναν αλλο...βεβαια εαν ειναι να παρω κατι καλο...να πεσω και να ξεκινησω να παιρνω
Σε μπέρδεψα όντως! :p
Περιμένει ένα φιλαράκι Jico NEO SAS για την Shure V15IV.
Του την έχω παραγγείλει και έχει λυσσάξει από την ανυπομονησία.
Θα σου στείλω pm μόλις την παραλάβω να τον τρέξουμε! :roflmao:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H SAS ειναι οντως εξαιρετικη βελονα.Το "προβλημα" μερικες φορες ειναι ο συνδιασμος της με διαφορες γεννητριες,οπου οντως ο ηχος ειναι λιγο σκληρος.
Υπαρχουν γεννητριες που συνδιαζονται καλα και το αποτελεσμα ειναι οντως εκπληκτικο.Θα συμφωνησω με τον delamostre οτι οι SAS MM εχουν τα ορια τους και απο εκει και περα "αναλαμβανουν" οι σωστες MC.Οποιος φανει τυχερος και βρει την γεννητρια που ειχε η JICO στην ΜΜ-1 θα ακουσει ακριβως τι ηθελε να πετυχει η JICO οταν πουλουσε την κεφαλη της.Δυστυχως μονον 30 κεφαλες διεθεσε τοτε.Μετα χρειαζεται λιγο ψαξιμο :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.446
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top